Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως παιδια συμβουλη που ειχα και ανθρωπο στο νοσοκομειο.Κλειστε την Τηλεοραση  πραγματικα και μακρια απο ειδησεις για τον ιο,πραγματικα μακρια.Επειδη ειχα τον αδερφο μου μεσα με πνευμονια ,ετρωγα και δυσπνοιες σπιτι μου ενω δεν νωσουσα,κατι ταχυπαλμιες κατι ζαλαδες,παιζει τεραστιο ρολο το ψυχολογικο ,και πραγματικα αν θελετε την υγεια σας κλειστε την ρημαδα και ανοιξτε netflix η παιξτε παιχνιδια να ξεχαστειτε

  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, manolis115 είπε

Αυτός που ασκεί οικογενειακή βία την ασκούσε και πριν τον εγκλεισμό. Απλά τώρα θα την ασκεί σε μεγαλύτερη συχνότητα.

Aυτο ακριβως λέω και εγω και αυτο σου έγραψα και νωρίτερα. Ο εγκλεισμός δεν δημιουργει την ενδοοικογενειακή βία. Την αφυπνίζει για να το θέσω καλύτερα.

Και επειδή όπως και ο ιός έτσι και αυτό, ειναι κάτι παγκόσμιο, καλό ειναι όταν αναφερόμαστε σε μέτρα και στην αυστηρότητα αυτών, να αφήνουμε μερικά παραθυράκια.

Ο 16χρονος που πήδηξε τις προάλες  από το μπαλκόνι και μπήκε σε αυτοκινητο περαστικού για να γλιτώσει από τον πατέρα του, ήταν μια τέτοια περίπτωση. Και μπορεις να το τσεκάρεις, πιο αυστηρός ειναι ο νόμος για τις παραβιάσεις των μέτρων προστασίας για τον ιό, παρά για ένα παιδί, έναν έφηβο ή μια γυναίκα που κακοποιείται απο έναν/μια άνανδρο/η.

Ας είμαστε λίγο πιο χαλαροί με τον κόσμο που "σουλατσάρει". Εκεί καταλήγω. Δε βγαινει ο άλλος έξω για αντιδραση. Το χει ανάγκη και να  βγει. 

Ουτε θεωρω οτι μεγάλο μέρος των ηλικιωμένων ειναι ανευθυνοι. Δεν ειναι καθόλου απλό για κανέναν αυτο που συμβαίνει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SOCRATIS1000 είπε

Παντως παιδια συμβουλη που ειχα και ανθρωπο στο νοσοκομειο.Κλειστε την Τηλεοραση  πραγματικα και μακρια απο ειδησεις για τον ιο,πραγματικα μακρια.Επειδη ειχα τον αδερφο μου μεσα με πνευμονια ,ετρωγα και δυσπνοιες σπιτι μου ενω δεν νωσουσα,κατι ταχυπαλμιες κατι ζαλαδες,παιζει τεραστιο ρολο το ψυχολογικο ,και πραγματικα αν θελετε την υγεια σας κλειστε την ρημαδα και ανοιξτε netflix η παιξτε παιχνιδια να ξεχαστειτε

Άγχος είναι αυτά. Δεν παθαίνεις τίποτε. Κάνεις και τζάμπα γυμναστική χωρίς να κινησε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, patclo είπε

Ακομα και στο ισραηλ που εχουν πολυ καλυτερη οργανωση απο δυτικη χωρα για τετοια θεματα τα εχουν βρει μπαστουνια. Δεκα νεκροι σημερα παρολο οτι κανουν 7000 τεστ ημερησιως, καραντινες σε οσους εμπαιναν απο εξωτερικό εδω και καιρο, επιθετικη ιχνηλατηση κτλ. Δειχνει ποσο επικινδυνος ειναι αυτος ο ιος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SOCRATIS1000 είπε

Παντως παιδια συμβουλη που ειχα και ανθρωπο στο νοσοκομειο.Κλειστε την Τηλεοραση  πραγματικα και μακρια απο ειδησεις για τον ιο,πραγματικα μακρια.Επειδη ειχα τον αδερφο μου μεσα με πνευμονια ,ετρωγα και δυσπνοιες σπιτι μου ενω δεν νωσουσα,κατι ταχυπαλμιες κατι ζαλαδες,παιζει τεραστιο ρολο το ψυχολογικο ,και πραγματικα αν θελετε την υγεια σας κλειστε την ρημαδα και ανοιξτε netflix η παιξτε παιχνιδια να ξεχαστειτε

 

Ευχαριστούμε Σωκράτη,όντως έτσι όπως τα λες είναι.

