Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, Utopia13 είπε

Δεν είπα να κλείσουν τα θέατρα ούτε να αντικατασταθούν από το Netflix.

Λέω ότι τα θέατρα δεν είναι το ίδιο σημαντικά με τα σχολεία ή, για ορισμένα άτομα, τις εκκλησίες και μπορούμε να βλέπουμε σειρές και από το σπίτι. Αυτό όχι σε μόνιμη βάση (ναι ξέρω ότι είναι πολύ διαφορετική η εμπειρία), απλώς δεν υπάρχει επιτακτική ανάγκη να ανοίξουν τα θέατρα, όπως υπάρχει να ανοίξουν τα σχολεία, λόγω Πανελληνίων. Οι επαγγελματίες, καλύπτονται τα επιδόματα, τα οποία τους διασφαλίζουν τα αναγκαία για όσο χρόνο παραμείνουν κλειστά. Μην περιμένεις να σταματήσουν μαχαίρι τα 800αρια τον Ιούνιο.

Όσο για το πρωτάθλημα: μετά χαράς θα διέκοπταν τη σεζόν κι εδώ, όπως έγινε και στο Βέλγιο. Έλα όμως που η ΟΥΕΦΑ θέλει να ολοκληρωθούν όλα τα πρωταθλήματα. Επομένως, οι αγώνες θα διεξαχθούν κεκλεισμένων των θυρών, όχι επειδή έχουν καμιά όρεξη να παίζουν ή για να προσφέρουν θέαμα σε εμένα, αλλά επειδή το είπε η ΟΥΕΦΑ.  

Σε τι κλάδο εργάζεσαι; Δημόσιο;

Επίσης φαντάζομαι γνωρίζεις πως τα 800άρια δεν είναι χαρισμένα αλλά θα τα πάρει πίσω το κράτος μέσω φορολογίας τα επόμενα χρόνια. Πήδαγε που πήδαγε τον ιδιωτικό τομέα στη φορολόγηση τόσα χρόνια το κράτος, τώρα θα έχει μια ακόμα υπέροχη δικαιολογία. Κι ολα αυτά ίσα για να μη πεινάσεις και δεν έχεις να πάρεις ούτε μακαρόνια. Βέβαια τους δικούς του, τους εκλεκτούς, τους πληρώνει κανονικά, γιατί έτσι...

Το ολικό πάγωμα της οικονομίας για μήνες θα καταντήσει τον κόσμο επαιτη του κράτους και θα κάνει την κρίση του 10 να μοιάζει περίοδος ευημερίας. 

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ο καφετζής έφαγε ένα χρόνο φυλακή που άνοιξε το μαγαζί του. 

Φαντάζομαι και οι παπάδες αυτόφωρο θα πηγαίνουν. Τι όχι; 

Πιο πιθανό είναι να δεις τον ήλιο να βγαίνει απο τη Δυση απο το να δεις το ελληνικό κράτος να εφαρμόζει τους νόμους του στην Εκκλησία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, logistoulis είπε

γιατί να μην κλείνουν κυριακές; είναι τόσο απασχολημένος ο κόσμος που δεν προλαβαίνει; 

Ναι είναι

Γι αυτό υπάρχουν ουρες κυρίως το Σάββατο.

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ναι είναι

Γι αυτό υπάρχουν ουρες κυρίως το Σάββατο.

αυτό σαν δικαιολογία με το ζόρι έστεκε όταν ήταν νορμάλ τα πράγματα, όχι τώρα 

 

να σηκωθούν να πάνε τις άλλες μέρες, τα σάββατα όλοι αυτοί που βγαίνουν δεν είναι καν εργαζόμενοι αυτή τη στιγμή, το κάνουν από συνήθεια

 

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Ποιος τα ξεχωρισε;

Όλοι οι υποκριτές που φοβούνται τις ουρές στην απ' έξω εκκληία (και καλώς τις φοβούνται) αλλα φωνάζει μη τυχόν και ανοιξουν τα ΣΜ Κυριακή και μειωθούν οι ουρές από έξω από αυτά είτε γιατί πρεπει να κάνει κάποια συγδικαλιστική γυμναστική  είτε γιατί φοβάται μη τυχόν και ο Σκλαβενίτης πχ πληρώσει κανα μεροκαματο παραπάνω.  

