Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kaspito είπε

Ρε τρολλάρουν άσχημα, για δε λένε ότι χρειάζονται τις μάσκες για τους υγειονομικούς διότι παίζει έλλειψη στις δυτικές χώρες. Αν είναι δυνατόν να βγαίνουν και να λένε ότι δεν υπάρχουν επιστημονικά στοιχεία.

Μα έχουμε πει μερικές χιλιάδες φορές οτι το να φοράς μάσκα δεν σε προστατεύει από τους άλλους αλλά προστατεύει τους άλλους από εσένα εφόσον είσαι άρρωστος...

Δεν λέει κανείς να μην φοράς αν είσαι άρρωστος!

Και σαφώς οι υγειονομικοί την χρειάζονται περισσότερο γιατί ασχολούνται καθημερινά με άτομα που έχουν προβλήματα υγείας...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
4 minutes ago, kaspito said:

Τρολλάρουν επειδή λένε ψέματα.

Αν δε δουλεύουν οι μάσκες να τις καταργήσουμε και στα νοσοκομεία τότε.

Πόσο ανορθολογισμός πια, βρες μου έναν ιατρό από τις ασιατικές χώρες που πρωτοστατούν στην καταπολέμιση του ιού να λέει τέτοιες αστειότητες.

Δεν άκουσες τίποτα από όσα είπε ο Τσιόδρας ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Πως γίνεται η Ινδία να έχει τόσο λίγα κρούσματα?🙄

να σου πω. Εμεις λεμε κανουμε "λιγα" τεστ και κανουμε 1500 τεστ ανα 1 εκ κατοικους

η Ινδια κανει 32 τεστ ανα 1εκ κατοικους (πηγη -> https://www.hindustantimes.com/india-news/some-of-india-s-biggest-states-have-abysmal-testing-numbers/story-8CoLZEmBG6NxKc0Z3BI9KI.html)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί απορούν που ο κόσμος πήγε να βγάλει λεφτά; Ζούνε σε άλλη χώρα και νομίζουν ότι γίνονται νόμιμες συναλλαγές σε όλα; Στα threads με ενοίκια να πας στο ινσομνια, οι μισοί πληρώνουν μαύρα το νοίκι. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι τα κρούσματα και οι θάνατοι πάνε σε "σκαλοπάτια" κάθε μέρα. Στην αρχή είχαμε 20-30 κρούσματα τη μέρα και 0-2 θανάτους για λίγες μέρες, μετά 40-60 κρούσματα και 2-4 θανάτους και εδώ και 2-3 μέρες είμαστε στα 80-100 κρούσματα τη μέρα και 5-7 θανάτους..

Λογικά είναι. Είμαστε ακόμη σε αύξηση. Αν και χθες ήταν 56 τα νέα κρούσματα που ανιχνεύτηκαν. Μπορεί να πάμε στα 10.000 με 1000 νεκρούς μέχρι να τελειώσει όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ADHD είπε

 

Υπερβολες γραφονται απο ολες τις πλευρές πρεπει να φιλτράρεις ομως τις πληροφοριες, ο στρατος στους δρομους συμβαινει οταν χαθει η μπαλα εντελως και εχουμε στρατιωτικό νομο, φαντάζομαι οτι ελπιζουν ολοι να μη φτασουμε εκει...

Και εγω το ίδιο αρα που θα σε επηρέαζε σε κατι αν για παραδειγμα ακολουθουσαμε μετρα Κυπρου?? Παλι τα ιδια δεν θα μπορουσες να κανεις??

Δεν γνωρίζω τα μέτρα της Κύπρου οπότε δεν μπορώ ν"απαντήσω.

Μα ο στρατός στους δρόμους δεν θα με κανε να νιώθω καλά.Ας ρωτήσουμε αυτούς που το βίωσαν πριν κάμποσα χρόνια πως ένιωθαν με τον στρατό στους δρόμους..

Ας μη ξεφύγουμε άλλο.

Συμφωνώ με το "μένουμε σπίτι"  κ διαφωνώ κάθετα με το "στρατό στους δρόμους για να βάλουν μυαλό ορισμένοι"..έτσι ακριβώς γράφτηκε.

Υγεία για όλους κ καλή σας συνέχεια.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μας έδωσε η Κίνα 8.5 εκατομμύρια μασκες (όχι δωρεάν). Τώρα ελπίζω να μην υπάρχει έλλειψη σε όσους τις χρειάζονται. 

13,5εκ μάσκες και είναι δωρεά του Ιδρύματος Ωνάση

https://slpress.gr/snews/o-mitsotakis-parelave-13-5-ekat-maskes-apo-tin-kina-dorea-toy-idrymatos-onasi-vinteo/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lovesucks είπε

Δεν γνωρίζω τα μέτρα της Κύπρου οπότε δεν μπορώ ν"απαντήσω.

Μα ο στρατός στους δρόμους δεν θα με κανε να νιώθω καλά.Ας ρωτήσουμε αυτούς που το βίωσαν πριν κάμποσα χρόνια πως ένιωθαν με τον στρατό στους δρόμους..

Ας μη ξεφύγουμε άλλο.

Συμφωνώ με το "μένουμε σπίτι"  κ διαφωνώ κάθετα με το "στρατό στους δρόμους για να βάλουν μυαλό ορισμένοι"..έτσι ακριβώς γράφτηκε.

Υγεία για όλους κ καλή σας συνέχεια.