Όσο περισσότερο φόβος τόσο τους ανεβαίνουν τα νούμερα.

Εμετός πραγματικα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lionheart20 είπε

Ευχαριστούμε Σωκράτη,όντως έτσι όπως τα λες είναι.

Όσο περισσότερο φόβος τόσο τους ανεβαίνουν τα νούμερα.

Εμετός πραγματικα

Ετσι ειναι,καθε μερα υπαρχουν βγαινουν τοσοι ανθρωποι εξω και δεν λενε τιποτα ,τρομος κανονικος.Εγω ακουγα για πνευμονια =θανατος ,με το που επαθε πνευμονια ο αδερφος μου πηγα να πεθανω απο την στεναχωρια μου,εχω να δω ειδησεις απο τοτε ,δεν ανοιγω καν τηλεοραση ,κουραστηκα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, pontez2 said:

Ας είμαστε λίγο πιο χαλαροί με τον κόσμο που "σουλατσάρει". Εκεί καταλήγω. Δε βγαινει ο άλλος έξω για αντιδραση. Το χει ανάγκη και να  βγει. 

Σου ζητώ συγνώμη που παρερμήνευσα την αναφορά σου στην οικογενειακή βία. Χαίρομαι που έγινε σαφές τι εννοούσες.

Και εγώ έγραψα πριν δύο ημέρες πόσο χάλια αισθάνθηκα που βγήκα έξω και είδα τόσο πολύ έλεγχο από την αστυνομία. Συμφωνώ απόλυτα. Αλλά πρώτον δεν είμαι ειδικός να κρίνω τα μέτρα και δεύτερον συγκρίνω την κατάσταση της δικής μας χώρας σχετικά με θανάτους με άλλες χώρες που άργησαν να πάρουν τόσο αυστηρά μέτρα και αντιλαμβάνομαι ότι όντως έχουν αποτέλεσμα. Όποτε όταν αυτοί που αποφάσισαν τα πρώτα μέτρα που βοήθησαν την χώρα να μην γίνει Ιταλία αποφασίζουν πως υπάρχει ανάγκη για αυστηρότερα τους εμπιστεύομαι και τα δέχομαι. γιατί δεν έχω άλλη επιλογή.

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, katbo είπε

Θα μου πεις αν κάτσω άλλο μέσα θα σφάξω τη γυναίκα μου, ή έχω αρχίσει και γίνομαι βίαιος στα παιδιά. Εσύ να βγεις, εννοείται, είναι εντελώς απαραίτητο, πιο απαραίτητο ακόμα και από τον άλλο που πάει να παρει τρόφιμα

Δεν μπορεί κανείς να κατηγορεί τον εγκλεισμό για αυτά που αναφέρεις. Είναι γελοίο. Ψυχίατρο χρειάζεται, όχι να βγει έξω.

 

2 ώρες πριν, katbo είπε

Η οδηγία είναι σαφής νομίζω: Περιορισμός όλων των δραστηριοτήτων εκτός των απαραιτήτως αναγκαίων. Αν είσαι πάνω από 14 χρονών μην ρωτάς τι είναι αναγκαίο. Θα έπρεπε να ξέρεις. Θα χρειαστεί επίσης να πείσεις τον πατέρα σου ή τη μητέρα σου αν τυχόν νοσήσουν βαριά, χτύπα ξύλο, ακόμα κ αν δεν τους κολλήσεις εσύ

Πάμε πάλι λοιπόν:
Αν βγεις να τρέξεις στο τεράστιο πάρκο μπορεί να μην κολλήσεις κορονοιό γιατί έχεις απόσταση ασφαλείας, υπάρχει όμως μια μικρή πιθανότητα να στραμπουλήξεις το πόδι σου, μπορεί να σου επιτεθεί ένα αδέσποτο και να χρειαστείς ράμματα, μπορεί να σε πιάσει μια αλλεργία από την γύρη ή να συμβεί κάτι απίθανο και να χρειαστείς γιατρό. Εκεί ο κίνδυνος να κολλήσεις είναι μεγάλος. Βέβαια θα μου πεις, σιγά μην συμβεί σε μένα, έχεις δίκιο, πολύ μικρή η πιθανότητα, αμελητέα άρα είμαι μαζί σου ως εδώ.
 
