Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Curtis76 είπε

Αν δεις πως εξυπηρετουν τον κοσμο (ισως υπαρχουν εξαιρεσεις στην αθηνα αλλα στην επαρχια ειναι για κλαματα) δεν θα πηγαινες ουτε εσυ. Εδω ο αλλος μπαινει μεσα στο μαγαζι, και επειδη ο φουρναρης εξυπηρετη αλλον, παει στα ψωμια , τσεκαρει ποιο ειναι τραγανο, παιρνει το χωμι του και επιστρεφει στην ουρα να πληρωσει. Ο φουρανρης απο την αλλη φοραει μασκα, γαντια, και πληρωνεται πιανει λεφτα και πιανει και ψωμια. Επρεπε να υπαρχει νομος να υπαρχει υπαλληλος μονο στο ταμειο αλλα που τετοια πραματα για μικρους φουρνους.

ναι συμφωνώ για τον υπάλληλο μόνο στο ταμείο και σε κάθε φούρνο ισχύουν άλλα

εγώ από την άλλη δε μπορώ να μην πάω φούρνο, ίσως το φάω πιο μετά ίσως το παίξω μικροκύματα, αλλά ψωμί προφανώς και δεν θα ζυμώσω, πόσο πιο χαμηλά να ξεπέσω πλέον, εδώ έχω φτάσει να μαγειρεύω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ε δεν πάει ακριβώς έτσι. σε μια οικονομία μπορεί να θες υποτίθεται το κακό του ανταγωνιστή σου, από την άλλη υπάρχουν και άλλες εταιρείες που εξαρτώνται από σένα ή εσύ από αυτές και θες να πηγαίνουν καλά 

σε ο,τι αφορά τον ιό το πρόβλημα είναι τελείως προσωπικό, ο καθένας δεν θέλει απλά να μπει στο σπίτι του και πολλές φορές δεν τον νοιάζει αν τα πάντα γύρω καίγονται ειδικά αν είναι καβατζωμένος 

Εσυ δε τα λες καλα. Ενας πχ που πουλαει σεντονια σε ξενοδοχεια ενοειται οτι θελει να πηγαινουν καλα τα ξενοδοχεια αλλα ταυτοχρονα θελει να κλεισει τον αλλον που πουλαει και αυτος σεντονια. Για ιδια προιοντα μιλαμε παντα. Απο την αλλη οταν ο ξενοδοχος αποφασισει, φτιαχνει δικη εταιρεια με σεντονια και τοτε αρχιζουμε και κλαιμε για τα all inclusive. Ανταγωνισμο εχουμε και προσωρινες συνεργασιες που αλλαζουν οποτε αποφασισει ο πιο δυνατος παικτης. Διοτι ολα στη ζωη εχουν γινει παιχνιδι. Ανελυσε ομως λιγο το υποτιθεται που γραφεις, διοτι για εμενα ειναι ορισμος οτι θες το κακο του ανταγωνιστη σου. Οχει επειδη εισαι κακος αλλα για λογους επιβιωσης. ετσι δουλευει το πραμα.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Thakiis είπε

Μια πρώτη «παρενέργεια» που βλέπω και μέσα από αυτή τη κουβέντα μας είναι η εξής: πριν 2 μήνες θα σοκαριζόμασταν από μια επίθεση στο κέντρο του Λονδίνου με 5 νεκρούς και 30 τραυματίες. Σήμερα οι εκατοντάδες και χιλιάδες νεκροί και ακόμα περισσότερο διασωληνωμένοι έγιναν απλά νούμερα που προσφέρονται για στατιστικές αναλύσεις και αντιπαραθέσεις περίπου ποδοσφαιρικές. Αντιλαμβάνεστε και εσείς τον κίνδυνο πίσω από αυτή την αλλαγή στην οπτική μας;

