Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, greengr21 είπε

οι μετακινησεις εκτος νομου επιτρεπονται μονο με χαρτι ειδικου σκοπου για πρωτη κατοικια απο ταξις σωστα?

Οποιαδηποτε βεβαιωση εχεις οτι μετακινεσαι προς μονιμη κατοικια κανει (πχ Ε1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, greengr21 είπε

οι μετακινησεις εκτος νομου επιτρεπονται μονο με χαρτι ειδικου σκοπου για πρωτη κατοικια απο ταξις σωστα?

Ανάλογα, μπορεί να υπάρχουν κι άλλοι λόγοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TheGrisGrisMan είπε

Σε ευχαριστω.

Στο πρώτο δεν βρήκα κάτι... Αν το εχεις ψάξει, ξέρεις μήπως να μου πεις σε ποια συνεδρίαση από τις εκατοντάδες συνεδριάσεις του δημοτικού συμβουλίου που περιέχει, αναφέρεται το θέμα; 

Το δεύτερο: Σάιτ τύπου Εφσυν, Σκαι, ΠΘ,  δεν τα εμπιστεύομαι, μιας και είναι ξεκάθαρα «σταυροφόροι κομμάτων», οπότε, γράφουν για τον ίδιο λόγο και ας έχουν «αντίθετο» πρόσημο.

Χωρίς αξιόπιστες πηγές δεν πιστεύω τίποτα παιδιά... δεν σχηματίζω άποψη βάση «δημοσιογραφικών πληροφοριών», ειδικά από ΜΜΕ, στα οποία ο εκάστοτε δημοσιογράφος είναι τόσο βαμμένος, που φοράει μέχρι και μπλε/πράσινο/κοκκινο ...βρακάκι. Τις ακούω αλλά δεν τις θεωρώ και αξιόπιστες. Ειδικά όσες αναφέρονται τόσο συγκεκριμένα σε κάποιον/κάποια, αλλά δεν τολμούν να γράψουν το όνομα. Οποίος έχει αποδείξεις για τέτοια πράγματα, ας βγει με τις κοχόνες του να τα γράψει και να δείξει τις αποδείξεις. Έτσι με φήμες κλπ, δεν μου λέει τίποτα (προσωπική άποψη αυτό).

Προσοχή, δεν λέω ότι «αποδείχτηκε» πως δεν ισχύει.. απλά ότι χωρίς αυτές τις προϋποθέσεις, δεν πείθομαι... Πολλά παιχνίδια παίζονται. 

Παντως σε ευχαριστω κ πάλι για την παράθεση των Λίνκ

https://www.agiaparaskevi.gr/portal/enimerosi/prokirykseis/5973-anaplasi-plateias-agiou-ioannou

πιο αξιόπιστη πηγή από μια κάτοικο της περιοχής που διατηρεί και μαγαζί στον δρόμο που βρίσκεται η πλατεία δεν υπάρχει;

είχα γράψει και πριν ότι την ξέρω την πλατεία έχω πάει αρκετές φορές για βόλτα και μαζεύει απίστευτο κόσμο για να γίνεται διακίνηση πρέζας 

είναι σαν να λέει κάποιος ότι γίνεται διακίνηση πρέζας στον πεζόδρομο του Χαλανδρίου ή στην Μεταξά στην Γλυφάδα ,σε έναν δρόμο που έχει συνέχεια κίνηση από πεζούς

συνήθως τέτοια ναρκωτικά τα πουλάνε σε γκετοποιημένες γειτονιές πέριξ της Ομόνοιας, στην Πατησιών, στο Μενίδι/Λιόσια,στην πανεπιστημιούπολη στο Ζωγράφου,στα Εξάρχεια στο πεδίο του Άρεως ή και σε απόμερα μέρη όχι όπου γίνεται πανικός πάντως 

Επεξ/σία από fawks0123
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα απτό παράδειγμα πως το θέμα του κορονοιού εκμεταλλεύεται πολιτικά/οικονομικά/συμφεντορολογικά. Με πρόσχημα τη συγκέντρωση ή συγχρωτισμού(sic) του κοσμού, φωνάξανε τα ΜΑΤ ώστε να διαλυθεί το πλήθος. Αν το πρόβλημα σου είναι τα ναρκωτικά δε σου φταίνε οι συγκεντρώσεις και 100000 ατόμων, αλλά χρησιμοποιώντας την πανδημία μια χαρά κατευθύνεται το πλήθος ώστε να περάσεις την ατζέντα σου. Αναλογικά και πολλά άλλα θέματα, αλλά κατά τα συνήθη "Τι θέλετε, να βγαίνουμε αβέρτα και να φάμε άλλους 2 μήνες καραντίνα, μπουζουριάστε και ρίξτε προστίματα στους 100-150 που δεν καταλαβαίνουν"

