Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, patclo είπε

https://www.capital.gr/ceps-eu/3439930/i-ekt-prepei-na-xrimatodotisei-ta-elleimmata-pou-tha-dimiourgisei-o-koronoios

"Αργά ή γρήγορα, η ΕΚΤ πρέπει να αποδεχθεί ότι η νομισματική χρηματοδότηση για τη στήριξη των δαπανών είναι μια αναγκαιότητα όχι μόνο για την άμβλυνση της κρίσης του κορονοϊού, αλλά επίσης για να αποτραπεί ένας πτωτικός αποπληθωριστικός κύκλος που θα μπορούσε να διαλύσει την ευρωζώνη. Είναι καιρός να σκεφτούμε ανοιχτά και να αφήσουμε κατά μέρος τα δόγματα τα οποία μπορεί να είναι κατάλληλα σε φυσιολογικές συνθήκες αλλά όχι όταν αντιμετωπίζουμε υπαρξιακή κρίση."

Με απλα ελληνικα εγω θα συμπλήρωνα οτι ειναι η ωρα η ΕΚΤ απλα και ομορφα να κοψει χρημα να βοηθησει την οικονομια να ανακαμψει και μπροστά σε αυτην την υπαρξιακη κρίση .Εξαλου ολα τα χρεη των χωρων ειναι νουμερα επανω σε χαρτια ...

Ισως ηρθε η ωρα για  ενα restart  στην ευρωζωνη και φτου και απο την αρχη ...( στο πλαισιο του δυνατού)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, fredd0 είπε

η καμπυλη των ισπανων (και τον αγγλων) ειναι, αν ειναι δυνατον, χειροτερη κι απο των Ιταλων. Νομιζω οτι μεχρι τωρα δε εχουμε δει τιποτα.

26263332-8139005-image-a-4_1584880645114.jpg

Το σημείο τομής είναι ο πρώτος νεκρός, φαντάζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, SB_1957 said:

Δεν ξέρω σε ποια χώρα ήταν η φίλη σου, αλλά στην Νορβηγία που είναι τα παιδιά μου, όπου το πρώτο κρούσμα ήταν την ίδια μέρα με μας, δεν έκαναν τίποτε!

Έδιωχναν όσους πήγαιναν για τεστ.

Η κυβερνητική θέση ήταν ότι το κόστος είναι πολύ μεγάλο για να κάνουν τεστ όσοι δεν έχουν συμπτώματα!

Δεν έλεγχαν και δεν έβαζαν σε καραντίνα ούτε όσους έρχονταν από εξωτερικό, ούτε όσους είχαν έρθει σε επαφή με κάποιον που διαγνώσθηκε!

Απαγόρευση κυκλοφορίας έκαναν μετά από εμάς και με πληθυσμό τον μισό της Ελλάδας έχουν 2.400 κρούσματα!

Οπότε μη λέμε ότι εμείς είμαστε χειρότεροι από τους άλλους!

Δεν έχει πολύ νόημα να συγκρίνεις πόσα κρούσματα έχουν βρεθεί γιατί εξαρτάται κατα κύριο λόγο πόσους ελέγχους έχουν κάνει. :)

Αν συγκρίνεις θανάτους ειναι πάνω κάτω ιδια με Ελλάδα αναλογικά του πλυθησμού.

Επεξ/σία από jakegate7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Δεν μου τον εθιξες, δεν τον εχω αναγκη

Τότε τι πρόσφερε η απαντηση σου στον snoob???

Επεξ/σία από AtiX
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, masteripper είπε

Αν δεν το αντιλαμβάνεστε...προχωράμε προς την αποκαθήλωση του "πολιτισμένου"....όταν έρχεται το αβγο στον κ0λ0 τότε πέφτουν οι μασκες, βγαίνουν τα γάντια..και every man for himself

Ότι δεν κατάφεραν 2 Παγκόσμιοι Πόλεμοι και 3+ χιλιετίες συρράξεων κάθε μορφής θα το κάνει 1 αόρατος εχθρός...

Υπερβολές. Είναι ένα (1) άρθρο της DAILY MAIL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Η Κινα το δεκεμβριο ελεγε οτι δεν ειναι τιποτα και κυνηγαγε το γιατρο (ο οποιος τελικα πεθανε ο ανθρωπος) που εβγαζε προς τα εξω τι πραγματικα γινεται.

Η πραγματικοτητα δεν αρχισε να γινεται κατανοητη ουτε καν τον Ιανουαριο. Τον Ιανουαριο ο ΠΟΥ ο ιδιος δεν ανησυχουσε για τον COVID19.

Αυτο για το οποιο ψεγω την ΕΕ (και ολο τον υπολοιπο δυτικο κοσμο) ειναι οτι εχει αφεθει να εξαρταται απο την Κινα σε πραγματα πρωτης αναγκης, γιατι ειναι πιο οικονομικο. Αν ειναι δυνατον ολοκληρη ΕΕ και οκληρες ΗΠΑ να τρεχουν τελευταια στιγμη να βρουν εργοστασια να παραξουν μασκες/αντισηπτικα και να βαζουν αυτοκινητοβιομηχανιες να παραξουν αναπνευστηρες, γιατι τοσα χρονια εχουν επαναπαυθει οτι ειναι πιο απλο να "αφησουν" την Κινα να τα παραγει αποκλειστικα.

