Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πήγα μάρκετ τρεις φορές τις τελευταίες έξι μέρες και υπήρχε πολυκοσμία και τις 3 φορές.

Τα μέτρα τα παίρνουμε για να είμαστε ασφαλείς σε όλες τις περιπτώσεις και όχι να βασιζόμαστε ότι στα ΣΜ που πήγες εσύ έτυχε να μην έχει κόσμο. Ας μην παίρναμε κανένα μέτρο τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Φθάσαμε 108.

Άρα, φέτος που ?

Στα μπαλκονήσια και στα νησιά verantes. 😆

7 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δεν μπορεί η χώρα που ξεκίνησε ο ιος, να έχει 4000 νεκρούς και άλλες που υποτίθεται είχαν ενημερωθεί ΣΩΣΤΑ, να έχουν 20 και 30.000 !

Κάτι, δεν πάει καλά.

40.000 είναι, "ξέχασαν" 1 μηδενικό. 😎

51 λεπτά πριν, valkon είπε

Ακόμη έχουμε απαγόρευση κυκλοφορίας για κρούσματα που δεν γεμίζουν ούτε τάξη σχολείου. 

Wannabe Italy;

50 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Τα ΣΜ έπρεπε να δουλεύουν μέχρι 10 το βράδυ, ΚΑΙ τις Κυριακές.

Ο μόνος λόγος που το πήραν πίσω ήταν οι αντιδράσεις κάποιων γνωστών άγνωστων που μονίμως φωνάζουν για δικαιώματα εργαζομένων και λοιπές πίπ@ς καταφέρνοντας να θέσουν σε κίνδυνο την υγεία του κόσμου που συνωστίζεται στα ΣΜ όπως τις τελευταίες μέρες (παρότι τηρείται το όριο πελατών) που μέσα στα καταστήματα ο κόσμος είναι ο ένας πάνω στον άλλον

Βάζω στοίχημα οτι αν εργαζόσουν σε ΣΜ θα γκρίνιαζες.Εχεις αυτή την απαίτηση χωρίς να έχεις κάνει την δουλειά.Το πρόβλημα συνωστισμού δεν λύνεται με τα ωράρια, αλλά με ΜΑΠ και αυτοσυγκράτηση, πχ 1 φορά την εβδομάδα ο καθένας στο ΣΜ, όχι 4.

36 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

για την μαγιά είμαστε στον καιρό των τσουρεκιών οπότε υπάρχει μεγάλη κατανάλωση έτσι και αλλιώς,

βάλε και ότι πολλοί περισσότεροι το έχουν ρίξει στη μαγείρεμα σαν μορφή δημιουργικής απασχόλησης λόγω καραντίνας, η αγορά δεν ήταν έτοιμη για τέτοια ζήτηση.

Για αυτό μας τα έχουν κάνει τσουρέκια; 😅

ΥΓ:Εργάζομαι αργίες, ΣΚ, Πάσχα, Χριστούγεννα, Πρωτοχρονιά, βράδια και χωρίς άδεια τα καλοκαίρια, αλλά δεν έχω την απαίτηση να το κάνουν και οι άλλοι κλάδοι, υπάρχει χρόνος για ψώνια 🛒.Να μην ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα επειδή εγώ δεν έχω  κατσίκα. 🐐

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Εδώ και μια βδομάδα είναι έτσι, όχι μόνο σήμερα. Λόγω γιορτών προφανώς.

Η βλακεία δεν έχει να κάνει με τον καθένα αλλά με τα μέτρα που έβαλαν ένα όριο ατόμων που σε μια απλή καθημερινή δεν υπάρχει περίπτωση να το πιάσουν πολλά καταστήματα, ενώ τώρα στις γιορτές φάνηκε ότι το όριο είναι υπερβολικά μεγάλο και δημιουργείται συνωστισμός

1ον: Το αν είναι πίπ@ς ή όχι το αφήνω στην κρίση του καθενός να το αντιληφθεί και σε σχέση με την γενικότερη εικόνα.

