Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, legendw84it είπε

Γιατί τον εξωτερικό χώρο στον Πάρκο Νιάρχου υπήρχε λόγος; Αυτό με τα πάρκα και τις παραλίες και την κολύμβηση είναι πρωτάκουστο και γελοίο. Η μετάδοση γίνεται στα μέσα μεταφοράς, στα σούπερ μάρκετ, στα νοσοκομεία και σε οποιονδήποτε κλειστό χώρο.

Ακομη και στις λαϊκές αν κάποιος δεν πιάσει την μούρη του από τα τρόφιμα, που μια στις τόσες τα έπιασε και ένας φορέας, πολύ δύσκολα να κολλήσει αν πάει και πλύνει τα χέρια του μετά και πλένει τα τρόφιμα επίσης. Σε εξωτερικό χώρο μάλλον γρίπη μπορεί να αρπάξει κανένας και όχι κορονοϊο.

Γιατρος; Επιστημων;

Η απλα, ενας ακομα Ελληνας που (νομιζει οτι) ξερει καλυτερα απο τους ειδικους ;

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 1/4/2020 στις 2:20 ΜΜ, Sanjuro είπε

Αλήθεια σου φταίνε οι ηλικιωμένοι εσένα;; Σου φταίει ο ξεμοραμένος Παππούς ή Γιαγιά που τρέμει αν δεν του μπήκε η σύνταξη γιατί δεν θα έχει να φάει;; Δεν ξέρω τι να πω με μερικούς από εσάς. Εσύ συγκεκριμένα έχεις πάρει υπόπτως προσωπικά το να μην αποδοθούν ευθύνες στην Δεξιά* ή αλλιώς το παραμυθάκι πως όλα είναι ατομική ευθύνη.

*(αρχικά έγραψα "Κυβέρνηση" αλλά εσύ για κάποιο λόγο το πήγες εκεί, οπότε είπα να τονίσω αυτό το γεγονός)

By the way, οι τηλεφακοί και η τρομολαγνεία έχουν λειτουργικά έξοδα... 

https://tvxs.gr/news/ellada/i-kybernisi-apallassei-toys-kanalarxes-apo-tin-kataboli-dosis-21-ek-eyro-gia-tis-tileopt

https://virus.com.gr/apisteyto-o-koronaios-egine-3-fores-pio-metadotikos-apo-oti-pisteyame/

Μια στιγμή. Χαρίζεται η δόση η μεταφέρεται για το 2021 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καθόμαστε και συζητάμε ακόμα γιατί δε μπορείς να πας για τρέξιμο στο λιμάνι και αν ο ιός είναι σκευωρία των Νεφελίμ με τον Χαρδαλιά ώστε να κόψουν τον καφέ του Μήτσου απο τα Πετράλωνα.

Οπότε καλά πάμε..

 Η απάντηση σε όλα αυτά είναι να αναρωτηθούμε αν ο Ιταλός και Ισπανός υποφέρει και αυτός επειδή του έκοψαν το jogging, τη λειτουργία στην εκκλησία και το κολύμπι..και εάν όχι..τότε γιατί..

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

 Καθόμαστε και συζητάμε ακόμα γιατί δε μπορείς να πας για τρέξιμο στο λιμάνι και αν ο ιός είναι σκευωρία των Νεφελίμ με τον Χαρδαλιά ώστε να κόψουν τον καφέ του Μήτσου απο τα Πετράλωνα.

Οπότε καλά πάμε..

 Η απάντηση σε όλα αυτά είναι να αναρωτηθούμε αν ο Ιταλός και Ισπανός υποφέρει και αυτός επειδή του έκοψαν το jogging, τη λειτουργία στην εκκλησία και το κολύμπι..και εάν όχι..τότε γιατί..

