Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Τοξοβόλος___U__K είπε

Βασικά διασκέδασα κ γω την ιδέα να γυρίσω για μερικές μέρες Ελλάδα, ειδικά όταν ο άλλος ο μαλάκας εδώ δεν είχε πάρει χαμπάρι. Αλλά δεν ήταν πρακτικό. Δουλεύουμε από το σπίτι στην εταιρεία μου αλλά εγώ τουλάχιστον έχω δουλειά κ δικό μου σπίτι στο UK.

Υπάρχουν όμως άνθρωποι που δεν έχουν που να μείνουν. Απολύθηκαν, τους πετάνε από το σπίτι κτλ. Ελπίζω γι αυτούς να μπορεί να γίνει επαναπατρισμός τουλάχιστον.

Όμως εδώ τους ψέγουμε χαιρέκακα που έχουν ξεμείνει σε αεροδρόμια τα οποία σε λίγο θα κλείσουν και θα μείνουν στο δρόμο, επειδή έφυγαν στο εξωτερικό για ένα καλύτερο αύριο και εμείς μείναμε στο χαμαιτυπείο. Ντροπή.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

6 με 8 βδομάδες δηλαδή θα είναι κλειστά όλα; αυτό εννοεί; 

Κανεις δεν ξερει με σιγουρια. Το σιγουρο ομως ειναι οτι οσο ο αριθμος των διασωληνωμενων συνεχιζει να αυξανεται καθημερινα μην περιμενεις καμια αρση μετρων. Πιο πιθανο να παμε σε πιο αυστηρη καραντινα οσο αυξανει αυτος ο αριθμος παρα σε χαλαρωση των μετρων.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

6 με 8 βδομάδες δηλαδή θα είναι κλειστά όλα; αυτό εννοεί; 

Εννοει οτι οι επομενες 6-8 εβδομαδες πρεπει να περασουν αναιμακτα οπως περνανε τωρα γιατι ειναι ΚΡΙΣΙΜΕΣ.
Οποτε εννοει οτι αυτα τα μετρα που εχουμε τωρα θα συνεχιστουν 100 % τις επομενες 6-8 εβδομαδες.
Μετα αν ολα πανε καλα, η λογικη λεει οτι θα χρειαστει καποιος χρονος ακομη για να αρχισει η πτωση. 2-3 εβδομαδες? 1-2? Κανείς δεν μπορει να ξερει.
Και αν ολα πανε καλα και εκει, θα αρχισουν να σκεφτονται για λιγοτερα μετρα καραντινας προφανως και σιγα σιγα θα τα αφαιρουν.

Επεξ/σία από PostHelper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Γαλλία έχει 319 νεκρούς σήμερα. Ο πρωθυπουργός τους όμως είπε ότι η μάχη ξεκινά τώρα και οι επόμενες 15 ημέρες είναι κρίσιμες. Οπότε φαντάζομαι ότι και εκεί θα δούμε ανάλογες εικόνες με την Ισπανία και την Ιταλία.

Επεξ/σία από neosstoforum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Perseus1966 είπε

γιατι νομιζεις οι γερμανοι εχουν τοσα λιγα θυματα.

μα μου κάνει εντύπωση από την πρώτη στιγμή

 

δυστυχώς υπάρχει και η πολιτική, αν οι γερμανοί για παράδειγμα θέλουν να το υποβαθμίσουν, οι ιταλοί να φανεί ότι βρέθηκαν σε τεράστια ανάγκη και η ευρώπη τους έκλασε και κάποια τουριστική χώρα όπως η τουρκία ότι το έχει υπό έλεγχο ο καθένας ενδεχομένως το παρουσιάσει όπως θέλει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και 2 μέρες η θερμοκρασία μου φτάνει στους 37.2 και έχω ελαφρύ βήχα. δωρεάν εξέταση απ' ότι έχω καταλάβει δεν μπορώ να κάνω. τι κάνω σε αυτή τι περίπτωση, απλά κλειδώνομαι στο δωμάτιο μου;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, logistoulis said:

ίσως και όντως να άργησαν, αλλά και πάλι η αυξητική τάση είναι αποκαρδιωτική για όλους τους υπόλοιπους που βλέπουν το "μέλλον τους" 

Το πραγματικό capacity της Ελλάδας τώρα που παίζει ξέρουμε; 

Roughly 1500-2000 άτομα ΜΕΘ ταυτόχρονα σε όλη την επικράτεια τα αντέχει οριακά λογικά ως το απόλυτο μάξιμουμ.

Ε λογικά μετά από κει θα δει η Ελλάδα το μέλλον της Ιταλίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sensai είπε

εδώ και 2 μέρες η θερμοκρασία μου φτάνει στους 37.2 και έχω ελαφρύ βήχα. δωρεάν εξέταση απ' ότι έχω καταλάβει δεν μπορώ να κάνω. τι κάνω σε αυτή τι περίπτωση, απλά κλειδώνομαι στο δωμάτιο μου;

μιλάς με τον γιατρό σου φίλε

 

αρχικά μιλάς με αυτόν, του λες συμπτώματα.. μένεις μακριά από άλλους και αν χρειαστεί κάτι επιπλέον το βλέπεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kirileman είπε

Όμως εδώ τους ψέγουμε χαιρέκακα που έχουν ξεμείνει σε αεροδρόμια τα οποία σε λίγο θα κλείσουν και θα μείνουν στο δρόμο, επειδή έφυγαν στο εξωτερικό για ένα καλύτερο αύριο και εμείς μείναμε στο χαμαιτυπείο. Ντροπή.

