Προς το περιεχόμενο

Τα MacBook Air του 2020 είναι 76% γρηγορότερα σε σύγκριση με την προηγούμενη γενιά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Makis38 είπε

Μιας και το θίξατε, έχω ένα acer με intel core duo 2 του 2008 νομίζω, μετά την εγκατάσταση των win 10 πριν μερικά χρόνια ψόφησε για τα καλά. Βαριέμαι όχι να το ανοίξω να το ενημερώσω, να το βλέπω να κάθεται βαριέμαι. Τι updated drivers, τι ενημερώσεις όλη την ώρα, με 4 γίγα ραμ, μεγάλη για κείνη την εποχή, στην κοσμάρα του. Ναι ξέρω με έναν ssd θα πετάει...Το Air του 2013 αντιθέτως...λες και το πήρα χθες...

Τοσο ο ssd οσο και ο 5(!!) χρονια νεωτερος επεξεργαστης κανει τρελη διαφορα.

 

Το αντιστοιχο με το acer σου ειναι το macbook του 2008,  το οποιο παιρνει επισημα λειτουργικο mac os 10.7, του μακρινου ... 2011.
Παναρχαιο, μη-ενημερωμενο απο το 2012 νομιζω(τελευταιο security update) ειναι ουσιαστικα αχρηστο.
To δικο σου με εναν ssd οπως λες θα πεταει και τρεχει λειτουργικο του 2019, οχι του 2011 και χωρις ενημερωσεις.
Επισης, λογω παλιου mac λειτουργικου δεν μπορει να τρεξει τις τελευταιες εκδοσεις αλλων εφαρμογων, πχ ακομα και του itunes, οποτε δεν υποστηριζονται τα τελευταια iphone για συγχρονισμο κλπ.
 

Eιπαμε, τα pc δεν ειναι mac για να εχουν μικρη διαρκεια αντοχης στο χρονο και support απο το λειτουργικο.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Αυτό δείχνει ότι δεν καταλαβαίνεις βασικά πράματα στους υπολογιστές και θες να τα μπρουρδουκλώσεις για να υποστηρίξεις τον μαρκετίστικο κράχτη/είδηση. 

Το πόσο πιο γρήγορο είναι το Α εξάρτημα απο το Β μετριέται στο πόσο χρόνο χρειάζεται το κάθε εξάρτημα για να ολοκληρώσει το ίδιο έργο

Ε γιατί άραγε δεν το γράφει ενώ φαίνεται μάλιστα στο benchmark;  

h62sv.jpg

Μήπως ακριβώς γιατί ειναι μαρκετίστικος κράχτης και το παραβλέπει για να δώσεις σημασία στο "longer is better" ?  :P 

Απ'οτι φαίνεται δε θα καταλαβαίνεις όσοι και να σου το πουν γιατί εσύ ξέρεις περισσότερα . Στείλτους ένα μήνυμα εκεί στην Geekbench να σκίσουν τα πτυχία τους. 

Καλή τύχη φίλε στον κόσμο σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Makis38 είπε

Μιας και το θίξατε, έχω ένα acer με intel core duo 2 του 2008 νομίζω, μετά την εγκατάσταση των win 10 πριν μερικά χρόνια ψόφησε για τα καλά. Βαριέμαι όχι να το ανοίξω να το ενημερώσω, να το βλέπω να κάθεται βαριέμαι. Τι updated drivers, τι ενημερώσεις όλη την ώρα, με 4 γίγα ραμ, μεγάλη για κείνη την εποχή, στην κοσμάρα του. Ναι ξέρω με έναν ssd θα πετάει...Το Air του 2013 αντιθέτως...λες και το πήρα χθες...

Αν βάλεις ssd και αγοράσει αλλά 4 gb μεταχειρισμένα, θα είσαι κομπλέ. Κάνε και λίγο o/c.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dasimo είπε

Η τιμή των Mac κακώς είναι ζήτημα......αυτή τη στιγμή ελέω καραντίνας ενημερώνω το unibody aluminum MacBook του γιού μου, 13 ετών υπολογιστής με Catalina.....Μιλάμε για μηχανήματα σκυλιά....

