Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελληνας γιατρός στο JFK Medical Center της Νέας Υόρκης πριν από λίγο  στον ΣΚΑΙ μας μαύρισε την ψυχή !

Είπε οτι το 44% των κρουσμάτων στην Νέα Υόρκη είναι 20-50 και πολλοί νοσούν βαριά σε εντατικές..

Είπε επίσης ότι υποπτεύονται όχι 2 διαφορετικές μορφές αλλά 5-6  και οτι σε άλλο νοσοκομείο οι ασθενείς παρουσιάζουν μαζικά διαφορετικά συμπτώματα όπως γενικευμένη αιμορραγία ..

Εκλιπαρεί τον Τραμπ για ολικό lock down

Tελος είπε ότι από ότι υπολογίζουν δεν πρόκειται το καλοκαίρι να σταματήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Το πραγματικό capacity της Ελλάδας τώρα που παίζει ξέρουμε; 

Roughly 1500-2000 άτομα ΜΕΘ ταυτόχρονα σε όλη την επικράτεια τα αντέχει οριακά λογικά ως το απόλυτο μάξιμουμ.

Ε λογικά μετά από κει θα δει η Ελλάδα το μέλλον της Ιταλίας

δεν το ξέρω αλλά είναι σίγουρα μικρό, για αυτό και πάρθηκαν αυτά τα μέτρα

εμείς δεν θέλουμε τα νούμερα/ποσοστά της ιταλίας για να γίνουμε ιταλία, αυτό νομίζω είναι αυτονόητο 

 

από την άλλη κάθε μέτρο που παίρνεται θα πρέπει να έχει αντίκτυπο

 

αν σε δυο βδομάδες θέλουμε υπερπολλαπλάσιους καθημερινά για νοσηλεία (αφήνω τα κρούσματα έξω γιατί τεστ κάνουμε λίγα θα μπορούσαν να βγαίνουν αρκετά κάθε μέρα) , τότε κάτι δεν έγινε σωστά ή δεν έχει νόημα που έγινε όπως έγινε (και πήρε η μπάλα και άλλα πράγματα μαζί)

 

βέβαια πάντα θα υπάρχει το επιχείρημα ότι θα μπορούσε να είναι και χειρότερα, αλλά θυμίζω ότι πριν δυο βδομάδες έδινες με ανθρώπους χειραψίες και έβγαινες σε κλειστά μαγαζιά με αβέρτα κόσμο και δεν έψαχνες μετά το απολυμαντικό 

 

όλοι αυτοί δεν θα έπρεπε να είχαν νοσήσει μέχρι σήμερα

 

αν σε 4 βδομάδες αυξάνονται τα κρούσματα με τόσα μέτρα προσωπικής υγιεινής που παίρνει ο κόσμος τότε κάτι κακό θα συμβαίνει και αυτό το κακό θα είναι ότι συνεχίζεται η εξάπλωση 

 

αλλά σου λέω ξανά ο συνωστισμός σήμερα γίνεται σε μέρη που πρέπει να πας όπως σούπερ μάρκετ, αυτό δεν μπορεί να καταργηθεί.. ούτε τα ντελίβερι μπορούν να εξυπηρετήσουν αυτές τις ανάγκες ούτε να μας πετάει ο στρατός κονσέρβες από τα παράθυρα, άρα τι μένει; 

έκλεισε για παράδειγμα ένα takeaway που ποτέ δεν μάζευε άπειρο κόσμο, δεν μπορείς να βγεις χωρίς συγκεκριμένο σκοπό που πάλι δεν ήσουν με πολύ κόσμο, αλλά θα πρέπει να φας το σουπερμαρκετ στη μάπα όπου σκάνε όλοι οι άνιωθοι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι θέλουμε όλοι να είναι καλά και να γυρίσουν με υγεία στους ανθρώπους τους και στο τόπο τους.

Μην είμαστε άκαρδοι.Ούτε χαιρέκακοι.Απλά αυτή τη στιγμή από την ανοησία τους έχει δημιουργηθεί ένα επιπλέον πρόβλημα στα ήδη άπειρα που έχουμε.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, logistoulis said:

δυστυχώς υπάρχει και η πολιτική, αν οι γερμανοί για παράδειγμα θέλουν να το υποβαθμίσουν

Καλά όσο και να θέλει ενεργά μια ευνομούμενη κοινωνία να υποβαθμίσει  τη κατάσταση τους νεκρούς δε μπορείς να τους κρύψεις εύκολα. Ούτε Β.Κορέα ούτε Κίνα είναι η Γερμανία.

