Προς το περιεχόμενο

o παροχος με κοροιδευει για το υψηλο ping


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Ξαναδιάβασε τι έγραψα για το τι θεωρείται βλάβη.

Οι εικόνες δείχνουν πέραν κάθε αμφιβολίας και ξεκάθαρα ότι έχεις υψηλό ping αλλά η σύνδεση με τον server ολοκληρώνεται, άρα έχεις επικοινωνία.

ναι στο trace ολα μετρανε κανονικα αλλα οταν παω σε chrome/chromium/firefox/opera ethernet η wifi παντα η ιδια καταληξη δεν φορτωνει ποτε και το σταθερο dead και δοκιμαζω και με τα δυο κινητα μου και με το λαπτοπ και με το pc μου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως κατ' επανάληψη έγραψα, δίνεις βλάβη κι επιμένεις για την βλάβη. Οι εικόνες και η αναφορά του ping δεν θα σε βοηθήσουν πουθενά. Τόσο απλά και κατανοητά.

Αν δεν δουλεύει το τηλέφωνο, υπάρχει καταγραφή στον server άρα μπορούν να το βεβαιώσουν, διότι η σύνδεση DSL δεν έχει θέμα διακοπής και δεν θα έχει σχετική καταγραφή.

Πάντως αν συμβαίνει πάντα την ίδια ώρα, μήπως είναι τοπικό θέμα π.χ. θόρυβος από φώτα, επιγραφή, μετασχηματιστής κλπ; Άλλοι γείτονες έχουν παρόμοιο ή άλλο θέμα;

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Όπως κατ' επανάληψη έγραψα, δίνεις βλάβη κι επιμένεις για την βλάβη. Οι εικόνες και η αναφορά του ping δεν θα σε βοηθήσουν πουθενά. Τόσο απλά και κατανοητά.

Αν δεν δουλεύει το τηλέφωνο, υπάρχει καταγραφή στον server άρα μπορούν να το βεβαιώσουν, διότι η σύνδεση DSL δεν έχει θέμα διακοπής και δεν θα έχει σχετική καταγραφή.

Πάντως αν συμβαίνει πάντα την ίδια ώρα, μήπως είναι τοπικό θέμα π.χ. θόρυβος από φώτα, επιγραφή, μετασχηματιστής κλπ; Άλλοι γείτονες έχουν παρόμοιο ή άλλο θέμα;

oλοι οσοι ειναι πανω στην καμπινα εχουν μς την ιδια ωρα ασχετα των παροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 22/03/2020 at 21:32, tsoubas said:

oλοι οσοι ειναι πανω στην καμπινα εχουν μς την ιδια ωρα ασχετα των παροχο

αν ολοι εχουν ακριβως το ιδιο θεμα τοτε δεν ειναι θεμα παροχου αλλα ειναι θεμα του παροχου που εχει το Kv.ισως καποιο θεμα με congestion εκει.

On 22/03/2020 at 20:16, tsoubas said:

από την προηγούμενη παρασκευή το κάνω κάθε μέρα και στέλνω επίσης και tracert δεν την ελέγχουν ποτέ την ώρα που υπάρχει το θέμα ! το βλέπουν πάντα την επόμενη μέρα το πρωί η το μεσημέρι ενώ κάθε μέρα στης 21:30 + ξεκινάει ! είναι σαν να μην θέλουν να το ελέγξουν

ξανά διάβασε τι γράφω στο αρχικό ποστ ! όταν ανεβαίνει το πινγ δεν φορτώνει ποτέ καμιά σελίδα και το σταθερό μου είναι νεκρό ! άρα είναι σαν να μην έχω υπηρεσίες

καλο ειναι να επιμεινεις οτι δεν εχεις τηλεφωνο και οχι στο ιντερνετ.μηπως το περασουν σαν βλαβη στον παροχο του Kv και κοιταξουν αν πραγματι υπαρχει congestion. εκτος αν εχει φτιαχτει.στην αρχη νομιζα οτι εχεις μεγαλο ping και οχι οτι δεν ανοιγουν οι σελιδες και χανεις την τηλεφωνια.η τηλεφωνια τρωει ελαχιστο bandwidth οποτε δεν θα πρεπε να εχεις τετοιο θεμα εκτος αν πραγματι πιταρει τοσο πολυ η κατασταση

 

On 22/03/2020 at 17:56, tsoubas said:

δλδ δεν εχω υπηρεσιες (ιντερνετ και τηλεφωνια) συνεχιζω να πληρωνω κανονικα και τους λεω και ευχαριστω ! μονο στην ελλαδα γινονται αυτα !


