Προς το περιεχόμενο

Κλασική μουσική


Fosforos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2023 στις 2:00 ΠΜ, NovaLacertae είπε

Frederic Francois Chopin - Joie De Vivre  

 

Ο τίτλος είναι ψεύτικος.
Αυτό ΔΕΝ είναι Chopin.
Τo μουσικό ιδίωμα του Chopin είναι διαφορετικό. Αυτό εδώ θυμίζει Chopin αλλά ΔΕΝ είναι .

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Ο τίτλος είναι ψεύτικος.
Αυτό ΔΕΝ είναι Chopin.
Τo μουσικό ιδίωμα του Chopin είναι διαφορετικό. Αυτό εδώ θυμίζει Chopin αλλά ΔΕΝ είναι .

-

Καλησπέρα.

Ίσως αυτό θα πρεπε να το αναφέρεις και σε αυτόν/η που ανέβασε το βίντεο στο you tube..Κάποιοι από μας εδώ μέσα  δεν  έχουμε τις γνώσεις ή δεν έχουμε μελετήσει ενδελεχώς τον κάθε κλασικό(κι όχι μόνο)  που αναρτούμε..🙂

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός που ανέβασε το video σίγουρα θα ξέρει ότι δεν είναι Chopin.
Ε, δεν ξέρω γιατί το έκανε, δεν είναι μοναδική τέτοια περίπτωση πάντως.


Ασχέτως με το παραπάνω, η απλή ανάρτηση έργων εδώ δεν προσφέρει τίποτε.
Το ουσιαστικό θα ήταν να έγραφε κάποιος και τις εντυπώσεις που του προκαλεί το έργο που προτείνει,
και να υπήρχε μια συζήτηση επ' αυτών.
Υπάρχουν πολλά έργα που έχουν μεγάλο "νοηματικό" περιεχόμενο και θα ήταν εποικοδομητικό να έγραφε κάποιος τι καταλαβαίνει, τι προσλαμβάνει από αυτό που ακούει.
Π.χ., μια μπαλλάντα του Chopin. Τι εικόνες ή συναισθήματα του φέρνει στο μυαλό αυτό το άκουσμα; 
Τέτοια έργα εκφράζουν πράγματα, οι συνθέτες δεν τα έγραψαν για κατανάλωση, 
και δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται για να "γεμίζουν τον χώρο"...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, V.I.Smirnov είπε

Αυτός που ανέβασε το video σίγουρα θα ξέρει ότι δεν είναι Chopin.
Ε, δεν ξέρω γιατί το έκανε, δεν είναι μοναδική τέτοια περίπτωση πάντως.


Ασχέτως με το παραπάνω, η απλή ανάρτηση έργων δεν προσφέρει τίποτε.
Το ουσιαστικό θα ήταν να έγραφε κάποιος και τις εντυπώσεις που του προκαλεί το έργο που προτείνει,
και να υπήρχε μια συζήτηση επ' αυτών.
Υπάρχουν πολλά έργα που έχουν μεγάλο "νοηματικό" περιεχόμενο και θα ήταν εποικοδομητικό να έγραφε κάποιος τι καταλαβαίνει, τι προσλαμβάνει από αυτό που ακούει.
Π.χ., μια μπαλλάντα του Chopin. Τι εικόνες ή συναισθήματα του φέρνει στο μυαλό αυτό το άκουσμα; 
Τέτοια έργα εκφράζουν πράγματα, οι συνθέτες δεν τα έγραψαν για κατανάλωση, 
και δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται για να "γεμίζουν τον χώρο"...

-

Θα μιλήσω για μένα...

Δεν έχω μουσικές γνώσεις σε ακαδημαϊκό επίπεδο.Όταν ποστάρω ένα κομμάτι δεν το κάνω για να "γεμίσω" τον εδώ χώρο.Για να φτάσω να αναρτήσω κάποιο μουσικό κομμάτι σε οποιοδήποτε μουσικό θέμα σημαίνει πως μου "μίλησε" , μου βγαλε συναισθήματα και εικόνες ..Δεν τα γράφω όμως για να μη γίνω κουραστική, γραφική . Κάποιοι όντως αναρτούν απλά για να γεμίσουν τον χώρο, όχι όμως όλοι. 

