Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο βιντεο βλεπω εναν να επιτίθεται στον δημοτικο αστυνομικο με σκοπο ν'αρπαξει- καταστρεψει το μπλοκ. Εκεινη την στιγμη ο αλλος δημοτικος ατυνομικος επεμβαινει κανωντας ενα υποτυπώδης κεφαλοκλείδωμα ωστε να τον αποτρέψει πραγμα που καταφέρνει και στην συνεχεια δεν χρησιμοποιει βια.Αρα ο δημοτικος αστυνομικος ενεργει με βια τοση ωστε να αποτρεψει την επιθεση πραγμα που εχει δικαιωμα ( ακομα και ενας απλος πολιτης που δεχεται επιθεση εχει δικαιωμα  να προστατευσει τον εαυτο του ή ακομα και αντικειμενα που ειναι δικα του και ο αλλος παει να καταστρεψει η αφαιρεσει).Ο ηλικωμενος διαπρατει ποινικα αδικημετα της αντιστασης κατα της αρχης και της φθορας δημοσιου εγγραφου (αν το εσκισε).Ο δημοτικος αστυνομικος εχει δικαιωμα (σιγουρα) και δεν ξερω και την υποχρεωση λογω της ιδιοτητας του να τον συλλαβει και να τον παραδωση στις αστυνομικε ς αρχες πραγμα που εκαναν . Αρα αποψεις οτι δεν επρεπε ν'ασκησει βια ο δημοτικος ή δεν εχει το δικαιωμα να τον συλλαμβει ειναι λανθασμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, dazed είπε

Το οποιο δεν εγινε ποτε ετσι και αλλιως: 

Εντάξει, αν όντως είναι fake το Open πρέπει να φάει μερικά εκατομμύρια πρόστιμο να έρθει στα ίσια του.

Είπαμε να δείξουμε μια ανοχή στα σκουπιδοsites, που και γι' αυτούς έχω πάντα διαθέσιμο ευχολόγιο βέβαια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, kaspito said:

Ρε τρολλάρουν άσχημα, για δε λένε ότι χρειάζονται τις μάσκες για τους υγειονομικούς διότι παίζει έλλειψη στις δυτικές χώρες. Αν είναι δυνατόν να βγαίνουν και να λένε ότι δεν υπάρχουν επιστημονικά στοιχεία.

Τρολλάρουν επειδή δεν σου λένε αυτό που θέλεις να ακούσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

1212 κρούσματα μέχρι χθες, +82 νέα σήμερα, άρα σε σύνολο έχουμε 1294... Αλλά σήμερα ανακοινώθηκαν 1314 συνολικά!

υπαρχουν τεστ σε εκρεμμοτητα, οταν βγουν τα αποτελεσματα "χρεωνονται" τα κρουσματα στην αντιστοιχη μερα

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Θυμάται κάποιος πόσοι ήταν χθες σε ΜΕΘ;

79

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

1212 κρούσματα μέχρι χθες, +82 νέα σήμερα, άρα σε σύνολο έχουμε 1294... Αλλά σήμερα ανακοινώθηκαν 1314 συνολικά!

Τσιόδρας: Ανακοινώνουμε 82 νέα κρούσματα, έχουν ανιχνευθεί 20 άλλα κρούσματα σε κρουαζιερόπλοιο 482 ατόμων.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kaspito είπε

Light είναι τα σημερινά μέτρα?  😃 

Ιταλία δεν γίνεσαι με την καμία από την στιγμή που έχουν κλείσει τα περισσότερα μέρη που ο κόσμος συνωστίζεται πριν να γίνει διασπορά του ιού. 

Light δεν ειναι συμφωνα με τον αριθμο των κρουσμάτων ισως αλλα ως προληπτικό μετρο για να μη γινουμε χειροτερα ναι light ειναι..

2 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Δεν έγραψαν αυτό..ήταν ξεκάθαροι ως προς τον στρατό στους δρόμους.

