Προς το περιεχόμενο

Κλασική μουσική


Fosforos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Ναι, αυτή είναι. 
Δεν το έγραψα αμέσως για να έχεις κάτι να περιμένεις απ' τη ζωή σου εδώ

Είναι γνωστό ότι τη μουσική επιμέλεια ειχε ο Χρήστος Μουραμπας και ξέρω αν και δεν αναφέρεται πουθενά ότι στην αρχή των τίτλων ακούγεται η πρώτη συμφωνία του Μάλερ Τιτάν. Επίσης ο Χ. Μουραμπας έκανε ηχητικά κολάζ πολλές μουσικές μαζί από δύο τρία μουσικά έργα κλπ. Έχω να τη δω πολύ καιρό θα πάω να την τσεκαρω πιθανόν να μην είναι αυτή αλλά αυτός που παίζει στο πιάνο ηχητικά πάντα αναφέρομαι.

Κοίτα...για να είμαστε σωστοί ως προς την πληροφόρηση που παρέχουμε προς το κοινό και τα μέλη που μας διαβάζουν, καλό είναι από την αρχή να δίνουμε τις πληροφορίες πχ είναι η τάδε Ταινια και όχι μια ελληνική ταινία με δυο χεράκια σε φωτογραφία για να κλέψουμε τις εντυπώσεις..μην κοιτάς εγώ ξετρυπωνω λαγούς....όμως δεν πρέπει να ξέρουν και οι άλλοι σε ποια αναφέρεσαι;😉 Το μόνο που έχω να περιμένω από εδώ μέσα είναι η σωστή ενδιαφέρουσα πληροφόρηση σε μουσικές που μπορεί να εμπλέκονται και με άλλες μορφές τέχνης....ξάφνιασε μας..😜

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 311
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, XrysaKakou είπε

Είναι γνωστό ότι τη μουσική επιμέλεια ειχε ο Χρήστος Μουραμπας και ξέρω αν και δεν αναφέρεται πουθενά ότι στην αρχή των τίτλων ακούγεται η πρώτη συμφωνία του Μάλερ Τιτάν. Επίσης ο Χ. Μουραμπας έκανε ηχητικά κολάζ πολλές μουσικές μαζί από δύο τρία μουσικά έργα κλπ. Έχω να τη δω πολύ καιρό θα πάω να την τσεκαρω πιθανόν να μην είναι αυτή αλλά αυτός που παίζει στο πιάνο ηχητικά πάντα αναφέρομαι.

Όπως θα πρόσεξες οι πληροφορίες που δίνω γενικά είναι πλήρεις.
Σκόπιμα δεν έγραψα τον τίτλο της συγκεκριμένης, για να ιντριγκάρω τους αναγνώστες.

Για τη συγκεκριμένη, αποκλείεται κατηγορηματικά να είναι ο Μουραμπάς αυτός που παίζει.
Πρώτον, διότι τα χέρια είναι γυναικεία και το παίξιμο είναι πραγματικό.
Δεύτερον, διότι όποιος μπορεί να παίξει έτσι δεν γίνεται ηθοποιός, ούτε και μουσικός ταινιών.
Τα κομμάτια αυτά είναι πολύ δύσκολα, δεν είναι οι μουσικές που παίζουν οι συνθέτες των κοινών τραγουδιών.

Σε αρκετές ταινίες, ελληνικές ή ξένες, έχουν επιστρατευτεί σολίστ ιδιαιτέρως ικανοί και έχει γίνει πολύ προσεγμένη δουλειά. Π.χ., στη "Song of Love" φαίνεται να παίζει η Katharine Hepburn και είναι πολύ πειστική. Αλλά στην πραγματικότητα παίζει ο A. Rubinstein ενώ αυτή κοπανάει ένα βουβό πιάνο. Η Hepburn ήταν εξοικειωμένη με το πιάνο και ο Rubinstein την εκπαίδευσε ώστε οι κινήσεις να είναι αληθοφανείς.

