Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, esem είπε

Θα ηταν καλο να πουνε στη Γερμανια οτι δεν θα μπει στη λιστα με τις 20 πρασινες χωρες, οι οποιες, εχοντας παρομοια επιδημιολογικα χαρακτηριστικα με τα βαλκανικα κρατη, θα εχουν τους χαλαροτερους ελεγχους στα αεροδρομια

Τώρα δλδ ειλικρινά διάβασες ... "κόκκινες, κίτρινες, πράσινες" χώρες στα άρθρα σήμερα και το πίστεψες? Είναι δυνατόν να βγει η Ελλάδα και να πει ... "σας θέλω εσάς, δεν σας θέλω εσάς".
Δεν έχετε καταλάβει τι σημαινει πολιτική νομίζω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, gthe είπε

Τώρα δλδ ειλικρινά διάβασες ... "κόκκινες, κίτρινες, πράσινες" χώρες στα άρθρα σήμερα και το πίστεψες? Είναι δυνατόν να βγει η Ελλάδα και να πει ... "σας θέλω εσάς, δεν σας θέλω εσάς".
Δεν έχετε καταλάβει τι σημαινει πολιτική νομίζω ....

Δεν νομιζω οτι σωστοι ελεγχοι σημαινει "θελω εσας,  δεν θελω εσας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, rosgr100 είπε

Α καλά. 

Βλέπεις το άρθρο είναι λάθος από την στιγμή που λέει ότι ο Τράμπ θα έπρεπε να επιβάλει μέτρα. Μη έχωντας γνώση ότι η Ομοσπονδιακή κυβέρνηση ΔΕΝ μπορεί να επιβάλει τέτοια μέτρα ούτε να υποχρεώσει τις πολιτείες να πάρουν τέτοια μέτρα. Ο κάθε κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για αυτό. 

Επίσης περνάει στο ντούκου το ότι ο Cuomo (κυβερνήτης της πολιτείας της ΝΥ), de Blagio (δήμαρχος της ΝΥ) και η Pelosi βγαίνανε και λέγανε να μαζευτεί ο κόσμος κατά χιλιάδες στην Chinatown να γιορτάσουν την Κινέζικη πρωτοχρονιά όλοι μαζί, ως αντίδραση στις προτάσεις για απαγόρευση τέτοιον εκδηλώσεων. Μάλιστα κατέκριναν τον Τραμπ ως ρατσιστή γιατί η απαγόρευση συναθρήσεων ήταν στις προτάσεις της ομοσπονδιακής κυβέρνησης προς τις πολιτείες ως μέτρα για προφύλαξη, με αυτοσκοπό οι κινέζοι να μην γιορτάσουν πρωτοχρονιά. Αυτό έλεγαν. 

Αυτά είναι 3 μηνών ιστορία και όχι 30 ετών. Τα άρθρα και στοιχεία υπάρχουν και είναι πρόσφατα. Μόνο όσοι τρώνε σανό και έχουν την μνήμη χρυσόψαρου δεν τα θυμούνται. Εκτός και αν είναι άσχετοι με το θέμα αναπαράγωντας ως φερέφωνα βλακείες λόγο της άγνοιάς τους. 

Μην ξεχνάς στην ΝΥ ο κυβερνήτης απαίτησε να χώνουν τους αρρώστους στις κλινικές με τους γέρους (μολύνοντας ποιο εύκολα τις ευπαθείς ομάδες) και όχι στα νοσοκομεία που έφτιαξε η ομοσπονδιακή κυβέρνηση μέσο του στρατού,  για μικροπολιτικούς λόγους. Αυτά είναι καταγεγραμμένα. 

Επίσης μιας και μιλάμε για αριθμούς. 

https://www.statista.com/statistics/1103688/coronavirus-covid19-deaths-us-by-state/

https://www.statista.com/statistics/1109011/coronavirus-covid19-death-rates-us-by-state/

Και άνοιξε χάρτη να δεις ότι στις Ρεπουμπλικανικές πολιτείες που απλά έχουν ως μέτρα την απόσταση, μεταξύ του κόσμου, ούτε καν μάσκες, οι αριθμοί είναι πολύ μικροί. Σε σχέση με τις άλλες που έχει πέσει ολικό κλείσημο. 