Όπως και να χει εσύ προφανώς έχεις τις γνώσεις και θα ταν ωραίο να κάνεις την αρχή αναρτώντας κάποιο κομμάτι και να γράψεις όλα όσα σου προκάλεσε..Και ποιος ξέρει ίσως ακολουθήσουν(με) κι άλλοι.🙂

Καλό βράδυ με ένα πολύ αγαπημένο, σκοτεινό μα πανέμορφο.(το χω ξαναβάλει)

 

  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

η απλή ανάρτηση έργων εδώ δεν προσφέρει τίποτε

Φίλε μου θα διαφωνήσω .. προσφέρει πολλά .

Προσφέρει επαφή με το είδος της εξαίρετης κλασικής μουσικής που οι περισσότεροι από εμάς δεν είμαστε ειδικοί αλλά εκτιμούμε .Ακόμα και για κάποιον που δεν έχει ακούσει κάποια γνωστά κλασικά κομμάτια είναι μια αρχή . Αλλά πάνω απ' όλα είναι η προσπάθεια του καθενός να συνεισφέρει και το φιλικό περιβάλλον στο οποίο ανεβαίνουν αυτά τα κομμάτια στη δημόσια σφαίρα ώστε να μπορεί οποιοσδήποτε να τα ακούσει .

Επειδή φαίνεται ότι είσαι ειδικός πάνω στην κλασική η διόρθωση σου είναι καλοδεχούμενη για να μαθαίνουμε κι εμείς αν κάτι δεν ξέρουμε .

Θα μπορούσες όμως να είσαι πιο επιεικής κι αν θες να συνεισφέρεις στο νήμα εμπλουτίζοντας το με μουσική που σου αρέσει . Αυτό κάνουμε στα περισσότερα μουσικά θέματα άσχετα από τις μουσικές γνώσεις που έχει ο καθένας .

Επεξ/σία από floyd89gr
  • Like 1
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να αναφέρω ένα παράδειγμα.
Παρακάτω είναι η μπαλλάντα n.1 του Brahms, μια σύνθεση σκοτεινή, και δύσκολη στην έκφραση.

https://www.youtube.com/watch?v=BrabYB5Gurk

Η μπαλλάντα αυτή λέει μια ιστορία.
Είναι ο διάλογος ενός ιππότη, ευγενούς, με τη μητέρα του.
Στον διάλογο αυτόν ο ιππότης ομολογεί τελικά ότι σκότωσε τον πατέρα του και θα φύγει μακριά αφήνοντας όλα πίσω του και δεν θα ξαναγυρίσει ποτέ.
Στο τέλος η μητέρα του λέει "Κι εμένα παιδί μου που θα με αφήσεις;" (ή κάπως έτσι).
Και τότε έρχεται η εκπληκτική απάντηση :
"Θα σου αφήσω μια κατάρα από την κόλαση !
 Γιατί εσύ με συμβούλεψες έτσι !"
αποκαλύπτοντας ότι αυτή ήταν που τον κατεύθυνε στον φόνο.

Προφανώς η γνώση της ιστορίας φωτίζει πολύ καλύτερα το άκουσμα αυτού του έργου.
Στην περίπτωση αυτή ο συνθέτης ήθελε να αποτυπώσει τη συγκεκριμένη ιστορία (προγραμματικό έργο) 
αλλά υπάρχουν πολλά έργα όπου μια ιστορία πρέπει να συνθέσει ο ακροατής με τη φαντασία του, αλλιώς δεν έχει καταλάβει και πολλά από αυτό που ακούει. Ο συνθέτης κάτι θέλει να πει, δεν έχει βάλει τις νότες επειδή απλώς ακούγονται καλά.