Έτσι ακριβώς. Το παρατηρώ εδώ μέσα αλλά κ στην δουλειά μου (δουλεύω s/m) σε συζητήσεις με τους προμηθευτές. Οι περισσότεροι εκτός ότι μίλαγαν μόνο για Ελλάδα, λες κ μόνο Ελλάδα υπάρχει, οι περισσότεροι αναφέρονταν στους νεκρούς λες κ είναι ακατάλληλες επιστροφές. Είναι συνάνθρωποι μας για κάποιους είναι γονείς, θείοι, παππούδες πως είναι δυνατόν να μιλάς έτσι χωρίς να βιώνεις το δράμα τους; γι αυτό σε έναν επειδή με έφερε στο αμήν του ευχήθηκα να κολλήσει κάποιος δικός του, εννοείται να πάνε όλα καλά, απλά για να κατέβει από το συννεφάκι του. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ναι συμφωνώ για τον υπάλληλο μόνο στο ταμείο και σε κάθε φούρνο ισχύουν άλλα

εγώ από την άλλη δε μπορώ να μην πάω φούρνο, ίσως το φάω πιο μετά ίσως το παίξω μικροκύματα, αλλά ψωμί προφανώς και δεν θα ζυμώσω, πόσο πιο χαμηλά να ξεπέσω πλέον, εδώ έχω φτάσει να μαγειρεύω 

Ενταξυ εισαι large.. παντως η λυση του να βαλεις το ψωμι λιγο στον φουρνο στους 100 βαθμους που ειχε πει καποιος εδω νομιζω οτι τουλαχιστον επιβαλεται. Μη το θεωρησεις μαγειρεμα πες οτι απλα καθαριζεις το ψωμι.😘. Παντως να ξερεις οτι σε καταλαβαινω, μακαρι να καταφερεις να μην κανεις πραμτα που σε δυσαρεστουν, για αλλους βεβαια ειναι διασκεδαση.

4 λεπτά πριν, original911 είπε

Έτσι ακριβώς. Το παρατηρώ εδώ μέσα αλλά κ στην δουλειά μου (δουλεύω s/m) σε συζητήσεις με τους προμηθευτές. Οι περισσότεροι εκτός ότι μίλαγαν μόνο για Ελλάδα, λες κ μόνο Ελλάδα υπάρχει, οι περισσότεροι αναφέρονταν στους νεκρούς λες κ είναι ακατάλληλες επιστροφές. Είναι συνάνθρωποι μας για κάποιους είναι γονείς, θείοι, παππούδες πως είναι δυνατόν να μιλάς έτσι χωρίς να βιώνεις το δράμα τους; γι αυτό σε έναν επειδή με έφερε στο αμήν του ευχήθηκα να κολλήσει κάποιος δικός του, εννοείται να πάνε όλα καλά, απλά για να κατέβει από το συννεφάκι του. 

Καλα τα λες, ειπαμε αλλα σβηστηκε διοτι μαλλον ................  Ειναι γαιδουρινη σταση ζωης να μη σε ενδιαφερει ο διπλα σου και η αξια της ζωης. Τωρα ομως είτε απο αλληλεγυη είτε απο φοβο μενουμε σπιτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Εσυ δε τα λες καλα. Ενας πχ που πουλαει σεντονια σε ξενοδοχεια ενοειται οτι θελει να πηγαινουν καλα τα ξενοδοχεια αλλα ταυτοχρονα θελει να κλεισει τον αλλον που πουλαει και αυτος σεντονια. Για ιδια προιοντα μιλαμε παντα. Απο την αλλη οταν ο ξενοδοχος αποφασισει, φτιαχνει δικη εταιρεια με σεντονια και τοτε αρχιζουμε και κλαιμε για τα all inclusive. Ανταγωνισμο εχουμε και προσωρινες συνεργασιες που αλλαζουν οποτε αποφασισει ο πιο δυνατος παικτης. Διοτι ολα στη ζωη εχουν γινει παιχνιδι. Ανελυσε ομως λιγο το υποτιθεται που γραφεις, διοτι για εμενα ειναι ορισμος οτι θες το κακο του ανταγωνιστη σου. Οχει επειδη εισαι κακος αλλα για λογους επιβιωσης. ετσι δουλευει το πραμα.

