Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, 1comment είπε

Όλοι μέσα καθόμαστε φίλος... Αλλά δεν θέλουμε να μακροημερεύσει αυτό.

Προσωπικά αν δεν δω φως,  παίζει να κάτσω μέσα όλη την χρονιά.... 

Καλύτερα καραντίνα - παρα ΜΕΘ

Και το αν θα αρθούν τα μέτρα είναι δευτερευουσης σημασίας.

Όταν τελειώσει με το καλό αυτή η υπόθεση δεν θέλω ούτε εγώ,  ούτε όσοι γνωρίζω να έχουν κάνει εγγραφή στις παραπάνω λίστες.

Πήξιμο, δουλειά, νοίκι, ΔΕΗ, βόλτες είναι σημαντικά, αλλά να συνεχίσουμε όπως είμαστε πριν ένα μήνα,  όχι αλλιώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Αυτό που έγιναν ήρωες οι γιατροί και οι νοσηλευτές στα νοσοκομεία χωρίς στην πραγματικότητα να έχει ξεσπάσει ακόμη η επιδημία στην χώρα μας πως το βλέπετε; Είμαι ο μόνος που του φαίνεται τραγικό και κατώτερο των περιστάσεων; Προσωπικά πιστεύω οι μοναδικοί ήρωες αυτή τη χρονική περίοδο είμαστε όλοι εμείς που μένουμε μαντρωμένοι στα σπίτια και στα διαμερίσματά μας.

Συμφωνώ

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Ανέβηκαν και αλλο οι αριθμοί για ΗΠΑ Γαλλία....

Στη Γαλλία ίδιοι είναι, δεν είδα καμιά ενημέρωση, αλλά ναι στις ΗΠΑ αυξάνεται δραματικά ο αριθμός των νεκρών και είναι σχεδόν σίγουρο ότι η μέρα θα κλείσει με πάνω από 2000 νεκρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιχνηλάτηση είναι καλός τρόπος περιορισμού της διασποράς ώστε τα κρούσματα να είναι σε ένα μίνιμουμ επίπεδο, αλλά απότι έχει φανεί από ασιατικές χώρες που το εφάρμοσαν, δεν είναι αρκετό για να εξαλείψει τον ιό πχ Νότια Κορέα, και Σιγκαπούρη αν θυμάμαι καλά ή Ταιβάν.

Άμα βρεθεί αποτελεσματική θεραπεία τότε νομίζω πως θα είμαστε ελεύθεροι να επιστρέψουμε σχεδόν στην καθημερινότητα (ίσως χωρίς καφετέριες και κλαμπς). Ο ιός θα διαδίδεται, αλλά όσοι νοσούν πιο άσχημα θα παίρνουν την θεραπεία και θα γίνονται καλά, οπότε χωρίς νεκρούς θα ήμαστε μια χαρά. Και σιγά σιγά θα χτίζεται η ανοσία της αγέλης.

Η λέξη κλειδί στην θεραπεία όμως είναι το αποτελεσματική. Αν από όσους ήταν να καταλήξουν μπορούσε να σώσει το 90% και πάνω θα ήταν τέλεια.

Υποθετικά μιλώντας πάντα γιατί δεν ξέρουμε πόσο αποτελεσματική θα είναι, και αν θα έχει σοβαρές παρενέργειες (οπότε και θα χορηγείται μόνο στα πολύ σοβαρά περιστατικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Η ιχνηλάτηση είναι καλός τρόπος περιορισμού της διασποράς ώστε τα κρούσματα να είναι σε ένα μίνιμουμ επίπεδο, αλλά απότι έχει φανεί από ασιατικές χώρες που το εφάρμοσαν, δεν είναι αρκετό για να εξαλείψει τον ιό πχ Νότια Κορέα, και Σιγκαπούρη αν θυμάμαι καλά ή Ταιβάν.

Άμα βρεθεί αποτελεσματική θεραπεία τότε νομίζω πως θα είμαστε ελεύθεροι να επιστρέψουμε σχεδόν στην καθημερινότητα (ίσως χωρίς καφετέριες και κλαμπς). Ο ιός θα διαδίδεται, αλλά όσοι νοσούν πιο άσχημα θα παίρνουν την θεραπεία και θα γίνονται καλά, οπότε χωρίς νεκρούς θα ήμαστε μια χαρά. Και σιγά σιγά θα χτίζεται η ανοσία της αγέλης.

Η λέξη κλειδί στην θεραπεία όμως είναι το αποτελεσματική. Αν από όσους ήταν να καταλήξουν μπορούσε να σώσει το 90% και πάνω θα ήταν τέλεια.

Υποθετικά μιλώντας πάντα γιατί δεν ξέρουμε πόσο αποτελεσματική θα είναι, και αν θα έχει σοβαρές παρενέργειες (οπότε και θα χορηγείται μόνο στα πολύ σοβαρά περιστατικά)

Δεν είναι αποκλειστικό ζητούμενο να εξαλειφθεί ο ιός. Αρκεί να είναι περιορισμένος στα σημερινά επίπεδα και χαμηλότερα (μιλάω για Ελλάδα πάντα). Η Νότια Κορέα και η Σιγκαπούρη ΔΕΝ είναι σε καραντίνα. Έχουν ελεγχόμενα κρούσματα (με πολλές προσπάθειες βέβαια) και η ζωή συνεχίζεται. 