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

αυτό σαν δικαιολογία με το ζόρι έστεκε όταν ήταν νορμάλ τα πράγματα, όχι τώρα 

να σηκωθούν να πάνε τις άλλες μέρες, τα σάββατα όλοι αυτοί που βγαίνουν δεν είναι καν εργαζόμενοι αυτή τη στιγμή, το κάνουν από συνήθεια

Σώπα ρε φίλε. Σε βάλαμε και συναίτερο στο πότε θα κατουράμε.

Ξαναλέω. Όσοι ξεχωρίζουν τα 2 είναι υποκριτές και εγκληματίες και τους αξίζει τρελό κράξιμο.

Επεξ/σία από DrLo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, ProponitisTouKanape said:

Πιο πιθανό είναι να δεις τον ήλιο να βγαίνει απο τη Δυση απο το να δεις το ελληνικό κράτος να εφαρμόζει τους νόμους του στην Εκκλησία...

Είναι μια εξαιρετική ευκαιρία να αναλογιστούν οι πιστοί σε τι θεό πιστεύουν, οι εμπορικοί αντιπρόσωποι του οποίου επιλέγουν να θέσουν σε κίνδυνο τους fans και τους βάζουν στη διαδικασία να τσακώνονται με τα παιδιά τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, DrLo said:

 

Σώπα ρε φίλε. Σε βάλαμε και συναίτερο στο πότε θα κατουράμε.

Το λογιστουλη συνεταιρο μπορει να τον κανεις αλλα τον ιδιοκτητη του σουπερμαρκετ που θα πληρωνει εξοδα γιατι εσυ δε βολευεσαι τις 6 απο τις 7 μερες χλωμο το βλεπω,δε το κλεινει απο την καλη του την καρδια,επειδη δε τζιραρει συμβαινει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιαυτο συμφώνησαν να κλείσουν οι ναοι τοσες μερες λοιπον, ειχαν λαβει τις εγγυησεις οτι θα ανοιξουν κανονικά στο "μεγάλο παζάρι".

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Ευκολάκι είναι. Αν το 20% ας πούμε του πληθυσμού της δύσης έδινε από ένα κατοσταρικο , παρά πολλοί δεν θα πειναγαν.

  

13 ώρες πριν, ELMastas είπε

Δεν χρειάζονται ολα αυτά φίλε μου είναι αρκετά"απλό" το 1% έχει το 99% του πλούτου στήν Γή από και καταλαβαίνει κανείς.

  

12 ώρες πριν, vali είπε

Εγώ θα έλεγα ότι εξίσου απίστευτα κονδύλια φεύγουν κάθε χρόνο για αγορά πανάκριβων κινητών, playstation, καρτών γραφικών, βιντεοπαιχνιδιών κτλ, μήπως να μην αλλάζουμε κινητό κάθε δύο χρόνια, μήπως να κόψουμε και τα παιχνίδια κάνα χρόνο και να λύσουμε το πρόβλημα της πείνας. Όπως εσύ θεωρείς σπατάλη τα δισεκατομμύρια που δίνονται σε εξοπλισμούς, άλλος τα θεωρεί επένδυση στην ασφάλεια, ή τρόπο προάσπισης του τρόπου ζωής του. Επίσης το ότι θα μειωθεί στις πλούσιες χώρες που αναφέρεις η αγορά όπλων δεν σημαίνει ότι τα λεφτά που περισσεύουν θα τα διέθεταν για την πείνα στις φτωχές χώρες. Μάλλον θα βάζανε καλύτερες κολόνες φωτισμού και ακριβότερες πλάκες πεζοδρομίου ή θα τα έδιναν για την ανάπτυξη 5G ή 6G δικτύων. Όπως και ο gamer που αν δεν έπαιρνε καινούργια βιντεοπαιχνίδια τα λεφτά που θα του έμεναν μάλλον θα τα έκανε πιο ακριβά ρούχα και παπούτσια.

