Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Over 600 movie theaters across China were given the green light to reopen their doors over the past week, but Beijing's Film Bureau put out a notice late Friday ordering all theaters to go back into shutdown.

https://www.hollywoodreporter.com/news/china-shuts-down-all-cinemas-again-1287040

Αναφορά σε κείμενο

Μπορεί ο τελευταίος νόμος που βγήκε να έχει μέσα τρόπους με τους οποίους μπορούν οι άνθρωποι να κάνουν την προσωπική τους άσκηση, ακόμα και τα σκυλάκια τους να έχουν τη δυνατότητα να τα βγάλουν, όμως δεν υπήρξε μια απόφαση ότι οι άνθρωποι έχουν τη δυνατότητα να έρθουν στην εκκλησία για να κάνουν την προσευχή τους ή να κοινωνήσουν το σώμα και το αίμα του Κυρίου μας. Βγάλτε λοιπόν κι εσείς μια τέτοια άδεια ώστε να λέτε ότι εξέρχεστε για τη σωματική άσκηση και ελάτε στην εκκλησία να κοινωνήσετε, να προσευχηθείτε, να πάρετε δύναμη, να πάρετε ελπίδα.

https://www.lifo.gr/now/greece/275814/mitropolitis-kerkyras-grapste-oti-pate-gia-somatiki-askisi-kai-elate-stoys-naoys-na-koinonisete

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, VanJ είπε

3125€ για 120 μάσκες FFP3 μίας χρήσης, δηλαδή 26€ η μια με το ΦΠΑ. Χωρίς να αναφέρει φίλτρο άνθρακα. Με εργοστάσιο κατασκευής Τουρκία. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ...

https://www.iatropedia.gr/eidiseis/koronoios-aischrokerdeia-apo-etaireies-pou-promithevoun-maskes-ta-dimosia-nosokomeia-katangellei-i-poedin/129226/

Επειδή τις έπαιρνα με το κιλό για την δουλειά μου, για την σκόνη έκαναν 2,5€ έκαστη. Άστα να πάνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, daredevil1 είπε

Εσύ βαριέσαι αλλά ο ιός δεν βαριέται. Θα κολλήσει στα χεράκια σου, επειδή βαριέσαι δεν θα τα πλύνεις. Θα πιάσεις το καθαρισμένο πορτοκαλακι θα πάει ο ιός στο πορτοκαλακι. Μετά θα το φας. Ο ιός θα κάτσει στο λαιμό. Δεν βαριεται, θα περιμένει 1 εβδομάδα. Την 8η μέρα γκουχου γκουχου πυρετός 38. Εντάξει  μια γρίπη είναι.

seriously..?! 🤔🤣

 

τώρα όντως...να το αναλύσουμε....? να πλένουμε τα φρούτα με σαπούνι κ νερό?

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TFN είπε

seriously..?! 🤔🤣

τώρα όντως...να το αναλύσουμε....? να πλένουμε τα φρούτα με σαπούνι κ νερό?

ωχου αδερφε, ειτε το κανεις ειτε οχι, βιντεακι επεξηγηματικο δοθηκε, μη μας ζαλιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, TFN είπε

seriously..?! 🤔🤣

τώρα όντως...να το αναλύσουμε....? να πλένουμε τα φρούτα με σαπούνι κ νερό?

Πολλοι το κανανε ετσι και αλλιως και προ νεου κορωνοϊου.
Εσυ αμα θες μην το κάνεις. Αυξανεις την πιθανοτητα να κολλησεις αμα δεν το κάνεις για πραγματα σουπερ μαρκετ και φρουτα κλπ.
Αν δεν το καταλαβαινεις περιεργο.

Αν το καταλαβαινεις και αντιδρας επειδη σου φαινεται ψυχωτικο γιατι μας ζαλιζεις τον ερωτα απορω....

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, VanJ είπε

3125€ για 120 μάσκες FFP3 μίας χρήσης, δηλαδή 26€ η μια με το ΦΠΑ. Χωρίς να αναφέρει φίλτρο άνθρακα. Με εργοστάσιο κατασκευής Τουρκία. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ...

https://www.iatropedia.gr/eidiseis/koronoios-aischrokerdeia-apo-etaireies-pou-promithevoun-maskes-ta-dimosia-nosokomeia-katangellei-i-poedin/129226/

Εχω παραγγειλει μασκες FFP3 εναντι 1-1,5 ευρω απο την κινα, ισχυει η υπερχρεωση

Ομως προσοχη οι κινεζικες δεν εχουν πιστοποιηση ISO και τα CE , οπως ολα αν οχι τα περισσοτερα κινεζικα  και γενικα δεν προτιμουνται

