Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, george1807 είπε

Οι ΗΠΑ έχουν γιατί κάνουν εκτρατείες εκτός των συνόρων τους άρα χρειάζονται κοντά και ένα νοσοκομείο. Εμείς που δεν υπάρχει περίπτωση να βγούμε εκτός των συνόρων μας δεν έχουμε λόγο για κάτι τέτοιο. Μπορούν να πάνε τα ίδια λεφτά στην απευθείας στελέχωση των νοσοκομείων και στην αναβάθμισή τους.

Μα πολλά νησιά δεν έχουν ούτε κέντρο υγείας...

Εκεί τι αναβάθμιση να κάνεις με το ίδιο κόστος;

Ούτε νοσοκομεία μπορείς να κάνεις σε κάθε νησί...πόσω μάλλον να τα στελεχώσεις επαρκώς ωστέ να προσφέρουν υπηρεσίες τριτοβάθμιας περίθαλψης εφόσον απαιτείται!

Οι δυνατότητες είναι περιορισμένες...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Ναι.(Και το 2 μήνες είναι αυθαίρετο σε αυτή τη φάση, εκτός και αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε)

ναι στην κινα τοσο κρατησε εσυ ξερεις κατι που δεν ξερουμε εμεις στο οτι θα κρατησει λιγοτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Κάρτα έχω αλλά πρέπει να βγαίνω εγώ, τα λεφτά είναι λιγότερα από 400 που έχουμε και τελειώνουν και αυτά. 

Μια χαρά. Πας με την κάρτα και βγάζεις όσα θες, μέχρι το όριο της κάρτας σου. Τι εννοείς "πρέπει να βγαίνω εγώ"; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Ναι.
Ασε που οι κατω των 50 καθε αλλο παρα ανεγγιχτοι ειναι απο τον ιο. Ακομα και οι νεοι κινδυνευουν.
Αν θυμαμαι καλα τι ελεγε για Ελλαδα μια το πρωι, το μεγαλυτερο ποσοστο που νοσηλευονται(οχι ΜΕΘ) ειναι 40 εως 60.
 

ωραια ας γινει καραντινα στους 40+ και παλι καλυτερα δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Errik είπε

Υποεκθετική σημαίνει οτι βλέπουμε αυξηση των κρουσμάτων με ρυθμό που δεν είναι εκθετικός όπως στην Ιταλία, Γερμανία, Ισπανία και σχεδόν όλες τις άλλες χώρες αλλά με πολύ μικρότερο ρυθμό. Πρακτικά τα 500 κρούσματα δεν γίνονται 1000 σε 3 μέρες και 2000 σε 6 μέρες αλλά τα 500 γίνονται 700 σε 3 μέρες και 900 σε 6 μέρες. 

Τετοια ορολογια δεν υπαρχει αλλά εστω.
 

1 λεπτό πριν, Errik είπε

Η έλλειψη τεστ δεν σημαίνει κάτι, απο τη στιγμή που ο λόγος πραγματικών και τεσταρισμένων κρουσμάτων παραμενει σταθερός τα λίγα τεστ απλά αυξάνουν λίγο την αβεβαιότητα για τον ακριβή αριθμό των κρουσμάτων, αλλά πιο σημαντικό είναι ο ρυθμός αύξησης. 

 

Ε πως δεν λεει κατι? Λεει οτι δεν ξερουμε τα πραγματικα κρουσματα και πως παει η καμπυλη!
Και πως μιλας για λογο πραγματικων κι τεσταρισμενων οτι παραμενει σταθερος εαν δεν ξερουμε τα πραγματικα?? Υποθεσεις κάνεις.
Χωρις ικανο αριθμο τεστ ολα υποθεσεις ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Κάρτα έχω αλλά πρέπει να βγαίνω εγώ, τα λεφτά είναι λιγότερα από 400 που έχουμε και τελειώνουν και αυτά. 

