Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, rosgr100 είπε

Εγω εχω μεγάλη απορία πως θα γίνεται το σέρβις. Από ποσά χεριά/γάντια θα περνάνε τα ποτηριά ας πούμε το έχουμε σκεφτεί.
Το οτι ο σερβιτόρος θα μαζεύει κάτι που έχει σάλιο ανθρώπου πάνω και μετά θα σερβίρει τον επόμενο το έχουν σκεφτεί;
Θα υπάρχει αλλαγή γαντιών μετά την επαφή με κάθε αντικειμένο;

Πολλά ερωτήματα.

Αυτό είναι 1 απο τα πολλά παραδείγματα.Ακόμα και σε μπουκάλι να σου φέρουν νερό και να έχεις δικό σου ποτήρι, το στόμιο του μπουκαλιού το έχει αγγίξει ο υπάλληλος όταν βάζει η βγάζει το καπάκι, σιγά μην έχει τον χρόνο και την όρεξη να πλύνει το μπουκάλι με καθαρά χέρια.

2 ώρες πριν, _kos_tas_ είπε

Δηλαδή όταν με ξυρίζει ο μπαρμπέρης θα κρατάω την ανάσα μου;

Δεν υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστεί η χρήση μάσκας

Το ξύρισμα δεν είναι πρόβλημα, ξυρίζεσαι μόνος σου όπως σχεδόν όλοι,για ποιόν λόγο να πληρώσεις;Πόσο μάλλον όταν πρέπει να ξυριστείς κάθε μέρα η κάθε 2 ημέρες λόγω δουλειάς.Το κούρεμα είναι πρόβλημα.Εγω αναγκάστηκα να κουρευτώ μόνος μου στον καθρέφτη, όμως δεν μπορώ να κόψω τα πίσω.Είχα επιτυχία κάπου 6/10. 😅

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Γενικά τώρα αρχίζουν τα δύσκολα...... μέτρα και αποστάσεις δεν θα τηρηθουν, είναι πολύ δύσκολο στην πράξη.

Φοβάμαι ότι θα την πατήσουμε και οικονομικά και από θέμα υγείας, απλά τη σειρά αλλάξαμε...

Τα μέτρα απόστασης γίνεται να τηρηθούν, αλλά χρειάζεται υπομονή και πειθαρχία τα οποία δεν έχουμε, όπως δεν έχουμε σεβασμό προς τους άλλους και γενικώς παιδεία.Χρήσιμα τα μαθηματικά, η φυσική κλπ στα σχολεία αλλά δεν υπάρχει ούτε 1 σοβαρό μάθημα που να σχετίζεται με την συμπεριφορά προς τους άλλους, σχετικά με το πως να σκεφτόμαστε πως να έχουμε σωστή κρίση και αντίληψη.Αλλιώς τα παιδιά δεν θα ήταν Yolo.

Το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης το έχουν οι γονείς οι οποίοι δεν είχαν σωστή ανατροφή για να την μεταδώσουν στα παιδιά τους, εν μέρει δικαιολογούνται.

Εχω δεί γονείς σε εμπορικό να έχουν παρατήσει το παιδί τους και να ψωνίζουν, μάνα στην Ερμού να θέλει να αφήσει το παιδί της σε καρότσι στον security για να μπεί μέσα σε κατάστημα να ψωνίσει, πατέρας να έχει παρκάρει μπροστά σε Parking παράνομα εμποδίζοντας σε λεωφόρο έχοντας αφήσει μέσα παιδί 6-8 χρονών μόνο του για να ψωνίσει δίπλα στα 15-20 μέτρα.Δεν άντεξα, του είπα 2-3 πράγματα, ναι... έχεις δίκιο μου είπε.

Ούτε καν οι ενήλικες δεν σκέφτονται σωστά.

Τα μέτρα τηρήθηκαν αλλά όχι στο 100% διότι αυτό είναι αδύνατον, αλλά ούτε πχ στο 80-90%, πιστεύω πως αν δεν υπήρχε το πρόστιμο, η κατάσταση θα ήταν πολύ χειρότερη σε στυλ:Θα νομίζετε πως θα έχετε μέτρα αλλά δεν θα έχετε. 😄

Ούτε καν τις μάσκες, τα γάντια και τα μωρομάντηλα δεν πετάει ο κόσμος στους κάδους.