Στον υπολογιστή έχω 6 gb και SSD και απλά πετάει....I rest my case. OK δεν το κάνω επισήμως αλλα γίνεται...γινεται κύριοι. Βρείτε μου ένα HP, Dell του 2007 με τα specs αυτά που να μπορεί να κάνει upgrade σε windows 10....

Τα windows δεν είναι android έχουν αναβαθμίσεις 

1 ώρα πριν, Chris_BMW είπε

Θα διαφωνήσω φίλε μου ..

 Αν από την μέρα που πήρες το mac - MacBook κάθε χρόνο περνάς το ένα λειτουργικό πάνω από το άλλο τότε ναι ΙΣΩΣ δεις κάποια lag (φυσικά όχι στο άνοιγμα YouTube είσαι υπερβολικός πιστεύω )

 κάτοχος MacBook Pro 2015 ενημερωμένο με σωστό τρόπο στην τελευταία έκδοση λειτουργικού κάνει τα πάντα σφαίρα . 
 Με τα πάντα ανοιχτά το μηχάνημα είναι απίστευτο !(I 5 έτσι όχι τα πιο δυνατά ..)

 το δε ανεμιστηράκι το έχω ακούσει 5-6 φορές όλα αυτά τα χρόνια ... και μόνο καλοκαίρια 

Εγώ πάντως έχω ένα dell xps i7 και πάει σφαίρα και έχει και 4k οθόνη δεν κολλάει πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, haHa said:

Τοσο ο ssd οσο και ο 5(!!) χρονια νεωτερος επεξεργαστης κανει τρελη διαφορα.

Το αντιστοιχο με το acer σου ειναι το macbook του 2008,  το οποιο παιρνει επισημα λειτουργικο mac os 10.7, του μακρινου ... 2011.
Παναρχαιο, μη-ενημερωμενο απο το 2012 νομιζω(τελευταιο security update) ειναι ουσιαστικα αχρηστο.
To δικο σου με εναν ssd οπως λες θα πεταει και τρεχει λειτουργικο του 2019, οχι του 2011 και χωρις ενημερωσεις.
Επισης, λογω παλιου mac λειτουργικου δεν μπορει να τρεξει τις τελευταιες εκδοσεις αλλων εφαρμογων, πχ ακομα και του itunes, οποτε δεν υποστηριζονται τα τελευταια iphone για συγχρονισμο κλπ.
 

Eιπαμε, τα pc δεν ειναι mac για να εχουν μικρη διαρκεια αντοχης στο χρονο και support απο το λειτουργικο.

Από το 2014 θυμάμαι σερνότανε, στα 6 χρόνια δηλαδή. Το air λειτουργεί όπως ήταν το 2013. Όχι βαριές εργασίες και τα 2. Πιστεύω σε βάθος χρόνου τα Mac παίζουν καλύτερα κρίνοντας από αυτά τα 2 που έχω. Τι να το κάνεις που παίρνει ακόμη ενημερώσεις όταν πηγαίνει τόσο εκνευριστικά αργά. Νομίζω μνήμη δεν ανεβαίνει άλλο και ούτε θα κάτσω να κάνω customιές. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thermals????ισχύει ότι έχει το ίδιο περσινό σύστημα ψύξης?άρα δλδ έχω την επιλογή και βάζω i5 quad και i7 + 16gb ram αλλά είναι για να πουλάω μούρη και όχι για δουλίτσα??? ευχαριστώ ryzen mobile 4000 is on the way....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ ακόμη καθημερινά ως κύριο υπολογιστή ένα MacBook Pro 2010 13" και με καλύπτει απόλυτα και σε βαριές εφαρμογές ήχου (Logic, MainStage, Ableton, Kontakt, Reaktor κτλ.) και εικόνας (Photoshop, Illustrator) και ενίοτε βίντεο (Final Cut). Τον έχω με 8gb μνήμη και δύο SSD 500gb και 120gb. Θα τον αλλάξω όταν η Apple ξαναβγάλει MacBook να αναβαθμίζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ποιο bench... το air ειναι για browing. Τελεια. 
Ειναι top για browsing αλλα μεχρι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Καταρχήν εγώ είμαι anti-fan της apple. Κατά δεύτερον η διαφορά που βλέπεις είναι επειδή πήγαν από dual core σε quad core. Αν συγκρίναμε πάλι αντίστοιχο dual core ή με προηγουμενο quad core η διαφορά όντως θα ήταν μικρή.

