Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

Και η Αυστρία είπε χαλαρώνει τα μέτρα σιγά σιγά 

Θα ανοίξει κάποια καταστήματα. Το είπε σήμερα ο πρωθυπουργός τους. 

Παντως σε καμία 10αρια μέρες οι περισσότερες χώρες της ΕΕ θα χαλαρώνουν τα μέτρα 

Σίγουρα θα βαδίσουμε βάσει του τι θα κάνουν οι άλλες χώρες. Ειδικά αν χαλαρώσουν τα μέτρα χώρες με πολύ περισσότερα κρούσματα κλπ, δεν γίνεται εμείς να συνεχίσουμε σε καραντίνα με κλειστά τα πάντα. Διαφορετικά να βρει λεφτά η κυβέρνηση να πληρώσει τα ενοίκια των καταστημάτων (και το 60%), τους υπαλλήλους και τους αυτοαπασχολούμενους. Δεν είναι απλά τα πράγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, 1comment είπε

Γιατί η ΕΕ δεν τυπώνει νέο χρήμα και να το μοιράσει στις χώρες που το έχουν ανάγκη; Εφόσον η κατάσταση είναι πολύ σοβαρή και όμοια με πόλεμο (όπως παραδέχονται), γιατί δεν το κάνουν; Αν όχι τώρα, πότε;

Σε τι θα βοηθήσει η εκτύπωση χρήματος αν από πίσω δεν υπάρχει η παραγωγή. Αν το σιτάρι είναι λίγο και δεν φτάνει για όλους και τα ευρώ που θα τυπωθούν είναι πολλά τότε από 1 ευρώ το ψωμί θα πάει στα 10. Γενικά το κόψιμο χρήματος χώρις ταυτόχρονη οικονομική ανάπτυξη οδηγεί μόνο σε υπερπληθωρισμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Εδώ και καιρό δούλευα με ένα εταιρικό κινητό που λόγω στην απολυση μου είμαι αναγκασμένος να άγορασω ένα καινούριο για την προσωπική μου χρήση. Μέσω του φόρουμ βρήκα έναν κύριο ο οποίος βρίσκεται πολύ μακριά από εμένα και είμαι αναγκασμένος να πάρω μετρό από κεντρικά μέχρι Χαλάνδρι κλπ. Η ερώτηση μου είναι η εξής:τι μπορώ να γράψω έτσι ώστε να μην φάω κάποιο πρόστιμο. Εννοείται πως θα φορέσω γάντια και μάσκα και είμαι λογικός άνθρωπος Αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να μείνω χωρίς κινητό τηλέφωνο μέχρι να τελειώσει η απαγόρευση κυκλοφορίας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, 1comment είπε

Σίγουρα θα βαδίσουμε βάσει του τι θα κάνουν οι άλλες χώρες. Ειδικά αν χαλαρώσουν τα μέτρα χώρες με πολύ περισσότερα κρούσματα κλπ, δεν γίνεται εμείς να συνεχίσουμε σε καραντίνα με κλειστά τα πάντα. Διαφορετικά να βρει λεφτά η κυβέρνηση να πληρώσει τα ενοίκια των καταστημάτων (και το 60%), τους υπαλλήλους και τους αυτοαπασχολούμενους. Δεν είναι απλά τα πράγματα.

Συμφωνω δεν ειναι καθολου απλα τα πραγματα.

Το να κανεις επ απειρο shut down απλα δεν ειναι βιοσωμο διοτι τα προβληματα που θα επακολουθησουν στην συντρηπτικη πλειοψηφια των Ελληνων θα ειναι  χειροτερα απ απο τον κωρονοιο

Εδω με λιγοτερο απο μηνα και ηδη ο ιδιωτικος τομεας αρχιζει να καταρρει. Σειρα θα παρει λεια συντομος το δημοσιο αν συνεχιστει αυτο, το κρατος δεν εχει επ απειρο αποθεμα να πληρωνει μισθους  συνταξεις και να μοιραζει 800αρια επιδοματα

Απο Μαιο θελωντας και μη θα αρχισει σταδιακη αρση των μετρων για να αρχισει η οικονομια να τσουλαει δειλα δειλα γιατι πολυ απλα δεν γινετε αλλιως δυστηχως η ευτυχως.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, perivolaki99 είπε

Καλησπέρα Εγώ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Εδώ και καιρό δούλευα με ένα εταιρικό κινητό που λόγω στην απολυση μου είμαι αναγκασμένος να άγορασω ένα καινούριο για την προσωπική μου χρήση. Μέσω του φόρουμ βρήκα έναν κύριο ο οποίος βρίσκεται πολύ μακριά από εμένα και είμαι αναγκασμένος να πάρω μετρό από κεντρικά μέχρι Χαλάνδρι κλπ. Η ερώτηση μου είναι η εξής:τι μπορώ να γράψω έτσι ώστε να μην φάω κάποιο πρόστιμο. Εννοείται πως θα φορέσω γάντια και μάσκα και είμαι λογικός άνθρωπος Αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να μείνω χωρίς κινητό τηλέφωνο μέχρι να τελειώσει η απαγόρευση κυκλοφορίας... 