 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Έμαθα πως δέχτηκαν τρελές πιέσεις απο την Κομισιόν για να ανοίξουν για τους τουρίστες. Φυσικά ο Τσιόδρας δεν συμφωνούσε αλλά......

Aρχές Μαϊου τόσο ο Θεοχάρης όσο και ο Μητσοτάκης έκαναν δηλώσεις σε όλα τα διεθνή ΜΜΕ (bbc, cnn, στη Γερμανία, στη Γαλλία κτλ) όπου διαφημιζόταν ο τουρισμός και το σχέδιο να υπάρχει διεθνής τουριστική κίνηση στην Ελλάδα ακόμα και αν δεν υπήρχε συμφωνία σε επίπεδο ΕΕ στην σύνοδο κορυφής που έγινε την περασμένη βδομάδα.

Σύμφωνα με το σχέδιο η κυβέρνηση θα έκανε διμερείς συμφωνίες με κράτη στον τρόπο που θα μπορούν να έρχονται τουρίστες στην Ελλάδα. Κεντρικό σημείο θα ήταν τα τεστ κορονοϊού. 2-3 μέρες πριν την αναχώρηση θα γινόταν τεστ και όσοι θα ήταν αρνητικοί θα μπορούσαν να ταξιδέψουν. Ενδεικτικό λινκ από τις δηλώσεις Θεοχάρη στην Βελγικη τηλεόραση: https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2020/05/05/droomt-u-van-een-trip-naar-frankrijk-spanje-italie-of-griekenl/

Aπό τη στιγμή που υπήρχε κοινή γραμμή στη σύνοδο της περασμένης βδομάδας η Ελλάδα (όπως και η Ιταλία) δεν μπορούν να ζητήσουν τέτοιο χαρτί εκτός αν αλλάξει κάτι με έκτακτη σύνοδο τον επόμενο μήνα ή συμπληρωματικές δηλώσεις. Σημείο κλειδί στην ανακοίνωση της ΕΕ είναι ότι επιτρέπεται η μετακίνηση πολιτών "μεταξύ χωρών με όμοια επιδημιολογικά χαρακτηριστικά", και πως από τη στιγμή που ανοίγουν τα σύνορα "ανοίγουν για όλους χωρίς διακρίσεις". Στο πρώτο ρίχνεται το μπαλάκι στις χώρες, στο δεύτερο ότι δεν μπορούν να απαγορεύσουν την είσοδο σε μεμονωμένα άτομα. Από αυτό εξαιρούνται όσοι κατάγονται από τη χώρα που δέχεται τουρίστες. Δηλαδή εγώ μπορώ, από τέλος Μάη που τελειώνει η καραντίνα για όσους έρχονται από το εξωτερικό, να έρθω από το Βέλγιο και να μην μπω καραντίνα ή εξεταστώ ακόμα και αν απαγορεύεται προς το παρόν για τους Βέλγους να φύγουν για το εξωτερικό. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την ελληνική υπηκοότητά μου.

Όσο πάντως και αν αυτό που ζήταγε η ελληνική πλευρά ακουγόταν λογικό από την άποψη έξτρα προστασίας της δημόσιας υγείας, υπάρχουν πρακτικά προβλήματα που είναι δύσκολο να διευθετηθούν σε λιγότερο από ένα μήνα μέχρι το restart tourism. 

