Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ο  μπαρμπας αν εφυγε ετσι μονο με παρατηρηση ; Αυριο τα ιδια θα κανει .... Εχω την απορια πως γραφεις καποιον που δε σου δινει στοιχεια 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ αν ημουν στην θέση του θα δεχόμουν το πρόστιμο και τέλος. Η δουλειά του αστυνομικού ήταν να ελέγχει και να χώνει πρόστιμα. Η επίθεση δεν έχει νόημα αφού έτσι και αλλιώς θα σε πιάσουν άλλοι που βρίσκονται γύρω εκεί για υποστήριξη και μετα μπορείς να φας και μήνυση. Τωρα έλεγε αυτός στην κάμερα ότι ήταν άνεργος, σιγά ρε καραμητρο ένα μήνυμα ή ένα κολοχαρτο δεν μπορούσες να είχες. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εγω θεωρω πως θα ειναι οκ

Μακάρι γιατί μέχρι τούδε η στάση της κυβέρνησης είναι: "Κάποιοι θα πεθάνετε, αλλά αυτό είναι ΟΚ." 

Επίσης ότι τώρα θυμήθηκαν να κάνουν μαζικά τεστ κάτι λέει. 

Τεσπα, μακάρι να είμαι από τις Κασσάνδρες και όλα να πάνε καλά, διότι αλλιώς η κατάσταση θα είναι πολύ δύσκολη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Και με πολύ υπομονή και ανεκτικότητα αντέδρασε ο αστυνομικός 

Αν ήμουν εγώ θα ήταν στο έδαφος με χειροπέδες και αυτόφόρο για επίθεση. 

Και παράνομος, και μαγκιές, και όσα έκανε σηκώνουν όχι πρόστιμο αλλά αυτόφόρο. 

Να ήταν σωστός με το χαρτί του ή το μήνυμα του, οκ αν του έκαναν τον μάγκα να νευριάσει, αλλά να είσαι παράνομος έξω, να βολτάρεις και να κάνεις τον μάγκα και να σηκώνεις χέρι να σκίζεις κτλπ, ε όχι,τα θέλει ο κωλος του. 

Σαν να μην έχω ασφάλεια στο αμάξι, να βολταρω και να τρακαρω, και να ζητάω τα ρέστα αν με γράψει η τροχαια, να βρίζω κτλπ. Εεε εντάξει μην το παρακάνουμε, δεν φταίει η αστυνομία σε όλα πια.

Δημοτικόμπατσος είναι, ούτε καν έπρεπε να τον ακουμπάει καθώς δεν έχει τέτοιο δικαίωμα.

Σε λίγο θα δούμε και τους σεκιουριτάδες στα σουπερμάρκετ να κάνουν σαν το παραπάνω gif που έβαλε ο @Hazuki, ή ακόμα καλύτερα:

Avalanche+Canadian+Destroyer+from+the+To

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Eγραψα ο ατιμος.

Απο την μια πλευρα εχουμε μη συμμορφωση στους νομους.

Απο την αλλη λ, ανθασμενη προσεγγιση απο το αστυνομικο οργανο.

Ζητας στοιχεια απο τον πολιτη.Δεν εχεις κυριε μου τα απαραιτητα στοιχεια κυκλοφοριας ;

Προστιμο και τελος.Ουτε κεφαλοκλειδωμα ,ουτε τιποτα αλλο.Thats all που λεμε.

του ζητησαν τα στοιχεια και οταν πηγαν να του γραψουν το προστιμο και να τα τελειωσει τους αρπαξε το μπλοκ και το εσκισε.

η απεναντι πλευρα ειναι βγηκες παρανομος, οκ, τσιμπα το προστιμο σου και σπιτι. 

Ετσι κι αλλιως αυτη τη στιγμη κι ενα φυλο ρολο κουζινας να παρεις να γραψεις με λενε μπαμπη και παω σουπερ μαρκετ καλυμμενος εισαι. Δε χρειαζεσαι εξοπλισμο της νασα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Δημοτικόμπατσος είναι, ούτε καν έπρεπε να τον ακουμπάει καθώς δεν έχει τέτοιο δικαίωμα.