Το πιο λογικό είναι οτι οι θάνατοι είναι λίγοι διότι ως τώρα το σύστημα υγείας τους αντέχει χωρίς σημαντική πίεση. Ποιο θα είναι το breaking point τους κ πότε ή αν θα έρθει μένει να το δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paiktaras69 είπε

Ελληνας γιατρός στο JFK Medical Center της Νέας Υόρκης πριν από λίγο  στον ΣΚΑΙ μας μαύρισε την ψυχή !

Είπε οτι το 44% των κρουσμάτων στην Νέα Υόρκη είναι 20-50 και πολλοί νοσούν βαριά σε εντατικές..

Είπε επίσης ότι υποπτεύονται όχι 2 διαφορετικές μορφές αλλά 5-6  και οτι σε άλλο νοσοκομείο οι ασθενείς παρουσιάζουν μαζικά διαφορετικά συμπτώματα όπως γενικευμένη αιμορραγία ..

Εκλιπαρεί τον Τραμπ για ολικό lock down

Tελος είπε ότι από ότι υπολογίζουν δεν πρόκειται το καλοκαίρι να σταματήσει.

επειδή είναι πολύ σοβαρό αυτό που μεταφέρεις που άκουσες.

είπε ο γιατρός στο JFK MC την υγεία όσων 20-50 ήταν βαριά σε εντατικές;

Παχύσαρκοι, χρόνια νοσήματα, κλπ;

Γενικά οι νέα γενιά αμερικανών ακολουθούν πολύ ανθυγιεινό τρόπο ζωής σε διατροφή και άγχος και τα στατιστικά τους μπορεί να είναι παραπλανητικά σε σχέση με άλλες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, greekfragma είπε

 

Μπορεί να μην είναι και τίποτα σχετικά με κορωνοϊό αλλά μια γρίπη, αλλεργία κλπ.

 

επίσης άκουσα να παίζουν και βροχίτιδες 

 

αλλά όπως και να χει ακόμα σε εποχή που αρρωσταίνουμε είμαστε και κυκλοφορούν διάφορα, έστω και από το τηλέφωνο να τον συμβουλέψει ένας γιατρός ανάλογα με τα συμτπώματά του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, greekfragma είπε

...........................

είπε ο γιατρός στο JFK MC την υγεία όσων 20-50 ήταν βαριά σε εντατικές;

Παχύσαρκοι, χρόνια νοσήματα, κλπ;

...................................

όχι δεν έκανε καμία τέτοια αναφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν υπαρχει εναλλακτική για τα μετρα. Οταν σου λενε επισημα απο το imperial college οτι αν δεν παρουν μετρα περιμενουν μισο εκατομμύριο νεκρους στην αγγλια και οτι τις μερες αιχμης η ζητηση για εντατικες θα ειναι 25 φορες μεγαλυτερη απο τις διαθεσιμες δεν γινεται να σκεφτει κανενας αλλο σεναριο. Η πραγματικοτητα δεν νοιαζεται αν την αντεχουμε ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paiktaras69 είπε

όχι δεν έκανε καμία τέτοια αναφορά 

έχεις μήπως το όνομά του; έχω φίλο στη Νέα Υόρκη να μου πει κάποια πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Καλά όσο και να θέλει ενεργά μια ευνομούμενη κοινωνία να υποβαθμίσει  τη κατάσταση τους νεκρούς δε μπορείς να τους κρύψεις εύκολα. Ούτε Β.Κορέα ούτε Κίνα είναι η Γερμανία.

