Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, jwcmcs είπε

Καθαρά δική μου απορία δεν ξέρω αν είναι on η off topic

Θεωρω πως ειναι on όμως.. 

Υπάρχουν 672 σελίδες εδω μεσα γραμμένες όλοι μας έχουμε τον κύκλο της δουλειάς της οικογένειας καιντους γνωστούς άπειρους στα social media κλπ. 

Ερωτώ λοιπόν ξέρετε κανέναν που να εχει προσβληθεί από τον Covid-19? 

Μην μου πείτε για τον Αλεξίου όσοι τον γνωρίζετε μόνο παρακαλώ... 

Ένα άτομο μόνο γνώριζα, ο οποίος αν και 51 ετών, δυστυχώς κατέληξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Παιδιά έχει χρειαστεί κανείς οδοντίατρο τώρα με το lockdown, δέχονται κανονικά ραντεβού για σοβαρά περιστατικά; 😢

Παιρνεις τηλέφωνο και κλείνεις ραντεβού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jwcmcs είπε

Καθαρά δική μου απορία δεν ξέρω αν είναι on η off topic

Θεωρω πως ειναι on όμως.. 

Υπάρχουν 672 σελίδες εδω μεσα γραμμένες όλοι μας έχουμε τον κύκλο της δουλειάς της οικογένειας καιντους γνωστούς άπειρους στα social media κλπ. 

Ερωτώ λοιπόν ξέρετε κανέναν που να εχει προσβληθεί από τον Covid-19? 

Μην μου πείτε για τον Αλεξίου όσοι τον γνωρίζετε μόνο παρακαλώ... 

Ενα παλικάρι κάτι σελίδες πιο πίσω είχε αναφέρει ότι ο αδερφός του είχε κολλήσει κορωνοϊο σε ένα νοσοκομείο που δούλευε μαζί με κάτι συναδέλφους του. Πλέον είναι καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Παιδιά έχει χρειαστεί κανείς οδοντίατρο τώρα με το lockdown, δέχονται κανονικά ραντεβού για σοβαρά περιστατικά; 😢

Δεν δέχονται όλοι οι οδοντίατροι θα χρειαστεί να το ψάξεις . Φοβούνται κι αυτοί. Η γυναίκα μου χρειάστηκε ενδοοδοντικο και έκανε αγώνα να βρει 

Επεξ/σία από soter79
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gordonas είπε

 

Το σημαντικότερο είναι αυτό που είπε ο Τσιόδρας και μου έκανε εντύπωση. Η αναφορά που έκανε πάλι για τα τεστ αντισωμάτων και συγκεκριμένα είπε ότι όταν έχουμε εικόνα από τα τεστ αντισωμάτων "τότε μπορεί να εκπλαγούμε ευχάριστα". 

Τι σημαίνει αυτό; Με τα τεστ αντισωμάτων, πολύ γρήγορα θα αποκτήσουμε εικόνα για την διείσδυση που είχε ο ιός στον πληθυσμό. Αν δούμε ένα 10-20% θα είναι τεράστια θετική έκπληξη. Μην προτρέχουμε όμως. Πάντως μου έκανε μεγάλη εντύπωση η αναφορά του καθηγητή. Ξέρει κάτι από άλλες χώρες; Νομίζω οι Γερμανοί έχουν μια τέτοια εκτίμηση. Για να δούμε.