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτοικος της περιοχής είμαι.  Υπάρχουν αρκετά πιο ήσυχα μέρη για διακίνηση.  Αν κάποιος έχει δει τη σχετική πλατεία είναι σχετικά εύκολη η εποπτεία της.  Πας σε ένα από τα κτίρια που την περικλείουν και σε 10 λεπτά έχεις βγάλει φωτογραφίες από τον κάθε ένα που είναι πάνω στην πλατεία. Ακόμα και από το μαγαζί του δημοφιλή σεφ μπορείς να τους δεις όλους πάνω στην πλατεία.

Πέρα από μυρωδιά χόρτου, χωρίς βέβαια να είναι Άμστερνταμ δεν έχει πέσει κάτι στην αντίληψή μου.  Βέβαια κυκλοφορεί χρόνια η φήμη αυτή αλλά όπως είπα παραπάνω υπάρχουν πολύ καλύτερα μέρη να γίνει η δουλειά χωρίς να σε πάρει χαμπάρι κανένας.

Μαζεύει κόσμο όλο το εικοσιτετράωρο, όλες τις ηλικίες και επίπεδα.  Επειδή πολλά μαγαζιά γύρω της δεν έχουν πολύ χώρο, κόσμος παίρνει ποτά / σουβλάκια και αράζει στην πλατεία.

Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από τους μαγαζάτορες θα ήθελαν να βάλουν πόδι επάνω της.

Επεξ/σία από papars
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, papars είπε

Είμαι σίγουρος ότι πολύ από τους μαγαζάτορες θα ήθελαν να βάλουν πόδι επάνω της.

Αυτο ακριβως, ετοιμαζονται να απλωσουν τραπεζοκαθισματα και γιαυτο πρεπει να γινει εκκαθαριση απο δηθεν πρεζες, χορτα κτλ. Σε παλιοτερα χρονια αυτο το σχεδιο θα περνουσε ευκολα, ομως ο κοσμος εχει αφυπνιστει.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Μάλλον κάποιος ανηψιός του Σώρρα...

Έχει διαφορά το να δίνουν τις συντάξεις στα παιδιά/ανήψια εγγόνια τους εθελοντικά από το να τους τις τρώνε τα παιδιά/ανήψια με το ζώρι!

Εγώ αναφέρθηκα στο δεύτερο...που δεν είναι θέμα επιλογής...

Με το ζόρι δεν μπορούν γιατί τα λεφτά δεν είναι δικά τους και αν θέλει ο συνταξιούχος δεν τους δίνει τίποτα κι ας κλαίγονται όσο θελουν, μάλλον και αυτές οι περιπτώσεις στα εθελοντικά εμπίπτουν. Εκτός αν μιλάμε για ακραίες καταστασεις του στυλ άσκηση βίας/εκφοβισμό από τους δεύτερους προς τον πρώτο, κλοπή χρημάτων της σύνταξης κρυφά δόλια η φανερά. 

2 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Δεν υπαρχουν καθαρα νερα στη μεσογειο. Ανανεωνεται καθε 100 χρονια, ακομα τα κατουρα του χιτλερ εχει μεσα

Πολιτικες επιλογες ειναι το φαινομενο που περιγραφεις κατα μεγαλο ποσοστο.

Δεν το νομίζω, τουλάχιστον κρίνοντας από τα άτομα του δικού μου κύκλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fawks0123 είπε

https://www.agiaparaskevi.gr/portal/enimerosi/prokirykseis/5973-anaplasi-plateias-agiou-ioannou

πιο αξιόπιστη πηγή από μια κάτοικο της περιοχής που διατηρεί και μαγαζί στον δρόμο που βρίσκεται η πλατεία δεν υπάρχει;

είχα γράψει και πριν ότι την ξέρω την πλατεία έχω πάει αρκετές φορές για βόλτα και μαζεύει απίστευτο κόσμο για να γίνεται διακίνηση πρέζας 

