Προς το περιεχόμενο

Τα MacBook Air του 2020 είναι 76% γρηγορότερα σε σύγκριση με την προηγούμενη γενιά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν ιδιοκτητης Mac Book 2013 , μπορώ να πώ με σιγουριά οτι εχω περάσει 7 υπεροχα χρονια , απολυτης αξιοπιστιας ...Δεν με νοιαζουν τα απόλυτα νουμερα , αλλά αφού ειμαι ευχαριστημένος ακομα σήμερα φαντάζομαι οτι πρόκειται για μια απόλυτα τιμια αγορα με ποιοτητα , και σε βάθος χρόνου..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ρε συ ειλικρινά έχεις πέσει σε πολλά λάθη και την λες και στους άλλους για το πώς δουλεύουν οι υπολογιστές. Υπάρχουν τεστ που δεν μετράνε σε πόσο χρόνο τελειώνει κάτι αλλά πόσες φορές θα εκτελέσουν κάτι σε συγκεκριμένο χρόνο. Αυτό βοηθάει να κρατάει το τεστ πάντα τον ίδιο χρόνο. Οπότε άμα σου μετράει καμία 40ρια πράγματα που όλα ή τα περισσότερα τελειώνουν σε συγκεκριμένο χρόνο, τι θα σου βγάλει στο τέλος; Βγάζει ένα συνολικό σκορ. Όσον αφορά το γεγονός ότι δεν βλέπεις 100% cpu είναι ακριβώς για αυτόν τον λόγο που σου περιέγραψα. Εκτελεί πολλά μικρά τεστ που τραβούν 100% cpu αλλά αν το τεστ κάνει 200 ms και ο task manager σου δείχνει το average των 2 δευτερολέπτων καταλαβαίνεις ότι δεν θα σου δείξει 100%. Μεταξύ των τεστ υπάρχει μια παύση σ'ην χρηση.

Ελπίζω να έγινα σαφής.

Αν το geekbench έκανε κάτι τόσο απλό που είπες δεν θα σου έδειχνε αναλυτικές μετρήσεις από κάθε επιμέρους τεστ και θα επίσης θα το είχαν αποκαλύψει εδώ και χρονια.

 

1 ώρα πριν, TopicStrarter είπε

Αυτό δείχνει ότι δεν καταλαβαίνεις βασικά πράματα στους υπολογιστές και θες να τα μπρουρδουκλώσεις για να υποστηρίξεις τον μαρκετίστικο κράχτη/είδηση. 

 

Το πόσο πιο γρήγορο είναι το Α εξάρτημα απο το Β μετριέται στο πόσο χρόνο χρειάζεται το κάθε εξάρτημα για να ολοκληρώσει το ίδιο έργο

Ε γιατί άραγε δεν το γράφει ενώ φαίνεται μάλιστα στο benchmark;  

h62sv.jpg

Μήπως ακριβώς γιατί ειναι μαρκετίστικος κράχτης και το παραβλέπει για να δώσεις σημασία στο "longer is better" ?  :P 

 

 

Xωρις να ειμαι ειδικος στα benchmarks, απο αυτα που γνωριζω ισχυουν δυο πραγματα, ο επεξεργαστης το μονο που ειναι φτιαγμενος να κανει ειναι μαθηματικες πραξεις και προφανως οσο ποιο γρηγορα τις εκτελει, τοσο ποιο γρηγορος θεωρειται. Τωρα το καθε benchmark ειναι σχεδιασμενο καταλληλα για να μπορεις να βγαλεις ορισμενα συμπερασματα αναμεσα σε Χ διαφορετικους επεξεργαστες που τρεχουν το ιδιο προβλημα και μονο. Δε μπορεις να πεις γενικα και με σιγουρια ομως, οτι Α ειναι ποιο γρηγορος απο τον Β, επειδη λυνει το συγκεκριμενο προβλημα ποιο γρηγορα. Μπορει σε αλλο προβλημα να ειναι ποιο αργος ή σε συγκεκριμενο συνδυασμο προβληματων  να ανταποκρινεται αλλιως. Αρα το να κρινεις με το bench οτι ο Α ειναι 1-2-3 φορες ποιο γρηγορος απο τον Β συνολικα και με βαση τα τα νουμερα του bench ειναι ατοπο.

