Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Ας μην το υποθεσουμε καλυτερα :) Ας υποθεσουμε οτι ενα ατομο, ψωνια ολοκληρης εβδομαδας για π.χ. 4μελη οικογένεια δεν υπαρχει λογος να τα φορτωθει μονο του απ τη στιγμη που τα μετρα επιτρεπουν 2 ατομα. Απο κει και περα, ας αναλαβουν τα σμ να φιλτραρουν τη ροη οπως εχουν κανει φαρμακεια ας πουμε

Και ένα άτομο μια χαρά μπορεί. Αυτός που έχει αυτοκίνητο, ο άντρας συνήθως, πάει και τα παίρνει. Αν δεν υπάρχει αυτοκίνητο και πάλι ένας άντρας μπορεί να κουβαλήσει 4-5 σακούλες πράγματα, δεν είναι κάτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν σε όλα αυτά τα σωστά που λες έλεγε ότι όλοι οι πολίτες της χώρας από τα μέσα του Φεβρουαρίου δεν θα πληρώνονται και αυτά τα λεφτά θα πηγαίνουν σε ένα εθνικο ταμείο για την πρόσληψη υγειονομικού προσωπικού, εργοστασίων παραγωγής μασκών και αντισυπτικων... πως θα αντιδρούσες???

καλά τα λες τύπε.

Κατόπιν εορτής έχουν εμφανιστεί όλοι και κάνουν τους έξυπνους/κράζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 ώρα πριν, gbsam είπε

Ειλικρινά απορώ με πολύ κόσμο ... 

Έχω πάψει να απορώ, εδώ και χρόνια.

Δεν έχω πάψει να εξοργίζομαι, βέβαια, αλλά να απορώ, όχι.

Χτες στο Σ/Μ ο άλλος πασπάτευε όλα τα λεμόνια. Αν έχει κανένα μικρόβιο (βράσε τον ιό) να μην παραλείψει να το αφήσει παντού.

Λαός ηλιθίων.

Θέλουμε απαγορεύσεις για να κάτσουμε ένα μήνα σπίτια μας.

"Τα γερόντια", "οι παππούδες", ένας εκχυδαϊσμός όχι απλά του λόγου, αλλά πρωτίστως της σκέψης, της νοοτροπίας, ντου στις καφετέριες, μετά στις παραλίες, ένα-ένα να κλείνουν όλα γιατί κυριαρχούν οι "ωχ μωρέ τώρα σε μένα θα τύχει, είμαι νέος εγώ".

Δέκα βόλτες τη μέρα το σκύλο, έξω για τρέξιμο ή "τρέξιμο" δύο φορές την ημέρα, εφτά μέρες την εβδομάδα.

Θα απαυτωθεί ο Δίας κάποια στιγμή και θα αρχίσουν μετά τα "μα πού είναι το κράτος" ενώ κανονικά θα έπρεπε να διερωτώνται "πού μου παράπεσε αυτό το όργανο που τα βιβλία ανατομίας περιγράφουν ότι εδράζεται στο άνω μέρος του κρανίου". 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gbsam είπε

Εγώ θα συμπληρωνα αν λέγανε φέτος δεν έχει μερίσματα κτλ για να πάνε για την υγεία πώς θα αντιδρούσαν

 

Στο insomnia θα γεμίζαμε πάντως με topics "ΕΓΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΜΕΡΙΣΜΑ  ΦΕΤΟΣ ΕΝΟ ΜΕ ΑΧΑΣΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΙ"

Εντάξει μπορούμε να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας όσο θέλουμε αλλά όλοι γνωρίζουμε έστω και ενδόμυχα σε τι κοινωνία ζούμε και τι είδος ανθρώπων ζει δίπλα μας.

Την κυβέρνηση θα την κράζουμε πάντα γιατί έτσι, οι παροχές που θα μας δίνει θα είναι πάντοτε λίγες, νερό στο κρασί μας δεν θα βάζουμε με τίποτα, να θυσιάζονται οι άλλοι και τα εισοδήματα τους και όχι εμείς για το κοινό καλό - το οποίο μας είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ. Θεωρώ όλα τα έθνη πάνω κάτω έτσι είναι αλλά εμείς ακόμα και ο Θεός (hypothetically speaking ότι υπάρχει και ότι τα ποιεί όλα σωστά) να ερχόταν θα βρίσκαμε τρόπο να τον βγάλουμε λάθος γιατί "εγώ ξέρω καλύτερα".

