Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, lightsout είπε

Σωστά το διατυπώνω. Ο αριθμός που ανέφερα αφορά σε "καιρό ειρήνης". 

Καταρχάς, τα συστήματα που αναφέρεις δεν λειτουργούν όπως, ενδεχομένως, φαντάζεσαι. Ειδικά το σουηδικό, για το οποίο πολύς λόγος έχει γίνει, είναι σε κακή κατάσταση και σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στο ύψος των φόρων που πληρώνουν οι Σουηδοί, που είναι πολλαπλάσιοι από τους δικούς μας. 

Πόροι υπάρχουν, ακόμα και στη χώρα μας. Η κατανομή και η διάθεση τους όμως είναι ένα εντελώς άλλο ζήτημα. 

 

2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Ποιος ειπε οτι "φροντίζουν" τον πολιτη? Άθλια συστήματα υγείας που στηρίζονται καθαρά στην ιδιωτικη υγεία και τη τσεπη του εκάστοτε πολιτη (δυνατοτερες οικονομιες βέβαια, και μειωμένη ανεργία, αν και οι σκανδιναβικές χωρες ειχαν σοβαρό προβλημα ανεργιας το τελευταιο καιρο). Βριζαμε τον Ελληνικο υγειονομικο τομέα λογω της κατάστασης στα δημοσια νοσοκομεία (που ειναι έτσι καθαρά λογω έλλειψης προσωπικου και υλικών), ομως αυτά που καλυπτει ο ΕΟΠΠΥ στην Ελλάδα δε τα καλυπτει άλλη χωρα στην Ευρωπη. 

Παιδιά να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Έκανα μόνο 2 quote αλλά είδα πολλά περισσότερα ποστ.

 

  • Α)Στην Σουηδία ΔΕΝ υπάρχει κοινό σύστημα, είναι όλα τοπικά/περιοχών και τέλος είναι και σε τι vårdcentral πέσεις (από εξαιρετικά μέχρι τριτοκοσμικά,  ως ιδιώτες έχουν μεγάλες διαφορές).

           Προσωπικά βλέπω ότι είναι καλύτερο σε μεσαίες πόλεις από ότι στις μεγαλύτερες (οι οποίες έχουν λίγα μέσα για μεγάλο πληθυσμό, ιδιαίτερα μετά το λαθρογιουρούσι του '15).

           Επίσης γράφηκε κάπου ότι δεν μπορείς να αλλάξεις κλινική σε Σκανδιναβία, αυτό είναι 100% λάθος για Σουηδία(&Δανία). Άλλαξαμε τρεις φορές μέχρι να βρω αυτό που θέλαμε (η γυναίκα                  έχει  μια ιδιαίτερη κατάσταση που απαιτεί ειδικό). Ως ιδιώτες με  συμβολή στην τοπική αυτοδιοίκηση δεν μπορούν να σε αναγκάσουν να μείνεις.. 

           Τέλος ως ιδιώτες κάποιες κλινικές έχουν ως modus operanti την προσπάθεια να σε αποτρέψουν να εξασκήσεις τα δικαιώματα σου όταν πάθεις κάτι (εξετάσεις κτλ.). Αυτό είναι ιδιαίτερα                     εμφανές σε κάποιες κλινικές, αλλά ποτέ δεν είδα 100% άρνηση. Πάντα με επιμονή γίνεται αυτό που θέλεις και εάν σε πουν 3-5 μήνες απλά πας αλλού και γράφεσαι. Στην περιοχή που είμαι                είναι στην κυριολεξία μια αίτηση και αμέσως περνάς στο άλλο.

  • Β) Σκανδιναβία είναι και Δανία. Εκεί το σύστημα, αν και ανάλογο του vårdcentral, δουλεύει καλύτερα από ότι Σουηδία. Ίσως λόγω μικρότερου πληθυσμού. 


Νορβηγία δεν έχω ζήσει και δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν το πιστεύω ότι απαγόρευσαν τις αναλήψεις μετρητών από τα γκισέ των τραπεζών. Τώρα θα πρέπει να τρέχω εγώ έξω που είμαι ευπαθης ομάδα με καρδιοπαθειες και ορθοπεδικά για να αγοράζουμε η να παίρνουμε λεφτά με την καρτα μου γιατί η μητέρα μου που αναλαμβάνει ως επί το πλείστον αυτά τα θέματα αδυνατεί και δεν μπορεί να την χειριστεί παρόλο που έχω καταβάλλει τιτανια προσπάθεια τα τελευταια χρόνια για να την μάθω και να την προσαρμοσω. Δεν μας έφταναν όσα προβλήματα προστέθηκαν με κρίση κορωνοιος με το 30% ηλεκτρονικών αγορών στις φορολογικές για να μας τιμωρησουν τώρα μας πρόσθεσαν και άλλο ένα. Πραγματικά έχω κουραστεί και έχω σιχαθεί την ζωη μου σε αυτή την χώρα μέχρι αηδίας, από το 2009 όλο προβλήματα και προβληματα, άγχος σκοτούρες και εγνοιες για το παραμικρό πράγμα μέσα στην ζωή μας. 😔