Το μονο που μπορεις να συγκρινεις ειναι 10 αποτελεσματα απο 10 cpu's που τρεχουν το ιδιο bench ...μεταξυ τους και  μονο ως προς αυτο το bench. Σε αλλο bench θα βγει αλλος ποιος γρηγορος αλλος ποιο αργος.

Στο συγκεκριμενο bench προσπαθει απλα να βγαλει μεσους ορους ταχυτητας και να τους κανονικοποιησει σε ενα γενικότερο μεσο ορο ταχύτητας που εχουν σημερα οι επεξεργαστες (i3-8100)...

Ειναι ατοπο ενα συμπερασμα του τυπου 2x score αρα 2x ταχυτητα...

Αν θες να βγαλεις ενα τετοιο συμπερασμα τρεξε ενα pi (με τις ιδιες συνθηκες λειτουργιας των επεξεργαστων) για να δεις ποσο χρονο κανει ο ενας και ποσο ο αλλος για να πεις με σιγουρια οτι ο Α ειναι Χ φορες ποιο γρηγορος, αλλα μονο για το συγκεκριμενο bench οχι γενικα ποιο γρηγορος..

Επεξ/σία από cpgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, forgotten είπε

ακομα λιγο και θα με κανετε να δωσω το θηριο workstation acer predator 500 με ryzen 7 2700 ως μη καλο απεναντι στο νεο macbook , μερικες φορες αναρωτιεμαι αν οι οπαδισμοι φτανουν σε τετοια σημεια φανατιλας, εχω το macbook pro 2017 με rx 560 ,αν δεν το αποκτουσα απο ανταλλαγη δεν θα το αγοραζα γιατι απλα στα ιδια λεφτα ειναι πολλα λαπτοπ πολυ πιο αξιολογα στα χρηματα που ζητα η apple, αναρωτιεμαι εαν αντιλαμβανεστε το μαρκετινγ που πεφτει για να αγορασεις κατι που πιθανως εχει ενα ελαχιστο ποσοστο καλυτερευσης , την εχω πατησει φυσικα ο ιδιος αγοραζοντας λαπτοπ με rtx 2070 με τις σουπερ ντουπερ επιδοσεις το οποιο ξεπερνα την 1080  του msi titan σε ελαχιστο ποσοστο και επ ουδενι δεν δικαιολογουσε τα 1600 ευρω που το πηρα....

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με μένα και το μήνυμα μου που εξηγώ πως λειτουργεί το benchmark

10 λεπτά πριν, cpgr είπε

Xωρις να ειμαι ειδικος στα benchmarks, απο αυτα που γνωριζω ισχυουν δυο πραγματα, ο επεξεργαστης το μονο που ειναι φτιαγμενος να κανει ειναι μαθηματικες πραξεις και προφανως οσο ποιο γρηγορα τις εκτελει, τοσο ποιο γρηγορος θεωρειται. Τωρα το καθε benchmark ειναι σχεδιασμενο καταλληλα για να μπορεις να βγαλεις ορισμενα συμπερασματα αναμεσα σε Χ διαφορετικους επεξεργαστες που τρεχουν το ιδιο προβλημα και μονο. Δε μπορεις να πεις γενικα και με σιγουρια ομως, οτι Α ειναι ποιο γρηγορος απο τον Β, επειδη λυνει το συγκεκριμενο προβλημα ποιο γρηγορα. Μπορει σε αλλο προβλημα να ειναι ποιο αργος ή σε συγκεκριμενο συνδυασμο προβληματων  να ανταποκρινεται αλλιως. Αρα το να κρινεις με το bench οτι ο Α ειναι 1-2-3 φορες ποιο γρηγορος απο τον Β συνολικα και με βαση τα τα νουμερα του bench ειναι ατοπο.