Δύο παρατηρήσεις...

(α) Στην περίοδο της αποαποικιοποίησης οι φτωχότερες χώρες ζήτησαν ισότητα ανάμεσα στα κράτη, αντ'αυτού έλαβαν τα ανθρώπινα δικαιώματα που οικονομικώς μόνο ενδιαφέρονται για την απουσία της extreme φτώχειας (που ούτε αυτήν φυσικά καταφέρνουν) και ελεημοσύνες από ατομικές προσπάθειες κάποιων ανθρώπων. Στην πραγματικότητα ορισμένες τεχνολογίες που αναπτύχθηκαν στον ΒΠΠ ξαφνικά έκαναν τα δυνατά κράτη περισσότερο αυτάρκη, δεν χρειαζόντουσαν τόσο αποικίες! Χρειαζόντουσαν μόνο σε ειδικές περιπτώσεις π.χ. πετρέλαιο αλλά ακόμα και αυτό στην αρχή  π.χ. η υπερδύναμη (οι ΗΠΑ) ένιωθε πως έχει αρκετό εσωτερικά.

(β) Σε κάποια φάση δόθηκε το δικαίωμα στους πλούσιους να βγάζουν τα χρήματα τους σε φορολογικούς παραδείσους. Τώρα στην κρίση δίνουν ελεημοσύνες εκατομμύρια, μικρό μέρος αυτών που δεν έδωσαν μέσω της φορολογίας δηλαδή, και μοιάζουν φιλάνθρωποι και καλοί.

 

