Προς το περιεχόμενο

[GAMING HEADSET] HyperX Cloud Alpha Gold @WebSupplies, MSystems, Public, MediaMarkt κα. @ 60€


thetiesthatbind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Ό,τι διαφορά μπορει να έχει ένα headset των 100 ευρώ με ένα των 40...

Το θέμα είναι στο Cloud Alpha vs Cloud Flight τι γίνεται. 

Στα flight περισσότερο πληρώνεις το wireless και ότι τα φοράει ο Shroud 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, mp44christos είπε

Μακριά εγ. Προτείνω cloud flight εναλλακτικά hs70

Εγώ το μόνο αρνητικό που έχω βρει στα G533 είναι ότι είναι σχετικά σφιχτά για όσους έχουν μεγάλο κεφάλι. Tο rtings δίνει στα G533 μεγαλύτερη βαθμολογία από τα Flight σε Neutral Sound, Wireless Gaming, Build Quality, Soundstage (G533 , Flight ). Τα Flight πάλι σύμφωνα με το rtings υπερτερούν σε Noise Isolation, Leakage, Recording Quality, Noise Handling και μπαταρία, αν σκεφτείς ότι έχουν και 30 ευρώ παραπάνω δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο απλή η επιλογή μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Στα flight περισσότερο πληρώνεις το wireless και ότι τα φοράει ο Shroud 

Τα είχα πάρει από το Πλαίσιο στην προσφορά. :P Έχω δουλέψει μέσα σε 2 χρόνια Revovler, Cloud II και Flight. Και σα καβάτζα για το 2ο σύστημα θα μπορούσα να τα πάρω στα 60€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mp44christos είπε

Εδω και 6 μηνες εχει τα g pro x

Επειδή άλλαξε χορηγό.... Δε νομίζω ότι τα G Pro X είναι καλύτερα των HyperX . Ίσως των Cloud II αλλά με τα Alpha νομίζω έρχονται στα ίδια. Τα Flight είναι ασύρματα αλλά και πάλι φαντάζομαι υστερεί. 
 

Εκεί που δεν χάνει από κανέναν είναι το μικρόφωνο το οποίο είναι της BLUE, η οποία ανήκει εδώ και καιρό στην Logitech. Αξίζει να δώσεις 130€ για ένα καλύτερο μικρόφωνο; (+30 από τα νορμαλ Α, +70€ από της προσφοράς) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, elpenor είπε

Εγώ το μόνο αρνητικό που έχω βρει στα G533 είναι ότι είναι σχετικά σφιχτά για όσους έχουν μεγάλο κεφάλι. Tο rtings δίνει στα G533 μεγαλύτερη βαθμολογία από τα Flight σε Neutral Sound, Wireless Gaming, Build Quality, Soundstage (G533 , Flight ). Τα Flight πάλι σύμφωνα με το rtings υπερτερούν σε Noise Isolation, Leakage, Recording Quality, Noise Handling και μπαταρία, αν σκεφτείς ότι έχουν και 30 ευρώ παραπάνω δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο απλή η επιλογή μεταξύ τους.

Επειδη εχω ιδία αποψη, δεν ξερω τι βλεπουν επιμερους στο Rtings, τα Alpha ωστοσο, ειναι σαφως ανωτερα απο τα G533, κατα τα τη γνωμη μου παντα για all-around χρηση τοσο στον ηχο, οσο και στην ποιοτητα κατασκευης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, thetiesthatbind said:

Επειδή άλλαξε χορηγό.... Δε νομίζω ότι τα G Pro X είναι καλύτερα των HyperX . Ίσως των Cloud II αλλά με τα Alpha νομίζω έρχονται στα ίδια. Τα Flight είναι ασύρματα αλλά και πάλι φαντάζομαι υστερεί. 
 

Εκεί που δεν χάνει από κανέναν είναι το μικρόφωνο το οποίο είναι της BLUE, η οποία ανήκει εδώ και καιρό στην Logitech. Αξίζει να δώσεις 130€ για ένα καλύτερο μικρόφωνο; (+30 από τα νορμαλ Α, +70€ από της προσφοράς) 

Τα G pro εκαναν 75 ευρο πριν τα βαλει στο κεφαλι του ο Shroud. Και τα flight μεχρι 160. Έπεσαν μονο με το που τα εβγαλε απο το κεφαλι του. H Διαφορά με τα Χ που κανουν 10 ευρο παραπάνω ειναι οτι εχει EQ μεσο software για το μικρόφωνο.