 

Θα δούμε 10-20 ή και πολύ παραπάνω; 

γιατί το 10-20 δεν μου αρκεί για την παραπάνω δήλωση έτσι όπως τη διαβάζω 

 

τουλάχιστον χαίρομαι που αυτός ο τύπος επικεντρώνεται σε κάτι που μου φαίνεται αρκετά λογικό, την ανοσία από αντισώματα, γιατί αν περιμένουμε εμβόλιο θα αρχίσουμε να τρώμε τα χαλίκια 

 

επίσης έχω περιέργεια στο πόσους θα έχει πάει γιατί αυτό το 10-20-30 χιλιάδες μου ακούγεται μικροσκοπικό

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Θα δούμε 10-20 ή και πολύ παραπάνω; 

γιατί το 10-20 δεν μου αρκεί για την παραπάνω δήλωση έτσι όπως τη διαβάζω 

τουλάχιστον χαίρομαι που αυτός ο τύπος επικεντρώνεται σε κάτι που μου φαίνεται αρκετά λογικό, την ανοσία από αντισώματα, γιατί αν περιμένουμε εμβόλιο θα αρχίσουμε να τρώμε τα χαλίκια 

επίσης έχω περιέργεια στο πόσους θα έχει πάει γιατί αυτό το 10-20-30 χιλιάδες μου ακούγεται μικροσκοπικό

To 10-20% τώρα νομίζω ότι γίνεται εύκολα 60-70% σε 2-3 μήνες, το αργότερο. Είναι πολύ μεγάλο το 10-20% τώρα. Θα μου κάνει τεράστια έκπληξη, ειδικά για την Ελλάδα. Το 10% για την Ελλάδα είναι πάνω από 1.000.000 κρούσματα!!! Είναι εξωφρενικό το νούμερο μπροστά στα 2.000 εντοπισμένα. Είναι 500 φορές επάνω! 

Βλέποντας τα αποτελέσματα από τα τεστ αντισωμάτων θα λυθεί το μεγαλύτερο κομμάτι της εξίσωσης. Εκεί μπορεί να λυθεί και το οικονομικό κομμάτι ή να γίνει πιο περίπλοκο.

Αν τα κράτη στην Ευρώπη έχουν τέτοια έκθεση στον ιό, 10-20% ή και μεγαλύτερη, σημαίνει ότι γρήγορα, πολύ γρήγορα θα φτάσουν σε ανοσία αγέλης. Άρα μέτρα τέλος.

Αν τα ποσοστά είναι μικρά πάνε στο αντίθετο σενάριο, με περιοριστικά μέτρα για όλο τον πληθυσμό.

Πάντως, τα νούμερα σε πολλές χώρες δεν έχουν την εξέλιξη που περίμενα. Αν η Αγγλία έχει πιάσει κορυφή, τότε είναι αρκετά χαμηλότερα από το αναμενόμενο. Το ίδιο και οι ΗΠΑ. Ακόμα και οι 1.000 θάνατοι στην Σουηδία φαίνονται μικρό νούμερο σε σχέση με αυτό που θα περίμενε κάποιος. Μπορεί και να βιάζομαι όμως.

Σε 2-3 εβδομάδες θα έχουμε πολύ πληρέστερη εικόνα για το όλο θέμα. Θα έχουμε σαφή άποψη για όλες τις καραντίνες. Θα έχουμε αποτελέσματα από τεστ αντισωμάτων. Πιθανότατα να έχουμε και τα πρώτα αποτελέσματα από διπλά τυφλά τεστ των διάφορων θεραπειών που έχουμε ακούσει.

Επίσης είναι σημαντικό να καταλάβουμε ότι δεν θέλουμε αιώνια ανοσία από τον ιό. Αρκεί μια ανοσία 8-10 μηνών. Θα έχουμε φτάσει τέλους το 2020, αρχές του 2021, θα έρθουν τα εμβόλια και μια χαρά.

Επεξ/σία από gordonas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jwcmcs είπε

Καθαρά δική μου απορία δεν ξέρω αν είναι on η off topic

Θεωρω πως ειναι on όμως.. 

Υπάρχουν 672 σελίδες εδω μεσα γραμμένες όλοι μας έχουμε τον κύκλο της δουλειάς της οικογένειας καιντους γνωστούς άπειρους στα social media κλπ. 

Ερωτώ λοιπόν ξέρετε κανέναν που να εχει προσβληθεί από τον Covid-19? 

Μην μου πείτε για τον Αλεξίου όσοι τον γνωρίζετε μόνο παρακαλώ... 