κάτσε ρε συ τώρα, θες να μιλήσουμε για την αριθμολαγνεία που κάθεται ο κόσμος και αντιμετωπίζει τους θανάτους σαν μετοχές ή αγώνες ποδοσφαίρου; 

 

επίσης αυτό με τον ανταγωνισμό ισχύει, αλλά όχι πάντα και όχι τελείως

 

ΠΧ είσαι σε ένα τουριστικό μέρος και έχεις ταβέρνα, θες τον περισσότερο κόσμο προφανώς, αλλά  θες να έχει κίνηση η περιοχή να δουλεύουν και οι άλλοι και τα λοιπά μαγαζιά (μπαράκια, καφέ , φούρνοι κτλ) ώστε να παίζει περατζάδα και ζωή στο μέρος, αλλιώς αν είναι μια ερημιά και έχεις εσύ όλο  το κόσμο, αυτό θα κρατήσει για λίγο, μετά θα απαξιωθεί το μέρος

 

εσύ σκέφτεσαι με όρους πολυεθνικής, εγώ έχω απορρίψει αυτόν τον τρόπο σκέψης χρόνια τώρα

 

δεν λέω βέβαια ότι ειδικά στην ελλάδα στην κρίση πολλοί έδειξαν το πραγματικό τους πρόσωπο και θεώρησαν ότι ενώ όλοι γύρω καίγονται αυτοί θα βγουν αλώβητοι (και για πολλούς ισχύει, οι ανισότητα στον πλούτο είναι μάλλον χειρότερη από ποτέ) , από την άλλη ήμουν ανέκαθεν της άποψης ότι δεν γίνεται να είσαι εσύ καλά αν δεν είναι ο δίπλα σου

 

όχι γιατί είμαι μεγαλόψυχος, καθαρά από συμφέρον το σκέφτομαι έτσι τώρα γιατί μόνο αυτό δουλεύει πραγματικά 

 

κάποιοι ίσως ξεκίνησαν τώρα  να έχουν αυτή τη σκέψη με τον ιό από την κίνα, αλλά επειδή το έχω φιλοσοφήσει χρόνια τώρα ο εαυτούλης είναι το βασικό κίνητρο 

θα μου πεις το αποτέλεσμα μετράει και όντως αυτό μετράει 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, logistoulis είπε

κάτσε ρε συ τώρα, θες να μιλήσουμε για την αριθμολαγνεία που κάθεται ο κόσμος και αντιμετωπίζει τους θανάτους σαν μετοχές ή αγώνες ποδοσφαίρου; 

επίσης αυτό με τον ανταγωνισμό ισχύει, αλλά όχι πάντα και όχι τελείως

ΠΧ είσαι σε ένα τουριστικό μέρος και έχεις ταβέρνα, θες τον περισσότερο κόσμο προφανώς, αλλά  θες να έχει κίνηση η περιοχή να δουλεύουν και οι άλλοι και τα λοιπά μαγαζιά (μπαράκια, καφέ , φούρνοι κτλ) ώστε να παίζει περατζάδα και ζωή στο μέρος, αλλιώς αν είναι μια ερημιά και έχεις εσύ όλο  το κόσμο, αυτό θα κρατήσει για λίγο, μετά θα απαξιωθεί το μέρος

εσύ σκέφτεσαι με όρους πολυεθνικής, εγώ έχω απορρίψει αυτόν τον τρόπο σκέψης χρόνια τώρα

δεν λέω βέβαια ότι ειδικά στην ελλάδα στην κρίση πολλοί έδειξαν το πραγματικό τους πρόσωπο και θεώρησαν ότι ενώ όλοι γύρω καίγονται αυτοί θα βγουν αλώβητοι (και για πολλούς ισχύει, οι ανισότητα στον πλούτο είναι μάλλον χειρότερη από ποτέ) , από την άλλη ήμουν ανέκαθεν της άποψης ότι δεν γίνεται να είσαι εσύ καλά αν δεν είναι ο δίπλα σου

όχι γιατί είμαι μεγαλόψυχος, καθαρά από συμφέρον το σκέφτομαι έτσι τώρα γιατί μόνο αυτό δουλεύει πραγματικά 

κάποιοι ίσως ξεκίνησαν τώρα  να έχουν αυτή τη σκέψη με τον ιό από την κίνα, αλλά επειδή το έχω φιλοσοφήσει χρόνια τώρα ο εαυτούλης είναι το βασικό κίνητρο 

