Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 λεπτά πριν, gordonas είπε

Οι υπηρεσίες των χωρών που ανέφερες γνώριζαν πολύ καλά τι συμβαίνει. Δες όμως ποιους έχουν για ηγέτες οι χώρες που ανέφερες. Σε Ιταλία και Ισπανία έχουν αδύναμες κυβερνήσεις συνεργασίας με τραγικά λάθη εν μέσω πανδημίας και σε ΗΠΑ και Αγγλία δεν χρειάζεται να γράψω κάτι. Σε λίγους μήνες εξάλλου θα έχουν αφήσει την θέση τους. Έχουν τελειώσει και το ξέρουν.

Και ο Μακρόν έκανε λάθος με τις δημοτικές εκλογές στην Γαλλία. Σχεδόν όλοι υπο-εκτίμησαν το θέμα του ιού.

Τις πληροφορίες πάντως που είχαν οι ξένοι τις είχαμε και εμείς. Όλοι τις είχαν. Δεν είχαν κάποιο προνόμιο. Δεν ήταν μυστικό το πρόβλημα με τον ιό. Ο ΠΟΥ ούρλιαζε όλο τον Φεβρουάριο. 

Εμείς είχαμε το τρίπτυχο της επιτυχίας:

- Τύχη
- Χρόνο
- Ηγεσία που άκουσε τους επιστήμονες 

Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου που η Ελλάδα έδρασε ορθολογικά και ο υπόλοιπος δυτικός κόσμος "ανατολίτικα".

Απλά όταν βλέπω μια χώρα όπως η Αγγλία & ΗΠΑ να επιλέγουν τον Α τρόπο για αντιμετωπίσει ένα μεγάλο θέμα και την Ελλάδα τον τρόπο Β, οι αμφιβολίες μου είναι για την Ελλάδα . Αυτό είναι όλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Darogiorgis είπε

Οι μόνοι τουρίστες που θα έχει η χώρα απο εδώ και πέρα θα είναι οι Π.Ε.Π
Αντι να σκέφτεστε το τουριστικό προιόν θα ήταν καλύτερο να σκέφτεστε που θα βρει το κράτος απο τον Σεπτέμβρη και μετά, τα χρήματα για να πληρώνει μισθούς και συντάξεις.

 

 

Τα προηγουμενα χρονια τα ευρισκε απο τον τουρισμο φανταζομαι το ξερεις ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, logistoulis είπε

328.2

Με απογραφή του 2019.

Σήμερα, έχουμε 2020.

3 λεπτά πριν, n4Mal είπε

Απλά όταν βλέπω μια χώρα όπως η Αγγλία & ΗΠΑ να επιλέγουν τον Α τρόπο για αντιμετωπίσει ένα μεγάλο θέμα και την Ελλάδα τον τρόπο Β, οι αμφιβολίες μου είναι για την Ελλάδα . Αυτό είναι όλο

Είσαι προκατειλημμένος και ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Επειδή δεν το γνωρίζεις εσύ, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.

Μακάρι να έχεις δίκιο και να μην μείνουμε στην ιστορία ως τα κορόιδα σε όλη αυτή την κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, NT1G είπε

Και αυτό που λέμε Ε.Ε. έχει 447.000.000 πληθυσμό άρα καλά τα έχουμε πάει στο θέμα του ιου...

Τι καλά, δηλαδή ?

Δεν αθροίζει 93.000 νεκρούς ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, n4Mal είπε

Μου κάνει εντύπωση το πώς μπορει τόσος κόσμος να πιστεύει ότι οι ελληνικές αρχές ξέραν κάτι παραπάνω απτις αντίστοιχες Αγγλικές , Αμερικάνικες , Ιταλικές , Ισπανικές κτλ. Σε όλη την πορεία της ιστορίας είμαστε τελευταίοι στις υπηρεσίες πληροφοριών (δεν ξέρουν τι γίνεται μπροστά στη μύτη τους εκεί στην Αθήνα και περιμένουν την Ε.Ε. , ΠΟΥ & ΝΑΤΟ να τους πει τι να κάνουν) . Όταν χώρες όπως η Αγγλία και η Αμερική (που έχουν τις καλύτερες υπηρεσίες πληροφοριών και είμαι σίγουρος ότι ξέραν τα πάντα για τον ιό πριν πεθάνει ο πρώτος στην Κίνα) επιλέγουν να μην πάρουν μέτρα από νωρίς, είναι μάλλον επειδή ξέρουν τι κάνουν και για αυτό δεν έχω καμία αμφιβολία . 

