Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, Warzycha είπε

Τουλαχιστον ο Τσιόρδας επιμένει ότι δεν θα γίνουμε Ιταλία αν συνεχίσουμε έτσι.

Ο Τσιόδρας επίσης επιμένει πως κανένας δεν θα σου αρνηθεί να κάνεις τεστ αν θεωρείς πως έχεις συμπτώματα που σε βαρύνουν.

Όμως έχουμε γνωρίσει πολλούς και εδώ στο forum, αλλά και σε φιλικό περιβάλλον τους οποίους ο ΕΟΔΥ απαγορεύει να απευθυνθούν σε νοσοκομείο, παρόλο που αναφέρουν πυρετό και δυσκολία στην αναπνοή. Και σε νοσοκομεία αναφοράς επίσης τους διώχνουν επειδή δεν τους έγινε παραπομπή από τον ΕΟΔΥ.

Ήδη από γνωστούς μου, 4 έχουν φοβηθεί για τη ζωή τους και δεν επετράπη σε κανέναν να κάνει τεστ, ενώ δεν έχω ούτε έναν γνωστό στον οποίο επετράπη να κάνει τεστ. Στην Αθήνα νομίζω πως είναι πιο εύκολο να σε δεχθούν, αλλά στην Θεσσαλονίκη μόνο αρνητικές είναι οι απαντήσεις. Ηλικίες ενδιαφερόμενων ήταν από 6 έως 45 ετών. 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως όταν λένε στην περίπτωση που αρρωστήσουμε και δεν είμαστε πολύ σοβαρά να μείνουμε σπίτι και να επικοινωνήσουμε αν χρειαστεί με τον γιατρό μας ή οικογενειακό γιατρό τί εννοούνε ακριβώς; Αφού ακόμα και πολλές ιδιωτικές κλινικές ρίχνουν πόρτα σε ασθενείς με κορωνοιό, τότε οι ιδιώτες γιατροί το πολύ-πολύ καμιά συμβουλή από το τηλέφωνο να δώσουν φαντάζομαι. Ή να περιμένουμε επίσκεψη στο σπίτι από τον ιδιώτη, με όλα τα μέσα προστασίας και να δεχθεί και τον κίνδυνο να κολλήσει κι αυτός. Για όσους έχουν την οικονομική δυνατότητα βέβαια αυτό το σενάριο.

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VanJ είπε

Ο Τσιόδρας επίσης επιμένει πως κανένας δεν θα σου αρνηθεί να κάνεις τεστ αν θεωρείς πως έχεις συμπτώματα που σε βαρύνουν.

 

ισως πρέπει να το γράψει γιατρός το τέστ για να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

τωρα εσυ μιλας για μπομπολα και τερνα (που ειναι κατα μεγαλο ποσοστο και κρατικοδιαιτες) πχ αλλα τα ταχνικα γραφεια και πολλες επιχειρησεις πχ κατασκευης πινακων μονο διαρροη συναλλαγματος προσφερουν.

Δε ξέρω τη σχέση έχεις με τον μπόμπολα ή τη τέρνα για να ξερεις με τοσο σιγουριά από που έχουν έσοδα αλλά επειδή τυγχάνει να ξέρω το project portfolio τους (δεν είμαι σε αυτές αλλα μια πιατσα είμαστε όλοι), πλέον ΠΟΛΥ αμφιβάλλω ότι είναι "κρατικοδίετες". 

Μπορεις να μου εξηγήσεις πως ένα τεχνικό γραφείο μπορεί να προκαλεί "διαρροή συναλλάγματος" ;

Τη κατασκευή πινάκων δε ξέρω γιατί το βάζεις στα "τεχικά γραφεία". Ξέρεις τι σημαίνει ο όρος "τεχνικό γραφείο ή φαντάζεσαι ότι μέσα είναι οποιος ασολείται με οποιοδήποτε τρόπο με τεχνικά έργα; Αλλά κι έτσι δε ξέρω πως "εξάγει συνάλλαγμα" μια βιοτεχνεία συναρμολόγησης πινάκων ή ένας εργολάβος εγκατάστασης ηλελτρολογικών πινάκων, καλωδίων κλπ. πχ στο έργο που δουλέυουμε εμείς και έχουμε τέτοιο υπεργολάβο που έχει στείλει συνεργείο σε χώρα του εξωτερικού, ότι λεφτά βγάλει το γραφείο/συνεργείο αυτό, μισθούς, υλικά που αγοράζονται από ελληνες προμηθευτές, μισθούς τεχνικών κλπ κλπ είναι ΟΛΑ συνάλλαγμα που εισέρχεται στη χώρα απο το εξωτερικό. Το ίδιο γραφείο προσφέρει τις ίδιες υπηρεσίες και σε άλλες εταιρείες του εξωτερικού (όχι μόνο ελληνικές) και φέρνει συνάλλαγμα.