Βάλε το 1 ότι πας σε γιατρό. Δεν μπορούν να σου κόψουν πρόστιμο, ούτε να σου ζητήσουν κάτι άλλο. Καλύτερα όμως να έχεις την εκτυπωμένη βεβαίωση (κάνει πιο επίσημη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά τα ιδιωτικά σχολεία τον ήπιαν. Ξέρω αρκετούς που πάνε τα παιδιά τους και πληρώνουν κάθε εξάμηνο ή προπληρωνουν τον χρόνο. Δημοτικό είναι κοντά στα 9Κ τον χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, vali είπε

Σε τι θα βοηθήσει η εκτύπωση χρήματος αν από πίσω δεν υπάρχει η παραγωγή. Αν το σιτάρι είναι λίγο και δεν φτάνει για όλους και τα ευρώ που θα τυπωθούν είναι πολλά τότε από 1 ευρώ το ψωμί θα πάει στα 10. Γενικά το κόψιμο χρήματος χώρις ταυτόχρονη οικονομική ανάπτυξη οδηγεί μόνο σε υπερπληθωρισμό

Ίσως δεν το έθεσα σωστά. Να τυπώσουν χρήμα και να το μοιράσουν στις χώρες βάσει αεπ κλπ. Οι κυβερνήσεις όμως να είχαν υποχρέωση να επιδοτήσουν όσους έχουν πρόβλημα βιωσιμότητας λόγω του lockdown. Δεν μιλάμε για τρελά λεφτά δηλαδή. Δεν καταλαβαίνω πώς θα δημιουργούσε πληθωρισμό κάτι τέτοιο. Δεν είπα να βρέξει χιλιάρικα. Να επιδοτήσουν αυτούς που σήμερα αδίκως εξαιρούν προφανώς λόγω έλλειψης χρημάτων είπα. Έτσι ίσως θα μπορούσε να κρατήσει περισσότερο η καραντίνα. Τώρα δεν μπορεί. Πρέπει να λήξει οριζόντια το πολύ στα μέσα Μαιου.

Επεξ/σία από 1comment
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LastWitchHunter είπε

Πρεπει να υπάρξει τραγικη επιδείνωση για να κρατήσει  στα σπιτια τούς Ελληνες και το Μαιο κατι που για την ωρα δεν φαίνεται.Το θεμα ειναι ο ελενχος των εισαγωμενων κρουσματων κατι που δεν πιστεω οτι το χει.............

Ας αφήσει την καραντίνα σε ό,τι αφορά πτήσεις, πλοία κλπ. Ας τελειώσει μόνο την εσωτερική καραντίνα. Υπάρχουν λύσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2020 στις 2:38 ΠΜ, Curtis76 είπε

σε εμας πρεπει να κρατησουν πιο πολυ τα μετρα σε σχεση με την ιταλια αν θελουμε να μην εχουμε peak στη καμπυλη. Ο σκποπος αυτος ειναι, παιρνουμε μετρα, πλατιαζουμε τη καμπυλη (αρα και τη διαρκεια των μετρων) και πεθαινουν λιγοτεροι και σε περισσοτερο χρονο.

Και εγω θελω να παω Χονολουλου. Το θεμα ειναι τι αντεχει η οικονομια. Αν ειναι να γινουμε Μαυριτανία, αστο, κανω και εγω τον εξυπνο.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ικανους τους Ευρωπαίους να μας πουν στο τέλος, εμείς ανοίξαμε την οικονομία και πληρώσαμε με νεκρούς, εσείς την κρατήσατε κλειστή για μην πεθάνουν πολλοί, φάτε την τώρα.  Λεφτά γιοκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τέλη Απριλίου το βλέπω να πηγαίνει και πολύ είναι. Αν δεν ανοίξουν τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα. Δεν υπάρχει άπειρο χρήμα και ούτε πρόκειται να μοιράζουν για πολύ ακόμα. Στην τελική κάποιοι παίρνουν 800 ευρω και κάθονται 25 ώρες την μέρα και κάποιοι βαράνε διπλό βάρδιες για λιγοτερα. Επίσης το δημόσιο δουλεύει εναλλάξ στο 1/3 παίρνοντας κανονικά τα λεφτά του. 

Πόσο δίκαιο είναι αυτό για μια κοινωνία και για πόσο πιστεύουν ότι θα το δέχεται ο κόσμος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνει ένας καθηγητής στο πανεπιστήμιο της Κρήτης πρόβλεψη και λέει ότι η καμπύλη έχει αρχίσει την κατηφόρα και μέσα μαϊου θα τελειώσει το πράγμα

Επεξ/σία από salonika91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πληροφορίες που έχω πάντως στις τράπεζες που δουλεύουν στο 33%, τους είπαν ότι αν τραβήξει η κατάσταση θα μειωθεί ανάλογα ο μισθός του αντίστοιχου μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...