H Προσφορά στα 60 για τα alpha ειναι τρελή παιδια. Αλλα έχοντας δοκιμάσει και τα γ533 τα flight θα προτιμούσα τα flight για ασύρματα και ας πλήρωνα 115 ευρο.

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, elpenor είπε

Εγώ το μόνο αρνητικό που έχω βρει στα G533 είναι ότι είναι σχετικά σφιχτά για όσους έχουν μεγάλο κεφάλι. Tο rtings δίνει στα G533 μεγαλύτερη βαθμολογία από τα Flight σε Neutral Sound, Wireless Gaming, Build Quality, Soundstage (G533 , Flight ). Τα Flight πάλι σύμφωνα με το rtings υπερτερούν σε Noise Isolation, Leakage, Recording Quality, Noise Handling και μπαταρία, αν σκεφτείς ότι έχουν και 30 ευρώ παραπάνω δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο απλή η επιλογή μεταξύ τους.

Το rtings έχει κάποιους αυτοματοποιημένους, ουρανοκατέβατους, αλγόριθμους που αλλάζουν συνέχεια. Το μόνο θετικό έιναι ότι με το methodology v1.4(όπου υπάρχει) ακολουθούν ένα πραγματικά τεκμηριωμένο πρότυπο(της harman). Οπότε κοιτάς το γράφημα και παίρνεις μια εικόνα. Η βαθμολογία είναι και πάλι λίγο κουτουρού.

Μόνο εδώ θα δεις βαθμολογίες που έχουν στατιστική εγκυρότητα, προβλέποντας καλά το πόσο θα αρέσει το Χ ακουστικό στο μέσο -εκπαιδευμένο ή μη-ακροατή. Εκεί που λέει preference rating.

https://www.dropbox.com/sh/654wxtmhlq0dhqa/AAAKT-RIbEKpsl-JW7mOnu_9a?dl=0

Εύλογα αναρωτιέται κάποιος τι θα γίνει αν ισοσταθμίσουμε τα HyperX ώστε να μετράνε όπως τα Audeze LCD 2 π.χ.. Θα παίζουν το ίδιο; Απλά καμία σχέση, εκ πείρας. Όπως με καλιμπράρισμα δεν κάνεις οθόνη των 100€ να δείχνει όπως οθόνη high end των 1000€, το ίδιο και εδώ. Γι αυτό να μην παίρνετε τόσο απόλυτα αυτές τις βαθμολογίες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Μόνο εδώ θα δεις βαθμολογίες που έχουν στατιστική εγκυρότητα, προβλέποντας καλά το πόσο θα αρέσει το Χ ακουστικό στο μέσο -εκπαιδευμένο ή μη-ακροατή. Εκεί που λέει preference rating.

https://www.dropbox.com/sh/654wxtmhlq0dhqa/AAAKT-RIbEKpsl-JW7mOnu_9a?dl=0

Ευχαριστώ για το link, πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορρίες. Πιστεύω όμως ότι και αυτό θα πρέπει να το πάρουμε with a grain of salt.

Είδα προσεχτικά τα διαγράμματα και πρόσεξα ότι στα DT880 υποστηρίζει ότι με EQ μπορείς να ανεβάσεις το μπάσο από τα 20hz στα επιθυμητά επίπεδα, εγώ έχω δοκιμάσει και δεν ήταν δυνατό.

Στα DT880 αν ανεβάσεις τόσο τις συχνότητες κάτω από τα 50hz το αποτέλεσμα είναι ένα πολύ μέτριο μπάσο και ένα επικίνδυνο χτύπημα στα αυτιά σου ( το οποίο υπάρχει στο απότομο μπάσο ακόμα και χωρίς eq, πχ ήταν έντονο χτες που έβλεπα westworld s03), αντιθέτως με το subwoofer με την ίδια πηγή νοιώθεις όλο το δωμάτιο να γεμίζει. Στα test συχνότητας παρατηρώ ότι στα DT880 όσο και να ανεβάσω το eq μέχρι τα 50hz η ένταση τους είναι πολύ μικρή. Άρα ή τα DT880 μου είναι χαλασμένα ή το test δεν δίχνει όλη την εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ευχαριστώ για το link, πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορρίες. Πιστεύω όμως ότι και αυτό θα πρέπει να το πάρουμε with a grain of salt.

Είδα προσεχτικά τα διαγράμματα και πρόσεξα ότι στα DT880 υποστηρίζει ότι με EQ μπορείς να ανεβάσεις το μπάσο από τα 20hz στα επιθυμητά επίπεδα, εγώ έχω δοκιμάσει και δεν ήταν δυνατό.

