Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Συγνώμη αλλά από τη στιγμή που δεν υπάρχει φάρμακο πώς θα αντιμετωπίσεις τους χιλιάδες αρρώστους που θα κατακλύζουν τα νοσοκομεία?

Όσες κλίνες και ΜΕΘ και να έχεις, αν αρχίσουν να έρχονται χιλιάδες κάθε μέρα δεν υπάρχει σύστημα υγείας που να μπορεί να ανταπεξέλθει!

Δεν είναι απλή γρίπη, παιδιά, και σταματήστε να το λέτε ότι θα κάνει τον κύκλο του και θα περάσει!

Θα περάσει και εύχομαι σύντομα, αλλά πόσους θα πάρει μέχρι να περάσει, αν όπως προτείνετε αφεθούμε ελεύθεροι στην "ανο(η)σία της αγέλης"!

Και εγω θα απαντουσα ακριβως ετσι αλλά ειπε " Σε ιδανικές συνθήκες δηλαδή και αν τα νοσοκομεία είχαν κρεβάτια και εντατικές για όσους τα χρειαστούν" αρα τυπικα ηταν σωστος οποτε δεν απαντησα, αφου με μερικα εκατομμυρια ΜΕΘ ολα θα ηταν καλα.
Ουτοπικο αλλά τυπικα σωστο.🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, DrLo είπε

Επειδή συγγενικό μου πρόσωπο ειναι εκπαιδευυτικός που αυτές τις μέρες παλευει να μάθει το cisco meetings *** (κοντρα σε διαφορεους συνδικαλιστές που το σαμποτάρουν) ξέρω ότι όχι, ούτε αυτή δουλεύει κανονικά. τουλάχιστον όχι μέχρει πριν λίγες μέρες που το είδα με τα μάτια μου. Δεν μπορεί να αντέξει 20 άτομα συδνεδεμένα.

*** κατά τα άλλα, διάφοροι καθηγητές λένε ότι θέλουμε εκπαίδευση να μάθουμε το cisco meetings (στην ουσια ένα skype) αλλά οι γυναίκες είναι όλη την ώρα σε FB, insta κλπ ... οι άλλοι έχουνε σκίσει στη ζωή τους ότι πρόγραμμα/παιχνίδι υπάρχει.

εγω κανω meetings συνηθως με 15-17 ατομα και χθες εγινε ενα δοκιμαστικο με 22 ατομα, δεν ειδα σημαντικα προβληματα και λαβε υποψη σου οτι ειμαι με συνδεση που δεν τη λες και η καλυτερη. 

Το ολο θεμα συγχρονης - ασυγχρονης εξ αποστασεως εκπαιδευσης για καποιον που εχει βασικες γνωσεις Η/Υ ειναι χαλαρο παιχνιδι...

Ξερουμε να στελνουμε φατσουλες στα μεσεντζερ και στα βαιμπερ και να στηνουμε ομαδικες βιντεοκλησεις για το πως ψηνονται οι αγκιναρες και τραβαμε ζορι με το Webex?

Οποιος δεν θελει να ζυμωσει παιρνει το κοσκινο και το κανει σφεντονα...

 

ΥΓ.... αν θελει κανεις να κανουμε δοκιμες με Webex μπορει να μου στειλει μνμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

@mp123

Μερικες σελίδες πριν, εχθές τα έλεγα εγώ, αλλά μου έλεγαν 2 άτομα συγκεκριμένα ότι θα πάνε όλα καλά με την οικονομία, ότι έχουν σχέδιο, και ότι θα είναι άφθονα τα €€€, μάλλον έχουν ακούσει για λεφτοδεντρα, που εμείς δεν ακούσαμε. 

Μιλάω για οικονομική καταστροφή, αλλά μου έλεγαν ότι όλα καλά, υπάρχει σχέδιο με άφθονα €€€ που θα ρέουν στον κόσμο... Μάλλον είμαστε σε άλλο σύμπαν. 