Το συζητανε οι Ελληναρες βασικα, οχι επειδη θεωρουν οτι ειναι λαθος μετρο (ασε τι λενε εδω κι εκει για να δικαιολογησουν τους ανυπακουους εαυτους τους) αλλα επειδη ειναι απο τα ελαχιστα μετρα που εφαρμοζονται σε αυτη τη χωρα και τους θιγει τον εγωισμο και την "μαγκια". Ειναι εξω η αστυνομια και κοβει προστιμα. Κι ετσι ο Ελληναρας που μεχρι προτινος πετσοκοβε τον νομο και την κοινωνικη ευθυνη κατα βουληση  και -κυριως- επιδεικνυοντας το ως επιτευγμα, τωρα γυρναει σπιτι με σκυμμενο το κεφαλι και με ενα 150ρι στο χερι. Αυτο χαλαει τον Ελληναρα κι οχι το μετρο. Και επειδη τον χαλαει, καθεται και κανει αναλυσεις για το αν τα μετρα ειναι σωστα ή λαθος...Απο αναλυσεις επι παντος επιστητου ο Ελληναρας αλλωστε, αλλο τιποτε. Εχετε δει εσεις ποτε ανθρωπο που παρκαρε πανω σε διαβαση ή σε ραμπα αναπηρων, να μην σας αναλυει την ενεργεια του και να μην βγαζει θυτες τους...αναπηρους ή την ραμπα;

Αντικαπνιστικος πχ υπαρχει πολλα χρονια τωρα, αλλα τωρα εφαρμοστηκε και πεσαν προστιμα κι ακουσες παλι ολους τους Ελληναρες να σου μιλανε για καταπατηση ανθρωπινων δικαιωματων...Μετα απο κανα 2μηνο και τους περασε και προσαρμοστηκαν και ησυχασαν και τελειωσαμε με αυτη την τριτοκοσμικη κι επικινδυνη γελοιοτητα που επικρατουσε σε κλειστους χωρους.

Χαιρομαι παντως, διοτι αποδεικνυεται οτι οταν υπαρχει πολιτικη θεληση να εφαρμοστουν τα μετρα, τοτε η χωρα αυτη μπορει να λειτουργησει συνενταγμενα και υπευθυνα. Στο τελος της ημερας οι Ελληναρες ειτε θα εχουν προσαρμοστει στο κοινωνικο συνολο (και οχι το κοινωνικο συνολο να προσαρμοζεται στην μαγκια του καθε ηλιθιου που παριστανει τον εξυπνομαγκα που γινεται εδω και 10 ετιες), οι δε απροσαρμοστοι θα τεινουν να γινονται μειοψηφια, περιθωριακοι και δακτυλοδεικτουμενοι, οπως ακριβως τους αξιζει.

Kudos για την εφαρμογη των μετρων και στους πολιτες που τα εφαρμοζουν απο μονοι τους αλλα και στην πολιτεια που δεν ανεχεται και δεν χαριζεται σε αυτην την διαχρονικη καρικατουρα που λεγεται Ελληναρας. Ωρα να τελειωνουμε με αυτον τον παρασιτισμο στην κοινωνια μας και μακαρι η τρεχουσα κατασταση να αποτελεσει αφετηρια για εφαρμογη νομων και σε πολλα περισσοτερα θεματα και κυριως για αφανισμο ή εστω περιθωριοποιηση της καρικατουρας αυτης.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οδηγία είναι σαφής νομίζω: Περιορισμός όλων των δραστηριοτήτων εκτός των απαραιτήτως αναγκαίων. Αν είσαι πάνω από 14 χρονών μην ρωτάς τι είναι αναγκαίο. Θα έπρεπε να ξέρεις. Θα χρειαστεί επίσης να πείσεις τον πατέρα σου ή τη μητέρα σου αν τυχόν νοσήσουν βαριά, χτύπα ξύλο, ακόμα κ αν δεν τους κολλήσεις εσύ

