Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, gordonas είπε

Ο τουρισμός δίνει το 20% του ΑΕΠ. Μην γράφουμε εξωφρενικά νούμερα.

Όποιον οίκο εξωτερικού και να διαβάσεις, όποια ύφεση και να δίνει για φέτος, του χρόνου δίνει μεγαλύτερη ανάπτυξη.

Ακόμα και οι Ιταλοί που δίνουν -18% φέτος, του χρόνου λένε +20%. 

Όλοι μα όλοι συμφωνούν σε αυτό. Ότι η ανάπτυξη το 2021 θα υπερκαλύψει την όποια φετινή ύφεση. 

Ξεχνάς επίσης ΟΛΑ τα θετικά:

- Η Ελλάδα συμμετέχει ήδη στο QE.
- Έχουμε μαξιλάρι 15 δις που μπορούμε να ρίξουμε άμεσα στην αγορά και να μειώσουμε πάρα πολύ την όποια ύφεση.
- Δεν είναι ταμπού πια το κρατικό χρέος, ούτε η αύξησή του. Όλοι είμαστε στο ίδιο καζάνι πια.
- Μιλάμε για ένα έκτακτο γεγονός, που δεν θα ισχύει του χρόνου. 

Συμφωνω με όλα όσα λες όχι όμως με το τελευταίο που μπορεί να ανατρέψει όλα τα υπόλοιπα.Ποσο σίγουροι μπορούμε να είμαστε ότι είναι ένα έκτακτο γεγονός και  ότι το 2021 θα εξαφανιστεί ο covid 19?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, esem είπε

Μεγαλο λαθος που ανοιξαν τα σουπερ μαρκετ σημερα

Δεν εχει σχεση, μιλαμε για τρελο πανικο πραγματικα εξω. Λες και τους εβγαλαν απτα κλουβια..

Ανθρωποι που πραγματικα δεν παιζει να εχουν ξαναβγει απο το σπιτι για περπατημα/ποδηλατο και ουτε προκειται οταν επανελθει η κανονικοτητα. Αλλα ο κλασσικος ελληναρας αντιδρα κ τα θυμαται ολα οποτε του τα στερουν, ετσι για την δηθενια.. εγω μαλλον ειμαι μακακας. 32 χρονων , ποδοσφαιρο ημιεπαγγελματικα και ποδηλατο 40χλμ καθημερινα και τηρω την καραντινα ευλαβικα ενα μηνα τωρα, για να βγαινει ο μπαρμπας με την σενια ναικ φορμιτσα και τα ερποντς καμαρωτος καμαρωτος.. και μετα θα αναρωτιουνται γτ μετα το Πασχα θαχουμε ^+1000...

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

Εσύ τι πιστεύεις ότι θα γίνει αν ολοκληρωθεί η καραντίνα σε Μύκονο και Σαντορίνη  ? Θα τρέξουν όλοι να συνεχίσουν εργασίες και αν ναι για πιο λόγο ??? Ο τουρισμός για το καλοκαίρι του 2020 ΄΄πέθανε΄΄ και απλά κάποια συνεργία θα ψευτοδουλεύουν, ιδίως από την στιγμή που οι περισσότερες εμπορικές εταιρίες του κλάδου είναι σε αναστολή 

Όχι θα αφήσουν τα εργοτάξια όπως είναι και θα πάνε όλοι σπίτι τους. 

Έριξε ο άλλος 10 εκατομμύρια € και θα μείνει ημιτελής η ανακαίνιση του ή ξεκινήσαμε ανοικοδόμηση οικοδομής, έπεσαν 500 χιλιάρικα, βγήκαν άδειες, έπεσαν λεφτά σε προκαταβολες, και θα πει ο άλλος δεν βαριέσαι, το αφήνω στα μπετά και βλεπουμε 😂

Αν δεν γνωρίζεις μην γράφεις σε παρακαλώ για τέτοια θέματα φίλε μου 😁 (χωρίς παρεξήγηση βέβαια) 

(και για να μη παρεξηγηθώ, δεν είπα ότι θα γίνει πανικός, αλλά θα συνεχιστούν εργασίες που έχουν ήδη ξεκινήσει, εργασίες που ειναι στα "σκαριά" κτλπ κτλπ) και τέλος το offtopic για εμένα, ας ξαναμπούμε στο θέμα. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sexotik είπε

Μένω στον Γέρακα σε γειτονιά που υπο κανονικές συνθήκες δεν βλέπεις πάνω από 20 άτομα να περνάνε με τα πόδια καθημερινά.