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"'Θα είμαι σύντομος και ακριβής στην αφήγηση όσων έζησα το τελευταίο διάστημα.
Το Σάββατο 21 Μαρτίου ανέβασα πρώτη μέρα πυρετό. Ο πυρετός συνέχισε και την επόμενη μέρα, την Κυριακή. Τηλεφώνησα σ’ έναν παθολόγο της γειτονιάς, στον οποίο πηγαίνω μία φορά στα 2-3 χρόνια όταν αρρωσταίνω ή όταν θέλω να κάνω τσεκ απ. Ούτε καν το όνομά μου δεν θυμόταν. Καμία σχέση δηλαδή με «γιατρό μου». Διότι «γιατρό μου» δεν έχω όπως δεν έχει και η πλειοψηφία των ανθρώπων αυτής της χώρας. Ο άνθρωπος αυτός μου είπε να πάρω ντεπόν και να του τηλεφωνήσω ξανά τη Δευτέρα. Τη Δευτέρα ο πυρετός συνεχιζόταν και μάλιστα ανέβαινε σε ύψη ανησυχητικά, άνω του 39. Ο γιατρός μου είπε να τηλεφωνήσω στον ΕΟΔΥ διότι θα χρειαζόταν να κάνω πιθανώς το τεστ για τον κορωνοϊό. Να σημειώσω εδώ ότι ο γιατρός αυτός φοβόταν να με εξετάσει από κοντά και ήταν και δυσεύρετος ακόμα και τηλεφωνικά.
Τηλεφωνώ λοιπόν τη Δευτέρα 23 Μαρτίου στον ΕΟΔΥ. Το σηκώνει μια κυρία, η οποία αμέσως μου βάζει τις φωνές:
«Να πάρετε τον γιατρό σας κύριε. Είναι δυνατόν να δίνει ο ΕΟΔΥ ιατρικές οδηγίες;»
Ίσα που πρόλαβα να ψελλίσω ότι ο γιατρός μου μού είπε να τηλεφωνήσω,
«Να μείνετε σπίτι 14 μέρες» μου είπε η «ευγενική» κυρία και μου το έκλεισε.
Τα συμπτώματα συνεχίζονταν – πυρετός, βήχας, κούραση- και ο «γιατρός μου» δεν σήκωνε καν το τηλέφωνο. Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα τυχαία μια παθολόγο (άγια γυναίκα) στη γειτονιά μου, η οποία δέχτηκε να με παρακολουθεί τηλεφωνικά… Την Τρίτη και την Τετάρτη το βράδυ ανέβασα 40 πυρετό. Ντεπόν, κομπρέσες και αγωνία. Εμφανίζονται και σίελα με αίμα. Την Πέμπτη 26 Μαρτίου η γιατρός μου είπε να πάω αμέσως στο Σωτηρία για να κάνω το τεστ και να νοσηλευτώ. Έπρεπε όμως κάπου να αφήσω το 7 χρονο παιδί μου όμως (άλλη αγωνία κι αυτή, να το αφήσω κάπου αλλά να μην κολλήσω και τους δικούς μου, μέσω του παιδιού). Το άφησα με ενοχές στην αδερφή μου και πήγα με τη σύζυγό μου στο Σωτηρία την Πέμπτη το μεσημέρι, έχοντας ετοιμάσει και μια τσάντα με 2 αλλαξιές ρούχα.
Στο Σωτηρία, μια νοσοκόμα σε κουβούκλιο με ενημέρωσε ότι δέχονται μόνο επιβεβαιωμένα κρούσματα.
«Δηλαδή» της είπα, «αν έρθω με τεστ που θα έχω κάνει ιδιωτικά θα με δεχτείτε;» ρώτησα.
«Ναι» μου απάντησε.
Οπότε, αφού με έδιωξαν από το Σωτηρία, παρά τα σοβαρότατα συμπτώματα, πήγα σε ιδιωτικό νοσοκομείο εκεί κοντά και έκανα το τεστ, πληρώνοντας 270 ευρώ! Τα αποτελέσματα όμως θα έβγαιναν την επόμενη το απόγευμα. Επιστροφή στο σπίτι λοιπόν. Ενημέρωσα τη γιατρό, η οποία δεν το πίστευε ότι με έδιωξαν. Την επόμενη μέρα, στα συμπτώματα προστέθηκε και ένα βάρος στο στήθος, Η γιατρός μου είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να νοσηλευτώ σε νοσοκομείο. Ήταν όμως απολύτως απαραίτητο να έχω το αποτέλεσμα του τεστ, ώστε να νοσηλευτώ στο ανάλογο μέρος. Αν δεν είχα τον κορωνοϊό θα με πήγαιναν σε πτέρυγα με όσους δεν είχαν τον ιό. Αν πήγαινα όμως χωρίς το αποτέλεσμα του τεστ θα με πήγαιναν σε πτέρυγα με ύποπτα κρούσματα κι εκεί πιθανώς θα τον κολλούσα ακόμα κι αν δεν τον είχα!