ακριβως αυτο!

μετα απο αυτη την κριση πιστευω ολα θα αλλαξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τότε τι πρόσφερε η απαντησηβσουωστον snoob???

Το σακουλιασμα ενος κλαδου το βρισκεις λογικο εσυ? Εκεινος τους χαρακτηρησε φαρμακοτριφτες οχι εγω. εαν 10 στους 1000 ειναι φαρμακοτριφτες να τους αφαιρεθει η αδεια. Δεν ειναι και οι 1000. Το οτι δεν εχω αναγκη τον λουραντο σημαινει οτι δεν μπορω να εχω αποψη οντας σε οικογενεια φαρμακοποιων,  χωρις να ειμαι κοματικα προσκειμενος?

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jakegate7 είπε

Δεν έχει πολύ νόημα να συγκρίνεις πόσα κρούσματα έχουν βρεθεί γιατί εξαρτάται κατα κύριο λόγο πόσους ελέγχους έχουν κάνει. :)

Αν συγκρίνεις θανάτους ειναι πάνω κάτω ιδια με Ελλάδα αναλογικά του πλυθησμού.

Μα αυτό σου λέω. Ούτε εκεί κάνουν ελέγχους σε ασυμπτωματικούς ή όσους ήρθαν σε επαφή με κάποιον που αρρώστησε!

Και κατά την γνώμη μου δεν έχει νόημα να ελέγξεις τους πάντες, γιατί και να βγει κάποιος αρνητικός, μπορεί ανά πάσα στιγμή να μολυνθεί μετά το τεστ, επειδή ακούμπησε κάτι μολυσμένο ή ήρθε σε επαφή με κάποιον που είναι μολυσμένος και δεν έχει διαγνωσθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Το σακουλιασμα ενος κλαδου το βρισκεις λογικο εσυ? Εκεινος τους χαρακτηρησε φαρμακοτριφτες οχι εγω. εαν 10 στους 1000 ειναι φαρμακοτριφτες να τους αφαιρεθει η αδεια. Δεν ειναι και οι 1000.

Προσωπικά δεν είδα κανε να σακούλιασμα μιας και μίλησε καθαρά για μια υποκατηγορία ένας κλάδου... Επίσης αυτός ο κλάδος ψηφίζει και βγάζει κάποιον ως πρόεδρο, αν αυτός ο πρόεδρος είναι το λιγότερο λίγος, το πρόβλημα μεταφέρεται σε αυτόν τον κλάδο συνολικά...

Επεξ/σία από AtiX
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μια μικρή παρένθεση... μην κοιτάτε μόνο τους αριθμούς θανόντων και μολυσμένων αλλά και τον γενικό πληθυσμό... άλλο 5/100/1000 άλλο 50/500/2000...

Βλέπουμε πως ανεβαίνει η καμπύλη των κρουσμάτων (απόλυτος αριθμός) και αυτή την στιγμή ο αυξητικός ρυθμός είναι χειρότερος από την Ιταλία.

Αλλά και κανονικοποιημένα στοιχεία να δεις (δηλαδή διαίρεση δια του πληθυσμού) πάλι χειρότερα από την Ιταλία είναι σε όλες σχεδόν τις ημέρες:

covid-world-norm2.png

Επεξ/σία από argonaut
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Προσωπικά δεν είδα κανε να σακούλιαασμα μιας και μίλησε καθαρά για μια υποκατηγορία ένας κλάδου... Επίσης αυτός ο κλάδος ψηφίζει και βγάζει κάποιον ως πρόεδρο, αν αυτός ο πρόεδρος είναι το λιγότερο λίγος, το πρόβλημα μεταφέρεται σε αυτόν τον κλάδο συνολικά...

Μα αυτο ακριβως ειπα. το αν ειναι λιγος θα το κρινουν οι ιδιοι οχι εμεις που ειμαστε απεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, masteripper είπε

Ας δούμε ποσο ψέματα είναι : <ένα μάτσο άσχετα άρθρα> Με 1 ελάχιστο googlaρισμα

Ευχαριστώ. Εγώ σχολίαζα για το συγκεκριμένο άρθρο. Εκτός αν θέλεις (έτσι βλέπω απ'αυτά που γράφεις) να σχολιάσω αυτό...   (λολ)

19 λεπτά πριν, masteripper είπε

Ότι δεν κατάφεραν 2 Παγκόσμιοι Πόλεμοι και 3+ χιλιετίες συρράξεων κάθε μορφής θα το κάνει 1 αόρατος εχθρός...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Μα αυτο ακριβως ειπα. το αν ειναι λιγος θα το κρινουν οι ιδιοι οχι εμεις που ειμαστε απεξω.

Μας απαγορεύεις να κρίνουμε έναν εκλεγμένο πρόεδρο ενός κλάδου??? Τι σημαίνει από εξω??? Όταν έκανε άσκοπες απεργίες και ψάχναμε φαρμακείο με τα κυαλια, δεν μας αφορούσε???

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...