Το μονο που μπορεις να συγκρινεις ειναι 10 αποτελεσματα απο 10 cpu's που τρεχουν το ιδιο bench ...μεταξυ τους και  μονο ως προς αυτο το bench. Σε αλλο bench θα βγει αλλος ποιος γρηγορος αλλος ποιο αργος.

Στο συγκεκριμενο bench προσπαθει απλα να βγαλει μεσους ορους ταχυτητας και να τους κανονικοποιησει σε ενα γενικότερο μεσο ορο ταχύτητας που εχουν σημερα οι επεξεργαστες (i3-8100)...

Ειναι ατοπο ενα συμπερασμα του τυπου 2x score αρα 2x ταχυτητα...

Αν θες να βγαλεις ενα τετοιο συμπερασμα τρεξε ενα pi δεις ποσο χρονο κανει ο ενας και ποσο ο αλλος για να πεις με σιγουρια οτι ο Α ειναι Χ φορες ποιο γρηγορος, αλλα μονο για το συγκεκριμενο bench οχι γενικα ποιο γρηγορος..

Για αυτό κάνει δεκάδες μικρά benchmarks το geekbench. Για να πιάσει όλο το φάσμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι σχέση έχουν όλα αυτά με μένα και το μήνυμα μου που εξηγώ πως λειτουργεί το benchmark

Για αυτό κάνει δεκάδες μικρά benchmarks το geekbench. Για να πιάσει όλο το φάσμα.

Δεν στηριζονται ολα τα benchmark στις ιδιες αρχες , επι του θεματος καμια αποδοση θεαματικη οσο προσπαθει να παρουσιασει η apple δεν υπαρχει , απο την στιγμη που χρησιμοποια αρχιτεκτονικη intel ας δουμε τι λενε οι επιμερους διαφορες μεταξυ 8ης και 10ης γενιας για να εντοπισουμε την τεχνολογικη υπεροχη οπως αυτη αποτυπωνεται σε περαν ενος bench....

https://laptopmedia.com/comparisons/intel-core-i7-1065g7-vs-i7-8650u-the-new-gen-cpu-is-the-better-choice/

https://technical.city/en/cpu/Core-i7-8650U-vs-Core-i7-1065G7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Ρε συ ειλικρινά έχεις πέσει σε πολλά λάθη και την λες και στους άλλους για το πώς δουλεύουν οι υπολογιστές. Υπάρχουν τεστ που δεν μετράνε σε πόσο χρόνο τελειώνει κάτι αλλά πόσες φορές θα εκτελέσουν κάτι σε συγκεκριμένο χρόνο. Αυτό βοηθάει να κρατάει το τεστ πάντα τον ίδιο χρόνο. Οπότε άμα σου μετράει καμία 40ρια πράγματα που όλα ή τα περισσότερα τελειώνουν σε συγκεκριμένο χρόνο, τι θα σου βγάλει στο τέλος; Βγάζει ένα συνολικό σκορ. Όσον αφορά το γεγονός ότι δεν βλέπεις 100% cpu είναι ακριβώς για αυτόν τον λόγο που σου περιέγραψα. Εκτελεί πολλά μικρά τεστ που τραβούν 100% cpu αλλά αν το τεστ κάνει 200 ms και ο task manager σου δείχνει το average των 2 δευτερολέπτων καταλαβαίνεις ότι δεν θα σου δείξει 100%. Μεταξύ των τεστ υπάρχει μια παύση σ'ην χρηση.

Ελπίζω να έγινα σαφής.

Αν το geekbench έκανε κάτι τόσο απλό που είπες δεν θα σου έδειχνε αναλυτικές μετρήσεις από κάθε επιμέρους τεστ και θα επίσης θα το είχαν αποκαλύψει εδώ και χρονια.