Το απόγευμα της Παρασκευής, 27 Μαρτίου ήταν εφιαλτικό. Αισθανόμουν ότι όπου να ‘ναι θα άρχιζαν οι δύσπνοιες, ο πυρετός ήταν πάνω από 39 και οι φίλοι και συγγενείς με άγχωναν με τις συμβουλές τους. Κάθε 10 λεπτά έπαιρνα τηλέφωνο στο ιδιωτικό νοσοκομείο να μου πουν αν βγήκαν τα αποτελέσματα. Στον ΕΟΔΥ οι αθεόφοβοι μου είπαν να πάω στο Σωτηρία κι εγώ τους έλεγα ότι δέχονται μόνο επιβεβαιωμένα κρούσματα και μου απαντούσαν «αποκλείεται». Έπειτα από αρκετά λεπτά με πήραν από τον ΕΟΔΥ και μου είπαν ότι είχα δίκιο…..Είχα ντυθεί και ήμουν έτοιμος να πάω στον Ερυθρό Σταυρό (Κοργιαλέννειο-Μπενάκειο νοσοκομείο) που εφημέρευε. Ενώ ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω μου τηλεφωνούν: Αρνητικό το τεστ. Ανακούφιση. Πάω με τη σύζυγό μου και το παίρνουμε και αμέσως μετά πάμε στο εφημερεύων νοσοκομείο του Ερυθρού. Εκεί οι γιατροί στη διαλογή φοβήθηκαν όταν τους είπα τα συμπτώματα. Δεν με έστειλαν όμως στην ειδική πτέρυγα με τα ύποπτα κρούσματα, καθώς είχα πρόσφατο τεστ. Μου έκαναν μέσα σε 5-6 ώρες τις απαραίτητες εξετάσεις – μέσα σε συνθήκες συνωστισμού απαράδεκτες για όλους, γιατρούς και ασθενείς, αντιμετωπίζοντάς με ταυτόχρονα με μεγάλη επιφύλαξη. «Χρειαζόμαστε 2 αρνητικά τεστ για να είμαστε σίγουροι» μου είπαν. Οι εξετάσεις έδειξαν σημαντική λοίμωξη του αναπνευστικού. Μου έγραψαν ισχυρή αντιβίωση. Άρχισα να παίρνω την αντιβίωση και ο πυρετός άρχισε να υποχωρεί.
Η γιατρός όμως επέμενε να κάνω αξονική θώρακος (στον Ερυθρό μου είχαν κάνει μόνο ακτινογραφία) και μου είπε να πάω τη Δευτέρα στο νοσοκομείο Γεννηματά. Στο Γεννηματά πήγα στο Παθολογικό τμήμα και από εκεί με έδιωξαν κακήν-κακώς και με έστειλαν στο ιατρείο του κωρονοϊού του νοσοκομείου, επειδή χρειαζόντουσαν 2 τεστ για να είναι βέβαιοι. Στο ειδικό τμήμα του κωρονοϊού ζήτησα να μου κάνουν και δεύτερο τεστ. Αρνήθηκαν. Με έδιωξαν λέγοντας μου να παραμείνω στο σπίτι και να παίρνω την αντιβίωση. Αναγκάστηκα να κάνω την αξονική σε ιδιωτική κλινική. Η αξονική έδειξε πρόβλημα στον δεξιό πνεύμονα. Θα συνεχίσω να παίρνω αντιβίωση για αρκετές μέρες ακόμη. Σήμερα 15 μέρες μετά εξακολουθώ να έχω δέκατα αλλά είμαι καλύτερα. Ήμουν άτυχος, διότι έπαθα μια (συνηθισμένη) λοίμωξη του αναπνευστικού εν μέσω της κρίσης του κορωνοϊού. Κι έτσι συνειδητοποίησα το μεγάλο σκάνδαλο των ημερών: ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΣΤ. Κι έτσι κάποιος που έχει π.χ μια λοίμωξη του αναπνευστικού στοιβάζεται με ύποπτα κρούσματα του ιού και πιθανότατα τον κολλάει. Αφήστε που όταν δεν γίνονται τεστ δεν ξέρουμε, πολύ απλά, που βαδίζουμε ως κοινωνία. Δεν θέλω όμως να επεκταθώ σε γενικόλογες αναφορές. Η περιπέτειά μου με έκανε να αισθανθώ στο πετσί μου τη διάλυση του δημόσιου συστήματος υγείας, την απαράδεκτη κατάσταση με τον ΕΟΔΥ και το πόσο ευάλωτοι είμαστε όλοι απέναντι σε ανεύθυνους ηγετίσκους που το μόνο που τους νοιάζει είναι οι δημοσκοπήσεις και το πλιάτσικο (διπλασιασμός της τιμής των ιδιωτικών ΜΕΘ) εν μέσω της κρίσης.
Όμως ο βασιλιάς είναι γυμνός και ολοένα και περισσότεροι, ανεξαρτήτως πολιτικών απόψεων, έχουν αρχίσει πλέον και το καταλαβαίνουν… ... Γ.Κ ''
  • Like 6
  • Thanks 9
  • Sad 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, DrLo είπε