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια να πω μια βλακεία και εγω;

Γιατι εξαρχής όλα τα κράτη δεν κανουν το εξης δηλαδη οι 50+ και ευπαθεις ομάδες αυστηρή καραντίνα και οι υπόλοιποι αμολητοί και ας κολλήσουν όλοι;

Όσοι μένουν με τους γονείς τους ξενοδοχείο για 2 μήνες από το κράτος και όλα ωραια και καλα

Και ανοσία αγέλης αποκτάς και νεκρούς δεν εχεις και η κοινωνία δεν παραλύει;

Υπάρχει κάποιο επιχείρημα στο γιατι είναι λάθος αυτό;

Επεξ/σία από MySql
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Errik είπε

http://rocs.hu-berlin.de/corona/docs/forecast/model/ 

Δεν κάνει κάτι μαγικό, έχει μια διαφορική και κάνει parameter fitting με βάση τα υπάρχοντα στοιχεία. Φυσικά και δεν είναι 100% ακριβές, αλλά είναι μια ενδειξη. Το πιο σημαντικό που βλέπω είναι οτι έίμαστε σε υποεκθετική αύξηση των κρουσμάτων. Το θέμα δεν είναι αν σε 5 μέρες έχουμε 900 ή 1.000 κρούσματα, είναι αν σε 5 μέρες έχουμε 2.000 η 3.000

Τι ειναι η υποεκθετικη?😁
Προς το παρον χωρις πολλα τεστ δεν μπορουμε να ξερουμε τιποτα για την καμπυλη που ειμαστε.
Ελπιζουμε απλως, οτι λογω των σκληρων μετρων που πηραμε σχετικα εγκαιρα, οτι θα λειτουργησουν. Και ειναι λογικο να λειτουργησουν παρολους του ανυπακουους, αφου πλεον οι περισσοτεροι κλειστηκαν μεσα. Οποτε εχουμε ελπιδα ναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα σημαντικο κοινωνικο μυνημα!

Αν καποιος μενει Ανω Πατησια και εχει κολλησει κορωνοιο,ας στειλει ενα p.m. Πρεπει να βοηθησουμε την πεθερα μου παιδια εχει αναγκη λιγης παρεας και να της παμε τροφιμα.Ευχαριστω.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Θα μπορούσε να μπει στις αμυντικές δαπάνες! 😉

Οι ΗΠΑ έχουν γιατί κάνουν εκτρατείες εκτός των συνόρων τους άρα χρειάζονται κοντά και ένα νοσοκομείο. Εμείς που δεν υπάρχει περίπτωση να βγούμε εκτός των συνόρων μας δεν έχουμε λόγο για κάτι τέτοιο. Μπορούν να πάνε τα ίδια λεφτά στην απευθείας στελέχωση των νοσοκομείων και στην αναβάθμισή τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MySql είπε

Ρε παιδια να πω μια βλακεία και εγω;

Γιατι εξαρχής όλα τα κράτη δεν κανουν το εξης δηλαδη οι 50+ και ευπαθεις ομάδες αυστηρή καραντίνα και οι υπόλοιποι αμολητοί και ας κολλήσουν όλοι;

Όσοι μένουν με τους γονείς τους ξενοδοχείο για 2 μήνες από το κράτος και όλα ωραια και καλα

Και ανοσία αγέλης αποκτάς και νεκρούς δεν εχεις και η κοινωνία δεν παραλύει;

Υπάρχει κάποιο επιχείρημα στο γιατι είναι λάθος αυτό;

Στο οτι ειναι ανεφικτο?😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MySql είπε

Ρε παιδια να πω μια βλακεία και εγω;

Γιατι εξαρχής όλα τα κράτη δεν κανουν το εξης δηλαδη οι 50+ και ευπαθές ομάδες αυστηρή καραντίνα και οι υπόλοιποι αμολητοί και ας κολλήσουν όλοι;

Όσοι μένουν με τους γονείς τους ξενοδοχείο για 2 μήνες από το κράτος και όλα ωραια και καλα

Και ανοσία αγέλης αποκτάς και νεκρούς δεν εχεις και η κοινωνία δεν παραλύει;

Υπάρχει κάποιο επιχείρημα στο γιατι είναι λάθος αυτό;

Αυτό σκέφτηκε ο Τζόνσον στην Βρετανία, έβαλε καραντίνα τους άνω των 70 και οι άλλοι να κολλήσουν να αποκτήσουν την ανοσία της αγέλης!

Αλλά είδε τα αποτελέσματα και τώρα τρέχει κι αυτός να πάρει τα μέτρα που κορόιδευε όταν τα πήραν οι άλλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Δεν το πιστεύω ότι απαγόρευσαν τις αναλήψεις μετρητών από τα γκισέ των τραπεζών...

