Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, SPANK είπε

Όσο και να φτιάξει η κατάσταση πάντως απο αρχές μαη και σταδιακά να φεύγουν τα μέτρα πραγματικά ειναι γρίφος ποτε θα μπορούσαν και ανοίξουν σχολεία γυμανστήρια και τετοια χώροι άθλησης που ειναι ο ορισμός του συνωστισμού διοτι αν ανοίξουν αυτα ουσιαστικά έχουν αρθεί ολα τα μέτρα ( εκτος πτήσεων ) αφου εκει γίνεται ο μεγαλύτερος συνωστισμός

Θα μπορούσαν να ανοίξουν όλα  σταδιακά  , πλέον με την επίγνωση του τρόπου μετάδοσης του ιού.

πχ.

  • με μάσκες παντού,
  • με διατήρηση αποστάσεων ,
  • με αυστηρούς όρους υγιεινής , αποστείρωσης, απολύμανσης, αερισμού στα καταστήματα, εκπαιδευτικά ιδρύματα , κλειστούς χώρους,
  • με καθορισμό συγκεκριμενου ωραρίου επισκεψεων για ηλικιωμένους , ευπαθείς ομάδες , κτλ.
Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, pontez2 είπε

Αρκούν άραγε αυτά όταν κάποιος μπορει να ειναι φορέας για 1 εβδομάδα και να μη το ξέρει? Να εργάζεται κανονικά σε γραφεία που ειναι ο ένας πάνω στον άλλο, να πηγαίνει σε μπαρ, ταβέρνες κτλ κτλ...Ειναι λιγο περίεργη η φάση.

Μην ξεχναμε και τα παιδια που μπορει να εχουν και τον ιο και να ειναι ασυμπτωματικοι φορεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SPANK είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω εν έτη 2020 γιατί πρέπει να εξηγούν από την τηλεόραση πως λειτουργεί ο ιός ,πως επηρεάζει τον πνεύμονα μας και γενικά όλα αυτά τα ιατρικά θέματα τα οποία μόνο κακό θεωρώ ότι κάνουν στο γενικό σύνολο καθώς πιο πολύ τους προβληματίζει και φοβίζει ορισμένους.

Οι γιατροί και οι επιστήμονες πρέπει να κάνουν την δουλειά τους και οι πολίτες έχουν την δικιά τους υποχρέωση να τηρούν τα μέτρα κτλπ.

Θα μπορούσαν να κάνουν μια τυπική ενημέρωση για τα κρούσματα την πορεία της χώρας όσο αφορά τους συμπολίτες μας που φεύγουν κτλπ.

Συμφωνώ, και απορία το έχω και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Αρκούν άραγε αυτά όταν κάποιος μπορει να ειναι φορέας για 1 εβδομάδα και να μη το ξέρει? Να εργάζεται κανονικά σε γραφεία που ειναι ο ένας πάνω στον άλλο, να πηγαίνει σε μπαρ, ταβέρνες κτλ κτλ...Ειναι λιγο περίεργη η φάση.

Είναι περίεργη ναι αλλα δεν μπορώ να φανταστώ οτι ο καθένας θα έχει ενα μόνιμο τεστ που θα κάνει κάθε ημέρα μεχρι να βγεί το εμβόλιο το οποιο μπορεί να πάρει και 1 χρόνο και μέχρι να εμβολιαστεί θεωρητικά όλος ο πληθυσμός ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, unameit είπε

Θα μπορούσαν να ανοίξουν όλα  σταδιακά  , πλέον με την επίγνωση του τρόπου μετάδοσης του ιού.

πχ με μάσκες παντού, με διατήρηση αποστάσεων , με αυστηρούς όρους υγιεινής , αποστείρωσης, απολύμανσης, αερισμού στα καταστήματα, εκπαιδευτικά ιδρύματα , κλειστούς χώρους,

με καθορισμό συγκεκριμενου ωραρίου επισκεψεων για ηλικιωμένους , ευπαθείς ομάδες , κτλ.