Αν πάει η μητέρα σου με την κάρτα σε εναν υπάλληλο δεν νομιζω οτι θα της πει οχι δεν θα σε βοηθήσω να κάνεις την συναλλαγή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MySql είπε

ωραια ας γινει καραντινα στους 40+ και παλι καλυτερα δεν ειναι;

και όσοι δεν είναι σε καραντίνα να φέρνουν τον ιο στα σπίτια και να κολλήσουν και όσοι είναι σε καραντίνα? πιο το νόημα μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, MySql είπε

ναι στην κινα τοσο κρατησε εσυ ξερεις κατι που δεν ξερουμε εμεις στο οτι θα κρατησει λιγοτερο;

Αυτό είναι πολύ κακό επιχείρημα. Η Κίνα είχε άλλα δεδομένα και άλλη αντίδραση, εμείς άλλα και άλλη. 

Δεν έκανα εγώ εκτίμηση για το μέλλον, εσύ έκανες από κάτι που κατέβασε το μυαλό σου.

Επίσης ξεκίνησες την πρόταση σου με το "να πω κι εγώ τη βλακεία μου".

Δεν χρειάζεται τόση αντίδραση όταν σου επιβεβαιώνουν ότι όντως την είπες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτρέπεται αυτό που κάνουν κάποιοι ποδήλατο διαδρομές 50-100+χλμ? Μπορεί να υπάρχει μια διευκρίνηση η άσκηση τι όριο έχει απόστασης από σπιτι ή χρόνο;

Επεξ/σία από gousgounakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, MySql είπε

ωραια ας γινει καραντινα στους 40+ και παλι καλυτερα δεν ειναι;

Μα δεν θα λειτουργησει. Δεν γινεται να λειτουργησει.
Ειναι ανεφικτο γιατι δεν μπορεις να χωρισεις τους πληθυσμους των >40+ και των ≤40.  Ενα τεραστιο ποσοστο μενουν μαζι, ανανεμειγμενοι μεταξυ τους και αλληλοεξαρτωμενοι.
Θα νοικιασεις 1 εκατομμυριο δωματια ξενοδοχειων?

Επεξ/σία από PostHelper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Αυτό είναι πολύ κακό επιχείρημα. Η Κίνα είχε άλλα δεδομένα και άλλη αντίδραση, εμείς άλλη. 

Δεν έκανα εγώ εκτίμηση για το μέλλον, εσύ έκανες από κάτι που κατέβασε το μυαλό σου.

Επίσης ξεκίνησες την πρόταση σου με το "να πω κι εγώ τη βλακεία μου".

Δεν χρειάζεται τόση αντίδραση όταν σου επιβεβαιώνουν ότι όντως την είπες.

δεν εχω καμια αντιδραστικη διαθεση απεναντι σου ακριβως επειδη ειπα οτι "θελω να πω μια βλακεια" δεν επρεπε να κολλήσεις στις λεπτομέρειες(στους δυο μηνες) αλλα στο ζουμί/ιδεα αυτού που ειπα... αν εχεις καποιο επιχείρημα θα χαρω να το ακουσω! 

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, CheOnWeb said:

Μια χαρά. Πας με την κάρτα και βγάζεις όσα θες, μέχρι το όριο της κάρτας σου. Τι εννοείς "πρέπει να βγαίνω εγώ"; 

Ανήκει σε ευπαθείς ομάδες ο Βασίλης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, ThReSh said:

Είχες ανεβάσει το όριο (από web-banking) της κάρτας και πάλι δεν άφηνε πάνω από 400 euro?

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με την Alpha Bank πριν 5 λεπτά:
Από ΑΤΜ, όσα θες, από 1€ μέχρι το όριο της κάρτας σου. Στο γκισέ, από 401€ και πάνω (υπάρχουν και κάποια όρια που ίσχυαν πάντα, πάνω απ' τα οποία πρέπει να έχεις ενημερώσει τηλεφωνικά την τράπεζα).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έστειλε συνάδελφος πως ο Βρουτης ανακοίνωση ότι ο εργοδότης μπορεί για 6 μήνες να απασχολεί για 2 εβδομάδες τον κάθε εργαζόμενο με ανάλογη μείωση μισθού 50%.

Γνωρίζουμε αν ισχύει κάτι τέτοιο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...