Πάμε πάλι λοιπόν:
Αν βγεις να τρέξεις στο τεράστιο πάρκο μπορεί να μην κολλήσεις κορονοιό γιατί έχεις απόσταση ασφαλείας, υπάρχει όμως μια μικρή πιθανότητα να στραμπουλήξεις το πόδι σου, μπορεί να σου επιτεθεί ένα αδέσποτο και να χρειαστείς ράμματα, μπορεί να σε πιάσει μια αλλεργία από την γύρη ή να συμβεί κάτι απίθανο και να χρειαστείς γιατρό. Εκεί ο κίνδυνος να κολλήσεις είναι μεγάλος. Βέβαια θα μου πεις, σιγά μην συμβεί σε μένα, έχεις δίκιο, πολύ μικρή η πιθανότητα, αμελητέα άρα είμαι μαζί σου ως εδώ.
 
Αν βγούμε όμως όλοι έξω ή έστω οι μισοί, ακόμα και αν τηρήσουμε τις αποστάσεις, ακόμα και σε βάρδιες, οι μικρές-αμελητέες πιθανότητες του καθενός πολλαπλασιάζονται και γίνονται ένα πολύ πιθανό σενάριο, σχεδόν βέβαιο ότι κάποιοι θα χρειαστούμε γιατρό και για κάτι άσχετο εκτός απο κορονοιο. 
 
Ευχαρίστως θα έβγαινα κ εγώ τώρα για ένα τρέξιμο ή ποδήλατο που ίσως να μην το έχω κάνει και ποτέ στη ζωή μου γιατί με είχαν κερδίσει τα καφέ και τα μπαρ αλλά πλέον έχω πήξει μέσα, θέλω τουλάχιστον μια βόλτα να ξελαμπικάρω. Και επίσης θέλω να βγω περισσότερο όταν βλέπω κόσμο εξω να κινείται κανονικά, να γυμνάζεται, να βγάζει βόλτα τον παγκολίνο του, επηρεάζομαι και σκέφτομαι μήπως είμαι υπερβολικός εγώ? Αυτοι που βγαίνουν είναι πιο έξυπνοι? Θα βγω λοιπόν. Θα βγω επίσης γιατί εγώ προσέχω, κρατάω απόσταση 3m, δεν είμαι ο γέρος που πάει στην λαική ή στην εκκλησία. Θα βγω τέλος γιατί είμαι μάγκας και δεν θέλω να με κοροιδεύει ο Μήτσος και να με λέει φλώρο, πιόνι και φοβιτσιάρη....
 
Θα μου πεις και στο σπίτι υπάρχουν κίνδυνοι. Συμφωνώ, αλλά σαφέστατα πιο λίγοι.
Θα μου πεις και στο σούπερ μάρκετ μπορεί να πάθεις κάτι, να σε πατήσει κανά καρότσι ξερωγώ ή να σου πέσει καμιά κονσέρβα πελτές στο κεφάλι. Συμφωνώ, αλλά το σουπερ μάρκετ είναι είδος ανάγκης, δεν μπορείς να το αποφύγεις. Αν μπορείς να το αποφύγεις απέφυγε το κ αυτό εννοείται, είναι και corono-friendly εξάλλου.
Θα μου πεις αν κάτσω άλλο μέσα θα σφάξω τη γυναίκα μου, ή έχω αρχίσει και γίνομαι βίαιος στα παιδιά. Εσύ να βγεις, εννοείται, είναι εντελώς απαραίτητο, πιο απαραίτητο ακόμα και από τον άλλο που πάει να παρει τρόφιμα
 
Το κακό είναι ότι βλέπω πολλούς να ψάχνουν να βρούν δικαιολογίες σαν μικρά παιδιά για να βγούνε έξω. Είναι οι ίδιοι φαντάζομαι που ρωτάνε διαρκώς πόσο θα κρατήσει η καραντίνα, σκέφτονται πότε θα ξαναπάνε στην κλαμπάρα, πότε θα πάνε γήπεδο, πότε θα πάνε εκκλησία, σκέφτονται συνομωσίες, σπέρνουν διχόνοια, τα βάζουν με τους πολιτικούς, τους δημοσιογράφους τους απέναντι και ποτέ με τον εαυτό τους. Την ίδια στιγμή τους φαντάζομαι να φοράνε μια στολή γιατρού ή νοσηλευτή αυτές τις μέρες. Θα σκέφτονταν τα ίδια?
Πόσο μάλλον αν είχαν την μητέρα τους σε μια ΜΕΘ. Θα είχαν τα ίδια άγχη άραγε?
  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, legendw84it είπε

