Προς το περιεχόμενο

Κλασική μουσική


Fosforos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 309
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

 

Υπάρχει και ο θάνατος του κύκνου γνωστό έργο για μπαλέτο Swan σε μουσική του Saint Saens όπου η εκπληκτική Άννα Πάβλοβα πρίμα μπαλαρίνα κάνει τη χορογραφία του θανάτου. Όχι τεχνικά δύσκολη όμως εκφραστικά αξεπέραστη..Εμένα πραγματικά με κάνει κομμάτια..Μια ζωή μελετάς για αυτά τα μοναδικά τρία λεπτά..όπως κάνουν και αθλητές...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, XrysaKakou said:

Υπάρχει και ο θάνατος του κύκνου γνωστό έργο για μπαλέτο Swan σε μουσική του Saint Saens όπου η εκπληκτική Άννα Πάβλοβα πρίμα μπαλαρίνα κάνει τη χορογραφία του θανάτου. Όχι τεχνικά δύσκολη όμως εκφραστικά αξεπέραστη..Εμένα πραγματικά με κάνει κομμάτια..Μια ζωή μελετάς για αυτά τα μοναδικά τρία λεπτά..όπως κάνουν και αθλητές...

 

το μονο death of a swan που ηξερα ηταν αυτο

το video clip ασχετο.αλλα κορυφη song

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@XrysaKakou

O Mahler έγραψε αυτό το μνημείο ερωτικής τρυφερότητας, όταν ένοιωσε ότι η Άλμα απομακρυνόταν πνευματικά και σωματικά από την αγκαλιά του ... στην σκέψη του, την απεικόνιζε να κατεβαίνει από τον λόφο της τελειότητας της, κατ' ευθείαν στην αγκαλιά του ...

Και μας θυμίζει πόση σημαντική είναι για τον άντρα η παρουσία του θηλυκού, της γυναίκας ως πεντάκαλλης μούσας, με την σύσταση του γλυκύτερου μάννα, που προσφέρεται απλόχερα στον  χαμένο σε άνυδρες και αδιέξοδες ερήμους του Σινά … ουρανοκατέβατη και απείρως επιθυμητή, τυλιγμένη σε τραγανές ποπλίνες πάθους, απρόσμενη και συμπαντική, να διατρανώνει την ανδρική επιθυμία για απαλλαγή από τους χίλιους παλαιούς σκελετούς, για  μεταλλαγή σε οιαδήποτε [παρελθούσα, τρέχουσα ή και μελλοντική] ζωή, σε κάθε δυνατό οργανισμό, μονοκύτταρο, φυτικό, ζωικό, αρθρόποδο, whatever, αρκεί να έχει τα απαραίτητα άκρα, έστω πρόσκαιρες προεκβολές, ινίδια, βεντούζες και ιστούς, ίσα ίσα για να πλησιάσει και να  αιχμαλωτίσει με το πάθος του το αντικείμενο του πόθου... να κοινωνήσει το σώμα της , να θεοποιηθεί μεθώντας με το νέκταρ-αίμα της ... να εισβάλλει με οφιοειδείς κινήσεις στα σπλάχνα της και να ερωτοπλοκεί από μέσα προς τα έξω ... να στραγγίξει κάθε μόριο του ιδρώτα της, να απορροφήσει τα αρθρικά υγρά από τους θύλακες της, να μην μείνει για κανέναν άλλο ανταγωνιστή... κατόπιν, μαλακά, αλλά με την επιμονή βακτηρίου, με την ασταμάτητη διασπορά του ίδιου του κόβιντ την διετία 20-21, με την αμετάκλητη πίστη της βροχής να κατοικήσει μέσα της ... να πανηγυρίσει στο συκώτι της, να ντυθεί με το περιόστεο της ... και εν τέλει να κατέβει από το Σινά, έχοντας δύο μαρμάρινες πλάκες που γράφουν μόνον μια εντολή ....

Επεξ/σία από spirosgon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@spirosgonτο ότι είσαι ποιητής αυτό μου είναι γνωστό. Μπορώ να πω με σιγουριά ότι οι συνθέσεις του Mahler δημιουργούν εξωπραγματικές εικόνες λυρισμού και υπερβολής με την ποιητική άδεια πάντα κατά πόδας.

Εξαιρετικό κείμενο κάθε λέξη και μια μουσική νότα που πλέκει γλυκά με τους ήχους της μουσικής. Ο λόγος σου ζωγραφίζει τη μουσική. Τι ωραία παρουσίαση φίλε μου! Δύσκολο ένας άνδρας να εκφράζει τόσο τέλεια την "γυναικεία" του φύση που αυτή η αυλη πλευρά αυτή  η ανείπωτη...είναι που τελικά ενώνεται με την ανδρική φύση του γυναικείου φύλου...δεν είναι το φαίνεσθαι αλλά το είναι. Δεν είναι τα τερτιπια του κρυφοπουριτανισμου αλλά ο γνήσιος κατά μέτωπο  μουσικός λόγος  χωρίς μεταμφιέσεις...λυρικός βερισμος γλωσσοπλασιας απιστευτα ώριμος....Δεν έχω λόγια με εντυπωσιάζεις....πρέπει τα κείμενα σου συν αυτό να τα εκδωσεις άμεσα...

Ε lucevan le stelle by Franco Corelli  άλλο ένα δείγμα "θηλυκής" ευαισθησίας από έναν αγαπημένο μου καλλιτέχνη 

Είναι η στιγμή που ο άνδρας προυταλ αφήνεται και κατεβαίνει τα σκαλοπάτια για να βοηθήσει την αγαπημένη του να ανέβει...με. απόλυτο σεβασμό και συναισθηματική ισορροπία και ισότητα.

Ευχαριστώ που το μοιραστηκες ευχαριστώ για τις εικόνες 👏

 

Επεξ/σία από XrysaKakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...