Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
1 λεπτό πριν, tornado είπε

αν εννοεις αν ξερω ελληνικα, ξερω

αν εννοεις αν ξερω να μελετω ενα κειμενο και να βγαζω συμπερασματα επισης ξερω.

Δεν προκύπτει κάτι τέτοιο, από την αδυναμία σου να εντοπίσεις το σημείο όπου ξεκάθαρα αναφέρεται αυτό που νόμιζες πως δεν έγραφε η Καθημερινή, πάντως.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

 

Άμεσα κατάργηση δημοσιονομικών περιορισμών, άμεσες προσλήψεις υγειονομικου προσωπικού, προετοιμασία έξτρα χωρών περίθαλψης, προετοιμασία της κοινής γνώμης για μέτρα που θα ληφθούν, απαγόρευση εισόδου ατόμων από Κίνα, εγκαιρη προμηθεια εξοπλισμου κσι ιατρικων αναλωσιμων. 

Οι δημοσιονομικοι περιορισμοί, οι απαιτήσεις για πλεονάσματα και το σύμφωνο σταθερότητας έχουν ανασταλεί. Η βλακεία είναι ότι δεν καταργήθηκαν αλλά ανεσταλησαν. Οπότε κανείς δεν μας λέει ότι μετά το πέρας της πανδημίας και αφού εμείς θα είμαστε κατεστραμενοι και σε πολύ πιο άσχημη θέση από τις υπόλοιπες χώρες, θα κάνουν μια επανενεργοποιηση των μέτρων και κόψτε τον λαιμό σας οι νότιοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν σε όλα αυτά τα σωστά που λες έλεγε ότι όλοι οι πολίτες της χώρας από τα μέσα του Φεβρουαρίου δεν θα πληρώνονται και αυτά τα λεφτά θα πηγαίνουν σε ένα εθνικο ταμείο για την πρόσληψη υγειονομικού προσωπικού, εργοστασίων παραγωγής μασκών και αντισυπτικων... πως θα αντιδρούσες???

Εγώ θα συμπληρωνα αν λέγανε φέτος δεν έχει μερίσματα κτλ για να πάνε για την υγεία πώς θα αντιδρούσαν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tornado είπε

απαντησα πιο πανω, εγω εβαλα ενα πηχη στρογγυλοποιημενο στα 100 συναθρωπους που θα εχουν χασει την ζωη.

Πιστευω οτι 100+++ δημιουργει μια αλλη συζητηση.

Ελπίζω και εύχομαι να σταματήσεις να σκέφτεσαι αριθμητικά ειδικά όταν μιλάμε για συνανθρώπους μας...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Οι δημοσιονομικοι περιορισμοί, οι απαιτήσεις για πλεονάσματα και το σύμφωνο σταθερότητας έχουν ανασταλεί. Η βλακεία είναι ότι δεν καταργήθηκαν αλλά ανεσταλησαν. Οπότε κανείς δεν μας λέει ότι μετά το πέρας της πανδημίας και αφού εμείς θα είμαστε κατεστραμενοι και σε πολύ πιο άσχημη θέση από τις υπόλοιπες χώρες, θα κάνουν μια επανενεργοποιηση των μέτρων και κόψτε τον λαιμό σας οι νότιοι. 

Ναι ποτε; πριν 10 μέρες. 

Έπρεπε άμεσα από Δεκέμβριο. 

Τώρα εν μέσω κόλασης ψάχνουμε μάσκες και γάντια 

Επεξ/σία από HALF EVIL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostasspil είπε

Ναι, γιατί να μην είναι; 2 άτομα πάνε, όχι 200. 

Γιατί είναι καλύτερα να έμπαινε ο 1 στο σμ και ο άλλος πχ να περίμενε στο αμάξι , αν υποθέσουμε ότι είναι αδύνατο να πάει ο καθένας μόνος του στο μαγαζί...

Ιδανικά 1 από κάθε οικογένεια θα μπορούσε να εξυπηρετεί για τα ψώνια του σπιτιού αυτές τις εβδομάδες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Οι δημοσιονομικοι περιορισμοί, οι απαιτήσεις για πλεονάσματα και το σύμφωνο σταθερότητας έχουν ανασταλεί. Η βλακεία είναι ότι δεν καταργήθηκαν αλλά ανεσταλησαν. Οπότε κανείς δεν μας λέει ότι μετά το πέρας της πανδημίας και αφού εμείς θα είμαστε κατεστραμενοι και σε πολύ πιο άσχημη θέση από τις υπόλοιπες χώρες, θα κάνουν μια επανενεργοποιηση των μέτρων και κόψτε τον λαιμό σας οι νότιοι. 