Είσαι αντιφάν όπως λες... εγώ είμαι ουδέτερος αλλά τόσα χρόνια ασχολούμαι με αυτά και μου παραξένεψε εντύπωση η μεταπήδηση σε 76% καλύτερες επιδόσεις σε μια τέτοια μικρή αλλαγή ένας ryzen 3700x δεν έχει 76% καλύτερες επιδόσεις απο έναν i7 4790k (που έχει παρόμοια clock speeds οπότε και συγκρίσιμο IPC ) παρόλο που ο ryzen ειναι απο τους καλύτερους επεξεργαστές που μπορείς να πάρεις και έχει διπλάσια cores και είναι κατα πολύ νεότερη αρχιτεκτονική απο τον παρωχημένο i7-4790K

 

η διαφορά στις επιδόσεις ειναι γύρο στο 50% στις περισσότερες εφαρμογές και μιλάμε για desktop επεξεργαστές (δηλαδή κανένα ενεργειακό ή θερμικό εμπόδιο και φτιαγμένοι με κύριο στόχο τις επιδόσεις και όχι την σταθερότητα την χαμηλή κατανάλωση κτλ που είναι γνώμονας στην σχεδίαση λαπτοπ επεξεργαστών) 

 

 

 

Γιαυτό λοιπόν και η δήλωση 76% διαφοράς μεταξύ 2 επεξεργαστών παρόμοιας εποχής ακούγετε too good to be true και όταν σου βάζουν ένα generic νούμερο "longer is better" για να στο αποδείξουν όλα δείχνουν ότι πρόκειται για marketing και απο την στιγμή που σου έδειξα το παράδειγμα (το οποίο μπορείς και να επαληθεύσεις μόνος σου στο δικό σου σύστημα 100ΜΒ είναι το geekbench)  νομίζω δεν υπάρχει λόγος για αμφιβολία 

 

Προσοχή δεν αμφιβάλω ότι το καινούργιο macbookair θα είναι γρηγορότερο... απλά όχι τόσο πολύ όσο φαίνεται στην διαφήμιση/άρθρο εδώ. 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Είσαι αντιφάν όπως λες... εγώ είμαι ουδέτερος αλλά τόσα χρόνια ασχολούμαι με αυτά και μου παραξένεψε εντύπωση η μεταπήδηση σε 76% καλύτερες επιδόσεις σε μια τέτοια μικρή αλλαγή ένας ryzen 3700x δεν έχει 76% καλύτερες επιδόσεις απο έναν i7 4770k (που έχει παρόμοια clock speeds οπότε και συγκρίσιμο IPC ) παρόλο που ο ryzen ειναι απο τους καλύτερους επεξεργαστές που μπορείς να πάρεις και έχει διπλάσια cores και είναι κατα πολύ νεότερη αρχιτεκτονική απο τον παρωχημένο i7 4770k 

η διαφορά στις επιδόσεις ειναι γύρο στο 50% στις περισσότερες εφαρμογές και μιλάμε για desktop επεξεργαστές (δηλαδή κανένα ενεργειακό ή θερμικό εμπόδιο και φτιαγμένοι με κύριο στόχο τις επιδόσεις και όχι την σταθερότητα την χαμηλή κατανάλωση κτλ που είναι γνώμονας στην σχεδίαση λαπτοπ επεξεργαστών) 

Γιαυτό λοιπόν και η δήλωση 76% διαφοράς μεταξύ 2 επεξεργαστών παρόμοιας εποχής ακούγετε too good to be true και όταν σου βάζουν ένα generic νούμερο "longer is better" για να στο αποδείξουν όλα δείχνουν ότι πρόκειται για marketing και απο την στιγμή που σου έδειξα το παράδειγμα (το οποίο μπορείς και να επαληθεύσεις μόνος σου στο δικό σου σύστημα 100ΜΒ είναι το geekbench)  νομίζω δεν υπάρχει λόγος για αμφιβολία 

Προσοχή δεν αμφιβάλω ότι το καινούργιο macbookair θα είναι γρηγορότερο... απλά όχι τόσο πολύ όσο φαίνεται στην διαφήμιση/άρθρο εδώ. 