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν σε όλα αυτά τα σωστά που λες έλεγε ότι όλοι οι πολίτες της χώρας από τα μέσα του Φεβρουαρίου δεν θα πληρώνονται και αυτά τα λεφτά θα πηγαίνουν σε ένα εθνικο ταμείο για την πρόσληψη υγειονομικού προσωπικού, εργοστασίων παραγωγής μασκών και αντισυπτικων... πως θα αντιδρούσες???

την κριση να πληρωσει ο Πλουτος :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Snoob είπε

Έχω πάψει να απορώ, εδώ και χρόνια.

Δεν έχω πάψει να εξοργίζομαι, βέβαια, αλλά να απορώ, όχι.

Χτες στο Σ/Μ ο άλλος πασπάτευε όλα τα λεμόνια. Αν έχει κανένα μικρόβιο (βράσε τον ιό) να μην παραλείψει να το αφήσει παντού.

Λαός ηλιθίων.

Θέλουμε απαγορεύσεις για να κάτσουμε ένα μήνα σπίτια μας.

"Τα γερόντια", "οι παππούδες", ένας εκδυχαϊσμός όχι απλά του λόγου, αλλά πρωτίστως της σκέψης, της νοοτροπίας, ντου στις καφετέριες, μετά στις παραλίες, ένα-ένα να κλείνουν όλα γιατί κυριαρχούν οι "ωχ μωρέ τώρα σε μένα θα τύχει, είμαι νέος εγώ".

Δέκα βόλτες τη μέρα το σκύλο, έξω για τρέξιμο ή "τρέξιμο" δύο φορές την ημέρα, εφτά μέρες την εβδομάδα.

Θα απαυτωθεί ο Δίας κάποια στιγμή και θα αρχίσουν μετά τα "μα πού είναι το κράτος" ενώ κανονικά θα έπρεπε να διερωτώνται "πού μου παράπεσε αυτό το όργανο που τα βιβλία ανατομίας περιγράφουν ότι εδράζεται στο άνω μέρος του κρανίου". 

Οτιδήποτε αρκεί να μην χρειαστεί να κοιτάξουμε τον καθρέφτη, μην την ψάχνεις. Ένα σωρό ποστ ντε και καλά να πούμε ότι μας φόρτωσαν την ευθύνη προκειμένου να καλύψουν λέει την ανεπάρκεια του ΕΣΥ. Λες και η υπάρχουσα κατάσταση στα νοσοκομεία αθωώνει όσους βγήκαν για πικ νικ όταν η οδηγία ήτανε "καθίστε μέσα". Με το ζόρι να πούμε όχι μόνο ότι φταίει κάποιος άλλος, αλλά ότι μόνο αυτός ο άλλος φταίει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chill είπε

Στο insomnia θα γεμίζαμε πάντως με topics "ΕΓΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΜΕΡΙΣΜΑ  ΦΕΤΟΣ ΕΝΟ ΜΕ ΑΧΑΣΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΙ"

Εντάξει μπορούμε να κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας όσο θέλουμε αλλά όλοι γνωρίζουμε έστω και ενδόμυχα σε τι κοινωνία ζούμε και τι είδος ανθρώπων ζει δίπλα μας.

Την κυβέρνηση θα την κράζουμε πάντα γιατί έτσι, οι παροχές που θα μας δίνει θα είναι πάντοτε λίγες, νερό στο κρασί μας δεν θα βάζουμε με τίποτα, να θυσιάζονται οι άλλοι και τα εισοδήματα τους και όχι εμείς για το κοινό καλό - το οποίο μας είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ. Θεωρώ όλα τα έθνη πάνω κάτω έτσι είναι αλλά εμείς ακόμα και ο Θεός (hypothetically speaking ότι υπάρχει και ότι τα ποιεί όλα σωστά) να ερχόταν θα βρίσκαμε τρόπο να τον βγάλουμε λάθος γιατί "εγώ ξέρω καλύτερα".

Ειλικρινά φίλε τα έγραψες άψογα και με εκφράζουν αλλά μέσα σε αυτό το κακό έχω μία ελπίδα για κάτι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, HALF EVIL είπε

Αν περάσει έτσι και ο Απρίλιος  , τοτε ίσως θα μπορούμε να μιλάμε αισιόδοξα. 