Με πολύ καλή ιχνηλάτηση** και καραντίνα στα κρούσματα μπορούμε να γυρίσουμε σε μια καθημερινότητα που θα μας ικανοποιεί, ειδικά σε σχέση με την σημερινή καραντίνα. Για να γυρίσουμε στην ανεμελιά του πριν προφανώς θα χρειαστεί να βοηθήσει η ιατρική επιστήμη.

** Η πολύ καλή ιχνηλάτηση απαιτεί ΠΟΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ και σηκώνει συζήτηση. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμερική είναι πολύ ανησυχητικά τα νούμερα. Με τόσους ημερήσιους νεκρούς, πριν 15 μέρες κόλλαγαν 200 χιλιάδες άτομα την ημέρα και η τάση ήταν σχεδόν κάθε 5 μέρες να διπλασιάζει αυτό. Αν δεν φοβήθηκαν αρκετά το τελευταίο διάστημα, οι 100 χιλιάδες νεκροί θα είναι υπεραισιόδοξο σενάριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jkidd13

Για επιβατικά οχήματα μέχρι 5 θέσεις, δημόσιας χρήσης (Ε.Δ.Χ. ΤΑΞΙ) ή ιδιωτικής χρήσης (Ε.Ι.Χ.), επιτρέπεται η μεταφορά ενός επιβάτη, εκτός από τον οδηγό. Κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται και η μεταφορά δεύτερου επιβάτη, εφόσον η μεταφορά εκτελείται για ιατρικούς λόγους (μεταφορά σε νοσοκομείο, ιατρικό κέντρο ή άλλο νοσηλευτικό ίδρυμα).

yme.gov.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν απαγορεύεται να παίζω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ μπασκετακι σε κάποιο εξωτερικό γήπεδο ή σχολείο? Χτες με απείλησαν για πρόστιμο, αλλά με άφησαν να φύγω τελικά. Οι ΔΙΑΣ μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται η χρήση μηχανημάτων γυμναστικής και σε αυτά περιλαμβάνονται και οι μπασκετες??? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 minutes ago, undeadcharisss said:

Ξέρει κανείς αν απαγορεύεται να παίζω ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ μπασκετακι σε κάποιο εξωτερικό γήπεδο ή σχολείο? Χτες με απείλησαν για πρόστιμο, αλλά με άφησαν να φύγω τελικά. Οι ΔΙΑΣ μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται η χρήση μηχανημάτων γυμναστικής και σε αυτά περιλαμβάνονται και οι μπασκετες??? 

Είχες στείλει SMS με το #6; Εάν ναι, δεν βλέπω γιατί να σου έκοβαν πρόστιμο. Ήσουν πολύ μακριά από το σπίτι σου;

Πάντως νομίζω ότι γήπεδα κλπ είναι κλειστά, αλλά δεν παίρνω κι όρκο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, maarinos είπε

@jkidd13

Για επιβατικά οχήματα μέχρι 5 θέσεις, δημόσιας χρήσης (Ε.Δ.Χ. ΤΑΞΙ) ή ιδιωτικής χρήσης (Ε.Ι.Χ.), επιτρέπεται η μεταφορά ενός επιβάτη, εκτός από τον οδηγό. Κατ’ εξαίρεση επιτρέπεται και η μεταφορά δεύτερου επιβάτη, εφόσον η μεταφορά εκτελείται για ιατρικούς λόγους (μεταφορά σε νοσοκομείο, ιατρικό κέντρο ή άλλο νοσηλευτικό ίδρυμα).

yme.gov.gr

Kι εγώ αυτό ξέρω αλλά απο τον υπεύθυνο μου στη δουλειά έμαθα οτι γράψανε φίλο του επειδή ήταν 2 άτομα μέσα σε smart(στην επαρχεία έγινε το περιστατικό), οτι τάχα απαγορεύεται επειδή είναι μικρό το smart και είναι κοντά ο οδηγός με τον συνοδηγό. 🤔

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Είχες στείλει SMS με το #6; Εάν ναι, δεν βλέπω γιατί να σου έκοβαν πρόστιμο. Ήσουν πολύ μακριά από το σπίτι σου;

Πάντως νομίζω ότι γήπεδα κλπ είναι κλειστά, αλλά δεν παίρνω κι όρκο.

τα σχολεία είναι κλειστά σαν χώροι υποτίθεται η μαντραπήδα δεν είναι λογική 

 

αλλά στίβους κτλ τα έχουν κλείσει για να μην μαζεύται λαός, το ίδιο θεωρητικά μπορεί να γίνει και ένα γηπεδάκι ή σε ένα πάρκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...