είναι σαν να λέει κάποιος ότι γίνεται διακίνηση πρέζας στον πεζόδρομο του Χαλανδρίου ή στην Μεταξά στην Γλυφάδα ,σε έναν δρόμο που έχει συνέχεια κίνηση από πεζούς

συνήθως τέτοια ναρκωτικά τα πουλάνε σε γκετοποιημένες γειτονιές πέριξ της Ομόνοιας, στην Πατησιών, στο Μενίδι/Λιόσια,στην πανεπιστημιούπολη στο Ζωγράφου,στα Εξάρχεια στο πεδίο του Άρεως ή και σε απόμερα μέρη όχι όπου γίνεται πανικός πάντως 

Πήγα να διαβάσω το λινκ αλλά παραπέμπει σε μια σελίδα για ακόμα μια φορά που δεν περιέχει κάτι σχετικό..? 🤔

1F4B76ED-D83F-4408-AEA3-1B88CE6563A5.jpeg.cbffea4e7172bfa8d0c087d7d74d4cdc.jpeg

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Πήγα να διαβάσω το λινκ αλλά παραπέμπει σε μια σελίδα για ακόμα μια φορά που δεν περιέχει κάτι σχετικό..? 🤔

1F4B76ED-D83F-4408-AEA3-1B88CE6563A5.jpeg.cbffea4e7172bfa8d0c087d7d74d4cdc.jpeg

ΤΕΥΔ, ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ, ΜΕΛΕΤΗ, ΠΕΡΙΛΗΨΗ, ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΚΛΗΡΩΣΗΣ τα είδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Adrian είπε

ΤΕΥΔ, ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ, ΜΕΛΕΤΗ, ΠΕΡΙΛΗΨΗ, ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΚΛΗΡΩΣΗΣ τα είδες;

Φαντάζομαι αν δε δοθεί στη δημοσιότητα έγγραφο υπογεγραμμένο από το δήμαρχο, τον πρωθυπουργό, τον πρόεδρο της ΕΚΤ και τον πλανητάρχη με τίτλο "Θα βάλω τραπέζια στην πλατεία", όλα τα άλλα είναι κακοήθειες και fake news

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mmmpii είπε

Φαντάζομαι αν δε δοθεί στη δημοσιότητα έγγραφο υπογεγραμμένο από το δήμαρχο, τον πρωθυπουργό, τον πρόεδρο της ΕΚΤ και τον πλανητάρχη με τίτλο "Θα βάλω τραπέζια στην πλατεία", όλα τα άλλα είναι κακοήθειες και fake news

Α, σε αυτό δεν μπλέκομαι, έλεγα να βοηθήσω στην πλοήγηση 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Adrian είπε

Α, σε αυτό δεν μπλέκομαι, έλεγα να βοηθήσω στην πλοήγηση 😁

Πριν να «βοηθήσεις στην πλοήγηση», να ξερεις για τι ψάχνουμε.. Ο φιλος μίλησε για μαρτυρία της κατοίκου & απο πάνω είχε βάλει ένα λινκ. Που είναι η μαρτυρία στο λινκ που έβαλε;

Και βασικα από ότι κατάλαβα ο ισχυρισμός είναι ότι μαζεύτηκαν αυτοί εκεί, για να μην μπουν τα τραπεζοκαθίσματα; 😂

Επισης να υποθέσω ότι σε όλες τις πλατείες για παρόμοιους λόγους μαζεύτηκαν; 

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Πριν να «βοηθήσεις στην πλοήγηση», να ξερεις για τι ψάχνουμε.. Ο φιλος μίλησε για μαρτυρία της κατοίκου & απο πάνω είχε βάλει ένα λινκ. Που είναι η μαρτυρία στο λινκ που έβαλε; 

Μπορεί να έψαχνες για την ανάπλαση της πλατείας, δεν ήταν ξεκάθαρο. Άλλα οκ, θα το έχω υπόψιν πριν "βοηθήσω" 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω άμα έχει μπει, αλλά αρκετά ανησυχητικό αυτό. Βέβαια παραμένει σπάνιο φαινόμενο.

Child in N.Y. Dies and Rare Syndrome Tied to Virus Is Suspected

https://www.nytimes.com./2020/05/08/nyregion/child-dead-new-virus-kawasaki.html?smid=tw-nytimes&smtyp=cur

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...