Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, rosgr100 είπε

Παιδιά μαντρωμένα επί 2 μήνες (στην Ισπανία χθες βγήκαν από το σπίτι τους) μάθαμε ότι δεν μεταδίδουν πολύ (λες και μιλάμε για το ποσά κιλά φέτα θέλουμε από το σούπερ.) και δεν νοσούν βάρια από τον κορωνοιο.

Well Done!

Άρα η θέση σου είναι είναι να παραμείνει η καραντίνα ώστε έχει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Παιδιά μαντρωμένα επί 2 μήνες (στην Ισπανία χθες βγήκαν από το σπίτι τους) μάθαμε ότι δεν μεταδίδουν πολύ (λες και μιλάμε για το ποσά κιλά φέτα θέλουμε από το σούπερ.) και δεν νοσούν βάρια από τον κορωνοιο.

Well Done!

Το τραγικό ξέρεις ποιο θα είναι;

Να κωλοτουμπιάσει σε κανά μήνα και να συμφωνείς μαζί του.

Πες ότι είσαι κι εσύ ειδικός και έχεις άποψη επί του θέματος να τελειώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως η ευτυχως πρεπει να επιστρεψουμε στην "κανονικοτητα" whatever that is αργα η γρηγορα,αυτη η κατασταση δε μπορει να συνεχιστει για πολλους λογους,το μονο σιγουρο φετος τον χειμωνα θα πεσει η πεινα της πεινας,ειδικα εδω που ειμαι σε τουριστικο μερος μαμησε τα και αφησε τα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jiakometi είπε

Άρα η θέση σου είναι είναι να παραμείνει η καραντίνα ώστε έχει ? 

H θέση μου είναι οτι κάνουμε λάθος βήματα φοβούμενοι την οικονομία χωρίς να υπολογίζουμε την ζωή.
Η οικονομία φτιάχνεται, οι ζωές δεν επαναφέρονται, αν γινόμασταν Ιταλία τι θα έλεγες;
Τι να πω ίσως είμαι παράλογος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Θα αρχίσουν πολλά πράγματα να μας φαίνονται ή και να είναι παράλογα.

Πχ. στριμώξου στο μετρό να πας στη δουλειά σου στο τηλεφωνικό κέντρο με άλλους 50 συναδέλφους για να δουλέψεις, αλλά μην παίρνεις το αμάξι σου να πας στο εξοχικό σου ένα διήμερο στη φύση εκεί που δεν έχει πολυκοσμία γιατί είναι επικίνδυνο...

Οικονομία vs υγεία σημειώσατε 1. Προσεχώς.

Πάντως η θέση της πλειοψηφίας όσων έγραφαν εδώ στις προηγούμενες 800 σελίδες αυτή ήταν. Υπέρ της οικονομίας...... . 
Γιατί μας κλείνουν .....   θα πεινάσουμε ...... θα καταστραφούμε ..... κλπ 

Φαντάζομαι ότι αυτή η «κοινωνική» πίεση έφτασε στ αυτιά των αρμοδίων......

Αν ρωτάς εμένα προσωπικά στο παραπάνω μένω υπέρ του 2 σταθερά ....

Προσεχώς λοιπόν....

14 ώρες πριν, rosgr100 είπε

H θέση μου είναι οτι κάνουμε λάθος βήματα φοβούμενοι την οικονομία χωρίς να υπολογίζουμε την ζωή.
Η οικονομία φτιάχνεται, οι ζωές δεν επαναφέρονται, αν γινόμασταν Ιταλία τι θα έλεγες;
Τι να πω ίσως είμαι παράλογος.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ! Δεν είσαι καθόλου παράλογος.

Η πλειοψηφία των γραφόντων  εδώ διαφωνεί .....
 

 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση...αν γνωρίζει κάποιος, το ΑΦΜ μου ληγει σε 6 και είχα κάνει αίτηση στις 6 του μήνα για το επίδομα των 800 ευρώ. Στις 14 είχα ξαναμπεί για να διορθώσω την μίσθωση ενοικίου (νωρίτερα δεν μου εμφανιζε την επιλογη καθώς η εταιρεία που εργάζομαι δεν έκλεισεναπο κρατική παρέμβαση). Η αίτηση που εκτύπωσα έχει ημερομηνία αποδοχής 14/4. Αυτό το τριήμερο να περιμένω να μπουν τα χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το τραγικό ξέρεις ποιο θα είναι;

Να κωλοτουμπιάσει σε κανά μήνα και να συμφωνείς μαζί του.

Μακάρι εδώ είμαστε και θα πω οτι έλεγα Μ@λ@κιες, μην σου πω ότι το ελπίζω.
Ειδικός δεν το παίζω λογικές σκέψεις κάνω, τι πάει να πει μεταδίδω λίγο, η μεταδίδεις η δεν. Έστω και ένα άτομο να κολλήσεις μεταδίδεις.

