Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρα μεταδιδεται ο ιος και με καραντινα. Δεν ειναι διακοπτης on off που σταματα τελειως την μεταδοση. Καθε καραντινιασμενος στο δεκαημερο που μεταδιδει τον ιο σουλατσαρει για ψωνια ή τρωει στο ιδιο τραπεζι με την οικογενεια του. Ακομα και η κινεζικη καραντινα που τους κλειδωναν μεσα στα σπιτια κολλούσαν ολη τους την οικογενεια αργα ή γρηγορα. Η καραντινα σταματαει την αυξηση των κρουσματων, δεν τα εξαφανιζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Moody_AL είπε

Και αν υποθέσουμε πως οι επιστήμονες δεν ξέρουν (ξέρουν αλλά εμεις δεν ξέρουμε να τους διαβάζουμε),  τότε εμείς που σίγουρα δεν ξέρουμε ποιον ακούμε;

Αφου εχεις τις γνωσεις να καταλαβαινεις οτι ξερουν, εγω φιλε θα ακουω εσενα🤪 (αργα ειναι οποτε και το χιουμορ δεν ειναι στα καλυτερα του αλλα το εγραψα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Moody_AL είπε

Και αν υποθέσουμε πως οι επιστήμονες δεν ξέρουν (ξέρουν αλλά εμεις δεν ξέρουμε να τους διαβάζουμε),  τότε εμείς που σίγουρα δεν ξέρουμε ποιον ακούμε;

Όταν έχουν διχασμένες απόψεις δε μπορείς να μου λες οτι ξέρουν.

πχ στο θέμα μάσκας άλλοι λένε οτι δεν προστατεύουν,άλλοι λένε οτι κάνουν και κακό και άλλοι τις φοράνε ευλαβικά,μαζί και οι γιατροί..

Και αν όντως τίθεται θέμα λανθασμένης χρήσης γιατί δε μας λένε πως να τη φοράμε σωστά;Δείξτο μια βδομάδα κάθε μέρα στις 6..θα μάθει ο κόσμος στο τέλος. Δεν είναι πυρηνική φυσική..

Χάνεται ένα μεγάλο όπλο ενάντια στην εξάπλωση όταν λες στον κόσμο να μη φοράει μασκες.

ή για το πόσο κολλητικός είναι ο ιός..

Αρχικά λέγανε οτι είναι 2 φορές πιο κολλητικός απο τη γρίπη αλλά εδώ βλέπουμε οτι για πλάκα μπορεί να κολλήσουν δεκάδες άτομα..Μάλλον κάτι τους έχει ξεφύγει εκει. Ίσως το αληθινό νούμερο να είναι 4-5 φορές..

ή για τη θνησιμότητα αρχικά λέγανε οτι ειναι 2.5% κοιτάζοντας τα επιβεβαιωμένα κρούσματα στην κίνα..

Τώρα που παγκοσμίως είναι 6% επίσης στα μετρημένα κρούσματα τι έχουν να πουν;

Επίσης γιατί ανατολικές χωρες όπως πολωνία ρωσία ουγγαρία ουκρανία κτλ την έχουν βγάλει με τόσο λίγα κρούσματα και οι δυτικές έχουν χτυπηθεί τόσο άσχημα.

πολλά δε βγάζουν νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, johnbond είπε

Κυρίως μιλάω για τους"ειδικούς" παγκοσμίως που μετά απο τόσο καιρό δεν έχουν ακόμη κατανοήσει πως συμπεριφρεται  ο ιός.

Πως γίνεται στην Ιταλία μετά απο τόσες βδομάδες lockdown να έχουν 3500 νέα κρούσματα σε μια μέρα; Είναι αδιανόητο.

Θεωρητικά μετά απο 20 μέρες lockdown έπρεπε ο ιός σχεδόν να μηδενίζεται...Μήπως οι καραντίνες δεν αποδίδουν;

Ούτε καν οτι η καραντίνα αποδίδει δεν έχουν αποδείξει.. Απλώς υποθέτουν.

1. Ούτε η Ιταλία έχει lockdown Wuhan. Κανένα δυτικό κράτος έχει, ούτε μπορεί να έχει. Είναι έξω από το πολίτευμά μας.