παντως ο τροπος που γραφουν μερικοι φαινεται σαν να ευχονται να πανε χειροτερα τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, popopo είπε

Χωρίς παρεξήγηση, για πρότεινε κάτι επιπλέον που θα μπορούσαν να έχουν κάνει για να μας προετοιμάσουν.

Επειδή η αφασία της κυβέρνησης  πολιτικής μας ηγεσίας είναι απίστευτη, ορίστε μερικά:

1. Να συνεννοηθεί εγκαίρως με τους παρόχους τηλεπικοινωνιών ώστε να προετοιμάσουν προσωρινά συμβόλαια για αυξημένες ταχύτητες ή όγκους δεδομένων γι' αυτούς που θα δουλεύουν από το σπίτι.

2. Να προετοιμάσει ΕΓΚΑΙΡΩΣ τα σχολεία για εξ' αποστάσεως εκπαίδευση. όχι 2 εβδομάδες μετά που κλείσαν τα σχολεία να ψαχνόμαστε ακόμα.

3. Να δώσει δυνατότητα στα μαγαζιά χωρίς site να δέχονται και να εκτελούν τηλεφωνικές παραγγελίες. Σημαντικό, ειδικά στην επαρχία. Όχι απλά να κλείσουν τα πάντα.

4. Να προετοιμάσει κόσμο, επιχειρήσεις, τηλεπ παρόχους για εργασία από το σπίτι, ορίζοντας μέσα στο Φλεβάρη ή ακόμα το Γενάρη συγκεκριμένες μέρες για εξ' αποστάσεως εργασία ώστε να δοκιμαστούν τα συστήματα και να εξοικοιωθεί ο κόσμος.

5. Να κάνει δειγματοληπτικούς ελέγχους υποχρεωτικά στους ασυπτωματικούς ώστε να γνωρίζουμε το ποσοστό, όχι να εικάζουμε πως για κάθε 1 που νοσεί υπάρχουν αλλοί τόσοι Χ που φέρουν τον ιό και δεν έχουν συμπτώματα. Και με βάση τη βιβλιογραφία είναι αρκετά μικρός ο αριθμός των δειγμάτων που χρειάζεται. δεν μιλάμε για χιλιάδες ούτε καν εκατοντάδες

6. Να θέσει σε καραντίνα όσους ήρθαν εσπευσμένα από Ιταλία, πχ τα σχολεία που είχαν πάει εκδρομή.  Όταν το κράτος πετάει χαρταετό, πώς περιμένει μετά οι πολίτες να θεωρήσουν τόσο σοβαρή την κατάσταση;

7. Να ενημερώσει (και να απαίτήσει από) τα σούπερ μάρκετ να προετοιμάσουν κατάλληλα τους χώρους τους (τουλάχιστον τα ταμεία) ώστε να μην κινδυνεύουν τόσο οι υπάλληλοι ερχόμενοι τόσο κοντά με τους πελάτες.

8. Να επιτρέψει (ή και να προτρέψει) γονείς με παιδιά να πάνε στα εξοχικά τους από νωρίς. π.χ. ο ένας γονιός δουλεύει σούπερ μάρκετ και ο δεύτερος από το σπίτι και έχουν εξοχικό στο χωριό. Πιο λογικό θα ήταν να μετακινηθεί ο δεύτερος γονιός με τα παιδιά εκεί, παρά να κολλήσουν όλοι. Αυτό θα έπρεπε να είχε γίνει εγκαίρως.

9. Να δημιουργήσει αντίστοιχο site με οδηγίες και συμβουλές για την ψυχική υγεία όλων μας. Ίσως και μια τηλεφωνική γραμμή υποστήριξης. Είναι πρωτόγνωρο και δύσκολο και σίγουρα μη εφικτό να κρατήσεις τα παιδιά μέσα για καιρό. Αναμένεται πως τα μέτρα θα κρατήσουν πάνω από μήνα. Να φροντίσει για συνθήκες ώστε η καραντίνα να είναι εφικτή στην πράξη. Και όσοι νομίζουν πως δεν είναι τίποτα, ας δούμε μετά από 1 μήνα.

 

Νομίζω αν καθίσουμε να σκεφτούμε λίγο ακόμα θα προκύψουν δεκάδες ιδέες. Ίσως όχι όλες κατάλληλες, αλλά σίγουρα μια καλή βάση. Αυτό βέβαια θα έπρεπε να το είχαν κάνει εδώ και μήνες αυτοί που πληρώνονται γι' αυτό.