Στην "Ερωτική Συμφωνία" με την Καρέζη έπαιζε - αν θυμάμαι καλά - η Ντόρα Μπακοπούλου.
Αλλά στην "Προδοσία" δεν αναφέρεται τίποτε...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Για τη συγκεκριμένη, αποκλείεται κατηγορηματικά να είναι ο Μουραμπάς αυτός που παίζει.

Δεν έγραψα ποτε κάτι τέτοιο ούτε σαν υπόνοια αν ήταν και συνθέτης...όμως εδώ οχι.Επίσης που το ξέρεις ότι είναι πραγματικό το παίξιμο και όχι ηχητικό ντουμπλάρισμα; το έχεις διαβάσει κάπου;

Επεξ/σία από XrysaKakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, XrysaKakou είπε

Επίσης που το ξέρεις ότι είναι πραγματικό το παίξιμο και όχι ηχητικό ντουμπλάρισμα; το έχεις διαβάσει κάπου;

Όποιος ξέρει από πιάνο το καταλαβαίνει εύκολα.
Στα λίγα sec που φαίνονται τα χέρια οι θέσεις είναι όλες σωστές και τα πλήκτρα χτυπώνται πραγματικά.
Είναι ντουμπλάρισμα με την έννοια ότι τα χέρια δεν είναι της Ε. Φωτίου αλλά τα χέρια παίζουν στ' αλήθεια.
Εξάλλου, το να κάνουν τέτοια κίνηση των χεριών αληθοφανή θα ήταν πολύ δύσκολο και το αποτέλεσμα αμφίβολο, δεν υπήρχε λόγος.
Δεν παίρνω και όρκο βέβαια, αλλά από αυτά που ξέρω αυτό συνάγω...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ξεφύγει λίγο το πράγμα, αλλά φαντάζομαι δεν πειράζει καθώς είναι ενδιαφέρον.
Στις παρακάτω δύο σκηνές το παίξιμο είναι αληθινό ή ψεύτικο;  τι λέει το κοινό;

1. https://www.youtube.com/watch?v=cEu6IrXCYgI
2. https://www.youtube.com/watch?v=h1Y0ai-peGo


Bonus μια εκτέλεση του δεύτερου όπως είναι πραγματικά : 

https://www.youtube.com/watch?v=0CS2bwTw0Jg

tone, delicacy, bravura, τεχνική τελειότητα...
Άπλώς μια βαθιά υπόκλιση στην κοπέλα γι αυτό που βγάζει, χωρίς λόγια...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

31 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

 

Bonus μια εκτέλεση 

Και ένας δικόs μου μπουναμαs😁....με τον Percy Grainger από προηγούμενο επεισόδιο. Καληνύχτα σας καλή σας συνέχεια....

 

Επεξ/σία από XrysaKakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, XrysaKakou είπε

Και ένας δικόs μου μπουναμαs😁....με τον Percy Grainer από προηγούμενο κουίζ. Καληνύχτα σας καλή σας συνέχεια 

 

Percy Grainger...
To να προσπαθήσει κάποιος να περιγράψει μια τόσο πολυσχιδή προσωπικότητα σαν τον Grainger 
είναι σαν να βαδίζει σε ένα διάδρομο από καθρέφτες. Δεν ξέρει ποιό είδωλο να κοιτάξει απ' όλα.
Πολυτάλαντος χαρακτήρας, εξαιρετικά χαρισματικός πιανίστας, συνθέτης μεγάλης πρωτοτυπίας, άριστος γλωσσολόγος, εμπνευσμένος δάσκαλος και ομιλητής, εφευρέτης....

Είχε κάνει διάφορες μεταγραφές κομματιών του Bach για πιάνο, 
μεταξύ αυτών και του γνωστού "δρακουλιάρικου" κομματιού (BWV 565).
Το BWV 565 έχει πιθανότατα τις περισσότερες μεταγραφές από οποιοδήποτε άλλο έργο του Bach : 
ορχηστρικό από τον Stokowski, διάφορες διασκευές για μπάντα πνευστών, αρκετές για 4 χέρια, και τουλάχιστον είκοσι για σόλο πιάνο. Χώρια για το τσέμπαλο....