θα μου πεις το αποτέλεσμα μετράει και όντως αυτό μετράει  

Δεν εχω να πω κατι σε αυτο που λες με την αριθμολαγνεια. Εγω βλεπω κοσμο να κοιταει δυσαρεστα νουμερα, πρεπει να ξερει τι γινεται και καλα κανει. Τωρα να κοιταει αν η καμπηλη πεφτει, αν η δευτερη παραγωγος ειναι θετικη ειανι υπερβολη αλλα απο την αλλη αν εισαι μεσα στο σπιτι κανεις οτι βρεις. Το να βαζεις τιμες στο excel πχ και να φτιαχνεις διαγραμματα, ειναι λιγο παιχνιδι με ασχημα νουμερα, μαζι σου ειμαι αλλα παμε παρακατω.

Για τα αλλα που γραφεις πολλα μπορω να σου πω αλλα δεν εχουν σχεση με το θεμα, θα ειμαι off topic και θα κουρασω. Σου ειπα ομως οτι δεν ανταγωνιζεται ο εμπορας ρουχων τον εμπορα παπουτσιων. Απο την αλλη ομως, αν ο τουριστας εχει 100€ στη τσεπη, τον ανταγωνιζεται διοτι πολυ τα περισσοτερα θα τα ηθελε ο ενας και ας παρει και λιγα ο αλλος για να γινεται τζερτζελος και να εχει κινηση. Ειναι ομως παρασιτικη επιχειρηματικοτητα ετσι κι αλλιως. Εμπορευματα πολυεθνικων πουλανε και δυστυχως αναγκαστικα πρεπει να τα βλεπεις οπως ειναι στη πραξη. τεσπα

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Neoss είπε

Καλημερα. 

Καλα τα μετρα, λογικα τα περισσοτερα και γιαυτο ως χωρα τα παμε καλα. Μπραβο και οσοι ειναι πρωτη γραμμη (ναι αυτοι οι κακοι αμαρτωλοί δημοσιοι υπαλληλοι των Νοσοκομειων, ΚΥ, ΕΚΑΒ, Προνοιας, Βοηθεια στο Σπιτι, ΕΟΔΥ κτλπ). Καποια μετρα βεβαια λιγο παραλογα (πχ απαγορευση κολυμβησης). Ειναι ομως και αυστηρά και πρεπει ναειναι. 

Εχω σοβαρη απορια. Η μετακινηση για να μη θεωρηθει ασκοπη πρεπει να εμπιπτει σε μια απ τις 6 κατηγοριες ή να πηγαινεις στον τοπο εργασιας. Τι γινεται με άλλες περιπτώσεις? Τι γινεται οταν παιδι-φοιτητης ειναι ολομόναχο σε μια πόλη και οι δικοί του βρισκονται εξωτερικό και θελει να παει με το ΚΤΕΛ στα χωριά καταγωγης του γιατι εκει εχει συγγενεις μονο? Δεν ειναι να παει για Πασχα μονο κατω. Ειναι να κατσει και μετα απ αυτο εκει ωσπου να ανοιξει - δια ζώσης - το Πανεπιστημιο παλι. Οσο ναναι ποτέ δεν ξερεις τι μπορει να συμβεί αμα εισαι μόνος. 

Ξερω τωρα λογω Πασχα απαγορευεται ρητώς να πας χωριό εκτοςς και αν το εκκαθαριστικό αναγραφει τοπο κατοικιας το χωριό πάνω. Στο σιτε του ταξις μπορεις να το αλλαξεις αυτο, κατι που το σκεφτηκαμε αλλα τώρα διαβασα πως γιαναμην γινει καταχρηση η ΑΑΔΕ δεν θα εγκρινει τετοια αιτηματα ηλεκτρονικα. Ισχυει αυτο? Επισης απο πότε ισχυει αυτο με την επιδειξη εκκαθαριστικού, απο Μ. Δευτερα? 

Το παιδι θα μεινει τωρα με λιγα λογια αναγκαστικα μόνο του καθ όλη τη διαρκεια της πανδημιας αν δεν δεχτει το συστηματαξις αλλαγή? Δεν εκδιδονται και τπτ ειδικες άδειες? Καμια αιτιολογία δεν καλυπτει τετοια περιπτωση. Θα μπορουσε ισως να πει παει για βοηθεια σε γιαγια (κινηση για παροχη βοηθειας) αλλά χλωμό το κοβω και αυτό σε περιπτωση ελέγχου να μην ριξουν το 150αρι ( καταντησε εισπρακτικο μέτρο, ενα περπατημα πανε και στο ριχνουν) και σε εμποδισουν να μετακινηθειs. Μηπως να πηγαινε στην Αστυνομια? 