Επεξ/σία από doubleh
σχόλια από συμφορουμίτη πως ούτε η αντιπολίτευση έχει προτείνει ουσιαστικά κάτι.
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Snoob είπε

Θα απαυτωθεί ο Δίας κάποια στιγμή και θα αρχίσουν μετά τα "μα πού είναι το κράτος" ενώ κανονικά θα έπρεπε να διερωτώνται "πού βρίσκεται αυτό το όργανο που τα βιβλία ανατομίας περιγράφουν ότι εδράζεται στο άνω μέρος του κρανίου". 

Μα και εδώ δυο-τρεις ήδη έχουν ξεκινήσει να το λένε... πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω η κομματική ιδεολογία είναι πιο ισχυρή από την κοινή λογική???

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Αν σε όλα αυτά τα σωστά που λες έλεγε ότι όλοι οι πολίτες της χώρας από τα μέσα του Φεβρουαρίου δεν θα πληρώνονται και αυτά τα λεφτά θα πηγαίνουν σε ένα εθνικο ταμείο για την πρόσληψη υγειονομικού προσωπικού, εργοστασίων παραγωγής μασκών και αντισυπτικων... πως θα αντιδρούσες???

Ότι έγραψα πριν λίγες σελίδες πίσω:

"Το οικονομικό κόστος θα είναι τρομερό έτσι και αλλιώς. Τα 800€ που έλεγαν για 1.5εκ. όσο πάει μεγαλώνει. Οι διπλοί (3εκ.) είναι σχεδόν σίγουρο. Αν η καραντίνα δεν τελειώσει σύντομα δεν θα δουλεύει κανένας και δεν θα αντέξει καμία επιχείρηση. Επιλέγεις αν θα τα δώσεις τώρα για το ΕΣΥ ώστε να περιορίσεις τα θύματα ή αργότερα σε επιδόματα, ενεργούς, ανακεφαλαίωση τραπεζών κτλ."

https://www.insomnia.gr/forums/topic/734299-κορωνοϊός-στην-ελλάδα-2/?do=findComment&comment=57790865

Προς το παρόν η κυβέρνηση έχει "λευκή επιταγή" από όλους, ΕΕ, ΕΚΤ, αντιπολίτευση, μέσα, επιχειρήσεις, πολίτες. Μπορεί να κάνει ότι κρίνει απαραίτητο. Εδώ και ένα μήνα δεν δέχεται καμία κριτική. Όλοι έχουν (έχουμε) σκύψει το κεφάλι και δεχόμαστε τα μέτρα. Η περίοδος χάριτος όμως θα τελειώσει κάποτε. Η χώρα δεν μπορεί να μπει σε καραντίνα για επ' αόριστον. Μαζί με τα κακά μαντάτα που θα έρθουν θα κάνουν τη κατάσταση εκρηκτική και η μπάλα θα τους πάρει όλους.

Η χώρα χρειάζεται σχέδιο και άμεσες δράσεις. Το να περιμένουμε μοιρολατρικά να βρεθεί φάρμακο, εμβόλιο ή να εξαφανιστεί ο ιός από τη ζέστη θα μας κοστίσει πολύ ακριβά στο τέλος. Μαγικό φάρμακο δεν θα βρεθεί. Το εμβόλιο μάλλον θα αργήσει αλλά και όταν βρεθεί δεν θα μπορέσουν να εμβολιαστούν άμεσα μερικά δις. άνθρωποι που θα το επιζητήσουν. Η ζέστη κάτι θα κάνει αλλά όχι θαύματα. Νεκρούς έχουν και στο Νότιο Ημισφαίριο που έχουν ζέστη τώρα.

  •  
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, doubleh είπε

 

2. Να προετοιμάσει ΕΓΚΑΙΡΩΣ τα σχολεία για εξ' αποστάσεως εκπαίδευση. όχι 2 εβδομάδες μετά που κλείσαν τα σχολεία να ψαχνόμαστε ακόμα.

αυτο σε τι θα βοηθουσε στην μη εξαπλωση του ιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, AtiX είπε

Μα και εδώ δυο-τρεις ήδη έχουν ξεκινήσει να το λένε... πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω η κομματική ιδεολογία είναι πιο ισχυρή από την κοινή λογική???

Ναι, είναι η απάντηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...