Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Πρίν τον Ιούνιο δεν θα ξεμπερδέψουμε εύκολα...

Κακά τα ψέματα!

1. τώρα περιμένουμε φάρμακα και μέσα προστασίας να μας στείλουν/να τα παράξουμε. ΚΑΙ ενισχύουμε το υγειονομικό μας σύστημα.

2. μετά δίνουμε χρόνο στις έρευνες για φάρμακα και για τη φύση του ιού/ανοσία, πιο αποτελεσματικά τεστ για θετικός/αρνητικός και με ανοσία/χωρίς.

3. Περιμένουμε και ελέγχουμε τη διασπορά μέχρι να γίνουν τα από πάνω

4. Το επόμενο στάδιο είναι να τεστάρουμε κόσμο και να επιστρέφουμε στην κανονική ζωή με κάποιους περιορισμούς.

5. Το καλοκαίρι με UV ακτινοβολίες και θερμοκρασία θα βοηθήσει στο περιορισμο εξάπλωσης όταν είμαστε στο επόμενο στάδιο. 

Πότε μπαίνει το επόμενο στάδιο είναι η ερώτηση και πιστεύω θα είναι 30/4 - 15/5 κάπου εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δεν καταλαβαίνω το μένος εναντίον των Ελλήνων του εξωτερικού που προσπαθούν να επαναπατριστούν. Αν δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να παραμείνουν σε μια ξένη χώρα, που η εταιρεία τους έχει αναστείλει τη λειτουργία της και ο εκμισθωτής απαιτεί την πληρωμή του ενοικίου, τι πρέπει να κάνουν; Με κανέναν συγγενή εκεί και τα ξενοδοχεία κλειστά, τι πρέπει να κάνουν; Να πεθάνουν σαν τα σκυλιά στο δρόμο; Που και σκυλιά να ήταν, όλο και κάποιος θα έβγαινε να τα ταΐσει. Αναγκαστικά επιτρέπουν στη χώρα τους για να μείνουν προσωρινά σε συγγενικά τους πρόσωπα. Ποιο είναι το πρόβλημα; Η χώρα οφείλει να τους βοηθήσει να γυρίσουν και εκείνοι να ακολουθήσουν την προβλεπόμενη διαδικασία. Σταματήστε να βγάζετε σκατοψυχιά, βρομίσαμε.

Δες την σημερινή ανακοίνωση του Χαρδαλιά. Για τα περιστατικά που περιγράφεις δρομολογείται επαναπατρισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Λες να τους πάρουν φαντάρους τώρα αν θέλουν να γυρίσουν;

είναι χαζή η όποια κουβέντα για τον όποιο πόλεμο.. λες και μπορούμε να έχουμε ένα μύριο στρατό

κι εμένα που συνεχίζουν και μου στέλνουν φύλλο πορείας στα 35 μου μετά από 8 χρόνια θα με φωνάξουν; ας με φωνάξουν δηλαδή, εδώ που φτάσαμε αυτό θα είναι και το τελειωτικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Σε άλλες 10-14 μέρες θα μας ξαναπούν ότι οι επόμενες 10-14 μέρες είναι οι πιο κρίσιμες

Καλα αυτο ισχυει. Απ το πρωτο κρουσμα εχει πλεον περασει πανω απο ενας μηνας και εχει κολλησει η βελονα στα "ειμαστε ακομη στην αρχη , οι επομενες 2 εβδομαδες θα ειναι πολυ κρισιμες".

Θα φτασουμε καλοκαιρι και ακομα θα λενε οι επομενες 2 εδομαδες ειναι κρισιμες ειμαστε στην αρχη ακομη.

Παντως το σιγουρο ειναι οτι η βαλιτσα θα τραβηξει πολυ μακρια αν κρινω απο αυτα που γινονται στην ιταλια. Οι ανθρωποι εκει εχουν πλεον 20 μερες σε πληρης καραντινα και αντι να αρχισει η μειωση θανατων/νεων κρουσματων, εχθες κανανε αρνητικο ρεκορ θανατων σε ενα 24ωρω με πανω απο 900 νεκρους και σημερα παλι ειχανε σχεδον 900 νεκρους που ειναι το δευτερο μεγαλυτερο νουμερο μετα το χθεσινο και ολα αυτα εν μεσω 20ημερης πλεον καραντινας.

Πραγματικα συνεχιζω να μην καταλαβαινω πως γινετε αυτο, λες και ακομη δεν εχουν κανενα αποτελεσμα τα μετρα και αδυνατο να καταλαβω πως σκατα στην κινα αντιμετωπιστηκε αυτος ο κωλοιος.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kirileman είπε

Μπορεί να μην τους πετάξει έξω κάποιος, αλλά να μην έχουν να πληρώσουν λογαριασμούς κλπ. Γιατί να μην μπορούν να γυρίσουν πίσω; Όλα έγιναν τόσο ξαφνικά, δεν μπορείς να πάρεις το αυτοκίνητό σου και να γυρίσεις, δεν μένουν στην Χαλκίδα.