Η aegean θα βαλει ειδικες πτησεις για κινα ωστε να παρουμε υλικο ΜΕΧΡΙ τοτε ομως οταν εισαι στην αναγκη πληρωνεις 

Οι τιμες που αγοραζει το κρατος ειναι παντα μεγαλυτερες απο οτι ενας ιδιωτης για πολλους λογους

Αυτοι που τις πηραν δεν ειναι τρελοι να υπογραφουν και μετα απο 1 χρονο να πανε στη φυλακη 

Αμα μεινουν χωρις μασκες θα εχουμε εξαρση σε γιατρους και νοσηλευτες ΤΩΡΑ

Αν παρουν μασκες θα πουνε τις αγορασαν ακριβα, αν δε παρουν θα πουνε δεν εχουμε μασκες 

Ιδανικο δεν υπαρχει στην κατασταση που ειμαστε

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τα γάντια γιατί είναι άχρηστα; Τα φοράς όσο είσαι έξω, δεν ακουμπάς πρόσωπο και αφού τελειώσεις τη δουλειά σου τα πετάς.

Πολύ πιο σίγουρο μου φαίνεται από το να απολυμαίνεις τα χέρια μόνο.

τα γάντια λειτουργούν όπως τα χέρια σου...από τη στιγμή που θα πλύνεις χέρια....no problem...

όπως μπορείς να ξεχαστείς και να ακουμπήσεις πρόσωπο κλπ με τα χέρια έτσι μπορείς και με τα γάντια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panostom είπε

ποια ειναι η ρουτινα σας μετα τα ψωνια; Ειτε ερχονται ντελιβερι, ειτε πηγαινετε εσεις σουπερ μαρκετ. Και πιο συγκεκριμενα π.χ. μια πολυσυσκευασια κρουασαν, κολες ή μπανανες-πορτοκαλια

Τα ρούχα έξω απ'το σπίτι, η μάσκα έξω από το σπίτι μέχρι την επόμενη εβδομάδα, τα παπούτσια έξω από το σπίτι, το κινητό δεν βγαίνει καθόλου όσο βρισκόμαστε έξω, γάντια στα σκουπίδια, τα ρούχα μετά από 2-3 μέρες θα μπουν στο πλυντήριο και στο στεγνωτήριο, το μπουφάν έξω από το σπίτι για μια εβδομάδα ή για 2 (έχω 2 μπουφάν και εναλλάσσω, πορτοκάλια, αγγούρια, μπανάνες, μήλα, λεμόνια πλύσιμο με dettol και πάρα πολύ καλό ξέβγαλμα, τυριά - κασέρια - σαλάμια - ελιές μόνο συσκευασμένα και πλύσιμο επίσης, ψάρια στο φούρνο την ίδια μέρα, το ψωμί δυστυχώς είναι ο αδύναμος κρίκος, δεν μπορεί να πλυθεί, αλλά βάζω τη φέτα μου σε φρυγανιέρα. Καλό πλύσιμο χεριών, και μετά λίγη κρέμα στα χέρια.

Delivery μόνο από courier, όχι φαγητό. Γάντι, σουγιαδάκι, στην είσοδο της πολυκατοικίας παραλλαβή με το γάντι, με το σουγιαδάκι ανοίγω το κουτί, το πετάω, με το καθαρό χέρι πιάνω το περιεχόμενο, στο σπίτι πλένω χέρια και σουγιαδάκι.

Σε οποιαδήποτε αγορά ή παραγγελία βάζω πληρωμή με κάρτα για να μην πιάνω καθόλου χρήματα.

  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, TFN είπε

τα γάντια λειτουργούν όπως τα χέρια σου...από τη στιγμή που θα πλύνεις χέρια....no problem...

όπως μπορείς να ξεχαστείς και να ακουμπήσεις πρόσωπο κλπ με τα χέρια έτσι μπορείς και με τα γάντια...

Δεν ειναι ακριβως ετσι, τουλαχιστον για εμενα, οταν φαραω γαντια σκεφτομαι ασυναισθητα οτι κατι περιεργο εχω στα χερια μου και δεν ακουμπαω το προσωπο.

Επεξ/σία από PostHelper
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Δεν ειναι ακριβως ετσι, τουλαχιστον για εμενα, οταν φαραω γαντια σκεφτομαι ασυναισθητα οτι κατι περιεργο εχω στα χερια μου και δεν ακουμπαω το προσωπο.

οκ ...ο καθένας όπως βολεύεται....απλά την άποψή μου κατέθεσα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...