Επεξ/σία από rosgr100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Πάντως η θέση της πλειοψηφίας όσων έγραφαν εδώ στις προηγούμενες 800 σελίδες αυτή ήταν. Υπέρ της οικονομίας...... .
Γιατί μας κλείνουν ..... θα πεινάσουμε ...... θα καταστραφούμε ..... κλπ

Φαντάζομαι ότι αυτή η «κοινωνική» πίεση έφτασε στ αυτιά των αρμοδίων......

Αν ρωτά εμένα προσωπικά στο παραπάνω μένω υπέρ του 2 σταθερά ....

Προσεχώς λοιπόν....

Η δυστυχία του πράγματος είναι ότι κανείς δεν έχει άδικο. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα η φάση όπως έχει γραφτεί πολλές φορές. Γι' αυτό προσωπικά δεν κατηγορώ κανέναν. Ούτε καν τις ηγεσίες.

Απλά να ξέρουμε, εδώ μέσα τουλάχιστον, τι λέμε και τι γίνεται πλέον για να παίρνει και ο καθένας τα μέτρα του. Τους επόμενους μήνες προτεραιότητα θα είναι η οικονομία και όχι η υγεία. Έχουν αποδεχτεί ότι υποχρεωτικά θα υπάρξουν παραπάνω παράπλευρες απώλειες από 'δω και πέρα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Η δυστυχία του πράγματος είναι ότι κανείς δεν έχει άδικο. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα η φάση όπως έχει γραφτεί πολλές φορές. Γι' αυτό προσωπικά δεν κατηγορώ κανέναν. Ούτε καν τις ηγεσίες.

Απλά να ξέρουμε, εδώ μέσα τουλάχιστον, τι λέμε και τι γίνεται πλέον για να παίρνει και ο καθένας τα μέτρα του. Τους επόμενους μήνες προτεραιότητα θα είναι η οικονομία και όχι η υγεία. Έχουν αποδεχτεί ότι υποχρεωτικά θα υπάρξουν παραπάνω παράπλευρες απώλειες από 'δω και πέρα.

Μόνο που αυτό είναι ψευδοδίλλημα γιατί την ύφεση την φέρνει η αβεβαιότητα και όχι τα μέτρα προφύλαξης.

Αν τώρα νομίζουν κάποιοι οτι θα επιστρέψουμε στην κανονικότητα επειδή θα διατάξουν κάποιοι κυβερνώντες να ανοίξουμε χύμα στο κύμα προφανώς ονειβατούν αλλά σύντομα θα διαπιστώσουν οτι η πραγματικότητα είναι πολύ διαφορετική...

Δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα και χωρίς γενναιόδωρες αποφάσεις όχι μόνο δεν θα έχουμε την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο όπως κάποιοι ελπίζουν αλλά θα κινδυνέψουμε να μείνουμε και μόνοι και νηστικοί.

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η επόμενη κίνηση που θα έκανα εγώ αν ήμουν κυβέρνηση είναι κινητά συνεργεία με τεστ μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά σε όλες τις πρωτεύουσες των νομών (που είναι και η μεγαλύτερη συγκέντρωση πληθυσμού).

Επεξ/σία από skiabox
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α, εν τω μεταξύ τη μετάδοση από τα μάτια, που ισχυρίζονται ότι ισχύει εξίσου, την ξεχνάμε εντελώς. Κανονικά δε θα πρέπει να κυκλοφορούμε όλοι και με διάφανες μάσκες στα μάτια εκτός από μάσκες αναπνοής όταν θα πηγαίνουμε στη δουλειά; Δε βλέπω να γίνονται αναφορές στην τηλεόραση γι' αυτό.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nbtz89 είπε

Εγώ δε γουστάρω να φοράω μάσκα βρε αδερφέ, και πολλοί άλλοι. Θα μπούμε στο περιθώριο;

Δεν συνάντησα ποτέ στις Απόκριες κάποιον να δυσανασχετεί με μάσκα.

Και αυτή είναι και πιο μαλακή από τις πλαστικούρες στα καρναβάλια τις Απόκριες.

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

Α, εν τω μεταξύ τη μετάδοση από τα μάτια, που ισχυρίζονται ότι ισχύει εξίσου, την ξεχνάμε εντελώς. Κανονικά δε θα πρέπει να κυκλοφορούμε όλοι και με διάφανες μάσκες στα μάτια εκτός από μάσκες αναπνοής όταν θα πηγαίνουμε στη δουλειά;

Η μάσκα είναι για να μην επιτίθεσαι εσύ στον άλλον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...