Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αύριο μπαίνω εκτάκτως για χειρουργείο στο μάτι λόγω αποκόλλησης αμφιβληστροειδούς. Ελπίζω να μην κολλήσω τίποτα. Σήμερα φόρεσα μάσκα για πρώτη φορά στην ζωή μου επειδή πήγα στην κλινική για την εξέταση, πραγματικά μου έφραζε την αναπνοή και λαχάνιαζα για να αναπνεύσω, τελικά την κατέβαζα να παίρνω αέρα και μετά την σήκωνα πάλι, η αναπνοή θάμπωνε τα γυαλιά και τους φακούς στα μηχανήματα του γιατρού με αποτέλεσνα να μην μπορεί να δει, τελικά την έβγαλα τελείως. Γενικά δεν φοριέται αυτό το πράγμα και απορώ πως αντέχουν γιατροί και νοσηλευτικό προσωπικό.

Περαστικά σου εύχομαι παλικάρι,να πάνε όλα καλά στήν επέμβαση και να γίνεις γρήγορα καλά (πως έγινε αυτό με το μάτι σου ?) μάσκα πήρες φαίνεται απο αυτές που δυσκολεύεσαι να αναπνεύσεις υπάρχουν διάφορα είδη που δεν είναι έτσι τα γυαλιά σε ορισμένες ναι θολώνουν,αυτές οι ιατρικές 1 χρήσης και αυτές που είναι με φίλτρο η και αυτές οι απλές με "πιέτες"-γραμμές και πιο "σακουλιαστές" δεν έχουν τέτοιο θέμα,αλλά όπως και οι άλλες που είναι συνήθως βαμβακερές (κάποιες που βρήκα είναι και αδιάβροχες)κλπ δεν δίνουν μεγάλη προστασία αλλά είναι καλύτερες απο το ολότελα.🙏

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αύριο μπαίνω εκτάκτως για χειρουργείο στο μάτι λόγω αποκόλλησης αμφιβληστροειδούς. Ελπίζω να μην κολλήσω τίποτα. Σήμερα φόρεσα μάσκα για πρώτη φορά στην ζωή μου επειδή πήγα στην κλινική για την εξέταση, πραγματικά μου έφραζε την αναπνοή και λαχάνιαζα για να αναπνεύσω, τελικά την κατέβαζα να παίρνω αέρα και μετά την σήκωνα πάλι, η αναπνοή θάμπωνε τα γυαλιά και τους φακούς στα μηχανήματα του γιατρού με αποτέλεσνα να μην μπορεί να δει, τελικά την έβγαλα τελείως. Γενικά δεν φοριέται αυτό το πράγμα και απορώ πως αντέχουν γιατροί και νοσηλευτικό προσωπικό.

Καλή επιτυχία , είχα κάνει και εγώ τον Φλεβάρη μια εγχείρηση στο μάτι αλλά διαφορετικού τύπου από το δικό σου. Οι μάσκες γενικά δεν αντέχονται, εγώ δεν μπορώ καν να αναπνεύσω όταν την φοράω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Moody_AL είπε

Ο ναύτης στο αεροπλανοφόρο είχε υποκείμενο νόσημα;

Πάντως χωρίς να ξέρω τα νούμερα, φαντάζομαι πως η καραντίνα θα βοήθησε και στο εθνικο μας σπορ. Τροχαια δυστηχηματα.

ΝΑΙ, τα τροχαία έχουν μειωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ, τα τροχαία έχουν μειωθεί.

Ναι αλλά οι λίγοι οδηγοί που έμειναν είναι πιο επικίνδυνοι.

Οδήγησα μετά από καιρό, σε άδειο δρόμο, αλλά όσοι έρχονται από τους κάθετους δρόμους έμπαιναν σαν τρελοί στον κεντρικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Ναι αλλά οι λίγοι οδηγοί που έμειναν είναι πιο επικίνδυνοι.

Οδήγησα μετά από καιρό, σε άδειο δρόμο, αλλά όσοι έρχονται από τους κάθετους δρόμους έμπαιναν σαν τρελοί στον κεντρικό.

Και οι πεζοι είναι πιο χύμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logistoulis είπε

Αυτές που δίνονται σήμερα;

Όχι

Αυτές που ίσως πάρουμε εμείς, ναι.. ίσως κάτι τέτοιο

Μου αρεσει που εισαι αισιοδοξος και πιστευεις οτι θα παρεις συνταξη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ρέστα μου. Ειναι προφανές. Ο Πρωθυπουργός διαβάζει insomnia :P

"Γιατί, μέσα σε 50 ημέρες, διαλύθηκαν μύθοι δεκαετιών. Και βγήκαν συμπεράσματα, που θα μας συνοδεύουν για καιρό. '
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Τα ρέστα μου. Ειναι προφανές. Ο Πρωθυπουργός postάρει insomnia :P

"Γιατί, μέσα σε 50 ημέρες, διαλύθηκαν μύθοι δεκαετιών. Και βγήκαν συμπεράσματα, που θα μας συνοδεύουν για καιρό. '
 

Fixed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Τα ρέστα μου. Ειναι προφανές. Ο Πρωθυπουργός διαβάζει insomnia :P

"Γιατί, μέσα σε 50 ημέρες, διαλύθηκαν μύθοι δεκαετιών. Και βγήκαν συμπεράσματα, που θα μας συνοδεύουν για καιρό. '
 

 

Screenshot_20200413-211505.png

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν κανουμε ενα διαγραμμα ποσες σελιδες γραφουμε τη μερα εδω, υπαρχει σαφης μειωση, παμε συμφωνα με τα κρουσματα. Εχουν χαλαρωσει και τα μετρα του mod.. μια χαρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, lionheart20 είπε

Γράφει ότι 91 άτομα ξανακολλησαν τον ιό αφού είχαν θεραπευτεί

Ο τίτλος, χωρίς άλλο στοιχεία. Το κείμενο του άρθρου είναι άσχετο. Μάλλον δεν το διάβασες.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...