Ρε φιλε γωνία στο δεκάρικο ψάχνετε εσύ και οι ομοϊδεάτες σου ...

 

Τι δεν καταλαβαίνεις; δεν είναι πυρηνική φυσική (μπορείς να το κάνεις μόνο για να μπουρδουκλώσεις) αλλά τα πράματα ειναι ξεκάθαρα

 

Για να πεις ότι το Α εξάρτημα είναι πιο γρήγορο απο Β θα πρέπει να τελειώσει το ίδιο έργο σε μικρότερο χρόνο τέλος... 

 

Αν μετρούσαμε εκτυπωτές θα μετρούσαμε σελίδες ανα λεπτό 

Γραφικά Frames per second 

DVD R ΜΒ/s 

 

Αν μετρούσαμε λοιπον τον πιο γρήγορο υπολογιστή  για παράδειγμα στα απο πάνω θέματα που να τα κάνει όλα αυτά (και εδώ ειναι που πάτε να εισάγετε πολυπλοκότητα μιλώντας για επιμέρους μετρήσεις benchmark χωρίς να καταλαβαίνετε ή ηθελημένα να αγνοειτε την ουσία, πετάτε ένα "το benchmark κάνει επιμέρους μετρήσεις και σταματάει εκει η σκέψη.. because of reasons... το ότι ειναι κοινές οι επιμέρους μετρήσεις και στις 2 περιπτώσεις και άρα το σύνολο τους ειναι κοινο και γίνετε με την ίδια σειρά και άρα όσο πιο γρηγορα τις τελειώσει ο ένας υπολογιστής απο τον άλλο δείχνει την ταχύτητα του σε πραγματική μονάδα μέτρησης -έργο/second-  ούτε καν περνάει απο το μυαλό;;;;) 

 

Τότε ο πιο γρήγορος υπολογιστής θα είναι αυτός που θα γράψει τα DVD θα εκτυπώσει τις σελίδες και θα ρεντάρει τα γραφικά στον χαμηλότερο συνολικά χρόνο! Τι δεν καταλαβαίνετε;;;;  

 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τιμή των Mac κακώς είναι ζήτημα......αυτή τη στιγμή ελέω καραντίνας ενημερώνω το unibody aluminum MacBook του γιού μου, 13 ετών υπολογιστής με Catalina.....Μιλάμε για μηχανήματα σκυλιά....

Στον υπολογιστή έχω 6 gb και SSD και απλά πετάει....I rest my case. OK δεν το κάνω επισήμως αλλα γίνεται...γινεται κύριοι. Βρείτε μου ένα HP, Dell του 2007 με τα specs αυτά που να μπορεί να κάνει upgrade σε windows 10....

Επεξ/σία από dasimo
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dasimo είπε

Στον υπολογιστή έχω 6 gb και SSD και απλά πετάει....I rest my case. OK δεν το κάνω επισήμως αλλα γίνεται...γινεται κύριοι. Βρείτε μου ένα HP, Dell του 2007 με τα specs αυτά που να μπορεί να κάνει upgrade σε windows 10....

Η πλειονοτητα σχεδον.

Κατα κανονα, τα pc εχουν αισθητα μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο και παιρνουν πιο προσφατες εκδοσεις operating system απο τα mac παρομοιας εποχης. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, haHa είπε

Η πλειονοτητα σχεδον.

Κατα κανονα, τα pc εχουν αισθητα μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο και παιρνουν πιο προσφατες εκδοσεις operating system απο τα mac παρομοιας εποχης. 

Όλα γίνονται ..

 Το θέμα είναι αν θα είναι λειτουργικό η θα θέλεις να το πετάξεις από το παράθυρο .

 Την απάντηση την ξέρεις προφανώς ...

 Υ.Γ Παίρνει επίσημα ένα Windows pc του 10 τα 10αρια ;

Επεξ/σία από Chris_BMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Όλα γίνονται ..