...κάτω από 400€.
Δεν έχεις κάρτα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά στην αρχή της κρίσης σκέφτηκα πως μπορεί ο κόσμος να τρέξει στα ATM να πάρει χρήματα. Μια μέρα αργότερα βγήκε πως τα μετρητά μπορεί να έχουν τον ιό, πράγμα που σήμαινε πως σιγά μην κάνει ο κόσμος bank run. 

Τώρα ανακοίνωσαν αυτό. Αναρωτιέμαι δεν έχουν έναν άνθρωπο (επικοινωνιολόγο υποθέτω πως χρειάζονται) στην κυβέρνηση που να ξέρει να τους πει ΠΟΤΕ είναι πιθανό να προκαλέσουν πανικό, πως ακριβώς πρέπει να ανακοινώνουν ορισμένα πράγματα κλπ κλπ;; Όχι, δεν τους φταίει ο κοσμάκης που δεν κατάλαβε σωστά ή 2-3 site με fake news.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Αυτό σκέφτηκε ο Τζόνσον στην Βρετανία, έβαλε καραντίνα τους άνω των 70 και οι άλλοι να κολλήσουν να αποκτήσουν την ανοσία της αγέλης!

Αλλά είδε τα αποτελέσματα και τώρα τρέχει κι αυτός να πάρει τα μέτρα που κορόιδευε όταν τα πήραν οι άλλοι!

συγνωμη αλλα ο τζονσον δεν εκανε αυτο ηταν παρα πολυ ελαστικος σε ολους και εγω δεν μιλησα για 70+ αλλα για 50+

2 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Στο οτι ειναι ανεφικτο?😁

ειναι ανεφτικτο αυτο και δεν ειναι το να ειμαστε κλεισμενοι σπιτι ολοι για 2 μηνες τουλαχιστον;

Επεξ/σία από MySql
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CheOnWeb είπε

...κάτω από 400€.
Δεν έχεις κάρτα;

Κάρτα έχω αλλά πρέπει να βγαίνω εγώ, τα λεφτά είναι λιγότερα από 400 που έχουμε και τελειώνουν και αυτά. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, MySql είπε

ειναι ανεφτικτο αυτο και δεν ειναι το να ειμαστε κλεισμενοι σπιτι ολοι για 2 μηνες τουλαχιστον;

Ναι.(Και το 2 μήνες είναι αυθαίρετο σε αυτή τη φάση, εκτός και αν ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, MySql είπε

ειναι ανεφτικτο αυτο και δεν ειναι το να ειμαστε κλεισμενοι σπιτι ολοι για 2 μηνες τουλαχιστον;

Ναι.
Ασε που οι κατω των 50 καθε αλλο παρα ανεγγιχτοι ειναι απο τον ιο. Ακομα και οι νεοι κινδυνευουν.
Αν θυμαμαι καλα τι ελεγε για Ελλαδα μια το πρωι, το μεγαλυτερο ποσοστο που νοσηλευονται(οχι ΜΕΘ) ειναι 40 εως 60.
 

Επεξ/σία από PostHelper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, PostHelper said:

Τι ειναι η υποεκθετικη?😁
Προς το παρον χωρις πολλα τεστ δεν μπορουμε να ξερουμε τιποτα για την καμπυλη που ειμαστε.
Ελπιζουμε απλως, οτι λογω των σκληρων μετρων που πηραμε σχετικα εγκαιρα, οτι θα λειτουργησουν. Και ειναι λογικο να λειτουργησουν παρολους του ανυπακουους, αφου πλεον οι περισσοτεροι κλειστηκαν μεσα. Οποτε εχουμε ελπιδα ναι!

Υποεκθετική σημαίνει οτι βλέπουμε αυξηση των κρουσμάτων με ρυθμό που δεν είναι εκθετικός όπως στην Ιταλία, Γερμανία, Ισπανία και σχεδόν όλες τις άλλες χώρες αλλά με πολύ μικρότερο ρυθμό. Πρακτικά τα 500 κρούσματα δεν γίνονται 1000 σε 3 μέρες και 2000 σε 6 μέρες αλλά τα 500 γίνονται 700 σε 3 μέρες και 900 σε 6 μέρες. 

Η έλλειψη τεστ δεν σημαίνει κάτι, απο τη στιγμή που ο λόγος πραγματικών και τεσταρισμένων κρουσμάτων παραμενει σταθερός τα λίγα τεστ απλά αυξάνουν λίγο την αβεβαιότητα για τον ακριβή αριθμό των κρουσμάτων, αλλά πιο σημαντικό είναι ο ρυθμός αύξησης. 

Μακάρι να το περάσουμε σχετικά ήπια και να πουμε στο τέλος σιγά πως καναμε έτσι δεν ήταν και δα τοσο συγκλονιστικό. Αυτό θα είναι επιτυχία. 

 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...