Σε λίγο θα δούμε και τους σεκιουριτάδες στα σουπερμάρκετ να κάνουν σαν το παραπάνω gif που έβαλε ο @Hazuki, ή ακόμα καλύτερα:

Avalanche+Canadian+Destroyer+from+the+To

Ε άμα γίνεις εσύ, κάτσε να σου σκίζουν το μπλοκ η να σε βαρέσουν. 😁

Πρώτα ο μπάρμπας σήκωσε χέρι αν είδες. 

Εφόσον του έχουν δώσει το δικαίωμα να γράψει, είτε είναι δημοτικός αστυνομικός είτε κανονικός το ίδιο μου κάνει. 

Τσίμπα την κλήση σου εφόσον έκανες τον έξυπνο και τελείωσε. Ούτε μαγκιές ούτε τίποτα.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Βέλγιο Ολλανδία σήμερα έχουν 192 και 175 νεκρούς μέχρι τώρα. Χθες είχα κάτω από 100 και οι 2 στο τέλος της ημέρας. Όπως βλέπουμε και σε άλλες χώρες ο ιός είναι σαν το σαράκι δουλεύει καιρό μπορεί και χωρίς συμπτώματα και κάποια στιγμή κάνει την εμφάνιση του και έχουμε την έξαρση των θανάτων. Στην Αμερική δεν ξέρω τι θα γίνει που θα μετράει εκατομμύρια κρούσματα όπως πάνε. Σήμερα θα περάσουμε τους 40000 νεκρούς δεν πάνε 20 μέρες που ειμασταν στους 3000 της Κίνας. 

Για Ολλανδία: Μερικοί απο τους νεκρούς ήταν τις προηγούμενες μέρες.

Πηγή: https://www.rivm.nl/en/current-information-about-novel-coronavirus-covid-19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Και ο  μπαρμπας αν εφυγε ετσι μονο με παρατηρηση ; Αυριο τα ιδια θα κανει .... Εχω την απορια πως γραφεις καποιον που δε σου δινει στοιχεια 

Λογικα καλουν την αστυνομια και αν συνεχισει να μην δινει στοιχεια γινεται προσαγωγη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δημοτική αστυνομία μπορεί να συλλάβει; Δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι κάνει μόνο ελέγχους και εκτελεί διοικητικές κυρώσεις.

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ε άμα γίνεις εσύ, κάτσε να σου σκίζουν το μπλοκ η να σε βαρέσουν. 😁

Πρώτα ο μπάρμπας σήκωσε χέρι αν είδες. 

Εφόσον του έχουν δώσει το δικαίωμα να γράψει, είτε είναι δημοτικός αστυνομικός είτε κανονικός το ίδιο μου κάνει. 

Το τι σου κανει εσενα προφανως και εχει μικρη σημασια στη πραγματικοτητα. Αν δεν εχει την απαραιτητη ψυχραιμια για αυτη τη δουλεια ειναι ξεκαθαρα ακαταλληλος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Sanjuro είπε

 

Ναι, ρίξε 150 ευρώ πρόστιμο στον Παππού και την Γιαγιά που παίρνουν 300 ευρώ σύνταξη. Αμφιβάλλω πως είναι καλή ιδέα να απαγορεύσουν τις αναλήψεις, κάποιοι π.χ. τα παπούδια δεν έχουν άλλο τρόπο.

Δεν φταίνε τα Παπούδια που ξεμωραίνονται όσο μεγαλώνουν. Φυσικά έχουν μια ρουτίνα που ακολουθούν και ιδιαιτέρως σε καταστάσεις φόβου θέλουν να δουν αν τους μπήκε η σύνταξη κλπ. Απ'την σύνταξη ζουν ...δεν ζουν επειδή δεν έχουν covid-19. Είναι εμφανώς βλακεία της κυβέρνησης, δηλαδή τι περίμενε να κάνουν τα Παπούδια;; 

 