(BTW, μη λες έτσι ευκολα "μπόμπολας" ταυτίζοντάς τον στην ουσία με κατασκευαστικό κλάδο γιατί μαρτυρά ότι ξέρεις για το χώρο μόνο ότι ακουγες από τακανάλια επι χρόνια. πλέον στο χώρο είναι πολύ "μικρότερος" παίκτης από ότι φαντάζεσαι)

anyway

κουβέντα για άλλο νήμα

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alan2 είπε

ισως πρέπει να το γράψει γιατρός το τέστ για να γίνει.

Πρέπει να το γράψει γιατρός αλλά όπως είπαν στην σημερινή ανακοίνωση, οι γιατροί δεν δέχονται να σε δουν ή να σου γράψουν τεστ αν τους αναφέρεις πως ίσως να είσαι θετικός. Πρέπει να πας σε νοσοκομείο αναφοράς αφού πρώτα σε παραπέμψει ο ΕΟΔΥ από το τηλέφωνο. Ο ΕΟΔΥ όμως λέει όχι. Αν πας στο νοσοκομείο (ακόμα και αναφοράς) σε βλέπουν και σε διώχνουν χωρίς τεστ.

Το μικροβιολογικό τεστ τις πρώτες μέρες έδινε την δυνατότητα να κάνεις τεστ με περίπου 100€ αλλά αργότερα το σταμάτησαν για να μην τους κλείσει ο ΕΟΔΥ, επειδή αν βρεθεί πως ένας θετικός είχε πάει σε μικροβιολογικό, θα μπει σε καραντίνα το μικροβιολογικό και οι εργαζόμενοι εκεί. (Δεν ξέρω αν αυτός είναι ο πραγματικός λόγος, πάντως γνωστό μεγάλο μικροβιολογικό στη γειτονιά μου σταμάτησε να κάνει τεστ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, VanJ είπε

Ο Τσιόδρας επίσης επιμένει πως κανένας δεν θα σου αρνηθεί να κάνεις τεστ αν θεωρείς πως έχεις συμπτώματα που σε βαρύνουν.

Όμως έχουμε γνωρίσει πολλούς και εδώ στο forum, αλλά και σε φιλικό περιβάλλον τους οποίους ο ΕΟΔΥ απαγορεύει να απευθυνθούν σε νοσοκομείο, παρόλο που αναφέρουν πυρετό και δυσκολία στην αναπνοή. Και σε νοσοκομεία αναφοράς επίσης τους διώχνουν επειδή δεν τους έγινε παραπομπή από τον ΕΟΔΥ.

Ήδη από γνωστούς μου, 4 έχουν φοβηθεί για τη ζωή τους και δεν επετράπη σε κανέναν να κάνει τεστ, ενώ δεν έχω ούτε έναν γνωστό στον οποίο επετράπη να κάνει τεστ. Στην Αθήνα νομίζω πως είναι πιο εύκολο να σε δεχθούν, αλλά στην Θεσσαλονίκη μόνο αρνητικές είναι οι απαντήσεις. Ηλικίες ενδιαφερόμενων ήταν από 6 έως 45 ετών. 

για πυρετο + βηχα εχω ακουσει οτι σου λενε κατσε σπιτι, και καλα κανουν. Για δυσπνοια πρωτη φορα το ακουω. Εισαι σιγουρος? Γιατι εγω ξερω οτι δυσπνοια ειναι το βασικο κριτηριο για να πας νοσοκομειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14.363 εχουν γινει μεχρι σημερα

χθες ητανε 13.477 αρα σε 1 μερα  889 τεστ και 95 βρεθηκαν θετικα  ποσοστο 10.6%

(φυσικα τα τεστ γινονται μονο σε ατομα που εχουνε καποιο συμπτωμα και οχι γενικα )

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, gordonas είπε

Η ιστορία με τον ιό χρειάζεται να μας δώσει ένα τεράστιο μάθημα για το μέλλον. 

Χρυσός, άγιος ο τουρισμός αλλά καμία χώρα δεν πήγε μακριά όταν στηρίζεται σε τέτοιο ποσοστό στον τουρισμό της. Είναι το 20% του ΑΕΠ μας. Εξωφρενικό νούμερο. Δεν είναι επιτυχία, αποτυχία είναι.

Χωρίς βιομηχανία δεν υπάρχεις στον σύγχρονο κόσμο. Ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα χρειάζεται να αναπτυχθεί πολύ περισσότερο και ειδικά προς τις μεγάλες επιχειρήσεις που μπορούν να στηρίξουν βιομηχανίες, είτε αυτές αφορούν την κλασσική βιομηχανία, είτε υψηλή τεχνολογία. 

Μονοσήμαντα με Μύκονο, Σαντορίνη, Κρήτη και Costa Navarino είσαι πάρα πολύ ευάλωτος. 