Χωρις να  θελω να ανοιξουμε πολιτικοοικονομικη κουβεντα μιας και εδω μιλαμε μονο για τον ιο, θα πω απλα οτι εφοσον το προβλημα ειναι παγκοσμιο και οχι μονο της Ελλαδας, ισως επαναπροσδιοριστει ολοκληρη η οικονομια. Δε θα μου κανει εντυπωση ακομα και σβησιμο χρεων ή restart. Το μονο σιγουρο ειναι οτι μετα απ ολα αυτα θα ξυπνησουμε σε εντελως διαφορετικο κοσμο. Και το κλεινω εδω

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, gbsam είπε

Εγώ θα συμπληρωνα αν λέγανε φέτος δεν έχει μερίσματα κτλ για να πάνε για την υγεία πώς θα αντιδρούσαν

Κάποιοι ακόμα δεν έχουν αντιληφθεί τι ζούμε... είναι σαν τις ταινίες που βλέπεις τις ηλίθιες συμπεριφορές και λες μα είναι δυνατόν να συμπεριφέρονται έτσι??? Εεε τώρα τις ζούμε...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω ότι οι ημέρες επώασης περνάνε και η κατάσταση παραμένει ακόμα υπό έλεγχο. Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος πάντως.  Βέβαια θα ήθελα κανένα άτομο να μη χαθεί, αλλά αυτό είναι δυστυχώς ουτοπία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, studiokristo είπε

Εγώ βλέπω ότι οι ημέρες επώασης περνάνε και η κατάσταση παραμένει ακόμα υπό έλεγχο. Είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος πάντως.  Βέβαια θα ήθελα κανένα άτομο να μη χαθεί, αλλά αυτό είναι δυστυχώς ουτοπία.

Αν περάσει έτσι και ο Απρίλιος  , τοτε ίσως θα μπορούμε να μιλάμε αισιόδοξα. 

Επεξ/σία από HALF EVIL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, patclo είπε

Η κατάσταση είναι ακόμα αντιμετωπίσημη αρκεί να το πάρει ο κόσμος σοβαρά το θέμα. Βάλτε όλες τις γνωστές παραμέτρους για την Ελλάδα, ότι ήρθαν μαζεμένα καμιά σαρανταριά άτομα μολυσμένα τέλος φλεβάρη από αγίους τόπους και ότι ο πρώτος συνάνθρωπος μας συγχωρέθηκε πριν 12 μέρες. Δέστε ότι μέχρι στιγμής το μοντέλο ακολουθεί την εξέλιξη. Δείχνει 15 θανάτους σύνολο και 2-3 θανάτους την ημέρα. Αν πειθαρχήσει ο πληθυσμός στα μέτρα που λαμβάνονται σήμερα θα είναι διαχειρίσιμο. Δεν μπορούν να κάνουν κάτι διαφορετικό.

Annotation 2020-03-23 123619.jpg

Ακόμη καλλίτερο αυτό:

https://neherlab.org/covid19/ 

Συγκρίσεις αποτελεσμάτων δεν προλαβαίνω να κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Locke_John said:

αν υποθέσουμε ότι είναι αδύνατο να πάει ο καθένας μόνος του στο μαγαζί...

Ας μην το υποθεσουμε καλυτερα :) Ας υποθεσουμε οτι ενα ατομο, ψωνια ολοκληρης εβδομαδας για π.χ. 4μελη οικογένεια δεν υπαρχει λογος να τα φορτωθει μονο του απ τη στιγμη που τα μετρα επιτρεπουν 2 ατομα. Απο κει και περα, ας αναλαβουν τα σμ να φιλτραρουν τη ροη οπως εχουν κανει φαρμακεια ας πουμε

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο κόσμος εκμετάλλευέται την πρώτη μέρα με το να γεμίζει τα σούπερ μάρκετ και να δημιουργεί ουρές στα ΑΤΜ. Κλασικά σε κάθε νέο μετρό τους πιάνει πανικός.

Στα θετικά της  απαγόρευσης  είναι ότι βγήκαν έξω αρκετά σκυλάκια που ήταν κλεισμένα μέσα ή παρατημένα σε μπαλκόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κάποιο ακόμα δεν έχουν αντιληφθεί τι ζούμε... είναι σαν τις ταινίες που βλέπεις τις ηλίθιες συμπεριφορές και λες μα είναι δυνατόν να συμπεριφέρονται έτσι??? Εεε τώρα τις ζούμε...

Ειλικρινά απορώ με πολύ κόσμο ... Βέβαια μπορεί εγώ να είμαι ο βλαμμένος...

Επεξ/σία από gbsam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...