Αν πράγματι ισχύει αυτό που λες γιατί πήραν τελικά μέτρα σε UK και ΗΠΑ;

Εφόσον πιστεύαν ότι η ανοσία αγέλης είναι η λύση και ξέρουν τι κάνουν, θα έπρεπε να συνεχίσουν χωρίς καραντίνα και περιορισμούς.

 

 

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμαστειτε για νεα καμπυλη σε 15 ημερες.Δεν ειναι μονο τα σουπερ μαρκετ σημερα αλλα και οι εκκλησιες.

Οσοι περιμεναν σταδιακη αρση των μετρων να ειστε σιγουροι οτι θα αργησει παρα πολυ ακομα να γινει.Τουλαχιστον 15 μερες για να φανει η καμπυλη των ημερων αυτων και αν δυστηχως γινει διασπορα + ενα με δυο μηνες ακομα κλεισμενοι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Τις τελευταίες μέρες δεν διαβάζω καθόλου τα τεκταινόμενα λόγω χειρουργείοθ στο ενα μάτι. Άκουσα στην ΕΡΤ πριν λίγο κάτι για 4500 νεκρούς στις ΗΠΑ εχτές. Τώρα μπήκα λίγο στο worldometer και βλέπω 1200 νεκροί στην Κινα. Τι γίνεται..... 

Καλή ανάρρωση.

Ναι οι ΗΠΑ είναι ακόμα το επίκεντρο.

Η Κίνα διόρθωσε τον αριθμό νεκρών της, είναι "παλαιά" θύματα, όχι νέοι θανόντες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LynnJames είπε

Ετοιμαστειτε για νεα καμπυλη σε 15 ημερες.Δεν ειναι μονο τα σουπερ μαρκετ σημερα αλλα και οι εκκλησιες.

Οσοι περιμεναν σταδιακη αρση των μετρων να ειστε σιγουροι οτι θα αργησει παρα πολυ ακομα να γινει.Τουλαχιστον 15 μερες για να φανει η καμπυλη των ημερων αυτων και αν δυστηχως γινει διασπορα + ενα με δυο μηνες ακομα κλεισμενοι.

Πήγα προχθές για τα καθιερωμένα ψώνια,γριές,γέροι χωρίς μάσκες οι μισοί ,μπροστά στα τυρια Σαλαμια τρελές ουρές ο ένας πάνω στον άλλο.ενας μπαρμπας στους καφέδες αφού τους έπιασε όλους με γυμνα χέρια με ρώτησε αυτός είναι χωρίς καφεΐνη?του λέω εγγόνια δεν έχετε?παιδία να σας κάνουν τα ψώνια?έχω μου λέει,απαντώ πως για εσάς καθόμαστε μέσα τους ηλικιωμένους να σας προστατεύσουμε...θύμωσε και έφυγε,ουτε καφέ δεν πήρε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Αν πράγματι ισχύει αυτό που λες γιατί πήραν τελικά μέτρα σε UK και ΗΠΑ;

Εφόσον πιστεύαν ότι η ανοσία αγέλης είναι η λύση και ξέρουν τι κάνουν, θα έπρεπε να συνεχίσουν χωρίς καραντίνα και περιορισμούς.

Δεν γνωρίζω, ίσως να ήθελαν να εξαπλωθεί έως ένα βαθμό και μετά να το μετριάσουν ώστε να τελειώσει το όλο έργο πιο γρήγορα. Ή ίσως τα μέτρα τα πήραν τυπικά πιο πολύ για να καθησυχάσουν οι τρομαγμένοι. Σε κάθε περίπτωση νομίζω πως ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...