Σαφως και φταινε, ολη εχουμε μεριδιο ευθυνης δεν σημαινει οτι επειδη ειναι ηλικιωμενοι μπορουν να κοβουν βολτες οποτε και οπου τους καπνισει. Ζουμε πρωτογνορες καταστασεις και οσο πιο γρηγορα συμορφωθουμε ολοι, τοσο πιο γρηγορα θα βγουμε απο αυτο. Μια χαρα μπορει ο ηλικιωμενος να κανει τις αγορες στο σουπερ και στο φαρμακειο με τν καρτουλα του. Δν χρειαζεται να παει να δημιουργει ουρες στα atm για να κανει αναληψη τν συνταξη αυτο το διαστημα, γιατι εχει μαθει να αισθανεται πιο ασφαλης αν εχει τα μετρητα του κατω απο το στρωμα. Αν βγεις μια βολτα εξω θα το διαπιστωσεις και μονος σου οτι η συντριπτικη πλειοψηφια που τρυγυρναει στο δρομο ειναι ηλικιωμενοι, επειδη δεν χαμπαριαζουν αυτοι, αυτο θα εχει ως αποτελεσμα να παρθουν πιο αυστηρα μετρα με αποτελεσμα καποιοι που πραγματικα το χρειαζοματσε να μην μπορουμε να βγουμε μια βολτα να περπατησουμε στο τετραγωνο του σπιτιου μας για να ξελαμπικαρουμε. Κανονικα οι ηλικιωμενοι θα επρπε να ειναι οι πρωτοι που θα ειχανε θορυβηθει και να μενουν σπιτι, η κατασταση ειναι κωμικοτραγικη, απο ανωριμα παιδακια περιμεναμε να μην υπακουνε, απ τους ηλικιωμενους μας ηρθε, που μαλιστα ειναι και οι πιο ευαλωτοι αν κολλησουν τον ιο. Τι να πεις.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dazed είπε

Το τι σου κανει εσενα προφανως και εχει μικρη σημασια στη πραγματικοτητα. Αν δεν εχει την απαραιτητη ψυχραιμια για αυτη τη δουλεια ειναι ξεκαθαρα ακαταλληλος.

Δεν έπρεπε να τον χτυπήσει αλλά έπρεπε να τον συλλάβει για αντίσταση κατά της αρχής 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

δυστυχως εχουμε κ απροοπτα ...απο την μια μη συμμορφωση σε οτι προσωρινο νομο εχει επιβαλει η πολιτεια ,απο την αλλη υπερβολικο παθος με κανενα στοιχειο σεβασμου προς τον πολιτη.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Εντάξει είναι λίγο υπερβολικοί αλλά ο παππούς το άπλωσε το χεράκι στο μπλοκάκι και πήγε να το βουτήξει. Στην Αμερική (και αλλού υποθέτω) θα είχε συλληφθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Δεν έπρεπε να τον χτυπήσει αλλά έπρεπε να τον συλλάβει για αντίσταση κατά της αρχής 

+1

Φταίει ο μπάρμπας, αλλά φταίει παραπάνω το όργανο που επιτέθηκε.

Ο πρώτος μπορεί να είναι ότι να'ναι, ο δεύτερος συμβολίζει το Κράτος, δεν είναι τυχαίος και δεν μπορεί να κάνει ότι γουστάρει...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ενα αστυνομικο οργανο οφειλει να ειναι ψυχραιμο ,ωριμο στις αποφασεις του χωρις να δρα με απολυτο κριτηριο την εξουσια που την παρεχει η ιδιοτητα του.

Δεν ειμαι εγω αυτος που θα κρινει πως θα εκτελεσει το καθηκον του αλιμονο ,αλλα δεν θεωρω ομορφη εικονα κεφαλοκλειδωμα σε ανθρωπο μαλιστα 3ης ηλικιας.Με συγχωρειτε ,αλλα υπαρχουν κι αλλοι τροποι να κανεις την δουλεια σου και να μην σου κλεψουν το μπλοκ.Χωρις να υπερασπιζομαι καμια πλευρα.Προστιμο στον παραβατη χωρις πολλα πολλα.Δεν θα επεκταθω περαιτερω ωστε να μην εκτροχιαστει η συζητηση του θρεντ ...οσο γινεται δηλαδη.Καλη συνεχεια στους φιλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...