Γιατί τον εξωτερικό χώρο στον Πάρκο Νιάρχου υπήρχε λόγος; Αυτό με τα πάρκα και τις παραλίες και την κολύμβηση είναι πρωτάκουστο και γελοίο. Η μετάδοση γίνεται στα μέσα μεταφοράς, στα σούπερ μάρκετ, στα νοσοκομεία και σε οποιονδήποτε κλειστό χώρο.

Ακομη και στις λαϊκές αν κάποιος δεν πιάσει την μούρη του από τα τρόφιμα, που μια στις τόσες τα έπιασε και ένας φορέας, πολύ δύσκολα να κολλήσει αν πάει και πλύνει τα χέρια του μετά και πλένει τα τρόφιμα επίσης. Σε εξωτερικό χώρο μάλλον γρίπη μπορεί να αρπάξει κανένας και όχι κορονοϊο.

Η γρίπη είναι ιός. Την μεταδίδει άνθρωπος σε άνθρωπο. Κανένας δεν αρρωσταίνει επειδή κάνει κρύο ή επειδή αθλήθηκε. Τους ιούς τους κολλάμε από κάποιον άλλο άνθρωπο. 

Επειδή το λένε κρυολόγημα δεν σημαίνει ότι το έπαθες από το κρύο. Ίωση είναι. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το θέμα δεν είναι αν είναι 30 άτομα η 100, αλλά αν τηρείται η ΑΠΟΣΤΑΣΗ 1,5μ μεταξύ τους.

Δεν έχεις άδικο, δεν ξέρουμε 100% τι έγινε σε εκείνη την περίπτωση. Κρίνοντας με μέτρο το γεγονός πως στύλοι που ήταν κανονικά 5-6 μέτρα μακριά φαινόντουσαν να είναι κολλητά... κατά πάσα πιθανότητα μια χαρά social distancing έκαναν οι άνθρωποι. Στο δέυτερο θέμα που έβαλες πάνε για 2021, αν έχω καταλάβει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι καμπύλες και τα νούμερα και η καφενειακή συζήτηση για την οικονομία και όλα τα γύρω γύρω αλλά σκεφτείτε το εξής:

Άσχετα από οτιδήποτε αυτή τη στιγμή αν κολλήσεις και χρειαστείς νοσηλεία ενδέχεται να αργοσβήσεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ σε ένα κρεβάτι χωρίς τα αγαπημένα σου πρόσωπα να ειναι στο πλευρό σου.

Αν το αγαπημένο σου πρόσωπο βρεθεί σε αυτή τη θέση ίσως να ΠΕΘΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ σε ένα κρεβάτι χωρίς να σε δει για τελευταία φορά.

Οπότε πριν φρικάρεις για την βίαια αλλαγή του τρόπου ζωής σου αυτή τη στιγμή κάνε αυτό εικόνα στο κεφάλι σου.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, legendw84it είπε

Γιατί τον εξωτερικό χώρο στον Πάρκο Νιάρχου υπήρχε λόγος; Αυτό με τα πάρκα και τις παραλίες και την κολύμβηση είναι πρωτάκουστο και γελοίο.

Η καραντίνα και η άθληση σε μικρή απόσταση από το σπίτι έχει νόημα για να μην ξεκινάμε όλοι να πηγαίνουμε σε πλατείες πάρκα παραλίες Πάρνηθες κλπ όπως είχε αρχίσει να γίνεται όταν έκλεισαν οι καφετέριες. 