 Το θέμα είναι αν θα είναι λειτουργικό η θα θέλεις να το πετάξεις από το παράθυρο .

 Την απάντηση την ξέρεις προφανώς ...

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο:
το mac os  ειναι βαρυτερο (εδω παλια mac μηχανηματα δυσκολευονται ακομα και youtube) σε αντιθεση με τα windows που εχουν καλυτερη εκμεταλλευση του hardware, ειδικα οσον αφορα την gpu που ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για την smooth λειτουργια.


Ακομα και η υποστηριξη opengl στο mac os ειναι τραγικη.

 

13 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

 Υ.Γ Παίρνει επίσημα ένα Windows pc του 10 τα 10αρια ;

Φυσικα. Μονο θεμα drivers ειναι και υπαρχουν drivers για ολες τα intel chipset του 2010. Ενα ερωτηματικο ειναι για πιο παλιες καρτες γραφικων, αλλα για του 2010 δεν υπαρχει θεμα.

Εκτος αν πιστευεις πως ενα pc με westmere/sandy bridge επεξεγαστη δεν μπορει να παρει επισημα windows 10.
Eιπαμε, τα pc δεν ειναι mac για να εχουν μικρη διαρκεια support απο το λειτουργικο.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, forgotten είπε

Δεν στηριζονται ολα τα benchmark στις ιδιες αρχες , επι του θεματος καμια αποδοση θεαματικη οσο προσπαθει να παρουσιασει η apple δεν υπαρχει , απο την στιγμη που χρησιμοποια αρχιτεκτονικη intel ας δουμε τι λενε οι επιμερους διαφορες μεταξυ 8ης και 10ης γενιας για να εντοπισουμε την τεχνολογικη υπεροχη οπως αυτη αποτυπωνεται σε περαν ενος bench....

https://laptopmedia.com/comparisons/intel-core-i7-1065g7-vs-i7-8650u-the-new-gen-cpu-is-the-better-choice/

https://technical.city/en/cpu/Core-i7-8650U-vs-Core-i7-1065G7

Καταρχήν εγώ είμαι anti-fan της apple. Κατά δεύτερον η διαφορά που βλέπεις είναι επειδή πήγαν από dual core σε quad core. Αν συγκρίναμε πάλι αντίστοιχο dual core ή με προηγουμενο quad core η διαφορά όντως θα ήταν μικρή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, haHa είπε

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο:
το mac os  ειναι βαρυτερο (εδω παλια mac μηχανηματα δυσκολευονται ακομα και youtube) σε αντιθεση με τα windows που εχουν καλυτερη εκμεταλλευση του hardware, ειδικα οσον αφορα την gpu που ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για την smooth λειτουργια.

Θα διαφωνήσω φίλε μου ..

 Αν από την μέρα που πήρες το mac - MacBook κάθε χρόνο περνάς το ένα λειτουργικό πάνω από το άλλο τότε ναι ΙΣΩΣ δεις κάποια lag (φυσικά όχι στο άνοιγμα YouTube είσαι υπερβολικός πιστεύω )

 κάτοχος MacBook Pro 2015 ενημερωμένο με σωστό τρόπο στην τελευταία έκδοση λειτουργικού κάνει τα πάντα σφαίρα . 
 Με τα πάντα ανοιχτά το μηχάνημα είναι απίστευτο !(I 5 έτσι όχι τα πιο δυνατά ..)

 το δε ανεμιστηράκι το έχω ακούσει 5-6 φορές όλα αυτά τα χρόνια ... και μόνο καλοκαίρια 

Επεξ/σία από Chris_BMW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Θα διαφωνήσω φίλε μου ..