Τσέκαρε μερικές σελίδες πριν τι είπα, και τι μου απαντούσαν, γ αυτό δεν το συνέχισα.... 😑

Μεταξύ της οικονομικής καταστροφής που περιγράφεις εσύ και της ελεγχόμενης ύφεσης που λέω εγώ, παρεμβάλλεται το χάος.

Οικονομική καταστροφή είναι ύφεση 15% σε ένα έτος. Ελεγχόμενη ύφεση είναι μέχρι 5% όπως υποστηρίζει εγώ.

Μπαζούκας με λεφτά θα πέσουν και πέφτουν ήδη. Αύριο θα τα ακούσεις από τον Μητσοτάκη τα πρώτα μπαζούκας. Μέχρι τον Μάιο θα ακούσεις και άλλα. Σε χώρες με μεγαλύτερη ζημιά, ακόμα περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Εδώ δε διαβάζουμε ότι αγοράζουν οξυμετρα;

Η Αμερική για ποιο λόγο να είναι πίσω χρονικά από Ισπανία και Ιταλία δεν κατάλαβα πάντως.

Δεν έχει αρκετούς ταξιδιώτες η Αμερική;

Γιατί άργησε να πάρει τα σωστά μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, gordonas είπε

Φίλε μου θα σε βοηθήσει το κράτος. Θα πέσουν οικονομικά μπαζούκας. Αυτή η κρίση όμως χρειάζεται να μας γίνει μάθημα. 

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πρέπει να στηρίζεται σε εποχιακή απασχόληση. Ακόμα και αν αυτή αφήνει τρελά λεφτά. Χρειάζεται να υπάρχει μόνιμη πηγή εισοδήματος επί 12μηνης βάσης. Το εποχιακό εισόδημα να είναι κάτι επιπλέον και όχι η βασική πηγή εισοδήματος.

Η εξάρτηση της χώρας σε ποσοστό 20% από τον τουρισμό είναι τεράστιο λάθος. Ακόμα περισσότερο για τους κατοίκους των συγκεκριμένων περιοχών. Τα λεφτά που βγάζουν από τον τουρισμό χρειάζεται να τον επενδύσουν σε κάτι άλλο, που δεν εξαρτάται από τον τουρισμό. Προσωπικά αυτό θα έκανα. Διασπορά κινδύνου λέγεται.

Αυτο φιλε να το πεις στο κρατος, που δεν εχει κανει τιποτα για τον πρωτογενη τομεα και ουτε θα κανει ποτε. Που εισαγουμε λεμονια απο την τουρκια ενω εχουμε χιλιομετρα των χιλιομετρων γη για καλλιεργεια.

Δεν μπορω ομως να ακουω οτι ειναι τεραστιο λαθος το 20% του αεπ απο τον τουρισμο, που αν δεν υπηρχε και αυτος να δω πως θα τα οικονομουσε το κρατος σε ενα μεγαλο βαθμο. Δεν ειναι λογικη αυτη με συγχωρεις. Το να κανει πραγματα και να δωσει και αλλες ευκαιριες οπως προανεφερα στον πρωτογενη τομεα και σε επενδυσεις για να στηριχθει και εκει το βλεπω και το επιδοκιμαζω.

Τωρα προσωπικα εμεις απο το 1943, 4η γενια τωρα κανουμε αυτην την δουλεια. Σου δινω ενα point οτι οταν θες να εχεις ασφαλεια δεν πρεπει να στηριζεσαι σε εποχιακη απασχοληση, αλλα αυτο κανουμε τοσα χρονια αυτο εχουμε. Δεν γινεται να παω να δουλεψω σε μια ελεγκτικη το χειμωνα και να τους πω, ξερετε γεια σας το καλοκαιρι πανω στην οικογενειακη επιχειρηση να δουλεψω. Δεν γινεται.

Σε ευχαριστω για την παραθεση σου παντως.

