Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, pdiomidis είπε

 Που εισαγουμε λεμονια απο την τουρκια ενω εχουμε χιλιομετρα των χιλιομετρων γη για καλλιεργεια.

Και από την Αργεντινή και από την Ισπανία και ντομάτες και άλλα λαχανικά από Ολλανδία κ.λπ. κ.λπ.

Γιατί όταν έρχονταν τα εκατομμύρια και τα δισεκατομμύρια από την ΕΟΚ με τα διάφορα μεσογειακά προγράμματα για τον εκσυγχρονισμό της αγροτικής παραγωγής οι διάφοροι κληρονόμοι γεωργικών καλλιεργειών την είδαν αλλιώς!

Είχα γνωστούς στην Λακωνία, που άφηναν τα πορτοκάλια να σαπίζουν στους πορτοκαλεώνες των παπούδων/πατεράδων και έπαιρναν επιδοτήσεις/αποζημιώσεις κ.λπ.

Τους λέγαμε "ρε παιδιά, τί κάνετε? Οι παπούδες και οι πατεράδες με αίμα και ιδρώτα άνοιξαν δρόμο για να πηγαίνουν τα πορτοκάλια στη Γερμανία και να τα προτιμάνε για την ποιότητά τους κι εσείς αυτόν τον δρόμο τον κλείνετε! Όταν σταματήσουν οι επιδοτήσεις τί θα κάνετε?"

Η απάντηση: "Άσε ρε που θα τρέχω εγώ στα χωράφια για να φάει ο Γερμανός πορτοκάλια!" 

Μετά διαμαρτύρονταν γιατί σταμάτησε να ρέει το χρήμα και γιατί εισάγουμε και γιατί δεν κάνει το κράτος κάτι να τους βοηθήσει κ.λπ. κ.λπ.

  • Like 18
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Και από την Αργεντινή και από την Ισπανία και ντομάτες και άλλα λαχανικά από Ολλανδία κ.λπ. κ.λπ.

Γιατί όταν έρχονταν τα εκατομμύρια και τα δισεκατομμύρια από την ΕΟΚ με τα διάφορα μεσογειακά προγράμματα για τον εκσυγχρονισμό της αγροτικής παραγωγής οι διάφοροι κληρονόμοι γεωργικών καλλιεργειών την είδαν αλλιώς!

Είχα γνωστούς στην Λακωνία, που άφηναν τα πορτοκάλια να σαπίζουν στους πορτοκαλεώνες των παπούδων/πατεράδων και έπαιρναν επιδοτήσεις/αποζημιώσεις κ.λπ.

Τους λέγαμε "ρε παιδιά, τί κάνετε? Οι παπούδες και οι πατεράδες με αίμα και ιδρώτα άνοιξαν δρόμο για να πηγαίνουν τα πορτοκάλια στη Γερμανία και να τα προτιμάνε για την ποιότητά τους κι εσείς αυτόν τον δρόμο τον κλείνετε! Όταν σταματήσουν οι επιδοτήσεις τί θα κάνετε?"

Η απάντηση: "Άσε ρε που θα τρέχω εγώ στα χωράφια για να φάει ο Γερμανός πορτοκάλια!" 

Μετά διαμαρτύρονταν γιατί σταμάτησε να ρέει το χρήμα και γιατί εισάγουμε και γιατί δεν κάνει το κράτος κάτι να τους βοηθήσει κ.λπ. κ.λπ.

Εχεις απολυτο δικιο, δεν ειπα οτι δεν συνεβει αυτο. Προφανως και συνεβη και δεν ειμαι καθολου περιφανος για την γενια εκεινη που τυχαινει να ειναι ο παππους και ο μπαμπας. Δεν ειμαστε ομως εκεινη η γενια τωρα. Στο χερι μας ειναι.

Ομως μην μου πεις οτι οι κυβερνησεις δεν εχουν τεραστια ευθυνη σε ολο αυτο το φιασκο. 

 

Επεξ/σία από pdiomidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Το επόμενο στάδιο είναι αυτό, να δούμε πως θα το αποφύγουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gordonas είπε

Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι. Χάνω πολλά λεφτά σε έσοδα, πάρα πολλά. Σούπερ μάρκετ όμως και λογαριασμούς μπορώ να στηρίξω για τους επόμενους 4 μήνες καίγοντας αποθεματικά. Αν δεν είχα αυτή την δυνατότητα θα ήμουν πολύ περισσότερο αγχωμένος και εκνευρισμένος. Την λύση όμως μου την παρέχει το κράτος. Αναβολή όλων των υποχρεώσεων, μείωση στο ενοίκιο κτλ. κτλ. 