 Αν από την μέρα που πήρες το mac - MacBook κάθε χρόνο περνάς το ένα λειτουργικό πάνω από το άλλο τότε ναι ΙΣΩΣ δεις κάποια lag (φυσικά όχι στο άνοιγμα YouTube είσαι υπερβολικός πιστεύω )

 κάτοχος MacBook Pro 2015 ενημερωμένο με σωστό τρόπο στην τελευταία έκδοση λειτουργικού κάνει τα πάντα σφαίρα . 
 Με τα πάντα ανοιχτά το μηχάνημα είναι απίστευτο !(I 5 έτσι όχι τα πιο δυνατά ..)

Αυτο ελειπε να μην παει σφαιρα ενα δυνατο, ακριβο μηχανημα του 2015 ! Εδω πωλουνται αυτην την στιγμη μηχανηματα(mac ή pc) με πιο αδυναμους επεξεργαστες και πανε σφαιρα.
Πχ, ακομα και το macbook air 2019(που πωλειται αυτην την στιγμη στα ελληνικα καταστηματα) εχει πιο αδυναμο επεξεργαστη απο το δικο σου, αλλα παει σφαιρα(για απλες εργασιες κλπ).


Για πιο απαιτητικες εργασιες, δεν παει τοσο γρηγορα οσο θα πηγαινε ενα δυνατο ολοκαινουριο, οπως δεν πηγαινει και το δικο σου.

 

Υ.Γ.: Οταν μιλαω για youtube, δεν αναφερομαι σε σχετικα προσφατα και δυνατα mac μηχανηματα σαν το δικο σου. Εδω και ενα windows laptop των 150€ με επεξεργαστη τυπου atom/celeron αρκετων μερικων ετων τα καταφερνει. Μιλαω για mac μηχανηματα πχ του 2009 κλπ.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Ρε φιλε γωνία στο δεκάρικο ψάχνετε εσύ και οι ομοϊδεάτες σου ...

Τι δεν καταλαβαίνεις; δεν είναι πυρηνική φυσική (μπορείς να το κάνεις μόνο για να μπουρδουκλώσεις) αλλά τα πράματα ειναι ξεκάθαρα

Για να πεις ότι το Α εξάρτημα είναι πιο γρήγορο απο Β θα πρέπει να τελειώσει το ίδιο έργο σε μικρότερο χρόνο τέλος... 

Αν μετρούσαμε εκτυπωτές θα μετρούσαμε σελίδες ανα λεπτό 

Γραφικά Frames per second 

DVD R ΜΒ/s 

Αν μετρούσαμε λοιπον τον πιο γρήγορο υπολογιστή  για παράδειγμα στα απο πάνω θέματα που να τα κάνει όλα αυτά (και εδώ ειναι που πάτε να εισάγετε πολυπλοκότητα μιλώντας για επιμέρους μετρήσεις benchmark χωρίς να καταλαβαίνετε ή ηθελημένα να αγνοειτε την ουσία, πετάτε ένα "το benchmark κάνει επιμέρους μετρήσεις και σταματάει εκει η σκέψη.. because of reasons... το ότι ειναι κοινές οι επιμέρους μετρήσεις και στις 2 περιπτώσεις και άρα το σύνολο τους ειναι κοινο και γίνετε με την ίδια σειρά και άρα όσο πιο γρηγορα τις τελειώσει ο ένας υπολογιστής απο τον άλλο δείχνει την ταχύτητα του σε πραγματική μονάδα μέτρησης -έργο/second-  ούτε καν περνάει απο το μυαλό;;;;) 

Τότε ο πιο γρήγορος υπολογιστής θα είναι αυτός που θα γράψει τα DVD θα εκτυπώσει τις σελίδες και θα ρεντάρει τα γραφικά στον χαμηλότερο συνολικά χρόνο! Τι δεν καταλαβαίνετε;;;;  

Θα σου πω ένα παράδειγμα μόνο μπας και καταλαβεις.

