Προς το περιεχόμενο

Κόστος ζωής στο Μόναχο


li@m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  μονος πας πηδωντας και μετα απο 2 χρονια παιρνεις τη γυναικα με το παιδι...............

η ηλικια ειναι ενας βασικος παραγοντας που θα παιξει ρολο στη προσαρμογη σου στα εκει.. ..

εκτοςςςςςςςςςςςςςςς και αν εχεις καποιον να σε στηριξει βοηθησει τους πρωτους 2 μηνες αλλα και παλι ζορικα

ομως οσα πτυχια και να εχεις οτι εμπειρια και να εχεις η γλωσσα ειναι το πρωτο οπλο που πρεπει να εχεις στα χερια σου (θα αισθανθεις ξεβρακωτος χωρις τα βασικα της γλωσσας)

τα χρηματα για 1 ατομο ειναι μια χαρα....εχω δουλεψει Αμβουργο,Μοναχο και Φρανκφουρτη.....  Μοναχο χαι μερος εξοδα περισσοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 7/4/2020 στις 9:49 ΠΜ, Talepwros είπε

Δεν ξέρω με τι αντικείμενο ασχολείσαι αλλα ξερω πολυ πολυ κοσμο που παίρνει απο 1400 μέχρι 2000 καθαρα στην Ελλάδα. 

Και ναι εχει δίκιο ο συμφορουμιτης οτι αναλογα με το τι δουλειά κάνεις μπορει να εχει και στην Ελλάδα με καλο μισθο. Η recruiter παντως για πρώτη δουλειά απο Ελλάδα να πας Γερμανια σίγουρα ψαχνει φτηνα εργατικά χερια και οποιος αντέξει. Μισθό ανάλογο τωμ προσόντων σου θα πάρεις μετα απο ενα χρόνο ή δυο. 

550 καθαρά σε γνωστή εταιρεία στη Θεσσαλονική, χωρίς προηγούμενη εμπειρία. Ακόμη θέλω να μάθω που είναι αυτές οι δουλειές με τους καλούς μισθούς και που τις βρίσκουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Niki2 είπε

550 καθαρά σε γνωστή εταιρεία στη Θεσσαλονική, χωρίς προηγούμενη εμπειρία. Ακόμη θέλω να μάθω που είναι αυτές οι δουλειές με τους καλούς μισθούς και που τις βρίσκουμε.

Θες πρωτη δουλεια χωρις εμπειρια και 1500 ευρω;
Να το συζητησουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/4/2020 στις 9:03 ΜΜ, Talepwros είπε

Θες πρωτη δουλεια χωρις εμπειρια και 1500 ευρω;
Να το συζητησουμε...

Υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στο 550 και στα 1500 νομίζω, ή με γελούν τα μάτια μου?

550 είναι ο βασικός για ανειδίκευτο εργάτη, αντίστοιχο ποσό είναι τα 1200 στη Γερμανία. Λοιπόν εδώ με πτυχίο ΑΕΙ, μεταπτυχιακό να τρέχει, 2 ξένες γλώσσες πληρώνουν 550, όσο δλδ αν πήγαινα να δουλέψω σαν πωλήτρια όπου δεν είναι υποχρεωτικό το πτυχίο. Συνάδελφοι με εμπειρία παίρνουν 650. Στη Γερμανία 1200 παίρνουν κυριολεκτικά άτομα χωρίς καμμία ειδίκευση, χωρίς σχολείο, χωρίς να ξέρουν γερμανικά. Φυσικά σε καμμία από τις 2 χώρες δεν μπορείς να ζήσεις με αυτά τα λεφτά. Γερμανία μπορείς οριακά να ζήσεις σε μερικά μέρη, που τα ενοίκια είναι χαμηλά.

Επεξ/σία από Niki2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...