κυπρο που ζω δεν υπαρχει στρατος στους δρομους και δεν ξερω ποιος το μεταδιδει αυτο , στη κυπρο υπαρχει αστυνομια εξω και ελεγχει εαν εστειλες μηνυμα ,εχεις δικαιωμα για μια εξοδο μονο και μια βολτα με το κατοικιδιο... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, valkon είπε

Γιατί απορούν που ο κόσμος πήγε να βγάλει λεφτά; Ζούνε σε άλλη χώρα και νομίζουν ότι γίνονται νόμιμες συναλλαγές σε όλα; Στα threads με ενοίκια να πας στο ινσομνια, οι μισοί πληρώνουν μαύρα το νοίκι. 

Να σηκώσουν με καρτα απο το ATM τα χρήματα, παίζει σαν επιλογή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αρχιζω να πιστευω οτι μας δουλευουν  ψιλο γαζι. Βλεπω τωρα ερτ και λεει 82 νεα κρουασματα σημερα και συνολικα πλεον 1314. Τα χθεσινα συνολικα κρουσματα ητανε 1212 το θυμαμαι 100% μου εμεινε ο αριθμος. Μαλλον δεν ξερω εγω προσθεση και 1212+82 = 1314.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, VanJ είπε

Μύκητες και σταφυλόκοκκο. Όποιος έχει παιδί με εξανθήματα, το πρώτο πράγμα που ρωτάει ο παιδίατρος είναι αν πήγε σε παιδική χαρά με άμμο. Και το πρώτο που σου απαγορεύει αν ήταν σταφυλόκοκκος είναι να ξαναπάς σε παιδική χαρά με άμμο. Η άμμος της παραλίας είναι συνήθως πιο καθαρή από αυτήν της παραλίας (λέμε τώρα).

Ποτέ δε μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο, μάλλον ο,τι με ακουμπάει πεθαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Δεν γνωρίζω τα μέτρα της Κύπρου οπότε δεν μπορώ ν"απαντήσω.

Μα ο στρατός στους δρόμους δεν θα με κανε να νιώθω καλά.Ας ρωτήσουμε αυτούς που το βίωσαν πριν κάμποσα χρόνια πως ένιωθαν με τον στρατό στους δρόμους..

Ας μη ξεφύγουμε άλλο.

Συμφωνώ με το "μένουμε σπίτι"  κ διαφωνώ κάθετα με το "στρατό στους δρόμους για να βάλουν μυαλό ορισμένοι"..έτσι ακριβώς γράφτηκε.

Υγεία για όλους κ καλή σας συνέχεια.

Eγώ το έγραψα και δεν είναι το θέμα αν έθιξα εσένα ή τον καθένα,εγώ δεν θέλω να δω ούτε τον στρατό να επιβάλλει τα μέτρα ούτε στρατιωτικά φορτηγά να μεταφέρουν σωρούς.

Σε καμία από τις 2 περιπτώσεις δεν θέλω να δω στρατιωτικό όχημα έξω.

Κατανοητό ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Δεν γνωρίζω τα μέτρα της Κύπρου οπότε δεν μπορώ ν"απαντήσω.

Μα ο στρατός στους δρόμους δεν θα με κανε να νιώθω καλά.Ας ρωτήσουμε αυτούς που το βίωσαν πριν κάμποσα χρόνια πως ένιωθαν με τον στρατό στους δρόμους..

Ας μη ξεφύγουμε άλλο.

Συμφωνώ με το "μένουμε σπίτι"  κ διαφωνώ κάθετα με το "στρατό στους δρόμους για να βάλουν μυαλό ορισμένοι"..έτσι ακριβώς γράφτηκε.

Υγεία για όλους κ καλή σας συνέχεια.

Εντάξει δεν θα είναι το ίδιο με το '67-'74, καμία σχέση. Η μόνη περίπτωση στρατού στο δρόμο θα ήταν αν αυξάνονταν πολύ τα κρούσματα και υπήρχε και αρκετή ανυπακοή στα μέτρα. Το πρώτο δεν συμβαίνει, μέχρι στιγμής τουλάχιστον, όσο για το δεύτερο υπάρχει σίγουρα ανυπακοή από κάποιους αλλά δεν είναι γενικευμένη. Για κάποιον που κάνει αυτό που πρέπει δεν θα αλλάξει κάτι, απλά ότι θα υπάρχει στρατός στον δρόμο, αλλά εντάξει θα είναι για πολύ συγκεκριμένο λόγο. Προσωπικά όσες φορές έχω βγει έξω και έχω πάει από κεντρικούς δρόμους, αστυνομία δεν έχω δει ούτε για δείγμα. Οπότε αν απαιτηθεί περισσότερη επιτήρηση και η αστυνομία δηλώσει αδυναμία τότε θα βγει στρατός, αλλά χωρίς τανκς και τέτοια προφανώς, μόνο περίπολα φαντάζομαι..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Pwpwpw said:

Εγω αρχιζω να πιστευω οτι μας δουλεουν  ψιλο γαζι. Βλεπω τωρα ερτ και λεει 82 νεα κρουασματα σημερα και συνολικα πλεον 1314. Τα χθεσινα συνολικα κρουσμστα ητανε 1212 το θυμαμαι 100% μου εμεινε ο αριθμος. Μαλλον δεν ξερω εγω προσθεση και και 1212+82 = 1314

Να φροντίζεις να ακούς τις ανακοινώσεις και να μη διαβάζεις μόνο τους τίτλους! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...