Ένα τεστ κορονοϊού δεν έχει προς το παρόν καμία αξία ως ταξιδιωτικό έγγραφο. Δεν υπάρχουν συγκεκριμένα στάνταρντς και διεθνή πρωτόκολλα ποιότητας για τα τεστς ούτε το ανάλογο νομοθετικό πλαίσιο. Aπό υλικοτεχνικής άποψης θα ήταν από δύσκολο ως αδύνατο να εξεταστούν τόσες χιλιάδες άτομα τη στιγμή που δεν υπάρχει η υποδομή για να γίνει κάτι τέτοιο. Επιπλέον δεν υπήρχε καμία διευκρίνηση ποιον θα επιβάρυνε οικονομικά το τεστ, το κράτος υποδοχής, το κράτος αναχώρησης ή ατομικά τον κάθε τουρίστα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, archer100 είπε

Το ποστ με τις λιστες που ανεβαζω καθημερινα ειναι καθαρα για ενημερωση, μιας και δεν υπαρχουν στηλες με ποσοστα αυξησης στο https://www.worldometers.info/coronavirus/

Αν βρισκετε τις λιστες χρησιμες κανετε λαικ σε αυτο το ποστ αν οχι κανετε dislike και αν τα dislikes υπερτερουν, δε θα ξαναμπει το ημερησιο ποστ.

Προφανώς like, ευχαριστούμε για τον κόπο  κ συνέπειά σου.

 

Εντάξει μακάρι να συνεχίσει η χώρα μας τόσο και ακόμα καλύτερα αλλά δεν είναι κακό να γνωρίζουμε τί γίνεται παγκοσμίως σε ένα τόσο σοβαρό ζήτημα .

Επεξ/σία από Locke_John
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

51 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Aπό τη στιγμή που υπήρχε κοινή γραμμή στη σύνοδο της περασμένης βδομάδας η Ελλάδα (όπως και η Ιταλία) δεν μπορούν να ζητήσουν τέτοιο χαρτί εκτός αν αλλάξει κάτι με έκτακτη σύνοδο τον επόμενο μήνα ή συμπληρωματικές δηλώσεις. Σημείο κλειδί στην ανακοίνωση της ΕΕ είναι ότι επιτρέπεται η μετακίνηση πολιτών "μεταξύ χωρών με όμοια επιδημιολογικά χαρακτηριστικά", και πως από τη στιγμή που ανοίγουν τα σύνορα "ανοίγουν για όλους χωρίς διακρίσεις". Στο πρώτο ρίχνεται το μπαλάκι στις χώρες, στο δεύτερο ότι δεν μπορούν να απαγορεύσουν την είσοδο σε μεμονωμένα άτομα. Από αυτό εξαιρούνται όσοι κατάγονται από τη χώρα που δέχεται τουρίστες. Δηλαδή εγώ μπορώ, από τέλος Μάη που τελειώνει η καραντίνα για όσους έρχονται από το εξωτερικό, να έρθω από το Βέλγιο και να μην μπω καραντίνα ή εξεταστώ ακόμα και αν απαγορεύεται προς το παρόν για τους Βέλγους να φύγουν για το εξωτερικό. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την ελληνική υπηκοότητά μου.

Όσο πάντως και αν αυτό που ζήταγε η ελληνική πλευρά ακουγόταν λογικό από την άποψη έξτρα προστασίας της δημόσιας υγείας, υπάρχουν πρακτικά προβλήματα που είναι δύσκολο να διευθετηθούν σε λιγότερο από ένα μήνα μέχρι το restart tourism. 

Ένα τεστ κορονοϊού δεν έχει προς το παρόν καμία αξία ως ταξιδιωτικό έγγραφο. Δεν υπάρχουν συγκεκριμένα στάνταρντς και διεθνή πρωτόκολλα ποιότητας για τα τεστς ούτε το ανάλογο νομοθετικό πλαίσιο. Aπό υλικοτεχνικής άποψης θα ήταν από δύσκολο ως αδύνατο να εξεταστούν τόσες χιλιάδες άτομα τη στιγμή που δεν υπάρχει η υποδομή για να γίνει κάτι τέτοιο. Επιπλέον δεν υπήρχε καμία διευκρίνηση ποιον θα επιβάρυνε οικονομικά το τεστ, το κράτος υποδοχής, το κράτος αναχώρησης ή ατομικά τον κάθε τουρίστα.

