Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως η Ελλάδα να στείλει βοήθεια στην Ιταλία που προφανώς εκεί υπάρχει μεγαλύτερη ανάγκη και όταν χρειαστεί(που μακάρι να μην χρειαστεί ) να γυρίσουν πίσω...

Επεξ/σία από Muchacho
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, paulks είπε

μπορουνε φιλε μου με βαση το ενεργο δελτιο σε ισχυ στον οαεδ και στο ικα τα ενσημα και διασταυρωση στοιχειων και την περσινη εργασια στο ξενοδοχειο μπορουνε να μας βαλουν και εμας στην πλατφορμα για  επιδομα,,,οσοι ειχαμε δουλεψει δηλαδη στον τουρισμο και δεν εχουμε ταμειο ανεργιας,,,αυτοι που ηδη το παιρνουν ειναι γνωστο οτι θα γινει επεκταση ταμειου....και μην ξεχνας και το αλλο οσοι δεν μπηκαμε φετος ταμειο και  δεν δουλεψουμε φετος η ειναι απο ιουνιο το καλυτερο σεναριο για δουλεια θα εχουμε και τον οκτωβριο προβλημα και δεν θα μπορεσουμε να μπουμε ταμειο λογω ενσημων...και σκεψου και το αλλο οταν ανοιξουν τον ιουνιο στο καλυτερο σεναριο,,νομιζεις οτι θα παρουν το προσωπικο κανονικα??το μισο θα παρουνε και θα κοιταξουν να κανουν την δουλεια τους να δουλευει ενας για τρεις με προσχημα οτι δεν υπαρχουν κρατησεις αναμενομενες πραγμα που μπορει και να συμβει κιολας,, και αλλοι θα αρχισουν τις απειλες ελα με τοσα αυτα σου δινω αν θες αλλιως ο επομενος,,και θα πουνε κιολας οτι αφου το κρατος μου δινει το δικαιωμα να παιρνεις  το μισο μισθο απο 800 π.χ. να παιρνεις 400 εκει θα δειτε τα γελια....Η θα κανουν το αλλο σεναριο θα παρουν κανονικα το προσωπικο και θα δουλευουν εκ περιτροπης 15 μερες το μισο προσωπικο και αλλες 15 το υπολοιπο προσωπικο....με προφαση οτι εχει πληγει η επιχειρηση..Θα τα δειτε στην πορεια αυτα γενικα στις δουλειες τι θα βρισκουν για να μην πληρωνουν κανονικα.

Σίγουρα πρέπει να βρεθεί τρόπος να μπούνε.

Βασικά πρέπει να μπούνε σχεδόν όλοι αλλά λέμε τώρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ποιος τρομάζει τον κόσμο με υπερβολές; 

Υπερβολή είναι ότι η οικονομία θα φάει τρελό χαστούκι; η είναι υπερβολή ότι όσοι δούλευαν μεροκάματο δεν θα έχουν χρήματα για τα βασικά; εδώ λίγες μέρες είμαστε έτσι και άρχισε η γκρίνια και η ανασφάλεια. 

Ελλάδα μένεις; ποια κατάλληλα μέτρα; δεν είσαι Ελβετία η Γερμανία, αλλά στην χώρα που η οικονομία της κατά μεγάλο ποσοστο βασίζεται σε μαγαζιά με καφέδες, φούρνους και κλαμπακια-μπουζουκια και ταβέρνες. τα έκλεισες βδομαδες; αντε γειά. 

Πολύ χαλαρό σε βρίσκω. Αν κρατήσει το σενάριο αυτό μερικές βδομάδες με μαγαζιά κλειστά να τα ξαναπούμε... 😑

Δεν απαντάω σε άλλα τέτοια γιατί ο σκοπός εδώ είναι η ανάλυση για τον ιό όχι το οικονομικό κομμάτι. 

Εδώ θα είμαστε σε λίγο καιρό, (Θεού θέλοντος) να τα ξαναπούμε αυτά και να δούμε αν είχα δίκιο για την οικονομική καταστροφή που επιφέρει το μοντέλο με κλείσιμο μαγαζιών για βδομάδες στην Ελλάδα ...!! 

Στις άλλες χώρες δεν υπάρχουν μικρομάγαζα? Καφέ, σαντουϊτσάδικα, εστιατόρια, κομμωτήρια/κουρεία, ανθοπωλεία κ.λπ.? Ή εκεί δεν έχουν πρόβλημα τώρα που έκλεισαν?

Η κατάσταση είναι τραγική παντού!

Το έχουμε πει χίλιες φορές!

Κανένα κράτος πουθενά δεν ήταν προετοιμασμένο για κάτι τέτοιο!

Αυτό που όλοι εύχονται και προσπαθούν είναι να βρεθεί φάρμακο και εμβόλιο το συντομότερο για να σταματήσει η λαίλαπα!