θεωρώ δικαίωμα του κάθε πολίτη μιας χώρας να μπορεί να επιστρέψει στη χώρα του, αλλά υπάρχουν αρκετοί άλλοι λόγοι ή ακόμα και δικαιολογίες

 

το ότι έχασαν τη δουλειά τους και θα τους πετάξουν στο δρόμο μου φαίνεται η πιο αδύναμη δικαιολογία πάντως, δε νομίζω να γίνεται στην πράξη δηλαδή όπως δεν μπορεί να γίνει κι εδώ σήμερα που μιλάμε 

 

αλλά όπως και να χει ως έλληνες πολίτες ναι έχουν κάθε δικαίωμα να θέλουν και να μπορούν να επιστρέψουν 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Σε άλλες 10-14 μέρες θα μας ξαναπούν ότι οι επόμενες 10-14 μέρες είναι οι πιο κρίσιμες

Ποιες 14-15 μερες? Μην λετε ο,τι θελετε. Μην λεμε ο,τι λεει ο καθενας στο ινσομνια ή εδω και εκει.
Ο Τσιοδρας ειπε καθαρα πριν κανα 3ημερο οτι οι επομενες 6 με 8 εβδομαδες ειναι κρισιμες!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ναι το ξέρω, δεν είπαμε να πεθάνει ο κόσμος, αλλά και κόσμος χωρίς €€ ποιος θα σε ταισει η θα πληρώσει λογαριασμούς, υπαλλήλους, ενοίκια, φως, νερό, τηλέφωνα, αμάξια, δάνεια,εισφορές, ασφάλειες, φροντιστήρια, σχολεία, και όλα τα άλλα; 

Αν συνεχίσει πχ 2 μήνες έτσι, έχεις σκεφτεί τις επιπτώσεις; έχει σκεφτεί (όχι μόνο εσύ αλλά όλοι μας) ανθρώπους που ζούσαν από το μεροκάματο, και θα έχουν να δουλέψουν 3 μήνες, που έχουν παιδιά κτλπ; πως θα ζήσουν; 

Εδώ ολόκληρη Αμερική με οικονομία με @@ και λέει ο τραμπ δεν μπορεί να συνεχιστεί πολυ αυτό. 

Αν κρατήσει πχ 2 μήνες, ετοιμάσου για τέτοιο οικονομικό και κοινονικο κραχ ανάλογο μετά από πόλεμο, και λίγο λέω. 

Είπαμε οκ, να κάτσουμε μέσα, να είμαστε σωστοί με τα μέτρα, αλλά είπαν 2 βδομαδες, τώρα οι άλλες 2 βδομάδες είναι κρίσιμες, μετά οι άλλες 2 θα είναι κρίσιμες κτλπ και στο τέλος δεν θα έχουν να φάνε και να ταΐζουν τα παιδιά τους οι περισσότεροι... 

Καλα μη νομιζεις, Ο Τραμπ να επανεκλεγει θελει. Και δυστυχως υπαρχει "προηγουμενο" Αμερικανοι προεδροι να μην επανεκλεγονται οταν υπαρχει υφεση στην οικονομια. Γιαυτο  ξαφνικα εγινε σοσιαλιστης και μοιραζει 1200δολαρα 

Απο κει και περα, για αλλη μια φορα, καμια σχεση με πολεμο. Ο πολεμος εξαφανιζει μεσα παραγωγης και ανθρωπους. Εμεις, ο σκοπος ειναι, να βγουμε απο την καραντινα με μεσα παραγωγης και ανθρωπους ανεγγιχτους οσο το δυνατον, και να εχουμε να αντιμετωπισουμε μονο θεμα ρευστοτητας, που σημερα λυνεται αρκετα ευκολα. Οπως σου δειχνει ο Τραμπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Καλα αυτο ισχυει. Απ το πρωτο κρουσμα εχει πλεον περασει πανω απο ενας μηνας και εχει κολλησει η βελονα στα "ειμαστε ακομη στην αρχη , οι επομενες 2 εβδομαδες θα ειναι πολυ κρισιμες".

Θα φτασουμε καλοκαιρι και ακομα θα λενε οι επομενες 2 εδομαδες ειναι κρισιμες ειμαστε στην αρχη ακομη.

Παντως το σιγουρο ειναι οτι η βαλιτσα θα τραβηξει πολυ μακρια αν κρινω απο αυτα που γινονται στην ιταλια. Οι ανθρωποι εκει εχουν πλεον 20 μερες σε πληρης καραντινα και αντι να αρχισει η μειωση θανατων/νεων κρουσματων, εχθες κανανε αρνητικο ρεκορ θανατων σε ενα 24ωρω με πανω απο 900 νεκρους και σημερα παλι ειχανε σχεδον 900 νεκρους που ειναι το δευτερο μεγαλυτερο νουμερο μετα το χθεσινο και ολα αυτα εν μεσω 20ημερης πλεον καραντινας.