Αν βγούμε όμως όλοι έξω ή έστω οι μισοί, ακόμα και αν τηρήσουμε τις αποστάσεις, ακόμα και σε βάρδιες, οι μικρές-αμελητέες πιθανότητες του καθενός πολλαπλασιάζονται και γίνονται ένα πολύ πιθανό σενάριο, σχεδόν βέβαιο ότι κάποιοι θα χρειαστούμε γιατρό και για κάτι άσχετο εκτός απο κορονοιο. 
 
Ευχαρίστως θα έβγαινα κ εγώ τώρα για ένα τρέξιμο ή ποδήλατο που ίσως να μην το έχω κάνει και ποτέ στη ζωή μου γιατί με είχαν κερδίσει τα καφέ και τα μπαρ αλλά πλέον έχω πήξει μέσα, θέλω τουλάχιστον μια βόλτα να ξελαμπικάρω. Και επίσης θέλω να βγω περισσότερο όταν βλέπω κόσμο εξω να κινείται κανονικά, να γυμνάζεται, να βγάζει βόλτα τον παγκολίνο του, επηρεάζομαι και σκέφτομαι μήπως είμαι υπερβολικός εγώ? Αυτοι που βγαίνουν είναι πιο έξυπνοι? Θα βγω λοιπόν. Θα βγω επίσης γιατί εγώ προσέχω, κρατάω απόσταση 3m, δεν είμαι ο γέρος που πάει στην λαική ή στην εκκλησία. Θα βγω τέλος γιατί είμαι μάγκας και δεν θέλω να με κοροιδεύει ο Μήτσος και να με λέει φλώρο, πιόνι και φοβιτσιάρη....
 
Θα μου πεις και στο σπίτι υπάρχουν κίνδυνοι. Συμφωνώ, αλλά σαφέστατα πιο λίγοι.
Θα μου πεις και στο σούπερ μάρκετ μπορεί να πάθεις κάτι, να σε πατήσει κανά καρότσι ξερωγώ ή να σου πέσει καμιά κονσέρβα πελτές στο κεφάλι. Συμφωνώ, αλλά το σουπερ μάρκετ είναι είδος ανάγκης, δεν μπορείς να το αποφύγεις. Αν μπορείς να το αποφύγεις απέφυγε το κ αυτό εννοείται, είναι και corono-friendly εξάλλου.
Θα μου πεις αν κάτσω άλλο μέσα θα σφάξω τη γυναίκα μου, ή έχω αρχίσει και γίνομαι βίαιος στα παιδιά. Εσύ να βγεις, εννοείται, είναι εντελώς απαραίτητο, πιο απαραίτητο ακόμα και από τον άλλο που πάει να παρει τρόφιμα
 
Το κακό είναι ότι βλέπω πολλούς να ψάχνουν να βρούν δικαιολογίες σαν μικρά παιδιά για να βγούνε έξω. Είναι οι ίδιοι φαντάζομαι που ρωτάνε διαρκώς πόσο θα κρατήσει η καραντίνα, σκέφτονται πότε θα ξαναπάνε στην κλαμπάρα, πότε θα πάνε γήπεδο, πότε θα πάνε εκκλησία, σκέφτονται συνομωσίες, σπέρνουν διχόνοια, τα βάζουν με τους πολιτικούς, τους δημοσιογράφους τους απέναντι και ποτέ με τον εαυτό τους. Την ίδια στιγμή τους φαντάζομαι να φοράνε μια στολή γιατρού ή νοσηλευτή αυτές τις μέρες. Θα σκέφτονταν τα ίδια?
Πόσο μάλλον αν είχαν την μητέρα τους σε μια ΜΕΘ. Θα είχαν τα ίδια άγχη άραγε?

Εφόσον θεωρείς ότι γνωρίζεις καλύτερα από τους ειδικούς τα μέτρα που πρέπει να παρθούν, γιατί δεν είσαι στην επιτροπή να τα προτείνεις ?

Σε αυτήν τη φάση οι ειδικοί κρίνουν ότι η σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο επιτρέπεται. Ναι, μπορεί να συμβούν όλα αυτά που αναφέρεις, αλλά δεν είμαστε ακόμη σε σημείο που υπάρχει λόγος να περιορίσουμε και τη σωματική άσκηση που, εξάλλου, είναι μια ανάγκη του ανθρώπου. Εάν η κατάσταση φύγει εκτός ελέγχου και οι ειδικοί πούνε πως θα πρέπει να περιοριστούν ακόμη περισσότερο οι έξοδοι (πχ στις περιοχές σε καραντίνα επιτρέπεται η έξοδος μόνο για δουλειά ή για σούπερ μάρκετ, φαρμακείο, τράπεζα και γιατρό). Για τις υπόλοιπες περιοχές, η κατάσταση είναι ελεγχόμενη και ο καθένας είναι ελεύθερος, εφόσον τηρεί τα περιοριστικά μέτρα, να κάνει τις δραστηριότητες που ανέφερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Δεν μπορεί κανείς να κατηγορεί τον εγκλεισμό για αυτά που αναφέρεις. Είναι γελοίο.

