Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Ο Έλληνας του εξωτερικού είναι εξίσου παρτάκιας (ίσως και περισσότερο) με τον Ελληνάρα του εσωτερικού...

Δεν βλέπω γιατί να σκεφτεί «μην πάω στην Ελλάδα και τους πάω τον ιό» όπως αντίστοιχα δεν σκέφτεται ο φοιτητής που γυρνάει από την μεγαλούπολη στο σπίτι του στην επαρχία ή αυτός που παίρνει τη φαμίλια και πάει από την πόλη στο χωριό/εξωχικό...

Εγώ βλέπω.

Πρώτον γιατί αν έρχεται από Αγγλία, Γαλλία, Ισπανία, Τουρκία, Ιταλία, και αρκετές ακόμα χώρες, έχει πολλαπλάσια πιθανότητα να είναι φορέας σε σχέση με κάποιον που φεύγει από μια πόλη της Ελλάδας προς άλλη.

Δεύτερον γιατί ο Έλληνας έχει ήδη φάει 2+ εβδομάδες σε soft έως medium καραντίνα, οπότε το να πάρει μόνος του το αμαξάκι του και να πάει στο χωριό του μένοντας πάλι μέσα αλλά με τους δικούς του, δε δημιουργεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ο επαναπατριζόμενος, αν είναι φορέας, ακόμα και να κάτσει σπίτι του με το που θα γυρίσει (αν και απίθανο με τη νοοτροπία που έχουν τα διάφορα σούργελα των οποίων τη συμπεριφορά θαυμάζουμε τις τελευταίες μέρες) έχει ήδη γίνει superspreader στο αεροπλάνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οταν βλεπεις χωρες οπως πχ το Βελγιο (το αναφερω ως πλουσια χωρα με αντιστοιχο πληθυσμο με εμας) να χουν 50 νεκρους την ημερα και καμια 600ρια στις εντατικες, μια χαρα παμε. Αρκει βεβαια να κρατησει

Με Βέλγιο συγκρίνω κ εγώ αλλά φοβάμαι μήπως είμαστε απλά πίσω στο χρόνο. Ξέρουμε από μέτρα τι έχει πάρει το Βέλγιο και κυρίως πότε τα πήρε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το θεμα ειναι στα ποσα τεστ ειναι αυτα τα 95 νεα κρουσματα. Γιατι πχ αν ειναι στα 200 τεστ ειναι παρα πολλα. Αν ειναι στα 1000 οκ ειμαστε στο 10%. 

200 τεστ την μέρα είναι πολύ λίγα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostool13 είπε

Εγώ βλέπω.

Πρώτον γιατί αν έρχεται από Αγγλία, Γαλλία, Ισπανία, Τουρκία, Ιταλία, και αρκετές ακόμα χώρες, έχει πολλαπλάσια πιθανότητα να είναι φορέας σε σχέση με κάποιον που φεύγει από μια πόλη της Ελλάδας προς άλλη.

Δεύτερον γιατί ο Έλληνας έχει ήδη φάει 2+ εβδομάδες σε soft έως medium καραντίνα, οπότε το να πάρει μόνος του το αμαξάκι του και να πάει στο χωριό του μένοντας πάλι μέσα αλλά με τους δικούς του, δε δημιουργεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ο επαναπατριζόμενος, αν είναι φορέας, ακόμα και να κάτσει σπίτι του με το που θα γυρίσει (αν και απίθανο με τη νοοτροπία που έχουν τα διάφορα σούργελα των οποίων τη συμπεριφορά θαυμάζουμε τις τελευταίες μέρες) έχει ήδη γίνει superspreader στο αεροπλάνο.

Ο επαναπατριζόμενος πχ εγώ θα περάσω απο λεωφορείο/τρένο για να φτάσω στο αεροδρόμιο που θα κάτσω τουλάχιστον 3 ώρες,θα πετάξω για 4 ώρες,θα περάσω απο το ελληνικό αεροδρόμιο και αν δεν μένω δίπλα θα πάρω ταξί/λεωφορείο/τρένο για να φτάσω σπίτι μου.Και υγιής να ξεκίνησα 99% θα έχω κολλήσει μέχρι να περάσω την πόρτα του σπιτιού μου.Και ανάλογα που κόλλησα θα κόλλησα και τους γύρω μου.

Εγω δεν το ριψοκινδυνευω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, katbo είπε

Με Βέλγιο συγκρίνω κ εγώ αλλά φοβάμαι μήπως είμαστε απλά πίσω στο χρόνο. Ξέρουμε από μέτρα τι έχει πάρει το Βέλγιο και κυρίως πότε τα πήρε?

Με Βέλγιο είμαστε δυο βδομάδες πίσω με Ολλανδία ειμαστε μαζί αλλά εκεί τους πήρε η κάτω βόλτα και δεν βλέπω να βελτιώνεται η κατάσταση με τπτ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, adi32 είπε

Τώρα θυμήθηκαν το  Ελλαδισταν αυτοί που την είχαν κοπανησει για τις πολιτισμενες χώρες και μας κορόιδευαν. 