Όλοι οι υποκριτές που φοβούνται τις ουρές στην απ' έξω εκκληία (και καλώς τις φοβούνται) αλλα φωνάζει μη τυχόν και ανοιξουν τα ΣΜ Κυριακή και μειωθούν οι ουρές από έξω από αυτά είτε γιατί πρεπει να κάνει κάποια συγδικαλιστική γυμναστική  είτε γιατί φοβάται μη τυχόν και ο Σκλαβενίτης πχ πληρώσει κανα μεροκαματο παραπάνω.  

Σώπα ρε φίλε. Σε βάλαμε και συναίτερο στο πότε θα κατουράμε.

Ξαναλέω. Όσοι ξεχωρίζουν τα 2 είναι υποκριτές και εγκληματίες και τους αξίζει τρελό κράξιμο.

Εχεις ρωτησει κανεναν υπαλληλο sm τι λεει για το θεμα ή λες οτι     πιστευεις? Με μεροκαματα πληρωνονται οι εργαζομενοι στα sm? το ακουσαμε και αυτο. ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουβεντα να γινεται...Δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξουν οι εκκλησιες για 2 τουλαχιστον ωρες που λενε οι παπαδες.Αργα η γρηγορα θα βγει και η ανακοινωση που θα το απαγορευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, 4saken said:

Κουβεντα να γινεται...Δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξουν οι εκκλησιες για 2 τουλαχιστον ωρες που λενε οι παπαδες.Αργα η γρηγορα θα βγει και η ανακοινωση που θα το απαγορευει.

Υπάρχει ήδη ανακοίνωση που το απαγορεύει... 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 4saken είπε

Κουβεντα να γινεται...Δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξουν οι εκκλησιες για 2 τουλαχιστον ωρες που λενε οι παπαδες.Αργα η γρηγορα θα βγει και η ανακοινωση που θα το απαγορευει.