Λεφτά για σούπερ μάρκετ, που είναι το απολύτως αναγκαίο, έχουν σχεδόν όλοι για τους επόμενους 3 μήνες. Τα υπόλοιπα θα τα βρούμε όταν εκκινήσει πάλι η οικονομία. 

Ζημιά θα υπάρξει, φυσικά. Πόσο μεγάλη θα είναι θα το δούμε. Αν η οικονομία εκκινήσει πάλι μέσα στον Μάιο η ζημιά είναι αντιμετωπίσιμη και δεν υπάρχει καταστροφή. Αν πάμε για Ιούνιο-Ιούλιο εκεί θα σοβαρέψει πολύ το πράγμα. Δεν είναι όμως αυτή η πρόγνωση με τα σημερινά δεδομένα. 

Ψυχραιμία.

Φίλε μου δόξα τον θεό έχω να περάσει η οικογένεια χωρίς να δουλέψω για 3 χρόνια.

Το θέμα είναι να μην τρώμε από τα έτοιμα αλλά να τα φυλάμε και να αποταμιεύουμε για δυσκολίες καταστάσεις όπως σπουδές και αποκατάσταση των παιδιών.

απο το κράτος μην περιμένεις τίποτα.εγω δίνω 5000 τον χρόνο 3 άτομα για ιδιωτική ασφάλεια ( φυσικα δίνω και για δημόσια ασφάλεια και ένσυμα για σύνταξη . στο κρατος) Δεν περιμένω τίποτα από το κράτος την παρούσα φάση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pdiomidis είπε

Εχεις απολυτο δικιο, δεν ειπα οτι δεν συνεβει αυτο. Προφανως και συνεβη και δεν ειμαι καθολου περιφανος για την γενια εκεινη που τυχαινει να ειναι ο παππους και ο μπαμπας. Δεν ειμαστε ομως εκεινη η γενια τωρα. Στο χερι μας ειναι.

Ομως μην μου πεις οτι οι κυβερνησεις δεν εχουν τεραστια ευθυνη σε ολο αυτο το φιασκο. 

Οι κυβερνήσεις αποτελούνται από τους ανθρώπους που επιλέγουμε να μας εκπροσωπήσουν!

Και όταν επιλέγουμε τηλεπερσόνες και ψεκασμένους και δήθεν προοδευτικούς και γόνους/διαδόχους κ.λπ. και όχι καταξιωμένους και ικανούς ανθρώπους έχουμε και τα ανάλογα αποτελέσματα!

Και αυτό δεν αφορά μόνο την Ελλάδα, γιατί δυστυχώς βλέπουμε τί ψηφίζουν και στις άλλες χώρες, τις υποτίθεται πιο "πολιτισμένες", "μορφωμένες", "αναπτυγμένες" κ.λπ. κ.λπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Οι κυβερνήσεις αποτελούνται από τους ανθρώπους που επιλέγουμε να μας εκπροσωπήσουν!

Και όταν επιλέγουμε τηλεπερσόνες και ψεκασμένους και δήθεν προοδευτικούς και γόνους/διαδόχους κ.λπ. και όχι καταξιωμένους και ικανούς ανθρώπους έχουμε και τα ανάλογα αποτελέσματα!

Και αυτό δεν αφορά μόνο την Ελλάδα, γιατί δυστυχώς βλέπουμε τί ψηφίζουν και στις άλλες χώρες, τις υποτίθεται πιο "πολιτισμένες", "μορφωμένες", "αναπτυγμένες" κ.λπ. κ.λπ.

Όρισε το "καταξιωμένους" και "ικανούς" σε παρακαλώ ...διότι και η κυρα Μιράντα καταξιωμένη και ικανή θεωρείται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SB_1957 είπε

Οι κυβερνήσεις αποτελούνται από τους ανθρώπους που επιλέγουμε να μας εκπροσωπήσουν!

Και όταν επιλέγουμε τηλεπερσόνες και ψεκασμένους και δήθεν προοδευτικούς και γόνους/διαδόχους κ.λπ. και όχι καταξιωμένους και ικανούς ανθρώπους έχουμε και τα ανάλογα αποτελέσματα!