Στα DT880 αν ανεβάσεις τόσο τις συχνότητες κάτω από τα 50hz το αποτέλεσμα είναι ένα πολύ μέτριο μπάσο και ένα επικίνδυνο χτύπημα στα αυτιά σου ( το οποίο υπάρχει στο απότομο μπάσο ακόμα και χωρίς eq, πχ ήταν έντονο χτες που έβλεπα westworld s03), αντιθέτως με το subwoofer με την ίδια πηγή νοιώθεις όλο το δωμάτιο να γεμίζει. Στα test συχνότητας παρατηρώ ότι στα DT880 όσο και να ανεβάσω το eq μέχρι τα 50hz η ένταση τους είναι πολύ μικρή. Άρα ή τα DT880 μου είναι χαλασμένα ή το test δεν δίχνει όλη την εικόνα.

Από τα 990pro που έχω βλέπω ότι κάποιες φορές να υπάρχει φτερούγισμα σε πολύ δυνατό και βαθύ μπάσο που συνήθως φεύγει αν καθαρίσεις τα μεγάφωνα από πολύ λεπτές τρίχες που εισχωρούν με τον καιρό. Είναι πάντως κατασκευές πιο ευαίσθητες σε αυτόν τον τομέα εν σχέσει με τα Senn που δεν είχαν ποτέ αυτό το θέμα ακόμα και σε εκκωφαντικές εντάσεις.

Πόσα db δίνεις; Αυτός δεν πάει πάνω από τα 6-7db.

Να κλιπάρουν όμως νωρίς όχι. Εκτός και αν δίνεις μπάσο που δεν καταλαβαίνεις πόσο ισχυρό είναι ή έχεις ακατάλληλη για τέτοια επίπεδα ισχύος πηγή/ενισχυτή. Πέρα από αυτά είναι από τα αδύναμα στο μπάσο Beyer.

υ.γ.:

Πώς ακριβώς κάνεις test συχνότητας;

Όταν δίνεις bass boost κόβεις αντίστοιχα από τη συνολική ένταση;

Επεξ/σία από pirmen56
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Από τα 990pro που έχω βλέπω ότι κάποιες φορές να υπάρχει φτερούγισμα σε πολύ δυνατό και βαθύ μπάσο που συνήθως φεύγει αν καθαρίσεις τα μεγάφωνα από πολύ λεπτές τρίχες που εισχωρούν με τον καιρό. Είναι πάντως κατασκευές πιο ευαίσθητες σε αυτόν τον τομέα εν σχέσει με τα Senn που δεν είχαν ποτέ αυτό το θέμα ακόμα και σε εκκωφαντικές εντάσεις.

Δεν είχα ιδέα ότι μπορεί να πάνε λεπτές τρίχες, θα κάνω καθαρισμό άμεσα! Thanks και για αυτό το tip

59 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Πόσα db δίνεις; Αυτός δεν πάει πάνω από τα 6-7db.

Το EQ μου ήταν πάρα πολύ παρόμοιο, είχα χρησιμοποιήσει τα chart του rtings για να το φτιάξω. Tώρα πήρα τις ρυθμίσεις από το link σου και τις πέρασα, ελάχιστες διαφορές πάντως.

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Όταν δίνεις bass boost κόβεις αντίστοιχα από τη συνολική ένταση;

Ναι

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Πώς ακριβώς κάνεις test συχνότητας;

Tone generator

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Εκτός και αν δίνεις μπάσο που δεν καταλαβαίνεις πόσο ισχυρό είναι ή έχεις ακατάλληλη για τέτοια επίπεδα ισχύος πηγή/ενισχυτή. Πέρα από αυτά είναι από τα αδύναμα στο μπάσο Beyer.

Δεν έχω σοβαρό εξοπλισμό, την περισσότερη ώρα τα συνδέω πάνω στο ESS Sabre που έχει ενσωματωμένο η μητρική ή τα βάζω σε ένα marantz 15ετίας. Πέρα από αυτό τα βάζω ψιλοτέρμα ενώ το test πιθανότατα να έγινε με μικρές εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρα από τα τεχνικά θέματα όσο αφορά τις παραγγελιες προβλέπω τεράστιες αναμονής για παραλαβή.ειδικα από mediamarkt που ούτε τηλ κέντρο απαντάει ούτε στο fb απαντάνε.....το κλείσανε το μαγαζί...

Επεξ/σία από donstefano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...