2. Δεν μηδενίζουν οι ιοί. Είναι αδύνατον. Είναι κάποιος ασυμπτωματικός και πάει στο σούπερ μάρκετ. Κατάλαβες πως γίνεται η μετάδοση; Κάνει αρκετό καιρό να σβήσει η καμπύλη.

Η καραντίνα της δύσης προς το παρόν δείχνει να αποδίδει. Δες την πορεία των αριθμών σε Ιταλία, Γαλλία, Ελλάδα κτλ. Δεν υποθέτουν. Το βλέπεις και το βλέπουμε όλοι, ότι από τους 1.000 θανάτους η Ιταλία έχει πέσει στου 400-600. Όλοι βλέπουμε ότι μειώνονται οι νοσηλευόμενοι σε ΜΕΘ στην Ιταλία. Το ίδιο στην Ελλάδα. Πως δεν αποδίδουν τα μέτρα;

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν μπορούν να κρατήσουν οι δυτικές χώρες αυστηρή καραντίνα όταν οι πολίτες δουν τα κρούσματα να έχουν μειωθεί αρκετά. 

1 λεπτό πριν, johnbond είπε

Όταν έχουν διχασμένες απόψεις δε μπορείς να μου λες οτι ξέρουν.

πχ στο θέμα μάσκας άλλοι λένε οτι δεν προστατεύουν,άλλοι λένε οτι κάνουν και κακό και άλλοι τις φοράνε ευλαβικά,μαζί και οι γιατροί..

Και αν όντως τίθεται θέμα λανθασμένης χρήσης γιατί δε μας λένε πως να τη φοράμε σωστά;Δείξτο μια βδομάδα κάθε μέρα στις 6..θα μάθει ο κόσμος στο τέλος. Δεν είναι πυρηνική φυσική..

Χάνεται ένα μεγάλο όπλο ενάντια στην εξάπλωση όταν λες στον κόσμο να μη φοράει μασκες.

ή για το πόσο κολλητικός είναι ο ιός..

Αρχικά λέγανε οτι είναι 2 φορές πιο κολλητικός απο τη γρίπη αλλά εδώ βλέπουμε οτι για πλάκα μπορεί να κολλήσουν δεκάδες άτομα..Μάλλον κάτι τους έχει ξεφύγει εκει. Ίσως το αληθινό νούμερο να είναι 4-5 φορές..

ή για τη θνησιμότητα αρχικά λέγανε οτι ειναι 2.5% κοιτάζοντας τα επιβεβαιωμένα κρούσματα στην κίνα..

Τώρα που παγκοσμίως είναι 6% επίσης στα μετρημένα κρούσματα τι έχουν να πουν;

Επίσης γιατί ανατολικές χωρες όπως πολωνία ρωσία ουγγαρία ουκρανία κτλ την έχουν βγάλει με τόσο λίγα κρούσματα και οι δυτικές έχουν χτυπηθεί τόσο άσχημα.

πολλά δε βγάζουν νόημα.

Το καλύτερο μέτρο είναι να κάτσεις στο σπίτι σου. Σε διαφορετική περίπτωση να μην πιάνεις το πρόσωπό σου, να πλένεις τα χέρια σου και να μην βγαίνεις ποτέ όταν αισθάνεσαι και κατά το ελάχιστο άρρωστος. 

Εδώ οι ηλικιωμένοι δεν βάζουν μυαλό να μην πηγαίνουν στα ΑΤΜ και θα τους μάθεις πως να βάζουν σωστά την μάσκα και τα γάντια; 

Ψάχνεις για θέσφατα αλλά η επιστήμη δεν λειτουργεί έτσι.

14 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αφου εχεις τις γνωσεις να καταλαβαινεις οτι ξερουν, εγω φιλε θα ακουω εσενα🤪 (αργα ειναι οποτε και το χιουμορ δεν ειναι στα καλυτερα του αλλα το εγραψα)

Να ακούς τον επιστήμονα που έχει φάει όλη του την ζωή να σπουδάζει για αυτό το θέμα και έχει δεδομένα υψηλό IQ (αλλιώς δεν θα μπορούσε να κατανοήσει αυτά που διαβάζει, που έχουν σοβαρές απαιτήσεις).

