Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mp123

Μερικες σελίδες πριν, εχθές τα έλεγα εγώ, αλλά μου έλεγαν 2 άτομα συγκεκριμένα ότι θα πάνε όλα καλά με την οικονομία, ότι έχουν σχέδιο, και ότι θα είναι άφθονα τα €€€, μάλλον έχουν ακούσει για λεφτοδεντρα, που εμείς δεν ακούσαμε. 

Μιλάω για οικονομική καταστροφή, αλλά μου έλεγαν ότι όλα καλά, υπάρχει σχέδιο με άφθονα €€€ που θα ρέουν στον κόσμο... Μάλλον είμαστε σε άλλο σύμπαν. 

 

Τσέκαρε μερικές σελίδες πριν τι είπα, και τι μου απαντούσαν, γ αυτό δεν το συνέχισα.... 😑

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, margaritagr είπε

 

Off the record Φυσικά είναι βλέποντας και κανοντας. 

Αυτό θα ήταν πιο τίμιο να πουν στον κόσμο, όχι να δίνουν ημερομηνίες τις οποίες δεν θα τηρήσουν (και εντάξει δεν λέω ότι φταίνε, φταίει ο ιός γ αυτό) αλλά μην λες στον κόσμο ότι θα ανοίξουν μαγαζιά και μετά τους το πας 10-10 μέρες παράταση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Αυτό θα ήταν πιο τίμιο να πουν στον κόσμο, όχι να δίνουν ημερομηνίες τις οποίες δεν θα τηρήσουν (και εντάξει δεν λέω ότι φταίνε, φταίει ο ιός γ αυτό) αλλά μην λες στον κόσμο ότι θα ανοίξουν μαγαζιά και μετά τους το πας 10-10 μέρες παράταση... 

Νομίζω ότι αυτό γίνεται για ψυχολογικούς λόγους....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Ε τότε γιατί δεν λένε από 6 πάει όχι 11 αλλά μέχρι να σας πούμε. 

Ποιος ο λόγος να δίνουν ημερομηνίες; για να μην απελπίζεται ο κόσμος; 

Υπάρχει νόημα να δώσω ημερομηνία, και να την αλλάξω 3-4 φορές; 

Δεν γίνομαι αναξιόπιστος στον κόσμο που με ακούει; πως σε εμπιστεύεται μετά; 

🙄😑

Δηλαδή αν έβγαινε και σου λεγε τα λέμε τον Ιούλιο θα το περνες πιο χαλαρά. Εδώ είπαν καραντίνα για δυο βδομάδες και οι άλλοι τρελάθηκαν να αγοράζουν κωλόχαρτα χωρίς λόγο.

Αν έλεγε θέλουμε παιδιά κανά τρίμηνο, ο κόσμος δεν θα πάθαινε αμοκ; Να χεις την πανδημία, να καταρρέει η οικονομία και έξω να γίνεται το purge.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, mp123 είπε

Φίλε μου από θεωρία βλέπω πολύ καλά τα πας

κανε μου ένα γράφημα  σε παρακαλώ πως θα τα βγάλει πέρα ένας ελεύθερος επαγγελματίας που ένα μήνα τωρα βάλε άλλους δυο καραντίνα δεν έχει δουλειά άρα δεν έχει χρήματα πως θα ζήσει η οικογένεια του.

Άλλο να τα λέμε και να κάνουμε γραφήματα εκ του ασφαλούς.

Ε ειπαμε.
Προτιμαμε να ΣΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ εναντι του τιμηματος πολλοι να αντιμετωπισουν μεγαλα οικονομικα προβληματα!

Εσυ διαφωνεις με αυτο?
Αν οχι τι διαφορετικα μετρα συγκεκριμενα θα προτεινες να παρουν?

Εκτός βεβαια του γεγονοτος οτι και να προτιμουσαν να πεθανουν πολλοι ανθρωποι εναντι της οικονομιας, φυσικα και εν μεσω πανδημιας και θανατων κλπ η οικονομια παλι χαλια θα πηγαινε. Ο τουρισμος παλι δραμα θα ητανε.

Επεξ/σία από PostHelper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, margaritagr είπε

Νομίζω ότι αυτό γίνεται για ψυχολογικούς λόγους....

Ψυχολογικούς ναι. 

Ηθικούς όχι. 

Το να παίζεις με συναισθημα, είναι προσωρινό. 

