Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Κοίτα no homo αλλά νομίζω καλύτερα θα ήταν :D 

Χαχα γελάω γιατί πέρσυ μόλις έμαθα την έκφραση no homo από έναν συναθλητή, με τον οποίο έχουμε καμία 15αρια χρόνια.

Ας πάνε όλα καλά κ ας μας κάνουν όσα τεστ θέλουν και μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να πω κι εγώ την άποψη μου. Αν φτάσουμε στα 0 κρούσματα για 14 συνεχόμενες ημέρες και με την καραντίνα που ακολουθούμε σημαίνει ότι όποιος νόσησε νόσησε και πάμε γι' άλλα, σωστά; Αν ελέγχονται και οι "εισαγόμενοι" από άλλες χώρες, δεν είμαστε ok; Κάνω κάπου λάθος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ο γνωστός εκπαιδευτικός τεμπέλης είμαι που με πληρώνει το κράτος να κάθομαι και να μην δουλεύω τώρα που είναι εξ αποστάσεως κλπ κλπ κλπ...για να τα περάσω στα γρήγορα αυτά τα ανάξια σχολιασμού που θα ακούσω για ότι γράψω παρακάτω...αν ανοίξουν τα σχολεία θα γίνει του κουτρούλη ο γάμος πάλι σε 15-20 μέρες. Και πολλές λέω. Τα παιδιά είναι σχεδόν πάντα ασυμπτωματικά οπότε θα κολλήσουν δασκάλους, καθηγητές, γιαγιάδες και παππούδες για πλάκα. Χωρίς μαζικό τεστ και ακόμη ένα επαναληπτικό σε 15 μέρες πάλι μαζικό είναι ανούσιο να βγει κόσμος έξω...10 σε όλη την Ελλάδα να το έχουν, 10 όχι παραπάνω σε 1 μήνα θα έχουμε πάλι lockdown και πάλι θύματα...εγώ αυτό που φοβάμαι είναι το πως θα βγούμε όχι το τώρα...εκείνο είναι το πολύ κρίσιμο.

Δώστε πόνο τώρα για τον τεμπέλη εκπαιδευτικό που κάθεται και πληρώνεται! (αναπληρωτής εδώ που παρακαλάω να ανοίξουμε σχολεία γιατί έχω φάει πολύ περισσότερο χώσιμο μπροστά σε έναν υπολογιστή για να κάνω αυτά που πρέπει για τους μαθητές μου, από ότι αν ήμασταν ανοιχτά, έσκασα και μια 200άρα για αυτό, ώστε να τους παρέχω την καλύτερη δυνατή εμπειρία στην live εξ' αποστάσεως, μαθηματικός γαρ) (άσχετο αλλά προτείνω σίγουρα tablet/πένα wacom σε συναδέρφους θετικών επιστημών και όχι μόνο, σε συνδυασμό με τα κατάλληλα προγράμματα λύνει τα χέρια σε πολλά θέματα)...άντε ρίχτε που φοβάμαι αν ανοίξουν τα σχολεία νωρίς και που φοβάμαι όταν θα μου πουν πήγαινε να κάνεις επιτηρητής στις πανελλήνιες.

image.png.da016483e1960b4d8193b9127c08662b.png

Δασκαλε, αποτελεις το 5-10%.Επειδη μενω σε μικρη επαρχιακη πολη, η μεγαλυτερη ζημια που παθανε οι δασκαλοι-καθηγητες με το κλεισιμο τον σχολειων, ηταν που μετα κλεισανε η καφετεριες.Μεχρι να κλεισουν, ηταν πρωτο τραπεζι πιστα στον ηλιο  με το γυαλι.Ζωαρα.

Επεξ/σία από toyo73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, jokul7 said:

Να πω κι εγώ την άποψη μου. Αν φτάσουμε στα 0 κρούσματα για 14 συνεχόμενες ημέρες και με την καραντίνα που ακολουθούμε σημαίνει ότι όποιος νόσησε νόσησε και πάμε γι' άλλα, σωστά; Αν ελέγχονται και οι "εισαγόμενοι" από άλλες χώρες, δεν είμαστε ok; Κάνω κάπου λάθος;

Πολύ απλουστευμενη λογική, δεν είναι ρεαλιστικό να ελέγχονται 100% όλοι οι πιθανοί φορείς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Να πω κι εγώ την άποψη μου. Αν φτάσουμε στα 0 κρούσματα για 14 συνεχόμενες ημέρες και με την καραντίνα που ακολουθούμε σημαίνει ότι όποιος νόσησε νόσησε και πάμε γι' άλλα, σωστά; Αν ελέγχονται και οι "εισαγόμενοι" από άλλες χώρες, δεν είμαστε ok; Κάνω κάπου λάθος;

Λογικό ακούγεται και μακάρι να συμβεί σύντομα έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, μια απορία γιατί δεν έχω ιδέα, ούτε έχω κυκλοφορήσει καθόλου το προηγούμενο διάστημα...