ΥΓ:Πολλές σελίδες πίσω, ίσως στο 1ο θέμα που κλείδωσε, είχα γράψει πως το θέμα θα μας απασχολεί όλο τον χρόνο, ενώ άλλοι πίστευαν οτι θα λήξει σε 1 μήνα.

Ακόμα και θεραπεία και εμβόλιο να βγεί, θα συνεχίσουμε να ασχολούμαστε με τα ποσοστά επιτυχίας, τη ανοσία ,τις παρενέργειες κλπ, δηλαδή ακόμα και το 2021-2022.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, logistoulis είπε

παγκόσμιες κωλοτούμπες

Κάπου εδώ είχα γραψει πριν κανένα μηνά ακριβώς αυτό...
Προφήτη δεν με λες, λογικό πάντως σίγουρα νομίζω. Κάποιοι επέμεναν να αντιτίθενται βεβαία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rosgr100 είπε

Κάπου εδώ είχα γραψει πριν κανένα μηνά ακριβώς αυτό...
Προφήτη δεν με λες, λογικό πάντως σίγουρα νομίζω. Κάποιοι επέμεναν να αντιτίθενται βεβαία.

Εδώ μέσα μόνο αλήθειες έχουν ειπωθεί, η ιστορία θα δικαιώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, logistoulis είπε

παγκόσμιες κωλοτούμπες

Καμία κωλοτούμπα...

Από την αρχή αναφέρθηκε οτι η μάσκα δεν προστατεύει το μέσο χρήστη και δεν έχει αλλάξει κάτι ως προς αυτό!

Και σαφώς οι υγειονομικοί τις είχαν (και τις έχουν) μεγαλύτερη ανάγκη από εμάς για να κάνουν την δουλειά τους την ώρα που εμείς μπορούμε να προστατευτούμε (και να προστατέψουμε) πολύ περισσότερο αποφεύγοντας απλά τον συνωστισμό.

Τώρα που υπάρχει απόθεμα και πρόθεση να αυξηθεί ο συνωστισμός προφανώς αναθεώρησαν την στάση τους για να υπάρχει κάποιος σχετικός περιορισμός στην διασπορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, doubtful είπε

o σκυλος την αναγκη του δεν μπορει να την κανει στο σπιτι?

Εσύ δεν μπορείς να κάνεις την ανάγκη σου έξω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Καμία κωλοτούμπα...

Από την αρχή αναφέρθηκε οτι η μάσκα δεν προστατεύει το μέσο χρήστη και δεν έχει αλλάξει κάτι ως προς αυτό!

Και σαφώς οι υγειονομικοί τις είχαν (και τις έχουν) μεγαλύτερη ανάγκη από εμάς για να κάνουν την δουλειά τους την ώρα που εμείς μπορούμε να προστατευτούμε (και να προστατέψουμε) πολύ περισσότερο αποφεύγοντας απλά τον συνωστισμό.

Τώρα που υπάρχει απόθεμα και πρόθεση να αυξηθεί ο συνωστισμός προφανώς αναθεώρησαν την στάση τους για να υπάρχει κάποιος σχετικός περιορισμός στην διασπορά.

Εγώ πιστεύω ότι προστατεύει τον καθένα μια χαρά αρκεί να μην τη πασπατευει, παρότι δεν ψήνομαι καθόλου να φορέσω

Αυτές που έχουν πέσει στα χέρια μου είναι ακόμα στις συσκευασίες τους

Απλά επειδή όπως λες τις είχαν ανάγκη οι νοσοκομειακοί κάθονταν και προσπαθούσαν να πείσουν ότι δεν βοηθάνε

Λες και τα τζαπωνια και οι ταιβανεζοι που έχει καει η γούνα τους δεν ξέρουν τόσα χρόνια :lol:

Δες τι υπάρχει από μάσκες στην αγορά της Ιαπωνίας

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, _kos_tas_ είπε

Εδώ γράφει ότι θα είναι χωρίς πρόστιμο η μη χρήση μάσκας.