Γιατί όταν φτάνει η ημερομηνια που έδωσες και πας για παράταση πχ +10 μέρες δεν ξαναπέφτει το ηθικό του λαού που ακουει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

HOW LONG CAN THE VIRUS THAT CAUSES COVID-19 LIVE ON SURFACES? λέει το λινκ σου

Βλέπεις πουθενά να λέει για το λίπος κλπ που λεει το ελληνικό;

"You are more likely to catch the infection through the air if you are next to someone infected than off of a surface. Cleaning surfaces with disinfectant or soap is very effective because once the oily surface coat of the virus is disabled, there is no way the virus can infect a host cell. However, there cannot be an overabundance of caution. Nothing like this has ever happened before."

ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

@mp123

Μερικες σελίδες πριν, εχθές τα έλεγα εγώ, αλλά μου έλεγαν 2 άτομα συγκεκριμένα ότι θα πάνε όλα καλά με την οικονομία, ότι έχουν σχέδιο, και ότι θα είναι άφθονα τα €€€, μάλλον έχουν ακούσει για λεφτοδεντρα, που εμείς δεν ακούσαμε. 

Μιλάω για οικονομική καταστροφή, αλλά μου έλεγαν ότι όλα καλά, υπάρχει σχέδιο με άφθονα €€€ που θα ρέουν στον κόσμο... Μάλλον είμαστε σε άλλο σύμπαν. 

Τσέκαρε μερικές σελίδες πριν τι είπα, και τι μου απαντούσαν, γ αυτό δεν το συνέχισα.... 😑

Εχεις ακουσει την περιβοητη μεσαια ταξη; Περιμενε και θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Αυτό θα ήταν πιο τίμιο να πουν στον κόσμο, όχι να δίνουν ημερομηνίες τις οποίες δεν θα τηρήσουν (και εντάξει δεν λέω ότι φταίνε, φταίει ο ιός γ αυτό) αλλά μην λες στον κόσμο ότι θα ανοίξουν μαγαζιά και μετά τους το πας 10-10 μέρες παράταση... 

Μα δεν ειπαν οτι θα ανοιξουν τα μαγαζια στις 11 του μηνος.
Εσυ το υπεθεσες αυτο.
Λανθασμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hazuki είπε

Να χεις την πανδημία, να καταρρέει η οικονομία και έξω να γίνεται το purge.

Είδες Ιταλία τι γίνεται στα σουπερμάρκετ; ότι αρχίζουν και εκνευριζονται, ότι δεν πληρώνουν (γιατι δεν έχουν όπως λένε) και ότι αυξήθηκε η ενδοοικογενιακη βια; 

Ο εγκλεισμός πολλών συνεχόμενων ημερών - μηνών στο σπίτι με άλλα άτομα αυτά επιφέρει. 

Τσακωμούς και καθημερινές τριβες με άτομα που είσαι στον ίδιο χώρο 24/7

Θέλω να καταλήξω,

Αν είναι να γίνει purge θα γίνει, είτε πεις ότι ανοίγεις 6 του μήνα, είτε 20. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

@mp123

Μερικες σελίδες πριν, εχθές τα έλεγα εγώ, αλλά μου έλεγαν 2 άτομα συγκεκριμένα ότι θα πάνε όλα καλά με την οικονομία, ότι έχουν σχέδιο, και ότι θα είναι άφθονα τα €€€, μάλλον έχουν ακούσει για λεφτοδεντρα, που εμείς δεν ακούσαμε. 

Μιλάω για οικονομική καταστροφή, αλλά μου έλεγαν ότι όλα καλά, υπάρχει σχέδιο με άφθονα €€€ που θα ρέουν στον κόσμο... Μάλλον είμαστε σε άλλο σύμπαν. 

Τσέκαρε μερικές σελίδες πριν τι είπα, και τι μου απαντούσαν, γ αυτό δεν το συνέχισα.... 😑

Εγω αυτά τα λέω από το πρώτο θέμα μέρες τωρα.

οσοι είναι βολεμένοι και τρέχει κάθε μήνα το μηνιάτικο βρέξει χιονίσει πέρα βρέχει. Καθοντε  σπίτι πληρώνονται και βγάζουνε γραφήματα και στατιστικές.αμα μας τελειώσουν εμάς τους ελεύθερους επαγγελματίες πάει τελείωσε το σύστημα.Αλλα που μυαλό.καθομαστε και το παίζουμε αναλυτές .

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...