Και αυτό δεν αφορά μόνο την Ελλάδα, γιατί δυστυχώς βλέπουμε τί ψηφίζουν και στις άλλες χώρες, τις υποτίθεται πιο "πολιτισμένες", "μορφωμένες", "αναπτυγμένες" κ.λπ. κ.λπ.

Τα δεχομαι ολα αυτα που λες. Αλλα πιο αδικο κρατος απο το Ελληνικο στις δυτικες χωρες δεν υπαρχει. Ειναι ο παραδεισος της τεμπελιας και του λαμογιου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

500-550 νεκροί τη μέρα δε το λες και λίγοι. 

Η Αμερική είναι μια ολόκληρη Ευρώπη

Φυσικά και είναι ελάχιστοι όχι απλά λίγοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gordonas είπε

Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι. Χάνω πολλά λεφτά σε έσοδα, πάρα πολλά. Σούπερ μάρκετ όμως και λογαριασμούς μπορώ να στηρίξω για τους επόμενους 4 μήνες καίγοντας αποθεματικά. Αν δεν είχα αυτή την δυνατότητα θα ήμουν πολύ περισσότερο αγχωμένος και εκνευρισμένος. Την λύση όμως μου την παρέχει το κράτος. Αναβολή όλων των υποχρεώσεων, μείωση στο ενοίκιο κτλ. κτλ. 

Λεφτά για σούπερ μάρκετ, που είναι το απολύτως αναγκαίο, έχουν σχεδόν όλοι για τους επόμενους 3 μήνες. Τα υπόλοιπα θα τα βρούμε όταν εκκινήσει πάλι η οικονομία. 

Ζημιά θα υπάρξει, φυσικά. Πόσο μεγάλη θα είναι θα το δούμε. Αν η οικονομία εκκινήσει πάλι μέσα στον Μάιο η ζημιά είναι αντιμετωπίσιμη και δεν υπάρχει καταστροφή. Αν πάμε για Ιούνιο-Ιούλιο εκεί θα σοβαρέψει πολύ το πράγμα. Δεν είναι όμως αυτή η πρόγνωση με τα σημερινά δεδομένα. 

Ψυχραιμία.

Λεφτά για σούπερ μάρκετ για 3 μήνες δεν έχουν σχεδόν όλοι. Αρκετοί ναι, σχεδόν όλοι με τίποτα. Ειδικά αν το συνδυάσεις με ενοίκια, λογαριασμούς και λοιπές υποχρεώσεις.

Γενικά, οικονομικά έρχεται πολύ μεγάλο ζόρι αν δεν δώσουν λεφτά.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Οι κυβερνήσεις αποτελούνται από τους ανθρώπους που επιλέγουμε να μας εκπροσωπήσουν!

Τους επιλέγουμε;; Το ποτάμι θυμάσαι πως εμφανίστηκε;; Εγώ θυμάμαι, το εμφάνισαν απ'το πουθενά! Ενώ δεν ήταν εκλεγμένο το έπαιζαν όλα τα κανάλια. Δεν ξέρω σε τι σύστημα νομίζεις πως ζούμε.

 

Άσχετο...

qwq3AFD.jpg

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Παρολαυτα το κρατος κανει το καλυτερο δυνατο δεδομενων των συνθηκων

Δεν έχω δει δωρεάν μάσκες και καλά αντισηπτικά να δίνουν στον κόσμο.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NTC Labs είπε

Όρισε το "καταξιωμένους" και "ικανούς" σε παρακαλώ ...διότι και η κυρα Μιράντα καταξιωμένη και ικανή θεωρείται :)

Αν ο άλλος το  μόνο του προσόν είναι το όνομα και η φήμη του, χωρίς να έχει δουλέψει ποτέ και τον ψηφίζεις, τί περιμένεις να κάνει? 

Αλλά και τον καταξιωμένο επαγγελματικά και κοινωνικά που θα επιλέξεις αν δεις ότι δεν κάνει, μην τον ξαναψηφίζεις.

Αλλά εδώ όπως και αλλού επανεκλέγονται οι ίδιοι και οι ίδιοι και τα  παιδιά τους/συγγενείς τους κ.λπ. χωρίς άλλο κριτήριο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...