Ειλικρινά, τί στον π@@..ο γίνεται σήμερα από νεοζεύγαρα με μωρά, θείτσες με κολάν και γουοναμπί μπαρμπάδες σε προετοιμασία για γύρο της Γαλλίας εξω;;; Δεν έχω ξαναδεί τόσο κόσμο έξω στη ζωή μου!

φαντάζομαι σε φλοίσβους κλπ τι θα παίζει. Ποιος να τους κρατήσει όλους αυτούς μεσα; Δεν αντέχουν άλλο.

 Έτσι ακριβώς είναι παντού. Έχω φίλους που και στο περίπτερο πήγαιναν με το αυτοκίνητο και τώρα πάνε βόλτες με τα πόδια 1-2 ώρες.

 Δεν ξέρω για την οικονομία αλλά στους επόμενους ολυμπιακούς αγώνες θα σαρώσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Ελπίζω να μην γίνει Λάρισα vol.2 η Ξάνθη με τα κρούσματα στους Ρομά. 

Εχει και στην Ξανθη? Για Κομοτηνη μονο διαβασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο κομμάτι της εργασίας μου βασίζεται στον τουρισμό. Λάβαμε εντολή να τιμολογίσουμε ότι εργασία έχει περαιωθεί και από εδώ και πέρα να γίνονται μόνο ότι είναι επείγον.  Έχουν μείνει δεκάδες τιμολόγια απλήρωτα με αποτέλεσμα να μην έχουμε να καλύψουμε λογαριασμούς κλπ. 

Κάποιοι ελπίζουν να ανοίξουν τέλος Αυγούστου με ξένους, οι περισσότεροι έχουν κάνει μείωση μισθών και απολύσεις. Κάποιοι δεν θα ανοίξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Όχι θα αφήσουν τα εργοτάξια όπως είναι και θα πάνε όλοι σπίτι τους. 

Έριξε ο άλλος 10 εκατομμύρια € και θα μείνει ημιτελής η ανακαίνιση του ή ξεκινήσαμε ανοικοδόμηση οικοδομής, έπεσαν 800χιλιαρικα και θα πει ο άλλος δεν βαριέσαι, το αφήνω στα μπετά και βλεπουμε 😂

Αν δεν γνωρίζεις μην γράφεις σε παρακαλώ για τέτοια θέματα. 

Κ

Επειδή μένω σε νησί και έχω φίλους και γνωστούς που δουλεύουν στον κατασκευαστικό τομέα. Ακόμη όπως λες τις δουλειές που ήταν στην μέση τις ψευτοτελειώνουν.

Δε πλερώ κανένας όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, sexotik said:

Μένω στον Γέρακα σε γειτονιά που υπο κανονικές συνθήκες δεν βλέπεις πάνω από 20 άτομα να περνάνε με τα πόδια καθημερινά.

Ειλικρινά, τί στον π@@..ο γίνεται σήμερα από νεοζεύγαρα με μωρά, θείτσες με κολάν και γουοναμπί μπαρμπάδες σε προετοιμασία για γύρο της Γαλλίας εξω;;; Δεν έχω ξαναδεί τόσο κόσμο έξω στη ζωή μου!

φαντάζομαι σε φλοίσβους κλπ τι θα παίζει. Ποιος να τους κρατήσει όλους αυτούς μεσα; Δεν αντέχουν άλλο.

Αυτό που συμβαίνει είναι πως όσο μακρύτερος είναι ο αποκλεισμός τόσο θα μειώνεται και η συμμόρφωση με τα μέτρα και τόσο μεγαλύτερο θα είναι το rebound effect μετά την άρση των μέτρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Ή υποχρεωτική χρήση μάσκας.

Μια και συζητήθηκε και αυτό το θέμα 500 φορές και δυσανασχετούν τα μέλη του φόρουμ. Τελικά να φοράμε ή να μήν φοράμε;

😁

ΥΓ: Προσωπική άποψη: ΚΑΜΙΑ υποχρεωτική χρήση μάσκας, μέχρι να μαζέψουμε καμιά πενηνταριά εκατομμύρια από δαύτες. Να μήν λείψει καμία από γιατρούς και νοσηλευτές. Ασθενείς. Ανθρώπους που φροντίζουν ασθενείς που ανήκουν σε ομάδες υψηλού κινδύνου. Και ΑΝ περισσέψει κάποια, να πάρουμε και εμείς. Και να μήν κατηγορούμε κανέναν επειδή «δεν φοράει μάσκα». Είναι πανάκριβες, δυσεύρετες και - το κυριότερο - πολύ πιο σημαντικές σε άλλες ομάδες ανθρώπων.