Από τις πιο γνωστές πιανιστικές διασκευές είναι του Busoni και του Tausing.
Ο Grainger βασίστηκε σε αυτές τις δυο και έφτιαξε τη δική του, ακόμη πλουσιότερη και δυσκολότερη.
Παρόλο που ο Grainger έπαιζε συχνά τη διασκευή του, δεν την είχε καταγράψει σε χειρόγραφο. 
Ο πιανίστας L. Howard πήρε τις ηχογραφήσεις του Grainger (δίσκοι των αρχών του 20ού αι.) και αναπαρήγαγε τις νότες από το άκουσμα. Χρησιμοποίησε επίσης και κάποιες χειρόγραφες σημειώσεις του ίδιου Grainger που υπάρχουν στο Grainger Museum στη Μελβούρνη, κάποια περάσματα για τα χέρια που χρησιμοποιούσε ο Grainger μάλλον για εξάσκηση.

Μιαν άλλη αξιόλογη διασκευή είναι του I. Friedman, λιγότερο "περιπετειώδης" από τoυ Grainger αλλά εξίσου πιανιστική. Ο σκοπός του Friedman ήταν να χρησιμοποιήσει την πλήρη sonority του πιάνου, και η διασκευή του έχει πάνω απ' όλα μια ευγένεια και μια δραματική εκφραστικότητα.

P. Grainger  : https://www.youtube.com/watch?v=vovUmwF9AfA
I. Friedman : https://www.youtube.com/watch?v=jtXUD1CA9I4

Πραγματικά, δεν ξέρω ποιά απ τις δυο μου αρέσει περισσότερο...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@V.I.Smirnov θα πρέπει να σου πω ότι...ο Χρήστος Μουραμπας ήταν εξαίρετος πιανίστας και πάρα πολύ πιθανόν να παίζει ο ίδιος στην ταινία.. προδοσία. Τώρα που την είδα ξανά   τα χέρια είναι της ηθοποιού δες το ρούχο που φοράει..και πως επίσης κόβεται ο ήχος απότομα ( έκπληξη θα ήταν αν έπαιζε η ίδια,)..αυτό σαν παρένθεση...πάμε παρακάτω...

Rossini cat duet

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, XrysaKakou είπε

@V.I.Smirnov θα πρέπει να σου πω ότι...ο Χρήστος Μουραμπας ήταν εξαίρετος πιανίστας και πάρα πολύ πιθανόν να παίζει ο ίδιος στην ταινία.. προδοσία. Τώρα που την είδα ξανά   τα χέρια είναι της ηθοποιού δες το ρούχο που φοράει..και πως επίσης κόβεται ο ήχος απότομα ( έκπληξη θα ήταν αν έπαιζε η ίδια,)..αυτό σαν παρένθεση...πάμε παρακάτω..

To έχω παρατηρήσει κι εγώ για το ρούχο (και μάλιστα ήθελα να το αναφέρω).
Αλλά είμαι σίγουρος - και να είσαι κι εσύ - ότι δεν παίζει η ηθοποιός.
To απόσπασμα όπου φαίνονται τα χέρια είναι αρκετά εκτεταμένο και πολύ δύσκολο (μεγάλα περάσματα, ταχύτατες οκτάβες κλπ) και δεν θα μπορούσε να μαθευτεί μηχανικά.
Άνθρωπος που δεν εναι επαγγελματίας σολίστ δεν μπορεί να παίξει έτσι, είναι αδύνατον, 
ρώτα όποιον μουσικό θέλεις.
Αν η Ε. Φωτίου είχε τέτοιες επιδόσεις στο πιάνο, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα γινόταν ηθοποιός.
Εκτός κι αν έχει δίπλωμα και δεν το ξέρουμε....