Όποιος έχει καμια ιδεα ή ξερει κατι ευχαριστω για την απαντηση εκ των προτερων. 

Το παιδί από τη στιγμή που όλα γίνονται εξ αποστάσεως, να είχε πάει τόσες μέρες στους συγγενείς του. Δεν νομίζω να χρειαζόταν το Πάσχα για να επιστρέψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Neoss είπε

Καλημερα. 

Καλα τα μετρα, λογικα τα περισσοτερα και γιαυτο ως χωρα τα παμε καλα. Μπραβο και οσοι ειναι πρωτη γραμμη (ναι αυτοι οι κακοι αμαρτωλοί δημοσιοι υπαλληλοι των Νοσοκομειων, ΚΥ, ΕΚΑΒ, Προνοιας, Βοηθεια στο Σπιτι, ΕΟΔΥ κτλπ). Καποια μετρα βεβαια λιγο παραλογα (πχ απαγορευση κολυμβησης). Ειναι ομως και αυστηρά και πρεπει ναειναι. 

Εχω σοβαρη απορια. Η μετακινηση για να μη θεωρηθει ασκοπη πρεπει να εμπιπτει σε μια απ τις 6 κατηγοριες ή να πηγαινεις στον τοπο εργασιας. Τι γινεται με άλλες περιπτώσεις? Τι γινεται οταν παιδι-φοιτητης ειναι ολομόναχο σε μια πόλη και οι δικοί του βρισκονται εξωτερικό και θελει να παει με το ΚΤΕΛ στα χωριά καταγωγης του γιατι εκει εχει συγγενεις μονο? Δεν ειναι να παει για Πασχα μονο κατω. Ειναι να κατσει και μετα απ αυτο εκει ωσπου να ανοιξει - δια ζώσης - το Πανεπιστημιο παλι. Οσο ναναι ποτέ δεν ξερεις τι μπορει να συμβεί αμα εισαι μόνος. 

Ξερω τωρα λογω Πασχα απαγορευεται ρητώς να πας χωριό εκτοςς και αν το εκκαθαριστικό αναγραφει τοπο κατοικιας το χωριό πάνω. Στο σιτε του ταξις μπορεις να το αλλαξεις αυτο, κατι που το σκεφτηκαμε αλλα τώρα διαβασα πως γιαναμην γινει καταχρηση η ΑΑΔΕ δεν θα εγκρινει τετοια αιτηματα ηλεκτρονικα. Ισχυει αυτο? Επισης απο πότε ισχυει αυτο με την επιδειξη εκκαθαριστικού, απο Μ. Δευτερα? 

Το παιδι θα μεινει τωρα με λιγα λογια αναγκαστικα μόνο του καθ όλη τη διαρκεια της πανδημιας αν δεν δεχτει το συστηματαξις αλλαγή? Δεν εκδιδονται και τπτ ειδικες άδειες? Καμια αιτιολογία δεν καλυπτει τετοια περιπτωση. Θα μπορουσε ισως να πει παει για βοηθεια σε γιαγια (κινηση για παροχη βοηθειας) αλλά χλωμό το κοβω και αυτό σε περιπτωση ελέγχου να μην ριξουν το 150αρι ( καταντησε εισπρακτικο μέτρο, ενα περπατημα πανε και στο ριχνουν) και σε εμποδισουν να μετακινηθειs. Μηπως να πηγαινε στην Αστυνομια? 

Όποιος έχει καμια ιδεα ή ξερει κατι ευχαριστω για την απαντηση εκ των προτερων. 