Τώρα βλέπω πάλι ότι χαλάρωσε ο κόσμος και γεμίζουν οι δρόμοι αθλητές ποδηλάτες πατίνια περιπατητες με σκύλους κλπ. 

Όσο για το Νιάρχος καλό είναι η κυβέρνηση να το μετατρέψει σε ένα υπερσύγχρονο νοσοκομείο για τώρα και το μέλλον. 

Χωρίς υγεία και τα πολιτιστικά κέντρα και τα πάρκα και τα γήπεδα είναι απλοί κενοί σκουπιδότοποι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Το συζητανε οι Ελληναρες βασικα, οχι επειδη θεωρουν οτι ειναι λαθος μετρο (ασε τι λενε εδω κι εκει για να δικαιολογησουν τους ανυπακουους εαυτους τους) αλλα επειδη ειναι απο τα ελαχιστα μετρα που εφαρμοζονται σε αυτη τη χωρα και τους θιγει τον εγωισμο και την "μαγκια". Ειναι εξω η αστυνομια και κοβει προστιμα. Κι ετσι ο Ελληναρας που μεχρι προτινος πετσοκοβε τον νομο και την κοινωνικη ευθυνη κατα βουληση  και -κυριως- επιδεικνυοντας το ως επιτευγμα, τωρα γυρναει σπιτι με σκυμμενο το κεφαλι και με ενα 150ρι στο χερι. Αυτο χαλαει τον Ελληναρα κι οχι το μετρο. Και επειδη τον χαλαει, καθεται και κανει αναλυσεις για το αν τα μετρα ειναι σωστα ή λαθος...Απο αναλυσεις επι παντος επιστητου ο Ελληναρας αλλωστε, αλλο τιποτε. Εχετε δει εσεις ποτε ανθρωπο που παρκαρε πανω σε διαβαση ή σε ραμπα αναπηρων, να μην σας αναλυει την ενεργεια του και να μην βγαζει θυτες τους...αναπηρους ή την ραμπα;

Αντικαπνιστικος πχ υπαρχει πολλα χρονια τωρα, αλλα τωρα εφαρμοστηκε και πεσαν προστιμα κι ακουσες παλι ολους τους Ελληναρες να σου μιλανε για καταπατηση ανθρωπινων δικαιωματων...Μετα απο κανα 2μηνο και τους περασε και προσαρμοστηκαν και ησυχασαν και τελειωσαμε με αυτη την τριτοκοσμικη κι επικινδυνη γελοιοτητα που επικρατουσε σε κλειστους χωρους.

Χαιρομαι παντως, διοτι αποδεικνυεται οτι οταν υπαρχει πολιτικη θεληση να εφαρμοστουν τα μετρα, τοτε η χωρα αυτη μπορει να λειτουργησει συνενταγμενα και υπευθυνα. Στο τελος της ημερας οι Ελληναρες ειτε θα εχουν προσαρμοστει στο κοινωνικο συνολο (και οχι το κοινωνικο συνολο να προσαρμοζεται στην μαγκια του καθε ηλιθιου που παριστανει τον εξυπνομαγκα που γινεται εδω και 10 ετιες), οι δε απροσαρμοστοι θα τεινουν να γινονται μειοψηφια, περιθωριακοι και δακτυλοδεικτουμενοι, οπως ακριβως τους αξιζει.

Kudos για την εφαρμογη των μετρων και στους πολιτες που τα εφαρμοζουν απο μονοι τους αλλα και στην πολιτεια που δεν ανεχεται και δεν χαριζεται σε αυτην την διαχρονικη καρικατουρα που λεγεται Ελληναρας. Ωρα να τελειωνουμε με αυτον τον παρασιτισμο στην κοινωνια μας και μακαρι η τρεχουσα κατασταση να αποτελεσει αφετηρια για εφαρμογη νομων και σε πολλα περισσοτερα θεματα και κυριως για αφανισμο ή εστω περιθωριοποιηση της καρικατουρας αυτης.