Εγώ ,αν κ δεν αφορά κάποιον εδώ μέσα, ανήκω σ"αυτούς που απ"όταν έκλεισαν σχολεία  βγαίνω μόνο για τα απαραίτητα κ δεν έχω δει γονείς κ αδέρφια ούτε από το 1,5 μέτρο.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Υπερβολες γραφονται απο ολες τις πλευρές πρεπει να φιλτράρεις ομως τις πληροφοριες, ο στρατος στους δρομους συμβαινει οταν χαθει η μπαλα εντελως και εχουμε στρατιωτικό νομο, φαντάζομαι οτι ελπιζουν ολοι να μη φτασουμε εκει...

Και εγω το ίδιο αρα που θα σε επηρέαζε σε κατι αν για παραδειγμα ακολουθουσαμε μετρα Κυπρου?? Παλι τα ιδια δεν θα μπορουσες να κανεις??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, billdanos είπε

Τρολλάρουν επειδή δεν σου λένε αυτό που θέλεις να ακούσεις? 

Τρολλάρουν επειδή λένε ψέματα.

Αν δε δουλεύουν οι μάσκες να τις καταργήσουμε και στα νοσοκομεία τότε.

Πόσο ανορθολογισμός πια, βρες μου έναν ιατρό από τις ασιατικές χώρες που πρωτοστατούν στην καταπολέμιση του ιού να λέει τέτοιες αστειότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ADHD είπε

Το αντιθετο ζητανε, να ακολουθησει ο κοσμος αυτα τα light μετρα για να μη γίνουμε Ιταλια η να μη χρειαστει να παρουν σκληροτερα μετρα.. Εκτος και αν εισαι απο αυτους που πιστευουν οτι δεν χρειαζονται ουτε αυτα...

Οχι φίλε μου.Σαφέστατα κάποιοι θέλουν να δουν στρατό στο δρόμο και το λένε χωρίς αναστολές(δυστυχώς μαζεύουν και λαικ)