Μετράω σε έναν υπολογιστή για 1 δευτερόλεπτο, πόσες πράξεις ακεραίων κάνει. Μου βάζει (τυχαίο νούμερο) 1.000.000. μετά σε ένα άλλον υπολογιστή μετράω πάλι για 1 δευτερόλεπτο πόσες πράξεις θα κανει. Μου βγάζει 2.000.000. Δηλαδή έκανα και στους 2 ένα benchmark που κράτησε τον ΙΔΙΟ χρόνο και μπόρεσα και μέτρησα την ταχύτητα τους. Ακριβώς αυτό κάνει και το geekbench. Από την άλλη θα μπορούσα να βάλω έναν υπολογιστή να μου κάνει 100.00 πράξεις και να δω σε πόσο χρόνο τελείωσε. Εκεί όμως ένας υπολογιστής που είναι 10φορες πιο αργος θα έπρεπε να πάρει 10 φορές περισσότερο χρονο. Αυτό μπορεί να ήταν πολύ. Και όσο πιο γρήγοροι γίνονται οι υπολογιστες από τότε που βγήκε το benchmark που μετράει χρόνο,  τόσο πιο γρήγορα  θα τελείωνε, ίσως σε μερικά ms, με αποτέλεσμα να επηρεάζεται πολύ από μικρομεταβολες.

Αντίθετα το benchmark με σταθερό χρόνο είναι ανεπηρέαστα και μάλιστα όσο πιο γρήγοροι γίνονται οι υπολογιστές τόσο λιγότερο επηρεάζεται από τυχαία σκαμπανεβάσματα στην cpu.

Και κάτι ακόμη, είμαι δηλωμένος anti-apple απλά δεν μπορώ να διαβάζω παράλογα πράγματα... Οπότε δεν καταλαβαίνω για ποιους ομοϊδεάτες λες...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dasimo είπε

Η τιμή των Mac κακώς είναι ζήτημα......αυτή τη στιγμή ελέω καραντίνας ενημερώνω το unibody aluminum MacBook του γιού μου, 13 ετών υπολογιστής με Catalina.....Μιλάμε για μηχανήματα σκυλιά....

Στον υπολογιστή έχω 6 gb και SSD και απλά πετάει....I rest my case. OK δεν το κάνω επισήμως αλλα γίνεται...γινεται κύριοι. Βρείτε μου ένα HP, Dell του 2007 με τα specs αυτά που να μπορεί να κάνει upgrade σε windows 10....

Μια μικρη διορθωση: To unibody aluminum βγηκε τελος 2008, οποτε μαλλον αγοραστηκε 2009 , οχι το 2007.
Φοραει καρτα γραφικων nVidia geforce 9400m, για την οποια υπαρχουν επισημα drivers για τα windows 10.
 

Μαλιστα, υπαρχουν επισημοι drivers και για την προηγουμενη γενια(geforce 8000 series)

Mε λιγα λογια, ακομα και μηχανηματα του 2006 μπορουν να βαλουν windows 10 του 2019 με επισημους drivers και χωρις ματσακονιες.
Αντιθετα, macbook του 2006 παιρνουν επισημα μεχρι λειτουργικο του ...2009
, ενω το macbook unibody παιρνει επισημα μεχρι mac os 10.11 του 2016.

 

Drivers για geforce 8000 series, που βγηκε το 2007
https://www.nvidia.com/Download/Find.aspx


image.png.e784038f0060003483d2ea26f75d7917.png

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το θίξατε, έχω ένα acer με intel core duo 2 του 2008 νομίζω, μετά την εγκατάσταση των win 10 πριν μερικά χρόνια ψόφησε για τα καλά. Βαριέμαι όχι να το ανοίξω να το ενημερώσω, να το βλέπω να κάθεται βαριέμαι. Τι updated drivers, τι ενημερώσεις όλη την ώρα, με 4 γίγα ραμ, μεγάλη για κείνη την εποχή, στην κοσμάρα του. Ναι ξέρω με έναν ssd θα πετάει...Το Air του 2013 αντιθέτως...λες και το πήρα χθες...

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...