Πολιτική θέληση είναι η αντίδραση και όχι η πρόληψη? 

Εγώ βλέπω ότι επικοινωνιακά είναι εξαιρετικοί, kudos,  για τα υπόλοιπα αν αυτό θεωρείται σοβαρότητα τι να πω. 

Ο καθένας μόνος του να χρησιμοποιήσει τη λογική του πιστεύω μπορεί να κατανοήσει κάποια πράγματα και να προστατευθεί μόνος του , γίατί περί αυτού πρόκειται ουσιαστικά.

 

"οι δε απροσαρμοστοι θα τεινουν να γινονται μειοψηφια, περιθωριακοι και δακτυλοδεικτουμενοι, οπως ακριβως τους αξιζει."

Ουδέν σχόλιο.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

Ανάμεσα στα νέα μέτρα απαγόρευσης της κυκλοφορίας που σκέφτονται οι Αρχές είναι:

τρίωρος χρονικός περιορισμός μετακίνησης πολιτών,
περιορισμός του αριθμού μετακινήσεων του κάθε πολίτη,
χρονικό περιθώριο προσέλευσης σε υποκαταστήματα τραπεζών,
απαγόρευση μετακίνησης συγκεκριμένες ώρες της ημέρας,
κατάργηση της γραπτής δήλωσης και δήλωση μετακίνησης μόνο με SMS (θα υπάρχει καταγραφή της ώρας εξόδου, και ενδεχομένως θα περιορίσει και την έξοδο ηλικιωμένων και ευπαθών ομάδων).

https://www.iefimerida.gr/ellada/apagoreysi-kykloforias-exodos-hroniko-orio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, katbo είπε

Αν βγεις να τρέξεις στο τεράστιο πάρκο μπορεί να μην κολλήσεις κορονοιό γιατί έχεις απόσταση ασφαλείας, υπάρχει όμως μια μικρή πιθανότητα να στραμπουλήξεις το πόδι σου, μπορεί να σου επιτεθεί ένα αδέσποτο και να χρειαστείς ράμματα, μπορεί να σε πιάσει μια αλλεργία από την γύρη ή να συμβεί κάτι απίθανο και να χρειαστείς γιατρό. Εκεί ο κίνδυνος να κολλήσεις είναι μεγάλος. Βέβαια θα μου πεις, σιγά μην συμβεί σε μένα, έχεις δίκιο, πολύ μικρή η πιθανότητα, αμελητέα άρα είμαι μαζί σου ως εδώ.

Επίσης όταν πλένεις πιάτα ή μαγειρευεις μπορεί να κοπεις ή να καεις. What's your point ?

Τι αλλες "απιστευτιες" θα διαβάσω εδω μέσα. 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, legendw84it είπε

Γιατί τον εξωτερικό χώρο στον Πάρκο Νιάρχου υπήρχε λόγος; Αυτό με τα πάρκα και τις παραλίες και την κολύμβηση είναι πρωτάκουστο και γελοίο. Η μετάδοση γίνεται στα μέσα μεταφοράς, στα σούπερ μάρκετ, στα νοσοκομεία και σε οποιονδήποτε κλειστό χώρο.

Ακομη και στις λαϊκές αν κάποιος δεν πιάσει την μούρη του από τα τρόφιμα, που μια στις τόσες τα έπιασε και ένας φορέας, πολύ δύσκολα να κολλήσει αν πάει και πλύνει τα χέρια του μετά και πλένει τα τρόφιμα επίσης. Σε εξωτερικό χώρο μάλλον γρίπη μπορεί να αρπάξει κανένας και όχι κορονοϊο.

Καλα εδω μεσα σιγα σιγα μ'αυτα που διαβαζω θα  φυγω φαλακρος. Σημερα μαθαμε οτι σε εξωτερικο χωρο μπορεις να κολλησεις τον ιο της γριπης, αλλα οχι τον covid-19 παροτι και οι δυο μεταδιδονται με τον ιδιο ακριβως τροπο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...