Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, gordonas είπε

Με τα τεστ αντισωμάτων τον Μάιο θα μάθουμε πολλά. Θα λυθεί πολύ μεγάλο μέρος του παζλ. 

εγώ θα πάω να κάνω και ας πληρώσω (ή θα κοιτάξω να μην πληρώσω :P )

έχω τις υποψίες μου με αυτό το πράγμα που πέρασα πριν 2μηνο+ και με τσάκισε 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ θα πάω να κάνω και ας πληρώσω (ή θα κοιτάξω να μην πληρώσω :P )

έχω τις υποψίες μου με αυτό το πράγμα που πέρασα πριν 2μηνο+ και με τσάκισε 

Θα πάω και εγώ. Αν το έχει περάσει ένας από την οικογένεια σίγουρα το είχαμε κολλήσει όλοι.

Κάποια συμπτώματα περίεργα είχα και εγώ, πονοκέφαλο και κακουχία για 3-4 ημέρες, εξαιρετικά σπάνιο για εμένα. Θα μου κάνει τρομερή εντύπωση να ήταν COVID αλλά για 50-100 ευρώ αξίζει να μάθεις, ειδικά σε περίπτωση που βρεις ότι το έχεις περάσει.

Τεστ για αντισώματα θα κάνουν πάρα μα πάρα πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλη της μαμάς μου ταλαιπωρήθηκε 3βδομαδες. Με τρομερή κακουχια με δέκατα , με λίγο πυρετό, ξανά δέκατα. 

Τεστ δεν έκανε αλλά τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Και σε αυτό το χάρτη βλέπουμε γιατί τα Βαλκάνια έχουν τόσα λίγα κρούσματα.

η έλλειψη ελέγχων μετριάζει μόνο τα επιβεβαιωμένα κρούσματα όχι όμως τα πραγματικά ούτε τους θανάτους. Οι μειωμένοι θάνατοι πως εξηγούνται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gordonas είπε

Θα πάω και εγώ. Αν το έχει περάσει ένας από την οικογένεια σίγουρα το είχαμε κολλήσει όλοι.

Κάποια συμπτώματα περίεργα είχα και εγώ, πονοκέφαλο και κακουχία για 3-4 ημέρες, εξαιρετικά σπάνιο για εμένα. Θα μου κάνει τρομερή εντύπωση να ήταν COVID αλλά για 50-100 ευρώ αξίζει να μάθεις, ειδικά σε περίπτωση που βρεις ότι το έχεις περάσει.

Τεστ για αντισώματα θα κάνουν πάρα μα πάρα πολλοί.

εγώ είχα παίξει έως 39αρι πυρετό, έκανε 5-6 μέρες να εμφανίσει συμπτώματα και μετά για καμιά βδομάδα+ έβγαζα ο,τι αηδία μπορείς να φανταστείς από τον  πνεύμονα από τον βήχα , έβηχα ασταμάτητα και στον ύπνο μου 

αν εμφάνιζα σήμερα τέτοια εικόνα όχι τεστ , καραντίνα στην αποθήκη θα με  έβαζαν οικογενειακώς και θα πέταγαν το κλειδί 

αν και όπως έχω ξαναγράψει υποπτεύομαι και γρίπη γιατί δεν το τσίμπησαν όσοι είχαν κάνει το σχετικό εμβόλιο, θα πάω να δω. απλά δεν αρρωσταίνω και πολύ συχνά και τόσο βαριά με τέτοιο πυρετό ούτε θυμάμαι από πότε, έχασα κυριολεκτικά κιλά από τον ιδρώτα, αλλά το χειρότερο ήταν μετά με τον βήχα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nvel είπε

η έλλειψη ελέγχων μετριάζει μόνο τα επιβεβαιωμένα κρούσματα όχι όμως τα πραγματικά ούτε τους θανάτους. Οι μειωμένοι θάνατοι πως εξηγούνται;

Έχεις δίκιο. Οι νοσηλευόμενοι και οι ΜΕΘ δείχνουν με μεγάλη ακρίβεια την διασπορά του ιού. 

Η γκρίνια με τα μοριακά τεστ δεν έχει βάση. Στην φάση που θα προσπαθήσουμε να βγούμε από την καραντίνα έχουν τεράστια σημασία καθώς και μετά. Εξάλλου δεν είχαμε τεστ να κάνουμε. Τώρα φαίνεται ότι υπάρχει επάρκεια και στοκάρουμε επαρκείς ποσότητες. 

Το τεστ αντισωμάτων θα είναι πολύ χρήσιμο στο αμέσως επόμενο διάστημα επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι βλέπω είμαστε αρκετοί αυτοί που είχαμε διάφορα συμπτώματα (και εγώ είχα 1 εβδομάδα πυρετό), αλλά δεν έχουμε ιδέα εάν πρόκειται για τον συγκεκριμένο ιό ή κάτι άλλο.

Και εγώ θα έκανα το τεστ αντισωμάτων αν είναι προσιτή η τιμή, γιατί να δώσεις 300 Ευρώ, ούτε για αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, afragorn είπε

Από ότι βλέπω είμαστε αρκετοί αυτοί που είχαμε διάφορα συμπτώματα (και εγώ είχα 1 εβδομάδα πυρετό), αλλά δεν έχουμε ιδέα εάν πρόκειται για τον συγκεκριμένο ιό ή κάτι άλλο.