Επεξ/σία από pdiomidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gordonas είπε

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πρέπει να στηρίζεται σε εποχιακή απασχόληση. Ακόμα και αν αυτή αφήνει τρελά λεφτά. Χρειάζεται να υπάρχει μόνιμη πηγή εισοδήματος επί 12μηνης βάσης. Το εποχιακό εισόδημα να είναι κάτι επιπλέον και όχι η βασική πηγή εισοδήματος.

Η εξάρτηση της χώρας σε ποσοστό 20% από τον τουρισμό είναι τεράστιο λάθος. Ακόμα περισσότερο για τους κατοίκους των συγκεκριμένων περιοχών. Τα λεφτά που βγάζουν από τον τουρισμό χρειάζεται να τον επενδύσουν σε κάτι άλλο, που δεν εξαρτάται από τον τουρισμό. Προσωπικά αυτό θα έκανα. Διασπορά κινδύνου λέγεται.

Δυστυχώς υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό που ψάχνει τον μήνα που τρέφει τους 11 και αν δεν τον βρει περιμένει από το κράτος να τον ταΐσει!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, possiz είπε

Γιατί άργησε να πάρει τα σωστά μέτρα.

Ποιος η Αμερική ή η Ιταλία ή και οι δύο;

Εγώ αυτό που ρωτάω είναι γιατί η Αμερική δεν έχει ήδη εκατόμβες νεκρών

Οι Αμερικάνοι δεν ταξιδεύουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gordonas είπε

 

Μπαζούκας με λεφτά θα πέσουν και πέφτουν ήδη. Αύριο θα τα ακούσεις από τον Μητσοτάκη τα πρώτα μπαζούκας. Μέχρι τον Μάιο θα ακούσεις και άλλα. Σε χώρες με μεγαλύτερη ζημιά, ακόμα περισσότερο. 

Μακάρι να πεσουν όχι μπαζούκας, αλλά ναπαλμ και να μας λουσουν €€€ όλους. 

Ύφεση 5% είναι πολύ θετικό σενάριο,αλλα οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mp123 είπε

Εγω αυτά τα λέω από το πρώτο θέμα μέρες τωρα.

οσοι είναι βολεμένοι και τρέχει κάθε μήνα το μηνιάτικο βρέξει χιονίσει πέρα βρέχει. Καθοντε  σπίτι πληρώνονται και βγάζουνε γραφήματα και στατιστικές.αμα μας τελειώσουν εμάς τους ελεύθερους επαγγελματίες πάει τελείωσε το σύστημα.Αλλα που μυαλό.καθομαστε και το παίζουμε αναλυτές .

Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι. Χάνω πολλά λεφτά σε έσοδα, πάρα πολλά. Σούπερ μάρκετ όμως και λογαριασμούς μπορώ να στηρίξω για τους επόμενους 4 μήνες καίγοντας αποθεματικά. Αν δεν είχα αυτή την δυνατότητα θα ήμουν πολύ περισσότερο αγχωμένος και εκνευρισμένος. Την λύση όμως μου την παρέχει το κράτος. Αναβολή όλων των υποχρεώσεων, μείωση στο ενοίκιο κτλ. κτλ. 

Λεφτά για σούπερ μάρκετ, που είναι το απολύτως αναγκαίο, έχουν σχεδόν όλοι για τους επόμενους 3 μήνες. Τα υπόλοιπα θα τα βρούμε όταν εκκινήσει πάλι η οικονομία. 

Ζημιά θα υπάρξει, φυσικά. Πόσο μεγάλη θα είναι θα το δούμε. Αν η οικονομία εκκινήσει πάλι μέσα στον Μάιο η ζημιά είναι αντιμετωπίσιμη και δεν υπάρχει καταστροφή. Αν πάμε για Ιούνιο-Ιούλιο εκεί θα σοβαρέψει πολύ το πράγμα. Δεν είναι όμως αυτή η πρόγνωση με τα σημερινά δεδομένα. 