Πραγματικά πρωτάκουστο!

Άκου να δεις κάτι πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Πραγματικά πρωτάκουστο!

Άκου να δεις κάτι πράγματα..

Λέω ότι κανένας υγιής ψυχικά άνθρωπος δε θα προβεί σε τέτοιες πράξεις επειδή έμεινε 15 μέρες ή 1 μήνα στο σπίτι.

Η ειρωνεία καλή είναι, αλλά μέχρι ενός σημείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manolis115 είπε

. Όποτε όταν αυτοί που αποφάσισαν τα πρώτα μέτρα που βοήθησαν την χώρα να μην γίνει Ιταλία αποφασίζουν πως υπάρχει ανάγκη για αυστηρότερα τους εμπιστεύομαι και τα δέχομαι. γιατί δεν έχω άλλη επιλογή.

Προφανως και δεν έχουμε επιλογή. Κάνουμε ότι μας λένε, διοτι αυτοι γνωρίζουν καλυτερα.

Γενικοτερα, διαβασα και σε έρευνα σημερα πως η αποδοχή στα μέτρα ειναι καθολική. Ακόμα μια απόδειξη εναντιον στο αφηγημα του αντιδραστικου Έλληνα κτλ κτλ

https://www.kathimerini.gr/1072035/gallery/epikairothta/politikh/dhmoskophsh-megalh-h-anhsyxia-gia-thn-pandhmia-ka8olikh-h-apodoxh-twn-metrwn

Το θέμα ομως τις ενδοοικογενειακης βιας, θέλει λιγο προσοχή. Ειναι κοινωνικο φαινόμενο και ωφειλει η πολιτικη προστασία να δωσει βάση 

Ανεξάρτητα με τα παραπάνω, θεωρω οτι σε πολλές περιπτωσεις προστίμων, όντως ο κόσμος δεν παραβιάζει τους κανόνες εξ επι τούτου.

Να, μου λεγε σημερα μια θειά που μιλούσα στο τλφ, οτι τη γράψανε έξω απο σουπερ μάρκετ διότι ξέχασε το χαρτί στο σπιτι.

Τον άλλον το έγραψαν έξω απο το νεκροταφείο, διοτι το χαρτί έγραφε ψώνια και αυτος μετά τα ψωνια θεωρησε σωστο να πάει να ανάψει και ένα καντήλι στη γυναίκα του.

Ε ΔΕΝ την στηνεις έξω απο το σουπερ μαρκετ, ούτε έξω απο το νεκροταφείο.Δε τον γράφεις τον άλλον που βλέπεις οτι μπαινει στο σουπερ μάρκετ, ουτε τον άλλο που παει να τιμησει τον νεκρό του. Τράβα γράψε τον άλλο που χει βγάλει τον παπαγάλο βολτα 10η φορά :P :P :P 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Λέω ότι κανένας υγιής ψυχικά άνθρωπος δε θα προβεί σε τέτοιες πράξεις επειδή έμεινε 15 μέρες ή 1 μήνα στο σπίτι.

Η ειρωνεία καλή είναι, αλλά μέχρι ενός σημείου.

Ότι δηλαδή εσύ θεωρείς ότι α) η πλειοψηφία είναι υγιής ψυχικά και β) ότι το πράγμα είναι άσπρο ή μαύρο, δηλαδή είτε είσαι 100% ψυχικά υγιής και άρα ο εγκλεισμός θα σου φανεί διακοπές, είτε είσαι (ήσουν από πριν) για το Δαφνί και τη δεύτερη μέρα θα σφάξεις τη γυναίκα σου.

Επίσης, λες και ο ένας μήνας σπίτι είναι απλά αυτό: ένας μήνας στο σπίτι. Λες και δεν υπάρχουν σκέψεις για τα επακόλουθα που έπονται, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

Αν έχεις πενταψήφιο και βάλε στην τράπεζα και δε σε κουνάει κανείς απ' τη δουλειά σου, σε παίρνει να είσαι άνετος και έναν, και δύο μήνες, και ένα χρόνο "έγκλειστος" στο σπίτι (αν και βλέπω να κλαίνε και όσοι έχουν σιγά-σιγά). Αν όχι...

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...