Μετά θα δούμε πώς και μετά πόσο καιρό θα επανέλθουμε και θα αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν!

Όταν είσαι άρρωστος, προτεραιότητα έχει να γίνεις καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, paulks είπε

μπορουνε φιλε μου με βαση το ενεργο δελτιο σε ισχυ στον οαεδ και στο ικα τα ενσημα και διασταυρωση στοιχειων και την περσινη εργασια στο ξενοδοχειο μπορουνε να μας βαλουν και εμας στην πλατφορμα για  επιδομα,,,οσοι ειχαμε δουλεψει δηλαδη στον τουρισμο και δεν εχουμε ταμειο ανεργιας,,,αυτοι που ηδη το παιρνουν ειναι γνωστο οτι θα γινει επεκταση ταμειου....και μην ξεχνας και το αλλο οσοι δεν μπηκαμε φετος ταμειο και  δεν δουλεψουμε φετος η ειναι απο ιουνιο το καλυτερο σεναριο για δουλεια θα εχουμε και τον οκτωβριο προβλημα και δεν θα μπορεσουμε να μπουμε ταμειο λογω ενσημων...και σκεψου και το αλλο οταν ανοιξουν τον ιουνιο στο καλυτερο σεναριο,,νομιζεις οτι θα παρουν το προσωπικο κανονικα??το μισο θα παρουνε και θα κοιταξουν να κανουν την δουλεια τους να δουλευει ενας για τρεις με προσχημα οτι δεν υπαρχουν κρατησεις αναμενομενες πραγμα που μπορει και να συμβει κιολας,, και αλλοι θα αρχισουν τις απειλες ελα με τοσα αυτα σου δινω αν θες αλλιως ο επομενος,,και θα πουνε κιολας οτι αφου το κρατος μου δινει το δικαιωμα να παιρνεις  το μισο μισθο απο 800 π.χ. να παιρνεις 400 εκει θα δειτε τα γελια....Η θα κανουν το αλλο σεναριο θα παρουν κανονικα το προσωπικο και θα δουλευουν εκ περιτροπης 15 μερες το μισο προσωπικο και αλλες 15 το υπολοιπο προσωπικο....με προφαση οτι εχει πληγει η επιχειρηση..Θα τα δειτε στην πορεια αυτα γενικα στις δουλειες τι θα βρισκουν για να μην πληρωνουν κανονικα.

https://www.neakriti.gr/article/kriti/1572306/koronoios-kriti-tourismos-duo-minon-sto-kalo-senario/

Τουρισμός δύο μηνών στο καλό σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Καλησπερα φιλε μου.

Πηρα εγω τηλεφωνο στην γραμμη του καταναλωτη και με παρακαλεσαν να μιλησω με εοδυ - καμια σχεση - διοτι προκειται για ενα κομματι που δεν εχουν καμια σχεση ετσι τουλαχιστον ειπαν.

Με λίγα λόγια ,δεν ενδιαφερθηκαν.

Το τηλέφωνο για καταγγελίες είναι το 1110 και από ό,τι διαβάζω σε διάφορα ειδησεογραφικά σάιτ έχουν γίνει πάρα πολλές καταγγελίες για μάσκες και αντισηπτικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, paulks είπε

μπορουνε φιλε μου με βαση το ενεργο δελτιο σε ισχυ στον οαεδ και στο ικα τα ενσημα και διασταυρωση στοιχειων και την περσινη εργασια στο ξενοδοχειο μπορουνε να μας βαλουν και εμας στην πλατφορμα για  επιδομα,,,οσοι ειχαμε δουλεψει δηλαδη στον τουρισμο και δεν εχουμε ταμειο ανεργιας,,,αυτοι που ηδη το παιρνουν ειναι γνωστο οτι θα γινει επεκταση ταμειου....και μην ξεχνας και το αλλο οσοι δεν μπηκαμε φετος ταμειο και  δεν δουλεψουμε φετος η ειναι απο ιουνιο το καλυτερο σεναριο για δουλεια θα εχουμε και τον οκτωβριο προβλημα και δεν θα μπορεσουμε να μπουμε ταμειο λογω ενσημων...και σκεψου και το αλλο οταν ανοιξουν τον ιουνιο στο καλυτερο σεναριο,,νομιζεις οτι θα παρουν το προσωπικο κανονικα??το μισο θα παρουνε και θα κοιταξουν να κανουν την δουλεια τους να δουλευει ενας για τρεις με προσχημα οτι δεν υπαρχουν κρατησεις αναμενομενες πραγμα που μπορει και να συμβει κιολας,, και αλλοι θα αρχισουν τις απειλες ελα με τοσα αυτα σου δινω αν θες αλλιως ο επομενος,,και θα πουνε κιολας οτι αφου το κρατος μου δινει το δικαιωμα να παιρνεις  το μισο μισθο απο 800 π.χ. να παιρνεις 400 εκει θα δειτε τα γελια....Η θα κανουν το αλλο σεναριο θα παρουν κανονικα το προσωπικο και θα δουλευουν εκ περιτροπης 15 μερες το μισο προσωπικο και αλλες 15 το υπολοιπο προσωπικο....με προφαση οτι εχει πληγει η επιχειρηση..Θα τα δειτε στην πορεια αυτα γενικα στις δουλειες τι θα βρισκουν για να μην πληρωνουν κανονικα.