Ψυχραιμία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δυστυχώς υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό που ψάχνει τον μήνα που τρέφει τους 11 και αν δεν τον βρει περιμένει από το κράτος να τον ταΐσει!

Αδελφε το κρατος μονο εμενα δεν ταιζει, και πρεπει να ανακαλεσεις σε αυτο που λες, γιατι η παραθεση σου ειναι αστοχη και δυναμιτιζει πολυ την ατμοσφαιρα χωρις λογο. Οι εισφορες που πληρωνω σαν μαγαζατορας ειναι υπερογκες και τα εξοδα τρεχουν. Το αγχος και την ψυχικη οδυνη που περνας για να τα βγαλεις περα απο τους 5-6 μηνες για τους υπολοιπους πλεον ειναι σε αλλη διασταση οπως ειναι η οικονομικη πολιτικη τα τελευταια χρονια που σαφως ειναι η πιο εχθρικη πολιτικη απεναντι στους ελευθερους επαγγελματιες και τα μαγαζια. (καθως και στους συνταξιουχους). Να ανοιξεις και εσυ ενα μαγαζι να δουμε αν θα τους θρεψεις τους υπολοιπους 11. Μην τα ισοπεδονετε ολα. 

Επεξ/σία από pdiomidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gordonas είπε

Φίλε μου θα σε βοηθήσει το κράτος. Θα πέσουν οικονομικά μπαζούκας. Αυτή η κρίση όμως χρειάζεται να μας γίνει μάθημα. 

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πρέπει να στηρίζεται σε εποχιακή απασχόληση. Ακόμα και αν αυτή αφήνει τρελά λεφτά. Χρειάζεται να υπάρχει μόνιμη πηγή εισοδήματος επί 12μηνης βάσης. Το εποχιακό εισόδημα να είναι κάτι επιπλέον και όχι η βασική πηγή εισοδήματος.

Η εξάρτηση της χώρας σε ποσοστό 20% από τον τουρισμό είναι τεράστιο λάθος. Ακόμα περισσότερο για τους κατοίκους των συγκεκριμένων περιοχών. Τα λεφτά που βγάζουν από τον τουρισμό χρειάζεται να τον επενδύσουν σε κάτι άλλο, που δεν εξαρτάται από τον τουρισμό. Προσωπικά αυτό θα έκανα. Διασπορά κινδύνου λέγεται.

Επιτέλους κάποιος το είπε. Όλοι καμαρώνουν για τη "βαριά βιομηχανία" μας και ήμουν ο μόνος που έλεγε ότι ο τουρισμός θα έπρεπε να είναι κάτι δευτερεύον και συμπληρωματικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Να υποθέσω βέβαια πως όσοι προτιμούν να θυσιαστουν μερικοί 70άρηδες για να βρουν οι 40άρηδες λεφτά για να ζήσουν την οικογένεια τους (δλδ ανταλάσσουν την ανθρώπινη ζωή με χρήμα), δεν εννοούν να θυσιαστεί ο δικός τους πατέρας ή ο παππούς, αλλά κάποιου άλλου ε

Να μην υποθέτεις τίποτα.

Ο 70αρης έχει ζήσει την ζωή του. Ο 40αρης έχει και δυο τρία παιδιά να ζήσει. Αφήστε τις συγκρίσεις και τα περί ανθρώπινης ζωής με το χρήμα. Καλως κακώς χωρίς χρήμα δεν ζεις.

 

  • Confused 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Εδώ δε διαβάζουμε ότι αγοράζουν οξυμετρα;

Η Αμερική για ποιο λόγο να είναι πίσω χρονικά από Ισπανία και Ιταλία δεν κατάλαβα πάντως.

Δεν έχει αρκετούς ταξιδιώτες η Αμερική;

Δες τα διαγράμματα των ΗΠΑ την τελευταία εβδομάδα. Φυσικά και είναι πίσω χρονικά. Φαίνεται από τον τρόπο που αυξάνονται κρούσματα-ΜΕΘ-θάνατοι. Δυστυχώς.