Καταρχήν η διαφορά είναι 63% και όχι 76%. Και φαίνεται λογική από την στιγμή που πας σε quad core.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Καταρχήν η διαφορά είναι 63% και όχι 76%. Και φαίνεται λογική από την στιγμή που πας σε quad core.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς; 76% λέει το άρθρο αλλά τώρα πάλι ξεχνάς όλα όσα ειπώθηκαν για να κάνεις αυτή την ασήμαντη διόρθωση (πράγμα που θα έκανε κάποιος fan για να μπουρδουκλώσει την κουβέντα και όχι ένας ουδέτερος πόσο μάλλον αντιφάν όπως χαρακτήρισες τον εαυτό σου )  και 63% να λένε πως είναι και όχι 76% πάλι δεν αλλάζει κάτι είναι το ίδιο υπερβολικό εδώ σου έδειξα διαφορά μεταξύ 8 cores vs 4core σε desktop επεξεργαστές με 6 χρόνια διαφοράς ματαξύ τους και άλλη κλίμακα και αρχιτεκτονική... και πάλι δεν υπάρχει τέτοια τεράστια διαφορά..

 

Επίσης σου έδειξα πως απενεργοποιώντας τα μισά core στο συγκεκριμένο benchmark η διαφορά δεν ειναι η μισή (και επαναλαμβάνω μπορείς να το τεστάρεις και μόνος σου αυτό μέσα σε λιγα λεπτά αυτή ειναι μια βασική αξία ενός έγκυρου πειράματος η επαναλληψιμότητα του) 

 

αλλά θεώρησες σημαντικό να διορθώσεις πως έχει 63% διαφορά το macbook air και όχι 76%... ok.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς; 76% λέει το άρθρο αλλά τώρα πάλι ξεχνάς όλα όσα ειπώθηκαν για να κάνεις αυτή την ασήμαντη διόρθωση (πράγμα που θα έκανε κάποιος fan για να μπουρδουκλώσει την κουβέντα και όχι ένας ουδέτερος πόσο μάλλον αντιφάν όπως χαρακτήρισες τον εαυτό σου )  και 63% να λένε πως είναι και όχι 76% πάλι δεν αλλάζει κάτι είναι το ίδιο υπερβολικό εδώ σου έδειξα διαφορά μεταξύ 8 cores vs 4core σε desktop επεξεργαστές με 6 χρόνια διαφοράς ματαξύ τους και άλλη κλίμακα και αρχιτεκτονική... και πάλι δεν υπάρχει τέτοια τεράστια διαφορά..

Επίσης σου έδειξα πως απενεργοποιώντας τα μισά core στο συγκεκριμένο benchmark η διαφορά δεν ειναι η μισή (και επαναλαμβάνω μπορείς να το τεστάρεις και μόνος σου αυτό μέσα σε λιγα λεπτά αυτή ειναι μια βασική αξία ενός έγκυρου πειράματος η επαναλληψιμότητα του) 

αλλά θεώρησες σημαντικό να διορθώσεις πως έχει 63% διαφορά το macbook air και όχι 76%... ok.... 

To image που βλέπω δείχνει 63%, τώρα το 76% δεν ξέρω που το βρήκε αλλά και αυτό είναι λογικό. Όταν διπλασιάζεις τα cores το scaling δεν είναι 100% για αυτό και όταν τα μείωσες δεν είδες μισή ταχύτητα. Όσον αφορά την σύγκριση ταχύτητας μεταξύ cpu ΚΑΘΑΡΑ, πρέπει να γίνει μόνο σε cpu υπολογισμούς και να μην εμπεριέχει storage ή την gpu. Και για να δεις αν κάνει scaling καλό παίρνεις παρόμοιες cpu με παρόμοιο ipc. Προφανώς αν ο ένας έχει το μισό ipc από τον άλλο, χρειάζεται διπλά cores για να έχεις την ίδια ταχύτητα. 