Τσάμπα σάλιο χαλάς ... τα ίδια έγραψα και εγώ εδώ όταν πρωτοβγήκαν τα ωραία άρθρα για το "πιστοποιητικό υγείας" και καθόταν και μου λέγανε ότι στο Ιρακ κάνουν test aids, γιατί όχι εδώ  ...
Ο κόσμος ούτε καταλαβαίνει τι είναι σύνοδος, τι σημαίνει κοινή γραμμή, τι σημαίνει ταξιδιωτικό έγγραφό, διεθνή πρωτόκολλα ποιότητας, νομοθετικό πλαίσιο, υλικοτεχνική υποδομή κτλ

Θέλει να ακούει μια ωραία ιστοριούλα ... "Πάλεψε μέχρι τέλους η κυβέρνηση μας και τα έδωσε όλα να κάνουν τεστ οι αρρωστούληδες τουρίστες πριν μας έρθουν .... αλλά μας πιέσαν και δεν πέρασε!" Σαν τότε με τις "17 ώρες διαπραγμάτευσης"  του άλλου ... :P  

Και τώρα ξεκινάει η ιστορία με τις "χρωματιστές" χώρες και το πόσα πολλά τεστ δειγματοληπτικά θα κάνουμε εμείς στους "κόκκινους" μόλις έρθουν, ενώ οι "πράσινοι" χρειάζονται λίγα κτλ
Έχει βγει και νουμεράκι ήδη στα άρθρα ... 75 λέει δειγματοληπτικά τεστ ανά πτήση από κόκκινη χώρα ... «δεξαμενή» 500 γιατρούς «κομάντο» " στα αεροδρόμια(!) :D :D:D

Δεν έχει τέλος η μικροπολιτική στη χώρα .... Ας ελπίσουμε ότι θα επικρατήσει λίγη σοβαρότητα από τις κανονικές υγιειονομικές μονάδες που έχουν σοβαρούς ανθρώπους, και όχι τα καραγκιοζηλίκια των ανακοινώσεων

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, archer100 είπε

Το ποστ με τις λιστες που ανεβαζω καθημερινα ειναι καθαρα για ενημερωση, μιας και δεν υπαρχουν στηλες με ποσοστα αυξησης στο https://www.worldometers.info/coronavirus/

Αν βρισκετε τις λιστες χρησιμες κανετε λαικ σε αυτο το ποστ αν οχι κανετε dislike και αν τα dislikes υπερτερουν, δε θα ξαναμπει το ημερησιο ποστ.

Εναλλακτικά μπορείς να πας στο Strawpoll και να δημιουργήσεις ένα poll με ευφάνταστες επιλογές όπως:

1) Βρίσκω τις λίστες χρήσιμες γιατί θέλω να ξέρω πότε θα γίνει το μπαμ.

2) Δεν θέλω να βλέπω τις λίστες γιατί αγχώνομαι.

3) Μαμααά!

4) Οι λίστες δεν είναι αληθινές. Είμαι ταρίφας και ξέρω τι κάνουν.

5) Σκοιλ Ελικικου οε οε οε!

Νομίζω θα καλύψουν το θέμα μια χαρά 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, archer100 είπε

Το ποστ με τις λιστες που ανεβαζω καθημερινα ειναι καθαρα για ενημερωση, μιας και δεν υπαρχουν στηλες με ποσοστα αυξησης στο https://www.worldometers.info/coronavirus/

Αν βρισκετε τις λιστες χρησιμες κανετε λαικ σε αυτο το ποστ αν οχι κανετε dislike και αν τα dislikes υπερτερουν, δε θα ξαναμπει το ημερησιο ποστ.

Πως μπορώ να κάνω dislike τα ποστ σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, DrLo είπε

Πως μπορώ να κάνω dislike τα ποστ σου?

Αρκετοί νομίζουν ότι το confused η το sad ειναι κατι σαν dislike. Ενδεχομένως να εννοεί αυτά.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βοήθεια σας παρακαλώ: 

 

Έχει κάποια χρησιμότητα η ΜΗ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΗ χειρουργική μάσκα; 

Είδα σήμερα ένα τέτοιο προϊόν και με παραξένεψε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...