Συναδελφος απο την προηγουμενη Τεταρτη ηταν με 37,8. Δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα, σημερα που μιλαμε ο πυρετος ειναι 36,9 οποτε χωρις να γνωριζουμε υπολογιζουμε οτι παιζει να το περναει σε χαλαρη μορφη ΑΝ οντως ειναι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η παρακάτω οπτική που έχουν οι Ισραηλινοί. Οι τύποι δεν παίζουν και από πληροφόρηση, έχουν από τις καλύτερες στον πλανήτη:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σεναριο να εχουν παρει τον ιο μεγαλο κομματι του πληθυσμου και να νοσήσουν ελαχιστοι ειναι το πιο επιθυμητό αλλά μεχρι τωρα ειναι μονο σεναριο. Καμια ενδειξη δεν υπαρχει οτι συμβαινει κατι τετοιο.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, gordonas είπε

To 10-20% τώρα νομίζω ότι γίνεται εύκολα 60-70% σε 2-3 μήνες, το αργότερο. Είναι πολύ μεγάλο το 10-20% τώρα. Θα μου κάνει τεράστια έκπληξη, ειδικά για την Ελλάδα. Το 10% για την Ελλάδα είναι πάνω από 1.000.000 κρούσματα!!! Είναι εξωφρενικό το νούμερο μπροστά στα 2.000 εντοπισμένα. Είναι 500 φορές επάνω! 

Βλέποντας τα αποτελέσματα από τα τεστ αντισωμάτων θα λυθεί το μεγαλύτερο κομμάτι της εξίσωσης. Εκεί μπορεί να λυθεί και το οικονομικό κομμάτι ή να γίνει πιο περίπλοκο.

Αν τα κράτη στην Ευρώπη έχουν τέτοια έκθεση στον ιό, 10-20% ή και μεγαλύτερη, σημαίνει ότι γρήγορα, πολύ γρήγορα θα φτάσουν σε ανοσία αγέλης. Άρα μέτρα τέλος.

Αν τα ποσοστά είναι μικρά πάνε στο αντίθετο σενάριο, με περιοριστικά μέτρα για όλο τον πληθυσμό.

Πάντως, τα νούμερα σε πολλές χώρες δεν έχουν την εξέλιξη που περίμενα. Αν η Αγγλία έχει πιάσει κορυφή, τότε είναι αρκετά χαμηλότερα από το αναμενόμενο. Το ίδιο και οι ΗΠΑ. Ακόμα και οι 1.000 θάνατοι στην Σουηδία φαίνονται μικρό νούμερο σε σχέση με αυτό που θα περίμενε κάποιος. Μπορεί και να βιάζομαι όμως.

Σε 2-3 εβδομάδες θα έχουμε πολύ πληρέστερη εικόνα για το όλο θέμα. Θα έχουμε σαφή άποψη για όλες τις καραντίνες. Θα έχουμε αποτελέσματα από τεστ αντισωμάτων. Πιθανότατα να έχουμε και τα πρώτα αποτελέσματα από διπλά τυφλά τεστ των διάφορων θεραπειών που έχουμε ακούσει.

Επίσης είναι σημαντικό να καταλάβουμε ότι δεν θέλουμε αιώνια ανοσία από τον ιό. Αρκεί μια ανοσία 8-10 μηνών. Θα έχουμε φτάσει τέλους το 2020, αρχές του 2021, θα έρθουν τα εμβόλια και μια χαρά.

εγώ το μόνο  που εύχομαι (και στο μόνο που μπορώ να ελπίζω) είναι να μην είναι τόσο φονικός ο ιός όσο πιστεύεται ότι είναι

δηλαδή ούτε και το 0.2-0.3% να παίζει

και αν όντως μεταδίδεται "για πλάκα" δεν υπάρχει και κάτι άλλο που μπορεί να μας σώσει.. για να είμαστε ρεαλιστές 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...