ΤΟ ΕΛΠΙΖΩ. Ειδάλλως όλα αυτά που προηγήθηκαν πάνε και στον βρόντο αλλά και είναι και υποκριτικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Federacion είπε
"'Θα είμαι σύντομος και ακριβής στην αφήγηση όσων έζησα το τελευταίο διάστημα.
Το Σάββατο 21 Μαρτίου ανέβασα πρώτη μέρα πυρετό. Ο πυρετός συνέχισε και την επόμενη μέρα, την Κυριακή. Τηλεφώνησα σ’ έναν παθολόγο της γειτονιάς, στον οποίο πηγαίνω μία φορά στα 2-3 χρόνια όταν αρρωσταίνω ή όταν θέλω να κάνω τσεκ απ. Ούτε καν το όνομά μου δεν θυμόταν. Καμία σχέση δηλαδή με «γιατρό μου». Διότι «γιατρό μου» δεν έχω όπως δεν έχει και η πλειοψηφία των ανθρώπων αυτής της χώρας. Ο άνθρωπος αυτός μου είπε να πάρω ντεπόν και να του τηλεφωνήσω ξανά τη Δευτέρα. Τη Δευτέρα ο πυρετός συνεχιζόταν και μάλιστα ανέβαινε σε ύψη ανησυχητικά, άνω του 39. Ο γιατρός μου είπε να τηλεφωνήσω στον ΕΟΔΥ διότι θα χρειαζόταν να κάνω πιθανώς το τεστ για τον κορωνοϊό. Να σημειώσω εδώ ότι ο γιατρός αυτός φοβόταν να με εξετάσει από κοντά και ήταν και δυσεύρετος ακόμα και τηλεφωνικά.
Τηλεφωνώ λοιπόν τη Δευτέρα 23 Μαρτίου στον ΕΟΔΥ. Το σηκώνει μια κυρία, η οποία αμέσως μου βάζει τις φωνές:
«Να πάρετε τον γιατρό σας κύριε. Είναι δυνατόν να δίνει ο ΕΟΔΥ ιατρικές οδηγίες;»
Ίσα που πρόλαβα να ψελλίσω ότι ο γιατρός μου μού είπε να τηλεφωνήσω,
«Να μείνετε σπίτι 14 μέρες» μου είπε η «ευγενική» κυρία και μου το έκλεισε.
Τα συμπτώματα συνεχίζονταν – πυρετός, βήχας, κούραση- και ο «γιατρός μου» δεν σήκωνε καν το τηλέφωνο. Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα τυχαία μια παθολόγο (άγια γυναίκα) στη γειτονιά μου, η οποία δέχτηκε να με παρακολουθεί τηλεφωνικά… Την Τρίτη και την Τετάρτη το βράδυ ανέβασα 40 πυρετό. Ντεπόν, κομπρέσες και αγωνία. Εμφανίζονται και σίελα με αίμα. Την Πέμπτη 26 Μαρτίου η γιατρός μου είπε να πάω αμέσως στο Σωτηρία για να κάνω το τεστ και να νοσηλευτώ. Έπρεπε όμως κάπου να αφήσω το 7 χρονο παιδί μου όμως (άλλη αγωνία κι αυτή, να το αφήσω κάπου αλλά να μην κολλήσω και τους δικούς μου, μέσω του παιδιού). Το άφησα με ενοχές στην αδερφή μου και πήγα με τη σύζυγό μου στο Σωτηρία την Πέμπτη το μεσημέρι, έχοντας ετοιμάσει και μια τσάντα με 2 αλλαξιές ρούχα.
Στο Σωτηρία, μια νοσοκόμα σε κουβούκλιο με ενημέρωσε ότι δέχονται μόνο επιβεβαιωμένα κρούσματα.
«Δηλαδή» της είπα, «αν έρθω με τεστ που θα έχω κάνει ιδιωτικά θα με δεχτείτε;» ρώτησα.
«Ναι» μου απάντησε.
Οπότε, αφού με έδιωξαν από το Σωτηρία, παρά τα σοβαρότατα συμπτώματα, πήγα σε ιδιωτικό νοσοκομείο εκεί κοντά και έκανα το τεστ, πληρώνοντας 270 ευρώ! Τα αποτελέσματα όμως θα έβγαιναν την επόμενη το απόγευμα. Επιστροφή στο σπίτι λοιπόν. Ενημέρωσα τη γιατρό, η οποία δεν το πίστευε ότι με έδιωξαν. Την επόμενη μέρα, στα συμπτώματα προστέθηκε και ένα βάρος στο στήθος, Η γιατρός μου είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να νοσηλευτώ σε νοσοκομείο. Ήταν όμως απολύτως απαραίτητο να έχω το αποτέλεσμα του τεστ, ώστε να νοσηλευτώ στο ανάλογο μέρος. Αν δεν είχα τον κορωνοϊό θα με πήγαιναν σε πτέρυγα με όσους δεν είχαν τον ιό. Αν πήγαινα όμως χωρίς το αποτέλεσμα του τεστ θα με πήγαιναν σε πτέρυγα με ύποπτα κρούσματα κι εκεί πιθανώς θα τον κολλούσα ακόμα κι αν δεν τον είχα!