Το πιο λογικό είναι οτι οι θάνατοι είναι λίγοι διότι ως τώρα το σύστημα υγείας τους αντέχει χωρίς σημαντική πίεση. Ποιο θα είναι το breaking point τους κ πότε ή αν θα έρθει μένει να το δούμε

ή ίσως έχει χτυπήσει πιο νέους

 

το ότι κάνουν άπειρα τεστ πάντως και έχουν διεγνωσμένα πολλά κρούσματα δεν λέει κάτι , αν οι ιταλοί έχουν κάνει στην πραγματικότητα πολύ λίγα αναλογικά με τους πόσους έχουν κολλήσει πραγματικά , οι ιταλοί ίσως παίζουν εκατομμύρια φορείς αν κρίνουμε από το ποσοστό της θνησιμότητας που γενικά είναι αποδεκτό 

 

πάντως χθες είχα δει αυτό το άρθρο, το ξαναβάζω

 

https://www.telegraph.co.uk/global-health/science-and-disease/everyone-wants-coronavirus-data-should-treat-numbers-caution/?fbclid=IwAR0-oUf56Ea7m_bj96X8RKGbuKyTCUB3B4Zqd_za8LHs9XgBBsfMG_RG6uA

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

για πυρετο + βηχα εχω ακουσει οτι σου λενε κατσε σπιτι, και καλα κανουν. Για δυσπνοια πρωτη φορα το ακουω. Εισαι σιγουρος? Γιατι εγω ξερω οτι δυσπνοια ειναι το βασικο κριτηριο για να πας νοσοκομειο.

Ναι, στον κολλητό μου. Και η κόρη του πήγαινε στο σχολείο παιδιού που ήταν επιβεβαιωμένο κρούσμα. Πυρετό όλοι, δύσπνοια η μαμά του παιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, greekfragma είπε

επειδή είναι πολύ σοβαρό αυτό που μεταφέρεις που άκουσες.

είπε ο γιατρός στο JFK MC την υγεία όσων 20-50 ήταν βαριά σε εντατικές;

Παχύσαρκοι, χρόνια νοσήματα, κλπ;

Γενικά οι νέα γενιά αμερικανών ακολουθούν πολύ ανθυγιεινό τρόπο ζωής σε διατροφή και άγχος και τα στατιστικά τους μπορεί να είναι παραπλανητικά σε σχέση με άλλες χώρες.

αν ξερεις αγγλικα μπορεις να δεις τι λεει αυτη η γιατρος

 

 

αν βαριεσαι να δεις και τα 5 λεπτα, στο 4:15 λεει οτι πολλοι απο τους νεους ανθρωπους που πανε στα νοσοκομεια με αγρια συμπτωματα ουτε καπνιζουν, ουτε υποκειμενα νοσηματα εχουν, ειναι απλοι, υγιεις ανθρωποι 30-50 ετων

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, greekfragma είπε

παρακολουθείς 2 φορές τη μέρα τη θερμοκρασία σου και λοιπά συμπτώματα. Το να κλειδωθείς δεν είναι εφικτό. Απλά όσοι μένουν μαζί σου θα πρέπει να είστε με αυστηρούς κανόνες υγιεινής και καλά αεριζόμενους χώρους. Όσο μπορείς να έχεις απομόνωση αλλά κάνε και στο παράθυρο μπαλκόνι μια καρεκλίτσα τραπεζάκι να βγαίνεις για λίγο αέρα όσο γίνεται με καλό καιρό.

άφθονα υγρά, φρούτα κοτόσουπα.

Αν επιμείνει για μέρες ξαναμιλάς με το γιατρό σου. Σε περίπτωση δύσπνοιας μιλάς και με ΕΟΔΥ.

Μπορεί να μην είναι και τίποτα σχετικά με κορωνοϊό αλλά μια γρίπη, αλλεργία κλπ.

Καλή ανάρρωση a:)

ευχαριστώ πολύ. αυτή είναι η καθημερινότητα μου εδώ και μέρες απλά τώρα έχω αγχωθεί λίγο παραπάνω. άλλο ένα κακό είναι πως δεν έχω κάνει ποτέ καμία εξέταση. από γιατρούς δηλαδή μόνο σε οδοντίατρο έχω πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, sensai είπε

ευχαριστώ πολύ. αυτή είναι η καθημερινότητα μου εδώ και μέρες απλά τώρα έχω αγχωθεί λίγο παραπάνω. άλλο ένα κακό είναι πως δεν έχω κάνει ποτέ καμία εξέταση. από γιατρούς δηλαδή μόνο σε οδοντίατρο έχω πάει.

ξεκουραση και καλο φαγητο . Και κρατα ημερολογιο με τις μετρησεις . Εγω ειχα κατα κυματα πυρετο για βδομαδες 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...