καταρχας πηγαν στο αεροδρομιο γνωριζοντας οτι δεν υπαρχουν πτησεις.

Χαιρεκακοι ηταν αυτοι και οχι εμεις.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kirileman είπε

Όμως εδώ τους ψέγουμε χαιρέκακα που έχουν ξεμείνει σε αεροδρόμια τα οποία σε λίγο θα κλείσουν και θα μείνουν στο δρόμο, επειδή έφυγαν στο εξωτερικό για ένα καλύτερο αύριο και εμείς μείναμε στο χαμαιτυπείο. Ντροπή.

Χωρίς να επικροτω την στάση αυτή. Νομίζω όλα αυτά συμβαίνουν γιατί από αρκετούς που φύγανε ακούγονταν συχνά πυκνά φράσεις του στυλ "έφυγα από το μπου@@@λο και δεν ξαναγύρνω ούτε για διακοπές", "γλυτωσα από τη μπανανία, εδώ όλα είναι απείρως καλυτερα" κλπ κλπ. + Ότι παρά πόλοι που γύρισαν τώρα απέξω έριξαν πολύ αντικοινωνική συμπεριφορά απέναντι στις οδηγίες που δόθηκαν ( αυτό τουλάχιστον άφησε να εννοηθεί τα ΜΜΕ). 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δεν καταλαβαίνω το μένος εναντίον των Ελλήνων του εξωτερικού που προσπαθούν να επαναπατριστούν. Αν δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να παραμείνουν σε μια ξένη χώρα, που η εταιρεία τους έχει αναστείλει τη λειτουργία της και ο εκμισθωτής απαιτεί την πληρωμή του ενοικίου, τι πρέπει να κάνουν; Με κανέναν συγγενή εκεί και τα ξενοδοχεία κλειστά, τι πρέπει να κάνουν; Να πεθάνουν σαν τα σκυλιά στο δρόμο; Που και σκυλιά να ήταν, όλο και κάποιος θα έβγαινε να τα ταΐσει. Αναγκαστικά επιτρέπουν στη χώρα τους για να μείνουν προσωρινά σε συγγενικά τους πρόσωπα. Ποιο είναι το πρόβλημα; Η χώρα οφείλει να τους βοηθήσει να γυρίσουν και εκείνοι να ακολουθήσουν την προβλεπόμενη διαδικασία. Σταματήστε να βγάζετε σκατοψυχιά, βρομίσαμε.

Ήδη ανακοινώθηκε στην Βρετανία για τους φοιτητές ότι δεν πρόκειται κανείς να διωχθεί είτε Βρετανός είτε ξένος, καθώς άλλωστε έχουν ήδη διακοπεί οι πτήσεις προς πολλές χώρες και άρα είναι αδύνατο να επιστρέψουν στις χώρες τους.

Για τους άλλους που ζουν και εργάζονται εκεί χρόνια, γιατί να ισχύει κάτι διαφορετικό από ό,τι για τους Βρετανούς? 

Μένει ο καθένας στον τόπο της μόνιμης κατοικίας του, όπως συμβαίνει και σε κάθε άλλη χώρα. Η αποφυγή των μετακινήσεων είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε προς το παρόν για να περιοριστεί η εξάπλωση του ιού!

Τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβουν κάποιοι?

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sensai είπε

εδώ και 2 μέρες η θερμοκρασία μου φτάνει στους 37.2 και έχω ελαφρύ βήχα. δωρεάν εξέταση απ' ότι έχω καταλάβει δεν μπορώ να κάνω. τι κάνω σε αυτή τι περίπτωση, απλά κλειδώνομαι στο δωμάτιο μου;

παρακολουθείς 2 φορές τη μέρα τη θερμοκρασία σου και λοιπά συμπτώματα. Το να κλειδωθείς δεν είναι εφικτό. Απλά όσοι μένουν μαζί σου θα πρέπει να είστε με αυστηρούς κανόνες υγιεινής και καλά αεριζόμενους χώρους. Όσο μπορείς να έχεις απομόνωση αλλά κάνε και στο παράθυρο μπαλκόνι μια καρεκλίτσα τραπεζάκι να βγαίνεις για λίγο αέρα όσο γίνεται με καλό καιρό.

άφθονα υγρά, φρούτα κοτόσουπα.

Αν επιμείνει για μέρες ξαναμιλάς με το γιατρό σου. Σε περίπτωση δύσπνοιας μιλάς και με ΕΟΔΥ.

Μπορεί να μην είναι και τίποτα σχετικά με κορωνοϊό αλλά μια γρίπη, αλλεργία κλπ.

Καλή ανάρρωση a:)

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...