Το απόγευμα της Παρασκευής, 27 Μαρτίου ήταν εφιαλτικό. Αισθανόμουν ότι όπου να ‘ναι θα άρχιζαν οι δύσπνοιες, ο πυρετός ήταν πάνω από 39 και οι φίλοι και συγγενείς με άγχωναν με τις συμβουλές τους. Κάθε 10 λεπτά έπαιρνα τηλέφωνο στο ιδιωτικό νοσοκομείο να μου πουν αν βγήκαν τα αποτελέσματα. Στον ΕΟΔΥ οι αθεόφοβοι μου είπαν να πάω στο Σωτηρία κι εγώ τους έλεγα ότι δέχονται μόνο επιβεβαιωμένα κρούσματα και μου απαντούσαν «αποκλείεται». Έπειτα από αρκετά λεπτά με πήραν από τον ΕΟΔΥ και μου είπαν ότι είχα δίκιο…..Είχα ντυθεί και ήμουν έτοιμος να πάω στον Ερυθρό Σταυρό (Κοργιαλέννειο-Μπενάκειο νοσοκομείο) που εφημέρευε. Ενώ ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω μου τηλεφωνούν: Αρνητικό το τεστ. Ανακούφιση. Πάω με τη σύζυγό μου και το παίρνουμε και αμέσως μετά πάμε στο εφημερεύων νοσοκομείο του Ερυθρού. Εκεί οι γιατροί στη διαλογή φοβήθηκαν όταν τους είπα τα συμπτώματα. Δεν με έστειλαν όμως στην ειδική πτέρυγα με τα ύποπτα κρούσματα, καθώς είχα πρόσφατο τεστ. Μου έκαναν μέσα σε 5-6 ώρες τις απαραίτητες εξετάσεις – μέσα σε συνθήκες συνωστισμού απαράδεκτες για όλους, γιατρούς και ασθενείς, αντιμετωπίζοντάς με ταυτόχρονα με μεγάλη επιφύλαξη. «Χρειαζόμαστε 2 αρνητικά τεστ για να είμαστε σίγουροι» μου είπαν. Οι εξετάσεις έδειξαν σημαντική λοίμωξη του αναπνευστικού. Μου έγραψαν ισχυρή αντιβίωση. Άρχισα να παίρνω την αντιβίωση και ο πυρετός άρχισε να υποχωρεί.
Η γιατρός όμως επέμενε να κάνω αξονική θώρακος (στον Ερυθρό μου είχαν κάνει μόνο ακτινογραφία) και μου είπε να πάω τη Δευτέρα στο νοσοκομείο Γεννηματά. Στο Γεννηματά πήγα στο Παθολογικό τμήμα και από εκεί με έδιωξαν κακήν-κακώς και με έστειλαν στο ιατρείο του κωρονοϊού του νοσοκομείου, επειδή χρειαζόντουσαν 2 τεστ για να είναι βέβαιοι. Στο ειδικό τμήμα του κωρονοϊού ζήτησα να μου κάνουν και δεύτερο τεστ. Αρνήθηκαν. Με έδιωξαν λέγοντας μου να παραμείνω στο σπίτι και να παίρνω την αντιβίωση. Αναγκάστηκα να κάνω την αξονική σε ιδιωτική κλινική. Η αξονική έδειξε πρόβλημα στον δεξιό πνεύμονα. Θα συνεχίσω να παίρνω αντιβίωση για αρκετές μέρες ακόμη. Σήμερα 15 μέρες μετά εξακολουθώ να έχω δέκατα αλλά είμαι καλύτερα. Ήμουν άτυχος, διότι έπαθα μια (συνηθισμένη) λοίμωξη του αναπνευστικού εν μέσω της κρίσης του κορωνοϊού. Κι έτσι συνειδητοποίησα το μεγάλο σκάνδαλο των ημερών: ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΣΤ. Κι έτσι κάποιος που έχει π.χ μια λοίμωξη του αναπνευστικού στοιβάζεται με ύποπτα κρούσματα του ιού και πιθανότατα τον κολλάει. Αφήστε που όταν δεν γίνονται τεστ δεν ξέρουμε, πολύ απλά, που βαδίζουμε ως κοινωνία. Δεν θέλω όμως να επεκταθώ σε γενικόλογες αναφορές. Η περιπέτειά μου με έκανε να αισθανθώ στο πετσί μου τη διάλυση του δημόσιου συστήματος υγείας, την απαράδεκτη κατάσταση με τον ΕΟΔΥ και το πόσο ευάλωτοι είμαστε όλοι απέναντι σε ανεύθυνους ηγετίσκους που το μόνο που τους νοιάζει είναι οι δημοσκοπήσεις και το πλιάτσικο (διπλασιασμός της τιμής των ιδιωτικών ΜΕΘ) εν μέσω της κρίσης.
Όμως ο βασιλιάς είναι γυμνός και ολοένα και περισσότεροι, ανεξαρτήτως πολιτικών απόψεων, έχουν αρχίσει πλέον και το καταλαβαίνουν… ... Γ.Κ ''

πωωωωω! Περαστικα αδελφε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...