Μεταξύ μέτρων και τανκς στο δρόμο,υπάρχει τεράστιο χάσμα.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι τα κρούσματα και οι θάνατοι πάνε σε "σκαλοπάτια" κάθε μέρα. Στην αρχή είχαμε 20-30 κρούσματα τη μέρα και 0-2 θανάτους για λίγες μέρες, μετά 40-60 κρούσματα και 2-4 θανάτους και εδώ και 2-3 μέρες είμαστε στα 80-100 κρούσματα τη μέρα και 5-7 θανάτους..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Στην πραγματικότητα η ρίζα του προβλήματος είναι το να ζητάς από τους ανθρώπους να διαλέξουν μεταξύ της ιδιωτικότητάς τους και της υγείας τους, γιατί πρόκειται για ψευτοδίλημμα. Μπορούμε και πρέπει να απολαμβάνουμε τόσο την ιδιωτικότητα μας όσο και την υγεία μας. Μπορούμε να επιλέξουμε να προστατέψουμε την υγεία μας και να σταματήσουμε την επιδημία του κορωνοϊού όχι με την καθιέρωση καθεστώτων ολοκληρωτικής επιτήρησης, αλλά με την ενδυνάμωση των πολιτών. Τις τελευταίες εβδομάδες, ορισμένες από τις πιο επιτυχημένες προσπάθειες ανάσχεσης της πανδημίας του κορωνοϊού τέθηκαν σε εφαρμογή από τη Νότια Κορέα, την Ταϊβάν και τη Σιγκαπούρη. Και μολονότι οι χώρες αυτές χρησιμοποίησαν κάποιες εφαρμογές παρακολούθησης, στηρίχθηκαν πολύ περισσότερο στη διενέργεια εξετάσεων για τον κορωνοϊό σε ευρύ φάσμα του πληθυσμού, στην ειλικρινή αναφορά των κρουσμάτων από τους πάσχοντες και στην προθυμία συνεργασίας ενός καλά πληροφορημένου κοινού.
Δεν είναι η κεντρική παρακολούθηση κι οι σκληρές τιμωρίες ο μόνος τρόπος να κάνει κανείς τους πολίτες να συμμορφωθούν με ευεργετικές οδηγίες. Όταν εξηγήσει κανείς στον κόσμο τα επιστημονικά δεδομένα και όταν ο κόσμος εμπιστεύεται τις Αρχές που του εξηγούν αυτά τα δεδομένα, τότε οι πολίτες μπορούν να κάνουν το σωστό, έστω κι αν δεν έχουν τον «Μεγάλο Αδελφό» πάνω απ’ το κεφάλι τους. Ένας καλά ενημερωμένος και με ίδιον κίνητρο πληθυσμός είναι συνήθως πολύ ισχυρότερος και αποτελεσματικός από έναν επιτηρούμενο από την αστυνομία, αδαή πληθυσμό.
Πάρτε για παράδειγμα, το πλύσιμο των χεριών με σαπούνι - μια από τις μεγαλύτερες προόδους που σημειώθηκαν ποτέ στον τομέα της ανθρώπινης υγιεινής, μια απλή ενέργεια, που σώζει εκατομμύρια ζωές ετησίως. Αν και το θεωρούμε σήμερα δεδομένο, οι επιστήμονες ανακάλυψαν τη σημασία του πλυσίματος των χεριών με σαπούνι μόλις τον 19ο αιώνα. Πριν από αυτό, ακόμη και οι γιατροί και οι νοσηλευτές έκαναν τη μία μετά την άλλη τις χειρουργικές επεμβάσεις χωρίς να πλένουν τα χέρια τους. Δισεκατομμύρια άνθρωποι σήμερα πλένουν καθημερινά τα χέρια τους, όχι επειδή φοβούνται την αστυνομία σαπουνιού, αλλά επειδή αντιλαμβάνονται τα γεγονότα: πλένω τα χέρια μου με σαπούνι επειδή έχω ακούσει για ιούς και βακτήρια, καταλαβαίνω ότι αυτοί οι μικροσκοπικοί οργανισμοί προκαλούν ασθένειες και ξέρω ότι το σαπούνι μπορεί να τους απομακρύνει.
Αλλά για να επιτευχθεί ένα τέτοιο επίπεδο συμμόρφωσης και συνεργασίας απαιτείται εμπιστοσύνη, να εμπιστεύεσαι την επιστήμη, τις Αρχές και τα ΜΜΕ. Τα τελευταία χρόνια, ανεύθυνοι πολιτικοί έχουν εσκεμμένα υπονομεύσει την εμπιστοσύνη στην επιστήμη, στις δημόσιες Αρχές και στα ΜΜΕ. Οι ίδιοι ανεύθυνοι πολιτικοί τώρα ίσως μπουν στον πειρασμού να ακολουθήσουν το δρόμο του αυταρχισμού, υποστηρίζοντας ότι δεν μπορεί κανείς να εμπιστευτεί το λαό ότι θα κάνει το σωστό.