Άλλη μια εξαιρετική ηχογράφηση από τον A. Brendel :
https://www.youtube.com/watch?v=IjGMJ-xBZqE

 

 

19 ώρες πριν, lovesucks είπε

Θα μιλήσω για μένα...

Δεν έχω μουσικές γνώσεις σε ακαδημαϊκό επίπεδο.Όταν ποστάρω ένα κομμάτι δεν το κάνω για να "γεμίσω" τον εδώ χώρο.Για να φτάσω να αναρτήσω κάποιο μουσικό κομμάτι σε οποιοδήποτε μουσικό θέμα σημαίνει πως μου "μίλησε" , μου βγαλε συναισθήματα και εικόνες ..Δεν τα γράφω όμως για να μη γίνω κουραστική, γραφική . Κάποιοι όντως αναρτούν απλά για να γεμίσουν τον χώρο, όχι όμως όλοι.

Tο "να γεμίσουν τον χώρο" δεν αφορά την ανάρτησή τους εδώ αλλά τη νοοτροπία να παίζονται απλά για να ακούγεται κάτι, χωρίς καμιά περισυλλογή, έτσι για "ακουστική" κατανάλωση.
Στην μουσική αξίας δεν αξίζει αυτή η υποτίμηση.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2024 στις 11:08 ΜΜ, V.I.Smirnov είπε

Αυτός που ανέβασε το video σίγουρα θα ξέρει ότι δεν είναι Chopin.
Ε, δεν ξέρω γιατί το έκανε, δεν είναι μοναδική τέτοια περίπτωση πάντως.


Ασχέτως με το παραπάνω, η απλή ανάρτηση έργων εδώ δεν προσφέρει τίποτε.
Το ουσιαστικό θα ήταν να έγραφε κάποιος και τις εντυπώσεις που του προκαλεί το έργο που προτείνει,
και να υπήρχε μια συζήτηση επ' αυτών.
Υπάρχουν πολλά έργα που έχουν μεγάλο "νοηματικό" περιεχόμενο και θα ήταν εποικοδομητικό να έγραφε κάποιος τι καταλαβαίνει, τι προσλαμβάνει από αυτό που ακούει.
Π.χ., μια μπαλλάντα του Chopin. Τι εικόνες ή συναισθήματα του φέρνει στο μυαλό αυτό το άκουσμα; 
Τέτοια έργα εκφράζουν πράγματα, οι συνθέτες δεν τα έγραψαν για κατανάλωση, 
και δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται για να "γεμίζουν τον χώρο"...

-

Τα θερμά μου συγχαρητήρια! 

 Όπως άκουγα τις μουσικές συνθέσεις πριν ακόμα διαβάσω τα παρακάτω σχόλια κατάλαβα ότι είναι μια μελωδία με στοιχεία νεορομαντισμου αλλά όχι Chopin. Ευθύς μπήκα να διαβάσω τις πληροφορίες του βίντεο και το γράφει ξεκάθαρα ότι είναι μουσική του George Davinson. ( Διάβασα ότι το έγραψε για τον πατέρα του)

Γενικότερα είτε γνωρίζουμε μουσική είτε όχι πάντα να τσεκαρουμε τις αναρτήσεις μας στο διαδίκτυο γιατί αυτό σημαίνει ότι, κάθε τραγούδι η μουσική σύνθεση μας αντιπροσωπεύει, το προτείνουμε στο κοινό που μπορεί να μας διαβάζει, και μη τι άλλο θεωρητικά γνωρίζουμε κάτι για αυτό.... Κάποια ιστορικά στοιχεία  κλπ. 