καλά όλα αυτά αλλά ακόμα περιμένω να απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα και πέταξες τη μπάλα στην εξέδρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Άλλο τύπωμα, άλλο κορωνομολογο. Το δευτερο ειναι αναδιανομή πλούτου γιατί θα δανείζονται οι νότιες χώρες με εγγυητές τους βόρειους. Το τύπωμα δεν είναι αναδιανομή. Επίσης απο τους μεγαλύτερους μύθους που αναπαράγονται είναι πως η Γερμανία συμφώνησε για την Ευρωζώνη ώστε ο Μπάμπης απο την Άνω Τούμπα να αγοράζει πλυντήριο Bosch. Να δεις που χαζοί θα είναι και υπέγραφαν εμπορικές συμφωνίες με την Κίνα ή η βιομηχανία τους βασίζεται στο εμπόριο με τη Βρετανία και τις ΗΠΑ. Αφού πουλάνε ψυγεία και πλυντήρια στην Ελλάδα, τι ανάγκη έχουν...

Δεν ξέρω για τα Bosch που πήρε ο Μπάμπης από την Άνω Τούμπα αλλά με τα Siemens που πήρε ο Κώστας από τις Σέρρες και ο άλλος από τον Πειραιά έμειναν ευχαριστημένοι...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, unameit είπε

Θα μπορούσαν να ανοίξουν όλα  σταδιακά  , πλέον με την επίγνωση του τρόπου μετάδοσης του ιού.

πχ με μάσκες παντού, με διατήρηση αποστάσεων , με αυστηρούς όρους υγιεινής , αποστείρωσης, απολύμανσης, αερισμού στα καταστήματα, εκπαιδευτικά ιδρύματα , κλειστούς χώρους,

με καθορισμό συγκεκριμενου ωραρίου επισκεψεων για ηλικιωμένους , ευπαθείς ομάδες , κτλ.

Σε σχολεία, γυμναστήρια και τετοιου είδους χώρους πρακτικά δεν μπορεί να γίνει κατι τετοια διότι αναγκαστικά δεν μπορούν να υπάρχουν αποστάσεις , μιλάω πάντα για κλειστους χώρους και τετοιου είδους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fir3fly είπε

Μην ξεχναμε και τα παιδια που μπορει να εχουν και τον ιο και να ειναι ασυμπτωματικοι φορεις

Τα σχολεία θα ανοίξουν κανονικα, ο κόσμος θα πάει στις δουλειές του.

Αμα γινει αυτη η τσαχπινιά που σκέφτονται να κάνουν να βάλουν το σχολείο πρωι απογευμα για να μειωσουν τον αριθμο των παιδιων θα δεις πολλές γιαγιάδες και παππούδες να αρρωσταίνουν και πάλι.

Υποθέτω οτι θα έχουν σκεφθεί πως το βάρος των παιδιών όταν δεν μπορουν οι γονεις και αλλάζεις το προγραμμα, το επωμίζονται σε μεγάλο βαθμό οι άνθρωποι που ειναι οι πλέον ευαίσθητοι στον ιό.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Locke_John είπε

Μακάρι έστω κ τέλος καλοκαιριού να έχει βρεθεί το κατάλληλο φάρμακο..

θετική σκέψη λένε, αμφιβολία για την επιτυχία του φαρμάκου αλλά και τυχόν μη σωστά μελετημένες παρενέργειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, greekfragma είπε

καλά όλα αυτά αλλά ακόμα περιμένω να απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα και πέταξες τη μπάλα στην εξέδρα.

Σε κάθε  δράση  υπάρχει και η αντίδραση.

Το πως σε αντιμετωπιζει κάποιος καθορίζεται από τη δική σου συμπεριφορά.

Αν προσπαθείς να τον ξεγελάσεις , να ασκήσεις βια, να βωμολοχήσεις.

Όπως το είπε και ο Καντ πετυχημένα:

«Wer sich aber zum Wurm macht, kann nachher nicht klagen, dass er mit Füßen getreten wird.»