Πραγματικα συνεχιζω να μην καταλαβαινω πως γινετε αυτο, λες και ακομη δεν εχουν κανενα αποτελεσμα τα μετρα και αδυνατο να καταλαβω πως σκατα στην κινα αντιμετωπιστηκε αυτος ο κωλοιος.

στην ιταλία αυτό παίζει να συμβαίνει επειδή έχει κρασάρει το σύστημά τους και δεν μπορεί να εξυπηρετήσει όπως πρέπει τόσα περιστατικά

 

μια άλλη εξήγηση θα ήταν ότι κοροϊδεύουν και δεν είναι σε lockdown

 

μια άλλη εξήγηση μπορεί να είναι ότι και οι δουλειές που έμεναν ανοικτές συνέχιζαν να δημιουργούν θέμα

 

μια άλλη εξήγηση μπορεί να είναι ότι ενώ άλλες χώρες παρουσιάζουν λίγα κρούσματα ή θανάτους για τον όποιο λόγο, αυτοί παρουσιάζουν πολλά πάλι για τον όποιο λόγο 

 

και μπορούμε να το συζητάμε όλη μέρα.. 

ίσως και όντως να άργησαν, αλλά και πάλι η αυξητική τάση είναι αποκαρδιωτική για όλους τους υπόλοιπους που βλέπουν το "μέλλον τους" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, kirileman said:

Δεν καταλαβαίνω το μένος εναντίον των Ελλήνων του εξωτερικού που προσπαθούν να επαναπατριστούν. 

Βασικά διασκέδασα κ γω την ιδέα να γυρίσω για μερικές μέρες Ελλάδα, ειδικά όταν ο άλλος ο μαλάκας εδώ δεν είχε πάρει χαμπάρι. Αλλά δεν ήταν πρακτικό. Δουλεύουμε από το σπίτι στην εταιρεία μου αλλά εγώ τουλάχιστον έχω δουλειά κ δικό μου σπίτι στο UK.

Υπάρχουν όμως άνθρωποι που δεν έχουν που να μείνουν. Απολύθηκαν, τους πετάνε από το σπίτι κτλ. Ελπίζω γι αυτούς να μπορεί να γίνει επαναπατρισμός τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, PostHelper είπε


Ο Τσιοδρας ειπε καθαρα πριν κανα 3ημερο οτι οι επομενες 6 με 8 εβδομαδες ειναι κρισιμες!

α με συγχωρείς αυτό δεν το άκουσα

 

όχι ότι μου κάνει κάποια εντύπωση 

 

ελπίζω σε 6-8 βδομάδες να μην πούνε πάντως 6-8 μήνες 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Εγώ λέω σε μερικές μέρες 10 αντε 15 το πολυ να ανοίξουν όλα, και να σε υποχρεωνουν απλά να φοράς πάντα και παντού μάσκα και γάντια όταν είσαι έξω και τελείωσε το θέμα. Δεν γίνεται να αντέξει η εύθραυστη οικονομία της χώρας μας εμάς τέτοια μέτρα για πολύ ακόμα.

ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! ΞΕΧΝΑ ΤΟ!
Δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν κανει τοσο σχετικα σωστη στρατηγικη εως τωρα και να τα χαλαοσυν ολα μονομιας.
Ο Τσιοδρας που ειναι συμβουλος απο οτι καταλαβα για ολο αυτο ηταν καθετος οσες φορες μιλησε για αυτο. Ο Γεωργιαδης σημερα μιλησε για πολυ μεγαλυτερη περιοδο καραντινας.
Ο γειτονας μου παραδιπλα που ειναι βουλευτης της ΝΔ μου μετεφερει ακριβως τα ιδια.

Απορω που βλεπετε οτι ξαφνικα θα καταστρεψουν ολα οσα εχτισαν εως τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

στην ιταλία αυτό παίζει να συμβαίνει επειδή έχει κρασάρει το σύστημά τους και δεν μπορεί να εξυπηρετήσει όπως πρέπει τόσα περιστατικά

μια άλλη εξήγηση θα ήταν ότι κοροϊδεύουν και δεν είναι σε lockdown

μια άλλη εξήγηση μπορεί να είναι ότι και οι δουλειές που έμεναν ανοικτές συνέχιζαν να δημιουργούν θέμα

μια άλλη εξήγηση μπορεί να είναι ότι ενώ άλλες χώρες παρουσιάζουν λίγα κρούσματα ή θανάτους για τον όποιο λόγο, αυτοί παρουσιάζουν πολλά πάλι για τον όποιο λόγο 

και μπορούμε να το συζητάμε όλη μέρα.. 

ίσως και όντως να άργησαν, αλλά και πάλι η αυξητική τάση είναι αποκαρδιωτική για όλους τους υπόλοιπους που βλέπουν το "μέλλον τους" 

γιατι νομιζεις οι γερμανοι εχουν τοσα λιγα θυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...