Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, PostHelper είπε



Αυτο δεν σημαινει βεβαια πως τον Ιουνιο, θα παραμενουμε μεσα οπως τωρα. Αφου και λογικα η ζεστη θα βοηθησει στην ελαττωση της μεταδικοτικοτητας του ιου και θα εχουν πεσει πολυ τα κρουσματα και ενω δεν θα εχει φυγει ο ιος, θα μπορουμε να κυκλοφορουμε εξω χωρις συμπληρωση χαρτιων κλπ, θα ανοιξουν και τα μαγαζια και απλως θα υπαρχουν πολλα μετρα προστασιας, διατηρηση αποστασεων, κλπ κλπ.

θάλασσα στην αττική να δω πώς θα πάμε, όσοι κάναμε νωρίς μάρτη απρίλη παλευόταν η φάση,  από μάιο και μετά γίνονται κλαμπ οι παραλίες 

 

και σε κάτι άκυρα κατσάβραχα που ξέρω αν σκάσουν 10-15 , που θα σκάσουν, γίναμε 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Eleni220 είπε

Το θέμα είναι ότι νομίζετε θα είστε οι μόνοι που θα σκεφτείτε να πάτε στο άλσος, ενώ ξέρετε ότι την ίδια ιδέα μπορεί να έχουν εκατοντάδες άτομα. Γιατί αν επιτραπεί σε εσένα να πας στο άλσος να τρέξεις, θα πάω κι εγώ, κι ο δίπλα. Άρα θα δούμε εικόνες που είδαμε μερικές βδομάδες πριν. 

Νομιζετε ποιοι? Όταν ειναι να απαντησετε κάπου, διαβάστε το ιστορικό της κουβέντας. Η ερώτηση που έγινε ειναι άλλη και απαντήθηκε ηδη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

θάλασσα στην αττική να δω πώς θα πάμε

15000 χιλιομετρα ακτων εχουμε.😀

Καπου θα βρουμε να παμε που να μην εχει πολυ κοσμο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

θάλασσα στην αττική να δω πώς θα πάμε

Το ίδιο που είπαμε παραπάνω.λιγες ομπρέλες αποστάσεις.θα βάλουν σιγουρα ναυαγοσωστες να κάνουν τους τροχονομους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, manolis115 είπε

Μένω σε αυτό. Ευκαιρία λοιπόν να λύσουν το πρόβλημα που έτσι και αλλιώς είχαν με τον εαυτό τους και τους άλλους αντί να προσπαθούν να ξεφύγουν πηγαίνοντας καφέδες και βόλτες. Να δούνε στα μάτια ποιοί είναι και ποια είναι η σχέση τους με τους ανθρώπους που οι ίδιοι επέλεξαν να ζουν μαζί. Αυτή είναι η άποψη μου. Και όλο αυτό δεν είναι τόσο κακό. Αυτογνωσία είναι. Ο ιός και ο εγκλεισμός είναι απλά η αφορμή και όχι η αιτία των προβλημάτων τους.

Ποιοι να λυσουν τα προβλήματά τους βρε Μανώλη? Που ζουμε ακριβως? Θα λυσει ο άλλος προβληματα που προυπάρχουν? Αν δεν θες να εισαι με την οικογένειά σου και η δουλειά σου αποτελεί διέξοδο, η αν εισαι με έναν άνθρωπο καθαρά απο ανάγκη, αυτά γίνονται.

Δεν μπορω να πιστεψω οτι μιλάμε για ενδοοικογενειακη βια και η λύση ειναι "να τα βρουνε". Δε τα βρηκαν οταν μπορουσαν θα τα βρουν τωρα που δεν έχουν διέξοδο?

Τα θέματα αυτά δε τα λυνουν με ψυχολόγους και δικηγόρους, θα τα λυσουμε στο ινσομνια? Δεν ειναι τοσο απλά τα πράγματα για αυτο έχουμε και αυξηση κρουσμάτων βιας. Αν ηταν απλά θα ειχαμε μείωση

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PostHelper είπε

15000 χιλιομετρα ακτων εχουμε.😀

Καπου θα βρουμε να παμε που να μην εχει πολυ κοσμο.
 

ναι αλλά είμαστε ΠΑΡΑ πολλοί στην Αθήνα, υπερβολικά πολλοί

εγώ ξεκινούσα 30 χλμ πιο πέρα ενώ έχω παραλία στο δήμο μου στα 2χλμ για να είμαι πιο άνετα και πάλι.. από τη μία θα λυσσάξουν πολλοί στην αρχή να βγουν έξω, από την άλλη πολλοί θα φοβούνται οπότε ίσως ισορροπήσει το θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κάνω μια παρατήρηση εδω. 

Το οτι συζητάμε τους λόγους για τους οποιους γινονται κάποια πράγματα, πχ οι απαγορευσεις, δε σημαινει οτι διαφωνουμε με αυτές. Απλά ψάχνουμε τη λογικη.

Μια τέτοια ηταν το κλείσιμο μεγάλων κτημάτων που η περιπτωση του να κολλήσει κάποιος, όσος κοσμος και να μαζευτει ειναι πολυ μικρότερη σε σχέση με το να πάει κάποιος στη δουλειά του πχ ή να ψωνισει.

Κάποιοι το πήρατε ως αντιδραση (και κάποιοι ειπατε τη γνωμη σας που εν τέλη βρέθηκε και η απάντηση). Οχι δεν αντιδραμε στα μέτρα, ισα ισα. 