Από προχθές μένω χαμηλά στο Μετς και δεν έχει τίποτα στο σπίτι. Σκεφτόμουν να πήγαινα με αυτοκίνητο στο Lidl του Παγκρατίου ή του Νέου Κόσμου για φόρτωμα. Επιτρέπεται κάτι τέτοιο ή θα φάω πρόστιμο? Άλλος μου λέει "γίνεται" και άλλος μου λέει "πρόστιμο", οπότε σκέφτηκα να ρωτήσω και εδώ, ειδικά αν κάποιος φίλος έχει ήδη επιχειρήσει κάτι αντίστοιχο ή τον έχουν σταματήσει κτλ.

Συνοψίζοντας, η έξοδος για super market δηλαδή πρέπει να είναι μόνο για αυτά που βρίσκονται κοντά στο σπίτι μου ή μπορώ να πάω και σε αυτά που βρίσκονται στις κοντινές περιοχές (με το αυτοκίνητο);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε , μια "πολιτισμένη" κατά τα άλλα διένεξη , είχε αίσιο τέλος.

Πίσω στον ιό τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Να πω κι εγώ την άποψη μου. Αν φτάσουμε στα 0 κρούσματα για 14 συνεχόμενες ημέρες και με την καραντίνα που ακολουθούμε σημαίνει ότι όποιος νόσησε νόσησε και πάμε γι' άλλα, σωστά; Αν ελέγχονται και οι "εισαγόμενοι" από άλλες χώρες, δεν είμαστε ok; Κάνω κάπου λάθος;

Αν περιμενουμε να φτασουμε 0 κρουσματα για 14 μερες ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Πολύ απλουστευμενη λογική, δεν είναι ρεαλιστικό να ελέγχονται 100% όλοι οι πιθανοί φορείς

OK, τότε να κόψουμε τελείως τα ταξίδια. Πάλι οι "ντόπιοι" μπορούμε να είμαστε έξω με ασφάλεια. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Οι Ιταλοι πως πανε απο λεφτα εχουν να φανε  ; Το "υγεία πάνω απ' όλα", καλο ειναι σαν ευχη  αλλα οσο καλοκαιριαζει θα πρεπει να ανοιξουν σταδιακά αλλα πως ; Ειναι και κοινωνικο το θεμα αμα ο αλλος σου κανει γκουχου κοντα τι κανεις ;

Καθρεφτακι?

29 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Απο την πεινα δεν θα πεθανει κανενας, γιατι εαν δεν εχω να φαω θα χτυπησω την πορτα του γειτονα.Ενα πιατο φασολια και ενα κομματι ψωμι θα μου δωσει, ασχετος τη διαφορες εχουμε.Μετα ειναι και τα συσσιτια της Μητροπολεως.Θα ζητιανεψω μια τυροπιτα απο ενα τυροπιταδικο.Ο φιλος που εχει τυροπιταδικο δινει καμποσες σε καθημερικη βαση σε αρκετους.Καταλαβαινεις ομως, οτι το τελευταιο καταφυγιο καποιου ειναι το φαγητο.Θα εχει αφησει απληρωτο ολο το συμπαν για να εχει να φαει.Και το οτι μπορει και  τρωει για να επιβιωση, δεν σημαινει οτι ολα ειναι ροδινα.

Εμενα γιατι μου απαντας? Ο αλλος φοβαται οτι θα πεινασει οχι εγω. Εγω απλα τον καθησυχασα. Το δεν ειναι ολα ροδινα απο το θα πεινασουμε απεχει λιγακι δε νομιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 4saken είπε

Αν περιμενουμε να φτασουμε 0 κρουσματα για 14 μερες ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ.

Δεν νομίζω ότι είμαστε μακρυά από αυτό. Είναι πολύ δύσκολο να κολλήσει πλέον κάποιος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, KilliK είπε

παντως τωρα που χαλαρωσανε τα μετρα στην Κινα, ξεχυθηκε πολυς κοσμος στις τουριστικες περιοχες της ενδοχωρας, απο οτι λενε τα ΜΜΕ.