Και εγώ θα έκανα το τεστ αντισωμάτων αν είναι προσιτή η τιμή, γιατί να δώσεις 300 Ευρώ, ούτε για αστείο.

κυκλοφορούν πολλά έτσι κι αλλιώς και αυτόν τον καιρό όποιον ακούω να αρρωσταίνει τον πιάνει πανικός μην έχει κόβιντ λες και έπαψαν να υπάρχουν άλλες ασθένειες.. 

 

τελοσπάντων θα πιάσει καλοκαιράρα και θα έχουμε λιγότερες τέτοιες παρεξήσεις, όχι βέβαια ότι και το καλοκαίρι δεν παίζουν θέματα

 

πέρυσι κατά τον αύγουστο πχ κάτι πρέπει να σερνόταν στα κυκλαδονήσια και ήξερα κόσμο που πήγε σε διαφορετικά και ζαμπονιάστηκαν

και στο ξενοδοχείο που έμενα στη μήλο κάποιοι ήταν κρεβατωμένοι στα δωμάτια μου έλεγε ο ξενοδόχος και δεν έβγαιναν καν έξω, φρίκη να κάνεις πυρετούς με ντάλα ζέστη έξω 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, vforvaggelis είπε

Συναδελφος απο την προηγουμενη Τεταρτη ηταν με 37,8. Δεν εχει κανενα αλλο συμπτωμα, σημερα που μιλαμε ο πυρετος ειναι 36,9 οποτε χωρις να γνωριζουμε υπολογιζουμε οτι παιζει να το περναει σε χαλαρη μορφη ΑΝ οντως ειναι αυτο.

Ναι έχουμε γνωστούς που το περνάνε/ πέρασαν, γι' αυτό και απογοητευόμαστε όταν βλέπουμε πόσο χαλαρά το αντιμετωπίζουν μερικοί το θέμα...

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, jwcmcs είπε

Καθαρά δική μου απορία δεν ξέρω αν είναι on η off topic

Θεωρω πως ειναι on όμως.. 

Υπάρχουν 672 σελίδες εδω μεσα γραμμένες όλοι μας έχουμε τον κύκλο της δουλειάς της οικογένειας καιντους γνωστούς άπειρους στα social media κλπ. 

Ερωτώ λοιπόν ξέρετε κανέναν που να εχει προσβληθεί από τον Covid-19? 

Μην μου πείτε για τον Αλεξίου όσοι τον γνωρίζετε μόνο παρακαλώ... 

Φίλος  στην Ισπανία(Έλληνας) ενώ ήταν κλεισμένος και έκανε μόνο τις απαραίτητες μετακινήσεις ξεκίνησε από το πουθενά συμπτώματα κρυολογήματος. Μέσα στην εβδομάδα ενώ ήταν χαλάρος σε φάση πολύ ντόρος για το τίποτα,ξεκίνησε έντονη κακουχία και δύσπνοια που τον οδήγησε στο νοσοκομείο. Εμείς είχαμε χάσει οποιαδήποτε επαφή (τον είχαμε ξεγραμμένο...) και έπειτα από 2 εβδομάδες είχαμε νέα του( όπου επέστρεψε στο σπίτι του). Επιβεβαιώθηκε πως είχε κορωνοϊο με επιπλοκές και διασωληνώθηκε. Πλέον ναι μεν είναι καλά αλλά από την παρατεταμένη κατάκλιση έχει γίνει ερείπιο μυοσκελετικά και δυσκολεύεται να αυτοεξυπηρετηθεί.

Επεξ/σία από Muchacho
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευετε πως μεχρι τον Αυγουστο θα εχουμε επανελθει;

Την εβδομαδα του 15αυγουστου εχω κλεισμενα εισιτηρια για Κυπρο. Προς το παρον δεν εχω κανει καποια ακυρωση πιστευοντας οτι μεχρι τοτε θα εχουν στρωσει τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε σεις μιλούσα με φίλο ιταλία και μου λέει ότι εκεί παίζουν μόνο χαρτάκια δεν τους έχουν καν δυνατότητα για sms

τι παράξενο κι αυτό.. τόσο πολύπλοκο είναι..; γιατί είναι και ταλαιπώρια 

πάντως μου φαίνεται εμείς το πήραμε πιο αυστηρά το θέμα από αυτούς με τις μετακινήσεις 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ρε σεις μιλούσα με φίλο ιταλία και μου λέει ότι εκεί παίζουν μόνο χαρτάκια δεν τους έχουν καν δυνατότητα για sms

τι παράξενο κι αυτό.. τόσο πολύπλοκο είναι..; γιατί είναι και ταλαιπώρια 

πάντως μου φαίνεται εμείς το πήραμε πιο αυστηρά το θέμα από αυτούς με τις μετακινήσεις 

Για να εκτιμούμε κάποια πράγματα. Δεν γίνονται όλα στον αυτόματο πιλότο, ούτε απλά ήμασταν τυχεροί και απομονωμένοι. Ήταν και αυτά αλλά δράσαμε και σωστά και γρήγορα.

Στο κομμάτι του ψηφιακού κράτους έχουμε να δούμε εκπληκτικά πράγματα τα επόμενα δύο χρόνια.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...