11 λεπτά πριν, zio10 είπε

Γίνεται. Εκτός από αυτά δουλεύουν πάρα πολλές εταιρείες, γραφεία, εργοστάσια,ΜΜΜ, γενικά πάρα πολλά.

Σε επόμενη φάση, αν χρειαστεί, όλα αυτά θα κλείσουν. Θα μείνουν ανοιχτά σούπερ μάρκετ και φαρμακεία (συν ό,τι χρειάζεται για να έχουν προμήθειες) και θα μειωθεί το ωράριο τους όπως και οι φορές που θα μπορεί κάποιος να βγει έξω.

Δουλεύει όλος ο κατασκευαστικός τομέας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ακομα χαλαρα ειμαστε πριν λιγο που κατεβηκα για σκουπιδια εκανα και μια μικρη γυρα περασα απο το παρκο γινοταν ψιλοπανικος

καμια 10αρια παιδια παιζανε ποδοσφαιρο αλλοι ποδηλατο αλλοι μπασκετ

γενια μια ανεμελια σαν να μην τρεχει τιποτα

 

οσο συνεχισουν τα κρουσματα που ανακοινωνονται να ειναι κατω απο 100 την μερα ετσι το βλεπω

ειδικα τωρα που καλοκαιριαζει ολο και θα πληθαινει ο κοσμος εξω (εκτος αν παρθουν πραγματικα μετρα και οχι κανω 10 χαρτια κ γυρναω)

καλα παμε

αλλα φοβαμαι τι θα γινει αν μια μερα ξαφνικα στην ενημερωση πει κανα 200 κρουσματα  300 την μεθεπομενη κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, mp123 είπε

Φίλε μου από θεωρία βλέπω πολύ καλά τα πας

κανε μου ένα γράφημα  σε παρακαλώ πως θα τα βγάλει πέρα ένας ελεύθερος επαγγελματίας που ένα μήνα τωρα βάλε άλλους δυο καραντίνα δεν έχει δουλειά άρα δεν έχει χρήματα πως θα ζήσει η οικογένεια του.

Άλλο να τα λέμε και να κάνουμε γραφήματα εκ του ασφαλούς.

Ο ελευθερος επαγγελματιας δε διαφερει σε κατι απο τον εργαζομενο φιλε που ζει με 500€ και που τωρα δε δουλευει. Οπως θα τα καταφερει οεργαζομενος θα τακαταφερεις και εσυ. 

39 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

@mp123

Μερικες σελίδες πριν, εχθές τα έλεγα εγώ, αλλά μου έλεγαν 2 άτομα συγκεκριμένα ότι θα πάνε όλα καλά με την οικονομία, ότι έχουν σχέδιο, και ότι θα είναι άφθονα τα €€€, μάλλον έχουν ακούσει για λεφτοδεντρα, που εμείς δεν ακούσαμε. 

Μιλάω για οικονομική καταστροφή, αλλά μου έλεγαν ότι όλα καλά, υπάρχει σχέδιο με άφθονα €€€ που θα ρέουν στον κόσμο... Μάλλον είμαστε σε άλλο σύμπαν. 

Τσέκαρε μερικές σελίδες πριν τι είπα, και τι μου απαντούσαν, γ αυτό δεν το συνέχισα.... 😑

Εσυ μιλαγες οτι θα καταστραφει η οικονομια της χωρας επειδη βασιζεται στα κλαμπ και τα καφε και αλλα τετοια. Βασικα εχεις ταυτισει την οικονομια της χωρας με τα μαγαζια εσωτερικης καταναλωσης. Αυτο σου εξηγουσα αλλα ακομα δε το καταλαβες. Η οικονομια της χωρας θα προστατευθει, ισως δεν αφορα εσενα και εμενα αλλα η οικονομια θα προστατευθει. (σου γραφω οτι και εχθες αν καπου δεν ειμα κατανοητος ξαναρωτα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...