Νομίζω καλό είναι να ρωτήσει την αστυνομία για να σιγουρευτεί. Βέβαια ίσως να χρειάζεται να έχει έτοιμη μια απάντηση στο εύλογο ερώτημα: «γιατί δεν μετακινήθηκε τόσο καιρό που ήταν πιο χαλαρή η κατάσταση;»

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Neoss

 

καλά ο ενήλικος που είναι "παιδί" είναι και κάπως παράλογο

 

παρόλα αυτά μήπως η μόνιμη κατοικία του στην εφορία είναι έτσι κι αλλιώς ο τόπος καταγωγής του και όχι ο τόπος σπουδών του; 

γιατί υποψιάζομαι ότι μάλλον θα έχει ξεμείνει στο μητρώο το μέρος που μεγάλωσε όπως και στους περισσότερους γύρω από αυτή την ηλικία 

 

η εφαρμογή είναι αυτή, ας μπει να δει τι βγάζει πρώτα από όλα 

https://www.aade.gr/bebaiosi-katoikias-eidikis-hrisis

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Neoss είπε

Καλημερα. 

Καλα τα μετρα, λογικα τα περισσοτερα και γιαυτο ως χωρα τα παμε καλα. Μπραβο και οσοι ειναι πρωτη γραμμη (ναι αυτοι οι κακοι αμαρτωλοί δημοσιοι υπαλληλοι των Νοσοκομειων, ΚΥ, ΕΚΑΒ, Προνοιας, Βοηθεια στο Σπιτι, ΕΟΔΥ κτλπ). Καποια μετρα βεβαια λιγο παραλογα (πχ απαγορευση κολυμβησης). Ειναι ομως και αυστηρά και πρεπει ναειναι. 

Εχω σοβαρη απορια. Η μετακινηση για να μη θεωρηθει ασκοπη πρεπει να εμπιπτει σε μια απ τις 6 κατηγοριες ή να πηγαινεις στον τοπο εργασιας. Τι γινεται με άλλες περιπτώσεις? Τι γινεται οταν παιδι-φοιτητης ειναι ολομόναχο σε μια πόλη και οι δικοί του βρισκονται εξωτερικό και θελει να παει με το ΚΤΕΛ στα χωριά καταγωγης του γιατι εκει εχει συγγενεις μονο? Δεν ειναι να παει για Πασχα μονο κατω. Ειναι να κατσει και μετα απ αυτο εκει ωσπου να ανοιξει - δια ζώσης - το Πανεπιστημιο παλι. Οσο ναναι ποτέ δεν ξερεις τι μπορει να συμβεί αμα εισαι μόνος. 

Ξερω τωρα λογω Πασχα απαγορευεται ρητώς να πας χωριό εκτοςς και αν το εκκαθαριστικό αναγραφει τοπο κατοικιας το χωριό πάνω. Στο σιτε του ταξις μπορεις να το αλλαξεις αυτο, κατι που το σκεφτηκαμε αλλα τώρα διαβασα πως γιαναμην γινει καταχρηση η ΑΑΔΕ δεν θα εγκρινει τετοια αιτηματα ηλεκτρονικα. Ισχυει αυτο? Επισης απο πότε ισχυει αυτο με την επιδειξη εκκαθαριστικού, απο Μ. Δευτερα? 

Το παιδι θα μεινει τωρα με λιγα λογια αναγκαστικα μόνο του καθ όλη τη διαρκεια της πανδημιας αν δεν δεχτει το συστηματαξις αλλαγή? Δεν εκδιδονται και τπτ ειδικες άδειες? Καμια αιτιολογία δεν καλυπτει τετοια περιπτωση. Θα μπορουσε ισως να πει παει για βοηθεια σε γιαγια (κινηση για παροχη βοηθειας) αλλά χλωμό το κοβω και αυτό σε περιπτωση ελέγχου να μην ριξουν το 150αρι ( καταντησε εισπρακτικο μέτρο, ενα περπατημα πανε και στο ριχνουν) και σε εμποδισουν να μετακινηθειs. Μηπως να πηγαινε στην Αστυνομια? 

Όποιος έχει καμια ιδεα ή ξερει κατι ευχαριστω για την απαντηση εκ των προτερων. 

Αν δεν βγάλει άκρη ας γράψει ένα χαρτί ότι πάει για να βοηθήσει την γιαγιά του και αν τον πιάσουν και του ρίξουν πρόστιμο ας πληρώσει 150 ευρώ. Από το να είναι μόνος του,καλύτερα να πληρώσει 150 ευρώ και να πάει στο χωριό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...