Και υπάρχουν και οι εξατομικευμενες περιπτώσεις στην αντίθετη πλευρά , τις οποίες πάλι τις αντιμετωπιζεις με ψυχραιμια , με καταγραφή του αριθμού του για υπέρβαση καθήκοντος ή άσκηση αδικαιολογητης βίας και ενημέρωση των προϊσταμένων του.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Αν σου εγγυηθω οτι απο την πεινα δε θα πεθανει κανεις λογω των μετρων δηλαδη εισαι ικανοποιημενος? Ειμαι βεβαιος οτι δε θα πεθανει κανεις απο τετοιο λογο στην ευρωπη. Ευκολα στηνονται μηχανισμοι στηριξης τετοιων προβληματων και ειμαστε παρα πολυ μακρια απο το να συζηταμε τετοια προβληματα με ενα και δυο μηνες καραντινας.

Απο την πεινα δεν θα πεθανει κανενας, γιατι εαν δεν εχω να φαω θα χτυπησω την πορτα του γειτονα.Ενα πιατο φασολια και ενα κομματι ψωμι θα μου δωσει, ασχετος τη διαφορες εχουμε.Μετα ειναι και τα συσσιτια της Μητροπολεως.Θα ζητιανεψω μια τυροπιτα απο ενα τυροπιταδικο.Ο φιλος που εχει τυροπιταδικο δινει καμποσες σε καθημερικη βαση σε αρκετους.Καταλαβαινεις ομως, οτι το τελευταιο καταφυγιο καποιου ειναι το φαγητο.Θα εχει αφησει απληρωτο ολο το συμπαν για να εχει να φαει.Και το οτι μπορει και  τρωει για να επιβιωση, δεν σημαινει οτι ολα ειναι ροδινα.

 

 

Επεξ/σία από toyo73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, unameit είπε

Σε κάθε  δράση  υπάρχει και η αντίδραση.

Το πως σε αντιμετωπιζει κάποιος καθορίζεται από τη δική σου συμπεριφορά.

Αν προσπαθείς να τον ξεγελάσεις , να ασκήσεις βια, να βωμολοχήσεις.

Όπως το είπε και ο Καντ πετυχημένα:

«Wer sich aber zum Wurm macht, kann nachher nicht klagen, dass er mit Füßen getreten wird.»

Και υπάρχουν και οι εξατομικευμενες περιπτώσεις στην αντίθετη πλευρά , τις οποίες πάλι τις αντιμετωπιζεις με ψυχραιμια και ενημέρωση των προϊσταμένων του.

 

Λοιπόν επειδή οι φιλοσοφίες καλές είναι αρκεί να μη γίνονται μπουρδολογίες.....

Αμελείς ή αγνοείς επίτηδες κάτι πολύ βασικό σε μια σύγχρονη πολιτισμένη κοινωνία.

Αν ΕΓΩ, ΕΣΥ ως απλός πολίτης απλώσω χέρι, απωθήσω κάποιον αστυνομικό υπάγεται στην προσωπική αντίδρασή μας.

Ο ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΣ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΤΑΙ να αντιδρά ΒΑΣΗ ΚΩΔΙΚΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΖΕΙ, ΝΑ ΧΤΥΠΑ ή να ΑΣΚΕΙ ΒΙΑ σε πολίτη όπως είδαμε στο βίντεό σου που με τόση άνεση σχολίασες ΓΕΛΩΝΤΑΣ.

ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΤΑΙ να μεριμνά ώστε να συλλάβει ή να ακινητοποιήσει με ΣΑΦΕΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ και ΌΧΙ κοπανώντας με γκλοπ και κλωτσιές στα πλευρά....

ή ακόμα χειρότερα να πετά στο έδαφος 65χρονες μαναδες που δεν αποτελουν απειλη.

ΕΙΝΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ Η ΟΠΤΙΚΗ ΣΟΥ ΑΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΕΙΣ.

ΤΟ ΚΛΕΙΝΩ ΕΔΩ γιατί έχω εκνευριστεί τόσο πολύ με το δήθεν υφάκι σου.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Τα σχολεία θα ανοίξουν κανονικα, ο κόσμος θα πάει στις δουλειές του.