σορρυ δεν ειχα δει οτι ειχες γραψει οτι δεν παιζει καν το τηλεφωνο.νομιζα οτι το θεμα ηταν μονο τα μεγαλα ping.ναι αυτο ειναι βλαβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/03/2020 at 15:45, Ison_ said:

Μετά τις 9:30 το βράδυ και εμένα ανεβαίνει το ping. Μάλλον κόβουν από όλους κάτι για να εξυπηρετήσουν την αυξημένη ζήτηση με τον ιό.

δεν κοβεις κατι.απλα οταν πας απο ενα σωληνα που περνανε 100 λιτρα νερο να περασεις 110 τοτε κατι δεν περναει.στην ουσια κοβετε μονο του λογω φορτου.ειναι σαν να βαζεις 4 τονους ξυλα σε ενα φορτηγο που αντεχει 2.θα παει μεν αλλα παει πιο αργα.

On 24/03/2020 at 17:29, malias4 said:

Και εμενα με 24αρα voda τα πιο πολλα βραδια μετα τις 21:00 22:00 βλεπω κατι ping 1.348 πχ 😂

επειδη θα κρατησει αυτο σιγα σιγα οι παροχοι κανουν καποιες αναβαθμισεις χωρις να σημαινει οτι θα σταματησουν τα προβληματα.

On 22/03/2020 at 21:03, tsoubas said:

ναι στο trace ολα μετρανε κανονικα αλλα οταν παω σε chrome/chromium/firefox/opera ethernet η wifi παντα η ιδια καταληξη δεν φορτωνει ποτε και το σταθερο dead και δοκιμαζω και με τα δυο κινητα μου και με το λαπτοπ και με το pc μου !

Μην τους δειχνεις μονο το ping.εστιασε στο οτι δεν ανοιγουν σελιδες και δεν εχεις τηλεφωνια.αμα αναφερεις μονο το μεγαλο Ping δεν προκεται να κανουν τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν κοβεις κατι.απλα οταν πας απο ενα σωληνα που περνανε 100 λιτρα νερο να περασεις 110 τοτε κατι δεν περναει.στην ουσια κοβετε μονο του λογω φορτου.ειναι σαν να βαζεις 4 τονους ξυλα σε ενα φορτηγο που αντεχει 2.θα παει μεν αλλα παει πιο αργα.

επειδη θα κρατησει αυτο σιγα σιγα οι παροχοι κανουν καποιες αναβαθμισεις χωρις να σημαινει οτι θα σταματησουν τα προβληματα.

Μην τους δειχνεις μονο το ping.εστιασε στο οτι δεν ανοιγουν σελιδες και δεν εχεις τηλεφωνια.αμα αναφερεις μονο το μεγαλο Ping δεν προκεται να κανουν τιποτα.

το εχω αναφερει οπως και σε γραπτα αιτηματα και μου εφτιαξαν την τηλεφωνια και το νετ αλλα ειναι σαν να κολλαει και στο ρουτερ λεει 100mbps αλλα κατεβαζω με max 6.1 για καποιο λογο δοκιμασα και σε ftp/nvidia/steam !
η καμπινα ειναι εξω απο το σπιτι μου κυριολεκτικα :)

επισης στα games ειναι σαν να εχω lag αλλα το ms ειναι κομπλε!
και το ρουτερ μαζευει πολλα λαθοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tsoubas said:

το εχω αναφερει οπως και σε γραπτα αιτηματα και μου εφτιαξαν την τηλεφωνια και το νετ αλλα ειναι σαν να κολλαει και στο ρουτερ λεει 100mbps αλλα κατεβαζω με max 6.1 για καποιο λογο δοκιμασα και σε ftp/nvidia/steam !
η καμπινα ειναι εξω απο το σπιτι μου κυριολεκτικα :)

επισης στα games ειναι σαν να εχω lag αλλα το ms ειναι κομπλε!
και το ρουτερ μαζευει πολλα λαθοι

εφοσον συγχρονιζεις 100/10 mbit αλλα κατεβαζεις πιο αργα μπορει να ειναι και το προβλημα που υπαρχει γενικοτερα ειδικα τις ωρες αιχμης τωρα που μενει ο κοσμος μεσα.πριν μερικες μερες ηθελα να κατεβασω windows απο microsoft.εχω vdsl 50.σε speedtest κατεβαζα με 40mbit.οταν πηγα να κατεβασω απο microsoft κατεβαζα ουτε με  1 mbit.λεω θα φταιει η microsoft.εβαλα 4g και ειχα 1mbyte. ειδικα τα pings αυτον καιρο ειναι στα υψη.δεν ξερω αν τωρα εσενα ειναι καποιο συγκεκριμενο προβλημα με την δικια σου γραμμη που μου φαινεται παραξενο εφοσον εισαι στα 100 ή αν ειναι λογω του φορτου.δοκιμασε διαφορες ωρες να δεις.κανε ενα speedtest που το speedtest συνηθως ειναι ελλαδα οποτε εκει μπορεις να δεις τι παιζει.στο Speedtest αμα το τρεξεις ελλαδα και πιτα να ειναι τα link με εξωτερικο εσυ θα πρεπει να κατεβασεις full. για τα λαθη