2ον: Τα μέτρα αυτά τα πήρε πίσω η κυβέρνηση και όχι οι καταστηματάρχες, οπότε δεν έχει καμία λογική να τους νοιάξει το αυξημένο κόστος

1ον: δεν βλέπω διαφορά

2ον: δεν μπορούσαν να πάρουν τίποτα πίσω οι «καταστηματάρχες» γιατί δεν ήταν επιλογή τους πότε θα λειτουργούν καθώς είχε οριστεί από το κράτος, φυσικά σε δεύτερο χρόνο όταν είδαν πως πάει η κίνηση συμφώνησαν με την κυβέρνηση να «εξορθολογιστούν» τα ωράρια με υπουργική απόφαση, για το καλό των εργαζομένων βεβαίως-βεβαίως...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Για ποια καραντίνα, για ποιο λοκντάουν ομιλούμε? Δεν ξέρω για τα πολύ μεγάλα αστικά κέντρα αλλά εδώ στην επαρχία* γίνεται πανικός από πλήθη κόσμου -τάχαμου περιπατητές και φιλόζωοι. Στις δε γειτονιές τα παιδάκια είναι πέρα δώθε με ποδήλατα σχοινάκια κτλ. 

Οσο για την Ε.Α?? Ας γελάσω (ΧΑ ΧΟ ΧΙ)

Γελάει ο ντουνιάς κύριοι

*όχι δεν μένω σε χωριό, ούτε κωμόπολη

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω στοίχημα οτι αν εργαζόσουν σε ΣΜ θα γκρίνιαζες.Εχεις αυτή την απαίτηση χωρίς να έχεις κάνει την δουλειά.Το πρόβλημα συνωστισμό δεν λύνεται με τα ωράρια αλλά με αυτοσυγκράτηση, πχ 1 φορά την εβδομάδα ο καθένας στο ΣΜ, όχι 4

Θεωρώ ότι θα γκρίνιαζε αν τον βάζανε να δουλεύει μέχρι το βράδυ, μαζί και  τις κυριακές. Απ' όσα σχόλια διάβασα, κάνενας δεν υποννοεί αυτό, αλλά αντίθετα να υπάρχει αρκετό προσωπικό ώστε να μπορούν να καλυφθούν τα ωράρια και οι Κυριακές, χωρίς να κάνουν υπερωρίες οι υπάλληλοι. 

 

Π.Σ: Στη Σουηδία (και προ κορονωιού) τα ΣΜ είναι ανοιχτά όλες τις μέρες ~ 8-22 ενώ ταυτόχρονα εκτελούν και χρέη ταχυδρομείου. Μάλλον ξεπατώνονται οι Σουηδοί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cthulhucarbide είπε

Εγώ πήγα μάρκετ τρεις φορές τις τελευταίες έξι μέρες και υπήρχε πολυκοσμία και τις 3 φορές.

Τα μέτρα τα παίρνουμε για να είμαστε ασφαλείς σε όλες τις περιπτώσεις και όχι να βασιζόμαστε ότι στα ΣΜ που πήγες εσύ έτυχε να μην έχει κόσμο. Ας μην παίρναμε κανένα μέτρο τότε

πολυκοσμία μπορεί να υπήρχε σε μερικά. ειδικά το πρωί. τα απογεύματα ήταν άδεια όμως. Ήμουν στο δρόμο, δε μπήκα σε όλα αλλά έβλεπα και το παρκινγ.

Σήμερα έκανα γύρες να βρω κατάστημα χωρίς κόσμο και οι ουρές έκαναν τον κύκλο του καταστήματος. Μάλιστα ήθελα να βγάλω και φωτογραφία αλλά δε το έκανα για να μη δημιουργηθεί καμιά παρεξήγηση από κανέναν κομπλεξικό

Μη λέμε ότι θέλουμε, απλά είμαστε της τελευταίας στιγμής. Κι εγώ το ίδιο

Κάθε μέρα είμαι στο δρόμο, πρωί -απόγευμα. περνάω από τόσα μαρκετ και βλέπω την κίνηση. Σήμερα γενικά είχε την περισσότερη κίνηση στους δρόμους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

πολυκοσμία μπορεί να υπήρχε σε μερικά. ειδικά το πρωί. τα απογεύματα ήταν άδεια όμως. Ήμουν στο δρόμο, δε μπήκα σε όλα αλλά έβλεπα και το παρκινγ.