Να ξεκινήσω λέγοντας πως μακάρι το κράτος να δείξει αντανακλαστικά σε μια τέτοια δύσκολη στιγμή και να μεριμνήσει και για εσάς. Επειδή όμως συνεχίζεις και αναφέρεσαι στον εποχιακό τουρισμό λες και σας χρωστάει το κράτος, θα ρωτήσω ρητορικά γιατί όλοι λίγο πολύ ξέρουμε την απάντηση. Εσύ ως ηλεκτρονικός, ξεκινάς (με ένσημα) αυστηρά Απρίλιο ή Μάιο τη δουλειά, σου κολλάνε ένσημα στον (κατά 90% των περιπτώσεων) βασικό μισθό, αυτό γίνεται μέχρι Οκτώβριο και μετά μπαίνεις ταμείο. Δηλαδή προσφέρεις στο κράτος ένσημα βασικού έξι μηνών και του παίρνεις περισσότερα πίσω από το ταμείο ανεργίας. Δηλαδή το κράτος μπαίνει μέσα συστηματικά από εσένα πχ, κάθε χρόνο. Φυσικά, άλλοι σαν και εσένα (εποχιακοί) λόγω θέσης (σερβιτόροι, μπαρμεν και τα ρέστα) βγάζουν μαύρα άλλους 3-4 μισθούς. Και εσύ φαντάζομαι, παίρνεις το 400ρι από το ταμείο και κάνεις τα μαύρα σου μεροκάματα όποτε αυτά προκύψουν. . Και βγαίνεις και λες το παράπονο σου με τέτοιο τρόπο λες και το μόνο που μπορείς να κάνεις κάθε χρόνο είναι να δουλεύεις εποχιακά. Δηλαδή ψάχνεις για δουλειά, ακόμη και μακριά από τον τόπο σου, και δεν βρίσκεις. Αλλά μετά φταίει το κακό κράτος που δεν σου δίνει λεφτά ή δεν σε σκέφτεται. 

Σε άλλα νέα, αν θυμάστε μια προηγούμενη μου ανάρτηση για τα νέα κόλπα μερικών εργοδοτών για τη μισθοδοσία (που πλέον βγαίνει ως εξής: μισθός που θα δώσει η επιχείρηση = μισθός που έπαιρνες μείον το επίδομα της αναστολής σύμβασης εργασίας), κατόπιν διαβούλευσης της εταιρίας με τους εργαζόμενους (χωρίς εκβιασμούς, απλή συζήτηση), αποφασίστηκε από 24/25 εργαζόμενους να δεχτούν την πρόταση της εργοδοσίας. Επαναλαμβάνω, χωρίς εκβιασμούς ή απειλές. Ο ραγιαδισμός καλά κρατεί. Αύριο θα μας φταίνε πάλι τα κακά αφεντικά.

  • Like 1
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Οι εργαζόμενοι θα πάρουν το 80% του μισθού τους απο το κράτος,απαγορευεται για 3 μήνες να τους βγάλουν απο τα σπίτια τους.Διευκολυνσεις απο το γκάζι ηλεκτρικό και τηλέφωνο.

Μπορει να θελουν να αποφυγουν τα πολιτισμενα συστηματα υγειας και να νιωθουν πιο ασφαλεια στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον ρυθμό που έχουν οι ΗΠΑ την παρασκευή παίζει να έχει διπλάσια κρούσματα από την Ιταλία... Θανάτους λίγους βλέπω προς το παρών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευτυχώς τα πηγαίνουμε πολύ καλά σαν χώρα. Σε σύγκριση με τις άλλες χώρες. Δεν λέω πως είναι καλό που δεν μπορούμε να κυκλοφορήσουμε ελεύθερα και να φοβόμαστε συνέχεια. Όσο δεν έχει μεγάλη εξάπλωση και δεν ανησυχώ για τις ζωές των δικών μου είμαι καλά. Δεν με πειράζει να μου λείψουν κάποια πράγματα.  Όπως το αντιλαμβάνομαι θα στερηθούμε είδη πολυτελείας σε επώνυμα  ρούχα, ηλεκτρονικές συσκευές, ταξίδια στο εξωτερικό κλπ. Τα βασικά δεν πιστεύω να τα στερηθούμε. Ίσως πρέπει να μάθουμε να παράγουμε και εμείς τρόφιμα αντί να καταναλώνουμε μόνο. Κάτι που έχω ξεκινήσει να κάνω εγώ είναι αντί να πηγαίνω στον φούρνο να φτιάχνω μόνος μου ψωμί. Ίσως έχει ένα όφελος όλο αυτό. 