Κανονικά η εμπιστοσύνη που έχει διαβρωθεί εδώ και χρόνια, δεν μπορεί να ανοικοδομηθεί σε μια νύχτα. Αλλά οι καιροί που ζούμε, δεν είναι κανονικοί. Σε μια περίοδο κρίσης μπορούν να αλλάξουν γρήγορα τα μυαλά. Μπορείτε να μαλώνετε επί χρόνια με τα αδέλφια σας, αλλά σε μια έκτακτη ανάγκη, ανακαλύπτετε ξαφνικά μια κρυμμένη δεξαμενή εμπιστοσύνης και αδελφοσύνης και σπεύδετε να βοηθήσετε ο ένας τον άλλον. Αντί να χτίσουμε ένα καθεστώς επιτήρησης, δεν είναι πολύ αργά για την ανοικοδόμηση της εμπιστοσύνης των ανθρώπων στην επιστήμη, στις δημόσιες Αρχές και στα ΜΜΕ. Οπωσδήποτε θα πρέπει να χρησιμοποιούμε και τις νέες τεχνολογίες, αλλά αυτές οι τεχνολογίες θα πρέπει να ενδυναμώνουν τους πολίτες. Είμαι υπέρ της παρακολούθησης της θερμοκρασίας του σώματός μου και της αρτηριακής μου πίεσης, αλλά αυτά τα δεδομένα δεν θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν για τη δημιουργία μιας πανίσχυρης κυβέρνησης. Αντίθετα, τα δεδομένα αυτά θα πρέπει να μου επιτρέψουν να λαμβάνω πιο ενημερωμένες προσωπικές επιλογές και επίσης να μπορώ να καθιστώ υπόλογη την κυβέρνηση για τις αποφάσεις της.
Αν μπορούσα να παρακολουθώ την κατάσταση της υγείας μου επί 24 ώρες το 24ωρο, θα μάθαινα όχι μόνο εάν έχω γίνει επικίνδυνος για την υγεία των γύρω μου, αλλά και ποιες συνήθειές μου συμβάλλουν στην κατάσταση της υγείας μου. Και αν μπορούσα να αποκτήσω πρόσβαση και να αναλύσω αξιόπιστα στατιστικά στοιχεία για τη διάδοση του κορωνοϊού, θα ήμουν σε θέση να κρίνω αν η κυβέρνηση μου λέει την αλήθεια και εάν υιοθετεί τις σωστές πολιτικές για την καταπολέμηση της επιδημίας. Όποτε οι άνθρωποι μιλούν για παρακολούθηση, να θυμόμαστε ότι την ίδια τεχνολογία παρακολούθησης μπορούν συνήθως να χρησιμοποιήσουν όχι μόνο οι κυβερνήσεις για την παρακολούθηση ατόμων – αλλά και τα άτομα για να παρακολουθούν τις κυβερνήσεις.
Η επιδημία του κορωνοϊού συνιστά επομένως μια μεγάλη δοκιμασία της κοινωνικής ευθύνης. Το διάστημα που ακολουθεί ο καθένας μας πρέπει να επιλέξει να εμπιστευτεί τα επιστημονικά δεδομένα και τους ειδικούς στον τομέα της υγειονομικής περίθαλψης και όχι τις αβάσιμες θεωρίες συνωμοσίας και πολιτικούς που νοιάζονται μόνο για τους εαυτούς τους. Αν δεν καταφέρουμε να κάνουμε τη σωστή επιλογή, μπορεί να υπογράψουμε την παράδοση των πιο πολύτιμων ελευθεριών μας, πιστεύοντας ότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να διασφαλίσουμε την υγεία μας.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis72 είπε

Οχι φίλε μου.Σαφέστατα κάποιοι θέλουν να δουν στρατό στο δρόμο και το λένε χωρίς αναστολές(δυστυχώς μαζεύουν και λαικ)

Μεταξύ μέτρων και τανκς στο δρόμο,υπάρχει τεράστιο χάσμα.

Δεν ξέρω αν εννοείς εμένα,αλλά καμία σχέση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis72 είπε

Οχι φίλε μου.Σαφέστατα κάποιοι θέλουν να δουν στρατό στο δρόμο και το λένε χωρίς αναστολές(δυστυχώς μαζεύουν και λαικ)

Μεταξύ μέτρων και τανκς στο δρόμο,υπάρχει τεράστιο χάσμα.

Θα ξαναπω το ιδιο που απαντησα παραπανω αν τυχει και δεις στρατο στο δρομο σημαινει οτι το πραγμα ξεφυγε ασχημα, αν υπαρχουν ατομα που θελουν να δουν τετοιες καταστάσεις τι να πω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...