Όπως αντιλαμβάνεσαι κανένα δυστυχώς θέμα στη μουσική κατηγορία δεν αναλύει η περιγράφει η ασχολείται με λεπτομέρειες των συνθέσεων, πάρα είναι  ενας ατελείωτος συρμός, ένα κατεβατο  από βιντεακια  που κάποιες φορές επαναλαμβάνονται ενοχλητικά και το χειρότερο από όλα χωρίς να μπαίνουν τίτλοι. Κατά εποχές στο YouTube έχω κάνει κάποιες επισημάνσεις διορθώνουν τους τίτλους, όμως η καταγραφή κειμένων δεν αλλάζει εντός βίντεο και δεν το κατεβάζουν. Πολλοι είναι αυτοί που βάζουν για τίτλο τη μουσική σύνθεση και δίπλα τον συνθέτη που θαυμάζουν η που μοιάζει η σύνθεσή τους.Εμενα πάντως σε καμία περίπτωση δε μου θύμισε Chopin και σίγουρα δεν θα θύμιζε σε αυτούς που τον ακούν συχνά και γνωρίζουν το ύφος του

Κάποια μέλη έκαναν κάποιες προσπάθειες για θέματα με περιγραφές αλλά κλειδώθηκαν δυστυχώς γιατί είτε δεν έγραφαν κάποιοι η κατάντησαν το ατελείωτο τρενάκι της βιντεομαχιας και σίγουρα ζούμε την εποχή των likes και με ο'τι αυτό συνεπάγεται.

Μπορεί ένα μουσικό δημιούργημα να μας προκαλεί αισθήματα και άλλα πολλά όμως αυτό δεν ενδιαφέρει κανέναν ακροατή που θέλει να ακούσει μουσική και να δημιουργήσει το δικό του κόσμο. Θα το λέω πάντα είμαστε οι αναρτήσεις μας και δεν χρειάζεται όταν μας διορθώνουν να αντιδρούμε με δικαιολογίες άγνοιας. Απλά ψάχνουμε και διορθώνουμε με ενα απλό  ευχαριστώ η έχεις δίκιο.😉 Δεν είναι κακό να μην γνωρίζουμε κακό είναι να μην διορθώνουμε και να μην λέμε ευχαριστώ....

Και μιας και αναφερθήκαμε για σκοτεινές μουσικές δεν ισχύει για μένα ο όρος αυτός πάρα μουσική που εκφράζει σκοτεινά πάθη,ιστορίες κλπ μέσω συγκεκριμένων ρυθμών κλιμάκων κλπ...ας ακούσουμε κάτι από Σούμπερτ σε ποίηση Γκαίτε

Franz Schubert Erlkonig 

 Οι λεπτομέρειες του βίντεο και η μετάφραση εξαιρετικη και ο τραγουδιστής καλείται να ερμηνεύσει το τραγούδι αυτό με τρεις διαφορετικές αν μπορεί φωνές του πατέρα του αρρώστου παιδιού και του θανάτου

Επεξ/σία από XrysaKakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ, είμαστε οι αναρτήσεις μας και είναι πολύ εύκολο για τον οποιονδήποτε εδώ μέσα που ενδιαφέρεται να "μας μάθει" ν' ανατρέξει σε αυτές με μια απλή αναζήτηση.
Όπως και να χει είναι πάντα καλοδεχούμενη η όποια διόρθωση σε λάθη μας και δεν το αμφισβήτησε κανένας μας.Λάθη όλοι κάνουμε.Η άγνοια που δήλωσα δεν ειναι δικαιολογία μα η αλήθεια μου. Αναρωτιέμαι ..τι είναι πιο ευκολο στην εποχή  που ζούμε που με μια απλή αναζήτηση μπορούμε να βρούμε τα πάντα ...Να δήλωνα  ειδήμων ή να παραδεχτώ την άγνοιά μου....τροφή για σκέψη...

Κι επειδή δεν θέλω να κλειδώσει άλλο ένα θέμα ας βάλω μια μουσική σύνθεση που μ'αρέσει..

Rachmaninoff: Piano concerto #2 in C Minor, Op.18

Καλό βράδυ σε όλους🙂

Επεξ/σία από lovesucks
  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...