Να ΚΑΤΣΟΥΝ εκεί που είναι και άμα περάσει η κρίση, ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟΙ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, VaJohn είπε

Italy reports 5974 new cases and 889 new deaths

😕

Όσο ο αριθμός serious critical δεν πέφτει και είναι πάνω από 3 χιλιάδες κάθε μέρα αυτούς τους θανάτους θα βλέπουμε δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
35 λεπτά πριν, gordonas είπε

 Χρυσός, άγιος ο τουρισμός αλλά καμία χώρα δεν πήγε μακριά όταν στηρίζεται σε τέτοιο ποσοστό στον τουρισμό της. Είναι το 20% του ΑΕΠ μας. Εξωφρενικό νούμερο. Δεν είναι επιτυχία, αποτυχία είναι. 

Υπαρχουν και χειροτερα, οπως καποια απο τα παρακατω νησακια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Χωρίς σχόλια: Η κόρη μου είχε αποφασίσει από καιρό (πέρισυ) να γυρίσει με την οικογένειά της στην Ελλάδα (μετα από 19 χρόνια στο Λονδίνο). Το είχε προγραμματίσει για τις 5/5/20 και τότε πρέπει να φύγουν από το σπίτι που νοικιάζουν.

Πρέπει να μείνει Λονδίνο;

Να έρθει 5/5/20.

Θέλει να έρθει ΝΩΡΙΤΕΡΑ ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Το θεμα ειναι στα ποσα τεστ ειναι αυτα τα 95 νεα κρουσματα. Γιατι πχ αν ειναι στα 200 τεστ ειναι παρα πολλα. Αν ειναι στα 1000 οκ ειμαστε στο 10%. 

Επιτέλους αναφέρθηκε

Τα στατιστικά που αναφέρονται είναι για να δείχνουν καλά στην tv η οποία οργιάζει με μούφα ειδήσεις και τρελαίνονται με γραφήματα. 95 νέα κρούσματα στους πόσους? στους 100, στους 200 που εμφανίστηκαν και έκαναν το τεστ? γίνεται μαζική εξέταση και έχουμε ακριβή στατιστικά ανά πληθυσμό ;  Υπάρχουν άλλοι πόσοι που είναι φορείς,ασυμπτωματικοί και μη. Ο εοδυ λεει να κατσω σπιτι εκτος αν έχω ήδη πνευμονία σχεδόν.

Στο μεταξύ έρχονται ακόμα κανονικά αεροπλάνα, πλοία και συνεχίζονται οι μεταφορές όπως και τα σουπερμάρκετ παραμένουν ανοιχτά εδώ και σε άλλες χώρες. Δήθεν σχεδιασμός και οργάνωση.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, vargas είπε

Με Βέλγιο είμαστε δυο βδομάδες πίσω με Ολλανδία ειμαστε μαζί αλλά εκεί τους πήρε η κάτω βόλτα και δεν βλέπω να βελτιώνεται η κατάσταση με τπτ

το δυο βδομαδες πισω πως προκυπτει? το βελγιο ειχε 1 μοναχικο κρουσμα το φεβρουαριο αλλα ουσιαστικα ο χαμος ξεκινησε 1 μαρτιου (σκιερ επεστρεψαν βελγιο, κατι αντιστοιχο με το δικο μας απο τους Αγιους τοπους)

πρωτος νεκρος Ελλαδα 12 Μαρτιου, Βελγιο 11 Μαρτιου

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DrLo είπε

Μπορεί και Ναι.

Επειδή δουλεύω σε τενχικές εταιρείες και αυτές πέρα από το ίδιο το προσωπικό της απασχολούν και πολλά τεχνικά γραφεία ως μελετητές ή υπεργολάβους, φυσικά και οι τεχνικές εταιρείες και  τεχνικά γραφεία μπορεί να φέρνουν συνάλλαγμα. Ο κατασκευαστικός τομέας στην Ελλάδα είναι από πολλά χρόνια πηγή συναλλαγματος και εισροής κεφαλαίων από το εξωτερικό με έργα σε Μ. Ανατολή, Αφρική και σε πολλά άλλα μέρη του κόσμου. Δε χρειάζεται να έρθει ο άλλος να φτιάξει σπιτι (που και αυτό γίνεται σε πολυ μεγαλύτερο βαθμό από ότι νομίζεις) αλλά μπορείς να πας εσύ στο μέρος του άλλου και να φτιάξεις ότι θες, σπιτια, γήπεδα, μετρό, αεροδρόμια κλπ κλπ

Για την ακρίβεια, τα τεχνικά γραφεία είναι μια άριστη περίπτωση που μπορεί να αναπτυχθεί για να φέρνουν συνάλλαγμα. Μηχανικούς και άλλους επιστήμονες έχεις με το τσουβάλι. ΚΕφάλαια πολλά δε θέλει σε πάγια, εργοστάσια κλπ. Business μυαλό θέλει και να ξεπεραστούν κάπια παλιά μυαλά στο συνάφι μας (και φυσικά να μη τους σκίζεις σε αντικίνητρα ως κράτος)

τωρα εσυ μιλας για μπομπολα και τερνα (που ειναι κατα μεγαλο ποσοστο και κρατικοδιαιτες) πχ αλλα τα ταχνικα γραφεια και πολλες επιχειρησεις πχ κατασκευης πινακων μονο διαρροη συναλλαγματος προσφερουν.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...