Ο τουρισμός και γεωργία ήταν μαζί κάτω από το 18% του ΑΕΠ μέχρι το 2010. Ένα 40% του ΑΕΠ ήταν βιομηχανία κυρίως χημική. Πέσανε οι φόροι του 2ου & 3ου μνημονίου και κλείσανε οι βιομηχανίες πέφτοντας στο 12% ενώ ανέβηκαν γεωργία και τουρισμός ως ποσοστό επί του ΑΕΠ αλλά και απόλυτοι αριθμοί κάνοντας τον τουρισμό μόνο του πλέον 20%. Η πτώση του ΑΕΠ 2009-2014 και 2016-2017 είναι από την βιομηχανική παραγωγή στην Ελλάδα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kti23 είπε

Επιτέλους αναφέρθηκε

Τα στατιστικά που αναφέρονται είναι για να δείχνουν καλά στην tv η οποία οργιάζει με μούφα ειδήσεις και τρελαίνονται με γραφήματα. 95 νέα κρούσματα στους πόσους? στους 100, στους 200 που εμφανίστηκαν και έκαναν το τεστ?
γίνεται μαζική εξέταση και έχουμε ακριβή στατιστικά ανά πληθυσμό ; 
Υπάρχουν άλλοι πόσοι που είναι φορείς,ασυμπτωματικοί και μη.
Ο εοδυ λεει να κατσω σπιτι εκτος αν έχω ήδη πνευμονία σχεδόν.

Στους 500 περιπου ανα ημερα.
Οχι μαζικη εξεταση. Γινεται εξεταση σε αυτους που πληρουν καποια κριτηρια συμπτωματολογιας.
Κανείς δεν ξερει επ ακριβως.
Δεν λεει αυτο. Λεει οτι πρεπει να εισαι σε συνεχη συννενοηση με εναν γιατρο και αν κρινει οτι τα συμπτωματα ειναι τετοια που πρεπει να μπει νοσοκομειο θα μπεις αμεσως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gbsam είπε

Σταμάτα αυτή την ισοπέδωση σε όλα , ξέρεις από τα 300€ που αναφέρεις είναι του δικηγόρου και πόσα του κράτους; Και γιατί εσύ δεν επενδυσες σε καλύτερες σπουδές-επαγγελμα ; Έχεις Χ προβλήματα όπως όλοι μας ! 

ηλεκτρονικος ειμαι φιλε στο επαγγελμα .,,,απλα η περιοχη ειναι τουριστικη και υπαρχουν σχεδον μονο τουριστικες δουλειες εδω,,το χειμωνα εδω δουλευουν μονο σ.μ. φαρμακεια τραπεζες αντε και συντηρητες στα ξενοδοχεια και μαλιστα οχι ολοι...εχω και φιλο μου που ειναι ηλεκτρολογος και δουλευει γκρουμ....δεν ειμαστε αγραμματοι επειδη δεν ειμαστε δικηγοροι η μηχανικοι...Υπαρχουν πολλοι ελληνες δυστυχως που λογω ανεργιας κανουν αλλη δουλεια απο αυτην που ξερουν..Ισοπεδωση ειναι φιλε μου αυτα που διαβαζω για ποδοσφαιριστες μηχανικους δικηγορους με το επιδομα που ζητανε....εμεις ειμαστε που ξεμενουμε τελειως απο δουλεια γι αυτο μιλαω για αδικιες....

Επεξ/σία από paulks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, VanJ είπε

 

Το μικροβιολογικό τεστ τις πρώτες μέρες έδινε την δυνατότητα να κάνεις τεστ με περίπου 100€ αλλά αργότερα το σταμάτησαν για να μην τους κλείσει ο ΕΟΔΥ, επειδή αν βρεθεί πως ένας θετικός είχε πάει σε μικροβιολογικό, θα μπει σε καραντίνα το μικροβιολογικό και οι εργαζόμενοι εκεί. (Δεν ξέρω αν αυτός είναι ο πραγματικός λόγος, πάντως γνωστό μεγάλο μικροβιολογικό στη γειτονιά μου σταμάτησε να κάνει τεστ).

ιδιωτικα τεστ γινονται. Απλα μεγαλη αλυσιδα (δεν την αναφερω για να μη θεωρηθει διαφημιση) κανει τεστ σε συγκεκριμενες τοποθεσιες, με ραντεβου, κι αυτος που σου κανει το τεστ φοραει κανονικα στολη hazmat

προφανεστατα και δε πρεπει πιθανοι ασθενεις με covid να σουλατσαρουν στα μικροβιολογικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, margaritagr είπε

Έφτασε και Κεφαλονιά ο ιός γιατί ένας 40χρονος ήρθε απο Σουηδία πριν μια βδομάδα.

τι να πεις....

Και χαιρομουν που το νησί μου είχε μείνει καθαρό, τελικά αλλοδαπός την έκανε τη πατάτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...