Σήμερα έκανα γύρες να βρω κατάστημα χωρίς κόσμο και οι ουρές έκαναν τον κύκλο του καταστήματος. Μάλιστα ήθελα να βγάλω και φωτογραφία αλλά δε το έκανα για να μη δημιουργηθεί καμιά παρεξήγηση από κανέναν κομπλεξικό

Μη λέμε ότι θέλουμε, απλά είμαστε της τελευταίας στιγμής. Κι εγώ το ίδιο

Κάθε μέρα είμαι στο δρόμο, πρωί -απόγευμα. περνάω από τόσα μαρκετ και βλέπω την κίνηση. Σήμερα γενικά είχε την περισσότερη κίνηση στους δρόμους.

Σημερα 13.00 δεν ανοιξαν τα σουπερ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2020 στις 6:20 ΜΜ, kirileman είπε

Αναφέρεσαι στις οικονομικές επιπτώσεις ή στην εξάπλωση του ιού στη χώρα σε σχέση με άλλες;

Για την εξάπλωση. Τα οικονομικά τα ξέρουμε. Πλέον το λένε ανοιχτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fmarulezkd είπε
Αναφορά σε κείμενο

Βάζω στοίχημα οτι αν εργαζόσουν σε ΣΜ θα γκρίνιαζες.Εχεις αυτή την απαίτηση χωρίς να έχεις κάνει την δουλειά.Το πρόβλημα συνωστισμό δεν λύνεται με τα ωράρια αλλά με αυτοσυγκράτηση, πχ 1 φορά την εβδομάδα ο καθένας στο ΣΜ, όχι 4

Θεωρώ ότι θα γκρίνιαζε αν τον βάζανε να δουλεύει μέχρι το βράδυ, μαζί και  τις κυριακές. Απ' όσα σχόλια διάβασα, κάνενας δεν υποννοεί αυτό, αλλά αντίθετα να υπάρχει αρκετό προσωπικό ώστε να μπορούν να καλυφθούν τα ωράρια και οι Κυριακές, χωρίς να κάνουν υπερωρίες οι υπάλληλοι. 

Π.Σ: Στη Σουηδία (και προ κορονωιού) τα ΣΜ είναι ανοιχτά όλες τις μέρες ~ 8-22 ενώ ταυτόχρονα εκτελούν και χρέη ταχυδρομείου. Μάλλον ξεπατώνονται οι Σουηδοί!

Ισως δεν είναι απλό, θα προσλάβουν παραπάνω προσωπικό και μετά θα τους απολύσουν;Η θα κόψουν τα ρεπό απο τους υπάρχοντες εργαζόμενους;

Ασε που στα ΣΜ όλοι είναι με βύσμα, δεν είναι delivery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 4saken είπε

Να ξερεις οτι αυτα που αναφερεις για τους ξενους δινουν αξια στο προιον.

Αν όμως ο ξένος έρθει στη χώρα που έχει ακούσει τόσα καλά και νοιώσει τέτοια εμπειρία δεν πρόκειται να πατήσει ξανά το πόδι του. 

Αν πχ εσύ που νοικιάζεις αμάξια  του νοικιάσεις ένα αμαξι που όχι μόνο δεν έχει σωστή συντήρηση αλλά δεν μπήκες καν στον κόπο να του αδειασεις το τασάκι του προηγούμενου επειδή έχεις rent a car σε ένα νησί και ένα σχετικό μονοπώλιο και ξέρεις ότι θα βρεις ξανά πελάτη του χρόνου θα πάρει τα ωραία του λεφτά και θα χαιρετίσει.

Ρωτά  στο Costa Navarino τι ποσοστό από τους ξένους πελάτες που βγήκαν μια βόλτα εκτός resort πόσοι έκλεισαν και την επόμενη χρονια με αυτά που είδαν και θα καταλάβεις γιατί πασχίζουν με νύχια και με δόντια να μην βγουν έξω. 

Οι μόνοι καλοί returning τουρίστες που έχουμε είναι αυτοί που είναι ερωτευμένοι με τη χώρα και δεν τους νοιάζουν τα στραβά στην υπηρεσία, οι υπόλοιποι ρίχνουν μαύρη πέτρα πίσω τους και έρχονται τα σαπακια.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιαούρτι είπε

ναι. Εγώ 13,30 ήμουν σε μαρκετ και γινόταν ο κακός χαμός.

Επρεπε να ανοιγουν πρωι, 10.00 με 19.00. Πολυ μεγαλη βλακεια, εγινε το αδιαχωρητο χωρις λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...