Εκδρομείς του Πάσχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ο γνωστός εκπαιδευτικός τεμπέλης είμαι που με πληρώνει το κράτος να κάθομαι και να μην δουλεύω τώρα που είναι εξ αποστάσεως κλπ κλπ κλπ...για να τα περάσω στα γρήγορα αυτά τα ανάξια σχολιασμού που θα ακούσω για ότι γράψω παρακάτω...αν ανοίξουν τα σχολεία θα γίνει του κουτρούλη ο γάμος πάλι σε 15-20 μέρες. Και πολλές λέω. Τα παιδιά είναι σχεδόν πάντα ασυμπτωματικά οπότε θα κολλήσουν δασκάλους, καθηγητές, γιαγιάδες και παππούδες για πλάκα. Χωρίς μαζικό τεστ και ακόμη ένα επαναληπτικό σε 15 μέρες πάλι μαζικό είναι ανούσιο να βγει κόσμος έξω...10 σε όλη την Ελλάδα να το έχουν, 10 όχι παραπάνω σε 1 μήνα θα έχουμε πάλι lockdown και πάλι θύματα...εγώ αυτό που φοβάμαι είναι το πως θα βγούμε όχι το τώρα...εκείνο είναι το πολύ κρίσιμο.

Δώστε πόνο τώρα για τον τεμπέλη εκπαιδευτικό που κάθεται και πληρώνεται! (αναπληρωτής εδώ που παρακαλάω να ανοίξουμε σχολεία γιατί έχω φάει πολύ περισσότερο χώσιμο μπροστά σε έναν υπολογιστή για να κάνω αυτά που πρέπει για τους μαθητές μου, από ότι αν ήμασταν ανοιχτά, έσκασα και μια 200άρα για αυτό, ώστε να τους παρέχω την καλύτερη δυνατή εμπειρία στην live εξ' αποστάσεως, μαθηματικός γαρ) (άσχετο αλλά προτείνω σίγουρα tablet/πένα wacom σε συναδέρφους θετικών επιστημών και όχι μόνο, σε συνδυασμό με τα κατάλληλα προγράμματα λύνει τα χέρια σε πολλά θέματα)...άντε ρίχτε που φοβάμαι αν ανοίξουν τα σχολεία νωρίς και που φοβάμαι όταν θα μου πουν πήγαινε να κάνεις επιτηρητής στις πανελλήνιες.

image.png.da016483e1960b4d8193b9127c08662b.png

Δήμο εντομεταξύ πες μας που ακριβως γράφει οτι το υπουργείο υποχρεώνει μαθητές και εκπαιδευτικους να κάνουν εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Πες μας οτι το υπουργειο απλά...προτείνει. Και οτι δεν μπορεις να προχωρήσεις στην ύλη αλλά απλώς να κάνει επαναλήψεις.

Και ειναι απόλυτα λογικο. Δεν μπορει να υποχρεώσει μαθητη να κάνει εξ αποστάσεως εκπαίδευση διοτι ο μαθητής πιθανον να μην έχει ούτε έξυπνο κινητό, ουτε ιντερνετ κτλ κτλ. 

ΜΠΡΑΒΟ που παρεχεις τέτοια εξυπηρέτηση στα παιδιά πάντως. Και μπράβο οχι επειδη εισαι εκπαιδευτικος αλλά επειδή εισαι αναπληρωτής (δεν μπορουν να καταλάβουν αρκετοι τι σημαίνει αυτο, αλλά κάποιοι γνωρίζουμε και συμπάσχουμε...Και μια που τα λέμε τι γινεται αυτη η 3ΕΑ????Κουκούτσια έχει? Υπερωριες λέει πληρωνονται εκει στον ΑΣΕΠ και το μερμεράνε 1 χρονο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Να πω κι εγώ την άποψη μου. Αν φτάσουμε στα 0 κρούσματα για 14 συνεχόμενες ημέρες και με την καραντίνα που ακολουθούμε σημαίνει ότι όποιος νόσησε νόσησε και πάμε γι' άλλα, σωστά; Αν ελέγχονται και οι "εισαγόμενοι" από άλλες χώρες, δεν είμαστε ok; Κάνω κάπου λάθος;

Δεν υπάρχει περίπτωση να μηδενιστούν τα κρούσματα, απλά να μειωθούν σημαντικά και να μην έχουμε νεκρούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...