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Αφου εχεις τις γνωσεις να καταλαβαινεις οτι ξερουν, εγω φιλε θα ακουω εσενα🤪 (αργα ειναι οποτε και το χιουμορ δεν ειναι στα καλυτερα του αλλα το εγραψα)

Πατάτες τηγανίτες αδερφε... και μη φοβασαι τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

, δε ξεχναω τη σκηνη που στη γερμανια πηγαν να παρουν ασθενη με γερανο απο το μπαλκονι. Δεν ηθελαν να τον περασουν ουτε απο τισ σκαλες, ενω θα φοραγε και μασκα. 

https://www.polismedia.gr/apisteyto-evgalan-kroysma-me-gerano-gia-na-min-molynei-to-ktirio/

Νομιζω οτι δεν μας τα λενε ολα.

Όντως απίστευτο!!! Κατα τ'αλλα ο τύπος που τραβάει το βίντεο παρακολουθεί ατάραχος και ακούγεται να μασουλάει κάτι σαν τσιπς που πιάνει με τα πεντακάθαρα φαντάζομαι χέρια του. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μιας και κοντεύουμε να γινουμε ειδικοι στην επιδημιολογια πλεον, διαβαζα μια εργασια κατι Ολλανδών που δεν συμπαθουσαν τα κοτοπουλα. Φτιάξανε δυο κοτετσια διπλα διπλα, κολλησαν τα μισα κοτοπουλα επίτηδες με γριπη στο ενα κοτετσι και αρχισαν να στελνουν με αεραγωγους την σκονη στο αλλο κοτετσι να δουνε ποσο γρηγορα θα ψοφησουν και τα αλλα. Αν σας ρωτησουν σε τεστ, κατα μεσο ορο την αρπαζει 0.08 κοτοπουλα ανα ημερα για καθε αρρωστο κοτοπουλο στο διπλα κοτετσι.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα 800 τεστ την ημέρα στην Ελλάδα, έχουμε φτάσει στα 3.000 τεστ ανά ημέρα. 

Με τα 500 συνεργεία στους δρόμους αυτό θα γίνει 10.000-20.000 τεστ. Με μειωμένα κρούσματα, τεστ PCR σε τέτοια έκταση και ακόμα μεγαλύτερη, θα έχουμε σημαντικό όπλο απέναντι στη νόσο.

Το σημαντικότερο είναι αυτό που είπε ο Τσιόδρας και μου έκανε εντύπωση. Η αναφορά που έκανε πάλι για τα τεστ αντισωμάτων και συγκεκριμένα είπε ότι όταν έχουμε εικόνα από τα τεστ αντισωμάτων "τότε μπορεί να εκπλαγούμε ευχάριστα". 

Τι σημαίνει αυτό; Με τα τεστ αντισωμάτων, πολύ γρήγορα θα αποκτήσουμε εικόνα για την διείσδυση που είχε ο ιός στον πληθυσμό. Αν δούμε ένα 10-20% θα είναι τεράστια θετική έκπληξη. Μην προτρέχουμε όμως. Πάντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση η αναφορά του καθηγητή. Ξέρει κάτι από άλλες χώρες; Νομίζω οι Γερμανοί έχουν μια τέτοια εκτίμηση. Για να δούμε.

Σιγά-σιγά βλέπω αισιόδοξα μηνύματα. Αυτό ήταν και το φυσιολογικό αλλά όταν έχεις φοβηθεί τόσο, θέλει τον χρόνο του να επανέλθεις.

Σε 2-3 εβδομάδες θα έχουμε πολύ καλύτερη εικόνα και οι πιθανότητες είναι η αισιοδοξία να είναι πολύ μεγαλύτερη τότε. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν βλέπω καμιά "καραντίνα". Καθημερινά κινούμε για δουλειά από ένα κεφαλοχώρι σε ένα χωριό. Άντε να έχει πέσει η κίνηση στο κεφαλοχώρι 30% κατά τα άλλα χαμός.. υποθέτω και σε άλλα επαρχιακά μέρη το ίδιο θα γίνεται!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθαρά δική μου απορία δεν ξέρω αν είναι on η off topic

Θεωρω πως ειναι on όμως.. 