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ntinos19 είπε

Με τον ρυθμό που έχουν οι ΗΠΑ την παρασκευή παίζει να έχει διπλάσια κρούσματα από την Ιταλία... Θανάτους λίγους βλέπω προς το παρών...

2000 νεκροι που αρωστησαν πριν 15 μερες, οποτε βαλε 200 χιλιαδες οι πραγματικοι μολυσμενοι πριν 15 μερες. Και με το ρυθμο που τρεχουν τα καινουργια κρουσματα χαλαρα πανω απο 1,5 εκατομυριο μολυσμενοι τωρα. Και να τους κλειδωσει μεσα ο τραμπακουλας σημερα θα τιγκαρουν τα νοσοκομεια τις επομενες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, koulkos είπε

Δηλαδή ψάχνεις για δουλειά, ακόμη και μακριά από τον τόπο σου, και δεν βρίσκεις. Αλλά μετά φταίει το κακό κράτος που δεν σου δίνει λεφτά ή δεν σε σκέφτεται. 

Σε άλλα νέα, αν θυμάστε μια προηγούμενη μου ανάρτηση για τα νέα κόλπα μερικών εργοδοτών για τη μισθοδοσία (που πλέον βγαίνει ως εξής: μισθός που θα δώσει η επιχείρηση = μισθός που έπαιρνες μείον το επίδομα της αναστολής σύμβασης εργασίας), κατόπιν διαβούλευσης της εταιρίας με τους εργαζόμενους (χωρίς εκβιασμούς, απλή συζήτηση), αποφασίστηκε από 24/25 εργαζόμενους να δεχτούν την πρόταση της εργοδοσίας. Επαναλαμβάνω, χωρίς εκβιασμούς ή απειλές. Ο ραγιαδισμός καλά κρατεί. Αύριο θα μας φταίνε πάλι τα κακά αφεντικά.

Οπότε ατομική ευθύνη, καλά τα λέει ο αξιοσέβαστος κύριος Τσιόδρας στας τηλεοράσεις κάθε μέρα 18:00! Απλή συζήτηση έκαναν οι άνθρωποι. Άνθρωποι απέναντι σε ανθρώπους ως ίσοι. Θα το πω και στην κοπέλα μου που είπε "Ναι" στους δικούς της εργοδότες, ούτε εκεί είχε απειλές αλλά δεν το σκέφτηκε έτσι. Μιλάμε για αφύπνιση συνείδησης.

1 ώρα πριν, paulks είπε

μπορουνε φιλε μου με βαση το ενεργο δελτιο σε ισχυ στον οαεδ και στο ικα τα ενσημα και διασταυρωση στοιχειων και την περσινη εργασια

 

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Από την ώρα που είχαν ότι δεν θα ανοίξουν τα εποχιακά ξενοδοχεία το σκέφτομαι αυτό. Δεν μπορεί να αφήσουν τόσο κόσμο έτσι, αλλά από την άλλη δεν μπορώ να σκεφτώ πως θα γίνει να τους δώσουν το επίδομα αφού δεν είχαν προσληφθεί ακόμα. Ας το πάρουν και όσοι τέλειωσε το ταμείο ανεργίας ίσως.

Υπάρχουν προτάσεις που έχουν κατατεθεί στον υπουργό εργασίας. Τώρα αυτός που τις έχει καταθέσει με την σειρά του είναι ένα ερώτημα.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, patclo είπε

2000 νεκροι που αρωστησαν πριν 15 μερες, οποτε βαλε 200 χιλιαδες οι πραγματικοι μολυσμενοι πριν 15 μερες. Και με το ρυθμο που τρεχουν τα καινουργια κρουσματα χαλαρα πανω απο 1,5 εκατομυριο μολυσμενοι τωρα. Και να τους κλειδωσει μεσα ο τραμπακουλας σημερα θα τιγκαρουν τα νοσοκομεια τις επομενες μερες.

Οταν μιλαμε και κανουμε συγκρισεις με ΗΠΑ δεν θα έπρεπε να συγκρίνουμε με ολη την Ευρωπη; 

Μιας και τα νουμερα δεν ειναι σε ποσοστα; 

 

Επεξ/σία από Talepwros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Μπορει να θελουν να αποφυγουν τα πολιτισμενα συστηματα υγειας και να νιωθουν πιο ασφαλεια στην Ελλαδα.

Δεν ξέρω πόσο καλό είναι το NHS,υπάρχουν πολλές απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...