Προσωπικά θα αγόραζα ακόμη και σε αυτή την πανάκριβη τιμή, αλλά επιλέγω να μήν το κάνω, γιατί έχουν προτεραιότητα άλλοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sexotik είπε

Δεν εχει σχεση, μιλαμε για τρελο πανικο πραγματικα εξω. Λες και τους εβγαλαν απτα κλουβια..

Ανθρωποι που πραγματικα δεν παιζει να εχουν ξαναβγει απο το σπιτι για περπατημα/ποδηλατο και ουτε προκειται οταν επανελθει η κανονικοτητα. Αλλα ο κλασσικος ελληναρας αντιδρα κ τα θυμαται ολα οποτε του τα στερουν, ετσι για την δηθενια.. εγω μαλλον ειμαι μακακας. 32 χρονων , ποδοσφαιρο ημιεπαγγελματικα και ποδηλατο 40χλμ καθημερινα και τηρω την καραντινα ευλαβικα ενα μηνα τωρα, για να βγαινει ο μπαρμπας με την σενια ναικ φορμιτσα και τα ερποντς καμαρωτος καμαρωτος.. και μετα θα αναρωτιουνται γτ μετα το Πασχα θαχουμε ^+1000...

Ναι καταλαβαινω τι λες φιλε, δεν εννοω οτι βγηκαν λογω ανοιχτων σ/μ. Η ψυχολογια του κοσμου ηταν για σημερα να βγει οπωσδηποτε. Εξω τουλαχιστον ειναι σε ανοιχτο χωρο, μεγαλυτετες αποστασεις και δεν αγγιζουν τα ιδια σημεια τοσα χερια. Στα σουπερ μαρκετ ο κινδυνος μεταδοσης με τοσα ατομα εκτοξευεται

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Η λύση είναι απλή, να ρίξουν μια ματια στην Ιταλία. 

<<ελα μωρε... σιγα μην συμβει σε μενα>>...

δεν καταλαβαινω εγω απο κορονιο... 😂

Επεξ/σία από sexotik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, sexotik είπε

Δεν εχει σχεση, μιλαμε για τρελο πανικο πραγματικα εξω. Λες και τους εβγαλαν απτα κλουβια..

Ανθρωποι που πραγματικα δεν παιζει να εχουν ξαναβγει απο το σπιτι για περπατημα/ποδηλατο και ουτε προκειται οταν επανελθει η κανονικοτητα. Αλλα ο κλασσικος ελληναρας αντιδρα κ τα θυμαται ολα οποτε του τα στερουν, ετσι για την δηθενια.. εγω μαλλον ειμαι μακακας. 32 χρονων , ποδοσφαιρο ημιεπαγγελματικα και ποδηλατο 40χλμ καθημερινα και τηρω την καραντινα ευλαβικα ενα μηνα τωρα, για να βγαινει ο μπαρμπας με την σενια ναικ φορμιτσα και τα ερποντς καμαρωτος καμαρωτος.. και μετα θα αναρωτιουνται γτ μετα το Πασχα θαχουμε ^+1000...

Το άλλο πρόβλημα είναι οτι οι περισσότεροι νομίζουν καραντινα και βολτα= περπαταω μεσα στη μεση του δρομου πανω στην διπλη διαχωριστική. Μάλλον τους είπαν οτι οι δρόμοι έπαψαν να είναι για τα αυτοκίνητα. Πήγαινα χες φαρμακείο αργά απογεματάκι , φωτα ανοικτα, μπροστά μου μια μην χαραχτηρισω με μια κωλαρα οσο 2 clk μηκος (θυμηθηκε να "ασκηθεί" μετα απο 10 χρονια πιτσας και σουβλακιου) και περπατουσε αμεριμνα .....αναγκαστικα και βγηκα αντιθετο ρευμα δηλαδη αφου την ακολουθουσα σημειωτον για κανα 2λεπτο.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

Επειδή μένω σε νησί και έχω φίλους και γνωστούς που δουλεύουν στον κατασκευαστικό τομέα. Ακόμη όπως λες τις δουλειές που ήταν στην μέση τις ψευτοτελειώνουν.

Δε πλερώ κανένας όμως.

Γενικά δεν πληρώνει κανένας τώρα, το φέσι θα πάει σύννεφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...