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αλλιως μετα μπορει να εισαι οριακα στα 100 και για αυτο να εχεις παραπανω errors.μπορει να φταιει πορτα στο dslam.εμενα καποια στιγμη ειχε θεμα το port στο dslam και επεφτε το sync και ειχα διαφορα παραξενα.με lock unlock ολα μια χαρα.

 

η τηλεφωνια παιζει κανονικα ολες τις ωρες?επισης ασχετα με τα μεγαλα pings οι σελιδες ανοιγουν κανονικα και απλα εχεις τα delays?

δεν εισαι δηλαδη οπως πριν που δεν ειχες τηλεφωνια και δεν ανοιγε τιποτα.σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

εφοσον συγχρονιζεις 100/10 mbit αλλα κατεβαζεις πιο αργα μπορει να ειναι και το προβλημα που υπαρχει γενικοτερα ειδικα τις ωρες αιχμης τωρα που μενει ο κοσμος μεσα.πριν μερικες μερες ηθελα να κατεβασω windows απο microsoft.εχω vdsl 50.σε speedtest κατεβαζα με 40mbit.οταν πηγα να κατεβασω απο microsoft κατεβαζα ουτε με  1 mbit.λεω θα φταιει η microsoft.εβαλα 4g και ειχα 1mbyte. ειδικα τα pings αυτον καιρο ειναι στα υψη.δεν ξερω αν τωρα εσενα ειναι καποιο συγκεκριμενο προβλημα με την δικια σου γραμμη που μου φαινεται παραξενο εφοσον εισαι στα 100 ή αν ειναι λογω του φορτου.δοκιμασε διαφορες ωρες να δεις.κανε ενα speedtest που το speedtest συνηθως ειναι ελλαδα οποτε εκει μπορεις να δεις τι παιζει.στο Speedtest αμα το τρεξεις ελλαδα και πιτα να ειναι τα link με εξωτερικο εσυ θα πρεπει να κατεβασεις full. για τα λαθη

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αλλιως μετα μπορει να εισαι οριακα στα 100 και για αυτο να εχεις παραπανω errors.μπορει να φταιει πορτα στο dslam.εμενα καποια στιγμη ειχε θεμα το port στο dslam και επεφτε το sync και ειχα διαφορα παραξενα.με lock unlock ολα μια χαρα.

η τηλεφωνια παιζει κανονικα ολες τις ωρες?επισης ασχετα με τα μεγαλα pings οι σελιδες ανοιγουν κανονικα και απλα εχεις τα delays?

δεν εισαι δηλαδη οπως πριν που δεν ειχες τηλεφωνια και δεν ανοιγε τιποτα.σωστα?

τωρα καποιες φορες οι σελιδες δεν φορτωνουν η τηλεφωνια προς το παρον ειναι ενταξει αλλα μια ακουω μια οχι ! δοκιμασα και με αλλο σταθερο τα ιδια ! δοκιμασα και τα δυο σταθερα σε γειτονα κανενας θορυβος !
απο το κουτι του σπιτιου μεχρι το ρουτερ ερχετε utp6 απευθειας χωρις ενδιαμεσα και αλλα καλωδια!
επισης το download ειναι μαχ 6,1 ολες τις ωρες και καποιες ωρες ειναι και λιγοτερο!
δεν γινετε να ειμαι οριακα 100 απο την στιγμη που μου λενε οτι μπορω να βαλω και 200mbps και να εχω 200 !
πριν προκυψει ολο το θεμα κατεβαζα με 11,5-11,9 απο steam αλλα εδω και λιγο καιρο μετα ολο αυτο με την καραντινα αρχισε να γεμιζει η καμπινα και να πεθαινει λογικα !
μου αλλαξανε καποιες ρυθμισεις στην γραμμη και βλεπω πιο χαμηλο ms 64-100 σε games αλλα βλεπω και input lag !
η το ρουτερ εχει θεμα η η καμπινα οπως το βλεπω εγω!
μηπως να αγορασω ενα ρουτερ για 100-200 γραμμη ; αξιζει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...