https://www.google.com/amp/s/m.huffingtonpost.gr/amp/entry/koronoios-pandhmia-maska-sxoleia-prostimo-tsiodras_gr_5ea7067bc5b672143377ddbb/

Nαι ναι τα μαθαμε αυτα πλεον, μια μερα δουλεια ειναι, δειχνουν τα καναλια κοσμο χωρις μασκα και την αλλη μερα ο χαρδαλιας ξερει τι πρεπει να κανει. Το ξεκινανε ετσι ωστε μετα να φταιμε που θα γινουν υποχρεωτικες

Μόλις τώρα, Strigla είπε

Είναι υποχρεωτικό πρέπει να την φοράς και στον ύπνο νομίζω.

link παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Strigla είπε

Τέρμα το σπίτι,τρέξτε τώρα σαν τα ποντίκια να βγάλετε τα σπασμένα...

Προτείνω να κλείσει το θρεντ (έτσι κι αλλιώς circlejerk έχει καταντήσει εδώ και καιρό) με αυτό το ποστ ως τελευταίο, εν είδει κατακλείδας.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κατάσταση είναι δραματική αν όντως υπάρχει ήδη παρακλάδι του ιού που χτυπά παιδιά άγρια, τις τελευταίες 3 εβδομάδες στην Βρετανία. 

Από το  Health Service Journal που βγήκε σήμερα. 

https://www.hsj.co.uk/acute-care/exclusive-national-alert-as-coronavirus-related-condition-may-be-emerging-in-children/7027496.article

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Strigla είπε

Το μεγαλύτερο ιατρικό περιοδικό στις ΗΠΑ.

οκ με επεισες, δε ξαναμιλαω. ισχυει και αν κοιμασαι μπρουμυτα?

2 λεπτά πριν, devanir είπε

Προτείνω να κλείσει το θρεντ (έτσι κι αλλιώς circlejerk έχει καταντήσει εδώ και καιρό) με αυτό το ποστ ως τελευταίο, εν είδει κατακλείδας.

Μου αρεσει αυτο που λες και σου κανω like φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doubtful είπε

Παντος ΕΝΑ απο τα παραλογα με ολη αυτη τη φαση ειναι οτι κανει να βγαζεις το σκυλο εξω (φανταζομαι η ιδεα ειναι η ασκηση/κινηση) ΑΛΛΑ αυτο δεν ισχυει για εμας τους ανθρωπους. Δηλαδη εμεις ΔΕΝ χρειαζομαστε ασκηση..... Ποιοι ειδικοι τα σκεφτονται αυτα ουτε εγω δεν ξερω.
Ειλικρινα νιωθω λες και ζω στον μεσαιωνα. Πιστευω σε εναν αορατο ιο που ΚΑΠΟΙΟΙ στην εξουσια λενε οτι υπαρχει. Δεν κανει να βγενω εξω για ασκηση, ενο ο σκυλος κανει. Ο ηλιος ειναι επισης κακος για την υγεια... Μεσα σε μια μερα πηγαμε 4000 χρονια πισω.

6. Σωματική άσκηση σε εξωτερικό χώρο ή κίνηση με κατοικίδιο ζώο, ατομικά ή ανά δύο άτομα, τηρώντας στην τελευταία αυτή περίπτωση την αναγκαία απόσταση 1,5 μέτρου.

Τι δεν κατάλαβες;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικός δεν είμαι, αλλά όποιος ψάχνει βρίσκει. Όλη η ιστορία με τα sms και το χαρτί μετακίνησης, δεν αντικρούει τους ευρωπαικούς κανονισμούς για GDPR? Κυρίως για το λανσάρισμα που έγινε με τα sms και το οτι αυτολεξείς είπανε οτι 'απο την στιγμή που ο χρήστης πάρει απάντηση, το μήνυμα διαγράφεται απο το σύστημα', ενώ στο έγγραφο για την  προστασία των δεδομένων εδώ, λέει πως τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι και πως 'Όταν ο πολίτης λαμβάνει την απάντηση στο κινητό του τα προσωπικά του δεδομένα είτε διαγράφονται είτε ανωνυμοποιούνται και τηρούνται αποκλειστικά για στατιστικούς σκοπούς'. Ποιός καθορίζει το είτε το ένα είτε το άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...