Αμα γινει αυτη η τσαχπινιά που σκέφτονται να κάνουν να βάλουν το σχολείο πρωι απογευμα για να μειωσουν τον αριθμο των παιδιων θα δεις πολλές γιαγιάδες και παππούδες να αρρωσταίνουν και πάλι.

Υποθέτω οτι θα έχουν σκεφθεί πως το βάρος των παιδιών όταν δεν μπορουν οι γονεις και αλλάζεις το προγραμμα, το επωμίζονται σε μεγάλο βαθμό οι άνθρωποι που ειναι οι πλέον ευαίσθητοι στον ιό.

Ο γνωστός εκπαιδευτικός τεμπέλης είμαι που με πληρώνει το κράτος να κάθομαι και να μην δουλεύω τώρα που είναι εξ αποστάσεως κλπ κλπ κλπ...για να τα περάσω στα γρήγορα αυτά τα ανάξια σχολιασμού που θα ακούσω για ότι γράψω παρακάτω...αν ανοίξουν τα σχολεία θα γίνει του κουτρούλη ο γάμος πάλι σε 15-20 μέρες. Και πολλές λέω. Τα παιδιά είναι σχεδόν πάντα ασυμπτωματικά οπότε θα κολλήσουν δασκάλους, καθηγητές, γιαγιάδες και παππούδες για πλάκα. Χωρίς μαζικό τεστ και ακόμη ένα επαναληπτικό σε 15 μέρες πάλι μαζικό είναι ανούσιο να βγει κόσμος έξω...10 σε όλη την Ελλάδα να το έχουν, 10 όχι παραπάνω σε 1 μήνα θα έχουμε πάλι lockdown και πάλι θύματα...εγώ αυτό που φοβάμαι είναι το πως θα βγούμε όχι το τώρα...εκείνο είναι το πολύ κρίσιμο.

Δώστε πόνο τώρα για τον τεμπέλη εκπαιδευτικό που κάθεται και πληρώνεται! (αναπληρωτής εδώ που παρακαλάω να ανοίξουμε σχολεία γιατί έχω φάει πολύ περισσότερο χώσιμο μπροστά σε έναν υπολογιστή για να κάνω αυτά που πρέπει για τους μαθητές μου, από ότι αν ήμασταν ανοιχτά, έσκασα και μια 200άρα για αυτό, ώστε να τους παρέχω την καλύτερη δυνατή εμπειρία στην live εξ' αποστάσεως, μαθηματικός γαρ) (άσχετο αλλά προτείνω σίγουρα tablet/πένα wacom σε συναδέρφους θετικών επιστημών και όχι μόνο, σε συνδυασμό με τα κατάλληλα προγράμματα λύνει τα χέρια σε πολλά θέματα)...άντε ρίχτε που φοβάμαι αν ανοίξουν τα σχολεία νωρίς και που φοβάμαι όταν θα μου πουν πήγαινε να κάνεις επιτηρητής στις πανελλήνιες.

image.png.da016483e1960b4d8193b9127c08662b.png

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορεις να κρινεις με μονταρισμενα πλανα , αν αποτελουν τις λιγες μοναδικες περιπτωσεις εξαιρεσεων...

 

8 λεπτά πριν, greekfragma είπε

ΤΟ ΚΛΕΙΝΩ ΕΔΩ γιατί έχω εκνευριστεί τόσο πολύ με το δήθεν υφάκι σου.

 

Αυτά καθαυτά τα γεγονότα , μικρή σημασία έχουν, ο τρόπος που τα εκλαμβάνεις και αντιδράς ωστόσο καθορίζουν την εξέλιξη και πορεία σου.

Και αυτό δεν είναι φιλοσοφία, αλλά εμπειρία ζωής που προφανώς σαν φοιτητής στη γυάλινη προστατευτικη σου γυάλα, δεν είσαι ικανός ακόμη  να αντιληφθείς.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...