Υπάρχουν 672 σελίδες εδω μεσα γραμμένες όλοι μας έχουμε τον κύκλο της δουλειάς της οικογένειας καιντους γνωστούς άπειρους στα social media κλπ. 

Ερωτώ λοιπόν ξέρετε κανέναν που να εχει προσβληθεί από τον Covid-19? 

Μην μου πείτε για τον Αλεξίου όσοι τον γνωρίζετε μόνο παρακαλώ... 

Επεξ/σία από jwcmcs
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jwcmcs είπε

Καθαρά δική μου απορία δεν ξέρω αν είναι on η off topic

Θεωρω πως ειναι on όμως.. 

Υπάρχουν 672 σελίδες εδω μεσα γραμμένες όλοι μας έχουμε τον κύκλο της δουλειάς της οικογένειας καιντους γνωστούς άπειρους στα social media κλπ. 

Ερωτώ λοιπόν ξέρετε κανέναν που να εχει προσβληθεί από τον Covid-19? 

Μην μου πείτε για τον Αλεξίου όσοι τον γνωρίζετε μόνο παρακαλώ... 

καλησπέρα φίλε μου θα σου απαντήσω αν και ειμαι στην αμερικη NY λοιπόν στο μαγαζί που δούλευα έχουμε κλείσει τώρα 25 μέρες υπάρχουν 3 άτομα που είχαν τον ιο ο ενας μπήκε στο νοσοκομείο , ο άλλος εκανε μονο πυρετό 38-39 για 15 μέρες ο αλλος τίποτα απλά λιγο μπούκωμα !! και ένας κόλλησε και το σπίτι του 2 ατομα ευτυχώς ολοι το περνανε με πυρετο τιποτα αλλο , ξερω 3 ατομα που εχουμε πεθάνει ηταν ολοι 70+ και   ξέρω 5-6 ατομα απο γνωστους που το ειχαν , και το περασαν με πυρετο και βηχα  ...αυτα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jwcmcs είπε

Καθαρά δική μου απορία δεν ξέρω αν είναι on η off topic

Θεωρω πως ειναι on όμως.. 

Υπάρχουν 672 σελίδες εδω μεσα γραμμένες όλοι μας έχουμε τον κύκλο της δουλειάς της οικογένειας καιντους γνωστούς άπειρους στα social media κλπ. 

Ερωτώ λοιπόν ξέρετε κανέναν που να εχει προσβληθεί από τον Covid-19? 

Μην μου πείτε για τον Αλεξίου όσοι τον γνωρίζετε μόνο παρακαλώ... 

Είμαστε δεν είμαστε 1000ατομα που έχουμε γράψει εδώ μέσα. Όσοι νόσησαν στην Ελλάδα των 10 μυρίων ειναι λίγο πάνω από 2000... Στατιστικά και μόνο να το πάρεις πιθανότατα ξέρεις και την απαντηση.  Πάραυτα δεν καταλαβαίνω που θέλεις να καταλήξεις. Προσωπικά ξέρω άτομο στο εξωτερικό που νοσηλευτικε.  Ο Αλεξίου μιας και εχω λίγες μέρες να μπω ποιος είναι?

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλώνει φωτογράφος, drone pilot,ραδιοφωνικός παραγωγός και είναι στα περισσότερα κανάλια,

γιατι με γριπη τύπου Β διαγνωστικε και με Covid-19, 

Η ερώτηση μου ηταν καθαρά για να δω εχω αρκετά μεγάλο κύκλο λόγω δουλειάς και το ειχα συζήτηση σήμερα μαζί με έναν συνάδελφο ο οποίος και αυτός έχει αρκετά μεγάλο κύκλο.. That's all.. 

Επεξ/σία από jwcmcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, jwcmcs είπε

Καθαρά δική μου απορία δεν ξέρω αν είναι on η off topic

Θεωρω πως ειναι on όμως.. 