Αλλά το να μου τη λες επειδη ρωτάω και να αγανακτείς κιολας, βγάζει πολλά στη φορα, όπως και το οτι εν τέλη κάποιοι όντως ζητάτε περισσότερες απαγορεύσεις για λόγους που ανέφερε και ο bildanos τις προάλλες.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το είχα αναφέρει στο #1 ΚορωνοΙός

https://www.newsit.gr/kosmos/italia-pairneis-epidoma-anergias-prepei-na-mazepseis-frouta-kai-laxanika/3005916/

όταν κάποιοι το έπαιζαν κουλ και νόμιζαν ότι θα κάνουν διακοπές στον καναπε...

επονται πολύ περισσότερα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, masteripper είπε

Επειδή το είχα αναφέρει στο #1 ΚορωνοΙός

https://www.newsit.gr/kosmos/italia-pairneis-epidoma-anergias-prepei-na-mazepseis-frouta-kai-laxanika/3005916/

όταν κάποιοι το έπαιζαν κουλ και νόμιζαν ότι θα κάνουν διακοπές στον καναπε...

επονται πολύ περισσότερα...

Πως δεν σκέφτηκαν να βάλουν κι αυτούς που αποφυλακίστηκαν πριν την ώρα τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SOCRATIS1000 είπε

Εγω παντως εχω να αναφερω οτι μετα απο 10 μερες νοσηλειας ο αδερφος μου πηρε εξιτηριο,του εκαναν και το τεστ και βγηκε αρνητικος,παει η πνευμονια παει και η δυσπνοια .Συνολικα 22 μερες απο την στιγμη που το επαθε και μεχρι που βγηκε.10 μερες καραντινα του ειπαν τωρα,αν και ουτε οι γιατροι δεν ξερουν αν μπορει να κολλησει τον αλλον ενω εχει βγει αρνητικος η αν μπορει να ξανακολλησει.

Καλή ανάρρωση να έχει και υγεία από εδώ και πέρα.
Υποπτεύεται πώς το κόλλησε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vassilis_24 είπε

Καλή ανάρρωση να έχει και υγεία από εδώ και πέρα.
Υποπτεύεται πώς το κόλλησε;

Εχω αναφερει πριν μερες πως το κολλησε ,Δουλευε σε νοσοκομειο ακτινολογος ,τον κολλησε μια συναδελφος ,αυτον και αλλους 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και στο ισραηλ που εχουν πολυ καλυτερη οργανωση απο δυτικη χωρα για τετοια θεματα τα εχουν βρει μπαστουνια. Δεκα νεκροι σημερα παρολο οτι κανουν 7000 τεστ ημερησιως, καραντινες σε οσους εμπαιναν απο εξωτερικό εδω και καιρο, επιθετικη ιχνηλατηση κτλ. Δειχνει ποσο επικινδυνος ειναι αυτος ο ιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, pontez2 said:

Ποιοι να λυσουν τα προβλήματά τους βρε Μανώλη? Που ζουμε ακριβως? Θα λυσει ο άλλος προβληματα που προυπάρχουν? Αν δεν θες να εισαι με την οικογένειά σου και η δουλειά σου αποτελεί διέξοδο, η αν εισαι με έναν άνθρωπο καθαρά απο ανάγκη, αυτά γίνονται.

Δεν μπορω να πιστεψω οτι μιλάμε για ενδοοικογενειακη βια και η λύση ειναι "να τα βρουνε". Δε τα βρηκαν οταν μπορουσαν θα τα βρουν τωρα που δεν έχουν διέξοδο?

Μεγάλη συζήτηση Pontez αυτή.  Σε αυτό που μένω είναι ότι ο εγκλεισμός δεν δημιουργεί καταστάσεις απλά επιδεινώνει καταστάσεις που ήδη υπάρχουν. Σε αυτό συμφωνούμε και οι δύο νομίζω. Υπάρχει ανάγκη να μείνουμε σπίτι. Αυτός που ασκεί οικογενειακή βία την ασκούσε και πριν τον εγκλεισμό. Απλά τώρα θα την ασκεί σε μεγαλύτερη συχνότητα. Όταν λέω για λύση δεν μιλάω για την οικογενειακή βία αλλά για μικρότερης φύσης προβλήματα που μπορεί να έχουμε με εμάς η στις σχέσεις με τους άλλους ανθρώπους που έχουμε κοντά μας που εξαιτίας του εγκλεισμού θα βγουν στην επιφάνεια η τα ξέραμε αλλά προσπαθούσαμε να μην ερχόμαστε αντιμέτωποι με αυτά. Οι περισσότεροι δεν ξέρουν πρώτα από όλα να αντέχουν το εαυτό τους. Να αντέχεις τον εαυτό σου συμπεριλαμβανόμενων και των επιλόγων σου. Όχι μόνο αυτό που είσαι εσύ αλλά και αυτό που έχεις επιλέξει να ζεις. Ποιους ανθρώπους έχεις επιλέξει γύρω σου. Όλη αυτή η κατάσταση μπορεί να μας βοηθήσει να κάνουμε μια αυτοεξέταση και να δούμε που βρισκόμαστε βοηθώντας στην αυτογνωσία μας. Να εντοπίσουμε τα προβλήματα μας και να μην κρυβόμαστε. Έτσι μπορούμε να δούμε κάποιο φως. Κάποια λύση. Γιατί θα έχουμε κάνει το πρώτο βήμα. Να μην τρέχουμε μακριά τους αλλά να τα δούμε. Φυσικά η λύση δεν θα βρεθεί τώρα σε αυτήν την κατάσταση αλλά θα έχει γίνει ένα πρώτο βήμα.

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...