Επίσης έκανες γαργάρα την όλη εξήγηση που σου έδωσα πως μπορείς να κάνεις benchmark χωρίς να μετράς χρόνο και γιατί δεν σου δείχνει 100% συνέχεια το geekbench

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γίνει πολύ καλή δουλειά από την Apple πάλι. Δουλεύει σε idle κατάσταση στους 70 βαθμούς και ανεβαίνει για πλάκα στους 100 αν του βάλεις να κάνει κάτι πιο βαρύ. Κάνει τρελό thermal throttling και οι επιδόσεις πέφτουν κατακόρυφα στο 1/3.  Έχουν τοποθετήσει ανεμιστήρα μακριά από τον επεξεργαστή ο οποίος φυσάει στο πουθενά και δεν συνδέεται με καμία ψήκτρα. Αν κάνετε μόνο σερφάρισμα στο internet ή γράφετε καμιά εργασία είναι οκ, αν θέλετε και κάτι παραπάνω κοιτάξτε σε ανώτερο μοντέλο, σε κάποιο Mac Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Makis38 είπε

Από το 2014 θυμάμαι σερνότανε, στα 6 χρόνια δηλαδή. Το air λειτουργεί όπως ήταν το 2013. Όχι βαριές εργασίες και τα 2. Πιστεύω σε βάθος χρόνου τα Mac παίζουν καλύτερα κρίνοντας από αυτά τα 2 που έχω. Τι να το κάνεις που παίρνει ακόμη ενημερώσεις όταν πηγαίνει τόσο εκνευριστικά αργά. Νομίζω μνήμη δεν ανεβαίνει άλλο και ούτε θα κάτσω να κάνω customιές. Αυτά.

Παλι κανεις το ιδιο λαθος και συγκρινεις διαφορετικης εποχης λαπτοπ, διαφορετικης κατηγοριας τιμης και με μια πολυ σημαντικη διαφορα(υπαρξη ssd).
Η συγκριση που θα επρεπε να κανεις ειναι με το macbook white 2008(παρολο που θα ειχε 50+% τιμη πανω απο το acer σου) :

"Το αντιστοιχο με το acer σου ειναι το macbook του 2008,  το οποιο παιρνει επισημα λειτουργικο mac os 10.7, του μακρινου ... 2011.
Παναρχαιο, μη-ενημερωμενο απο το 2012 νομιζω(τελευταιο security update) ειναι ουσιαστικα αχρηστο.
To δικο σου με εναν ssd οπως λες θα πεταει και τρεχει λειτουργικο του 2019, οχι του 2011 και χωρις ενημερωσεις.
Επισης, λογω παλιου mac λειτουργικου δεν μπορει να τρεξει τις τελευταιες εκδοσεις αλλων εφαρμογων, πχ ακομα και του itunes, οποτε δεν υποστηριζονται τα τελευταια iphone για συγχρονισμο κλπ."

 

To macbook air 2013 που εχεις θα επρεπε να το συγκρινεις με ενα αντιστοιχης εποχης ultrabook, πχ ενα dell xps 13 εκεινης της εποχης, που ακομα και τοτε ειχαν ηδη 1080p IPS οθονη και οχι φθηνιαρικη οθονη με TN panel χαμηλης αναλυσης. 
To dell xps 13 στεκεται μια χαρα ακομα και τωρα (με καλυτερες επιδοσεις απο το αντιστοιχων χρηματων air 2013 ) και φυσικα με συγχρονη οθονη.

 

Eιπαμε, τα pc δεν ειναι mac για να εχουν μικρη διαρκεια αντοχης στο χρονο και support απο το λειτουργικο.

 

Υ.Γ.: Ειμαι κατοχος macbook air 2015

Το ποσο εκτος εποχης φαινεται τωρα το 2020 το air του 2015 σε σχεση με το dell xps 13 2015 μπορεις να το δεις στο ποστ του 2015:
https://www.insomnia.gr/forums/topic/569025-δοκιμάζοντας-το-νέο-macbook-12-ιντσών-με-retina-οθόνη-video/page/8/?tab=comments#comment-54013524


2.png

Το dell xps 13 παρολο που ειναι μια σταλια κ ελαφρυτερο απο το air, εχει ποιοτικη οθονη ips υψηλης αναλυσης, καμμια σχεση με του air που πχ υπο γωνια δεν ξεχωριζεις τιποτα(ιδια φωτογραφια, αλλα στο air δεν φαινονται κ πολλα):

3.png

Eιναι αισθητα μικροτερο παρολο το ιδιο μεγεθος οθονης και βολευει απιστευτα για να το βαζεις μεσα σε μια μικρη τσαντα, να το μεταφερεις μεσα στο σπιτι, σε ταξιδια σε αεροπλανα κλπ.

1.png

Επεξ/σία από haHa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...