Υπάρχουν 672 σελίδες εδω μεσα γραμμένες όλοι μας έχουμε τον κύκλο της δουλειάς της οικογένειας καιντους γνωστούς άπειρους στα social media κλπ. 

Ερωτώ λοιπόν ξέρετε κανέναν που να εχει προσβληθεί από τον Covid-19? 

Μην μου πείτε για τον Αλεξίου όσοι τον γνωρίζετε μόνο παρακαλώ... 

Συνάδελφος του κολλητού μου αρρώστησε και μπήκαν σε καραντίνα αλλά 5 άτομα που ήταν στον ίδιο χώρο μαζί του καθημερινά. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, jwcmcs είπε

Καθαρά δική μου απορία δεν ξέρω αν είναι on η off topic

Θεωρω πως ειναι on όμως.. 

Υπάρχουν 672 σελίδες εδω μεσα γραμμένες όλοι μας έχουμε τον κύκλο της δουλειάς της οικογένειας καιντους γνωστούς άπειρους στα social media κλπ. 

Ερωτώ λοιπόν ξέρετε κανέναν που να εχει προσβληθεί από τον Covid-19? 

Μην μου πείτε για τον Αλεξίου όσοι τον γνωρίζετε μόνο παρακαλώ... 

Όπως εύκολα καταλαβαίνει κανείς με μόλις 2.000 επιβεβαιωμένα κρούσματα σε έναν πληθυσμό 10 εκατομμυρίων η πιθανότητα να ανήκει κάποιος επιβεβαιωμένος φορέας στον κύκλο σου είναι ελάχιστη, εκτός αν ο κύκλος σου είναι αρκετά μεγάλος ώστε να γεμίζει το Καυτανζόγλειο. Καθαρά στατιστικά αν το πάρεις, περιμένεις 1 φορέα για κάθε 5.000 κατοίκους(0.02%). Παρόλα αυτά ακόμα και αυτή η προσέγγιση έχει τα flaws της, καθώς τα κρούσματα δεν είναι τυχαία κατανεμημένα μέσα στον πληθυσμό , αλλά συσσωρεύονται κυρίως γύρω από άλλα κρούσματα δημιουργώντας μικρές εστίες διασποράς του ιού. Η εξήγηση για τον λόγο που συμβαίνει αυτό είναι απλούστατη: δεν κολλάς τον ίο ουρανοκατέβατα, αλλά από άλλους φορείς που συνήθως ανήκουν στον ευρύτερο κοινωνικό σου κύκλο. Ποια η σημασία αυτού στην στατιστική; Η πιθανότητα κάποιος να γνωρίζει έναν ή και πολλούς φορείς του ιού αυξάνεται όταν βρίσκεται κοντά σε εστίες διασποράς ή είναι και ο ίδιος φορέας του ίου, ενώ όσοι βρίσκονται μακρυά από εστίες διασποράς η πιθανότητα να γνωρίζουν κάποιον φορέα ελαχιστοποιείται. Μπορεί να γίνει πολύ εύκολα αντιληπτό απ'το εξής παράδειγμα : Έστω ότι διαλέγεις τυχαία 100 χωριά απομακρυσμένα το ένα από το άλλο οπού για τους Χ Υ λόγους ο ιός έχει εξαπλωθεί σημαντικά μόνο σε ένα από αυτά και καθόλου στα υπόλοιπα. Ως εκ τούτου, οι κάτοικοι των 99 χωριών δεν θα γνωρίζουν κανέναν φορέα του ιού, ενώ αντιθέτως σχεδόν όλοι οι κάτοικοι του μολυσματικού χωριού θα γνωρίζουν φορείς του ιού.

Υ.Γ. Αντιστρέφοντας την παραπάνω προσέγγιση, η ύπαρξη επιβεβαιωμένων κρουσμάτων στον κοινωνικό σου κύκλο πιθανότατα υποδουλώνει ότι βρίσκεσαι κοντά σε κάποια εστία διασποράς και θα ήταν ορθό να αυξήσεις τα μέτρα προστασίας σου.

Επεξ/σία από gianniskou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...