Δες το απόσπασμα με την Κ. Hepburn που ανάφερα πριν :
https://www.youtube.com/watch?v=i_kV9jmooks
Είναι πολύ πειστική, χτυπάει σε θέσεις που μοιάζουν σωστές - 
αλλά στην πραγματικότητα αυτός που παίζει είναι ο Rubinstein !!!    
ο οποίος την καθοδήγησε για να φαίνεται αληθοφανής.
Κάποιοι λένε ότι και στη σκηνή με την Bergman το πιάνο είναι επίσης βουβό,
αλλά η Bergman είχε πραγματικά δίπλωμα και μπορούσε να ανταπεξέλθει αν διάβαζε πολύ. 
Η Hepburn όμως, ακόμη κι αν ήταν εξοικειωμένη το πιάνο, θα ήταν αδύνατον να παίξει αυτό το πράγμα.

Στο Dangerous Moonlight ο ηθοποιός απλώς περιφέρει τα χέρια του πάνω απ' τα πλήκτρα χωρίς να χτυπάει τίποτε :
https://www.youtube.com/watch?v=lyEPTIX4iCU

Υπάρχουν κι άλλα τέτοια παραδείγματα. 
Γενικά, σε όλα αυτά τα έργα έχει γίνει ντουμπλάρισμα από σολίστ, συνήθως επιτυχημένο, και οι θεατές ξεγελιούνται...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

To έχω παρατηρήσει κι εγώ για το ρούχο (και μάλιστα ήθελα να το αναφέρω).
Αλλά είμαι σίγουρος - και να είσαι κι εσύ - ότι δεν παίζει η ηθοποιός.
To απόσπασμα όπου φαίνονται τα χέρια είναι αρκετά εκτεταμένο και δύσκολο (μεγάλες κλίμακες, ταχύτατες συγχορδίες κλπ) και δεν θα μπορούσε να μαθευτεί μηχανικά.
Άνθρωπος που δεν εναι επαγγελματίας σολίστ δεν μπορεί να παίξει έτσι, είναι αδύνατον, 
ρώτα όποιον μουσικό θέλεις.
Αν η Ε. Φωτίου είχε τέτοιες επιδόσεις στο πιάνο, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα γινόταν ηθοποιός.
Εκτός κι αν έχει δίπλωμα και δεν το ξέρουμε....

Υπάρχουν πάρα πολλοί ηθοποιοί οι οποίοι έκαναν εντατικά μαθήματα για να παίξουν σε ταινίες η και χορού επίσης. Μηχανικά δεν μαθαίνεται ένα μουσικό όργανο και πόσο μάλιστα το πιάνο. Για παράδειγμα στον θρύλο του 1900 ο ηθοποιός έκανε 6ηνες η και παραπάνω για να φανεί πειστικός η ο άλλος στην ταινία ο πιανίστας που παίζει ο ίδιος Σοπέν μετά από εντατική μάθηση. 

Στη σκηνή του πιάνου πάντως στην ταινία προδοσία ο ήχος έχει μεγάλη ένταση και δυναμική και έγραψα παραπάνω τι πιστεύω. Αφού δεν υπάρχουν αναφορές για τις συγκεκριμένες σκηνές δεν θα δώσω καμία απάντηση σίγουρη. Έχω κάνει κάποιες ενέργειες και αν μου απαντήσουν θα ενημερώσω. Μέχρι τότε enjoy music.

Υγ. Είμαι και μουσικός παίζω πιάνο και διδάσκω μονωδία 🙂

Επεξ/σία από XrysaKakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Offenbach κατι γνωριζε και χαμογελουσε. 😀

Να σας φερω και λιγο Moulin Rouge στο νημα, τι αλλο θελετε?

 

Carmen απο το Mαρακι και απο Stromae.

 

Waltz απο Shostakovich  και χορευτικο απο ενα ζευγαρι.

Θα το χορεψω με τα κοριτσια του νηματος οταν κατεβω Ελλαδα. 😁😇

Τα βηματα τα γνωριζω. 💃

 

Επεξ/σία από Damianus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...