Προς το περιεχόμενο

Κόστος ζωής στο Μόναχο


li@m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μικρή μου εμπειρία με το Μόναχο, έδειξε πως το μεγάλο θέμα είναι το σπίτι. Τι λεφτά θα σου τρώει. Επιπλέον όπως είπε και ένας φίλος από πάνω επειδή έχεις οικογένεια, τα του παιδιού παίζουν ρόλο στα έξοδα, πρέπει να το δεις. 

Από εκεί και έπειτα φαγητό έξω σε λογικές τιμές θα βρεις αν θες να βγεις μια βόλτα σαν άνθρωπος ή να πιεις ένα ποτό. Υπάρχει μεγάλη φοιτιτική κοινότητα στο Μόναχο, πράγμα που πάντα προσθέτει μία πιο φθηνή λύση διακσέδασης ή φαγητού. Σούπερ μάρκετ επίσης, θεωρώ πως θα είσαι κομπλέ σε τιμές, μόνο τα φρούτα και τα λαχανικά είναι ακριβά. 

Αν τα πάγια σου έξοδα για το σπίτι είναι μαξ 1300 ευρώ πιστεύω θα είσαι ΟΚ. Λογικά θα πρέπει να δεις σπίτια παραέξω όπως γράφτηκε και πιο πριν.

Επεξ/σία από Hawk_K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, epp είπε

ρε φιλε χωρις διαθεση να ακουστω προσβλητικος καπως, αλλα μας πετας ενα νουμερο ρωτωντας αν ειναι καλος μισθος χωρις να πεις καν περιπου τι θεση ειναι και τι προσοντα&εμπειρια εχεις. Τι ακριβως περιμενεις να σου απαντησουμε? Ειναι σαν να ρωταω εγω π.χ. αν ενα κοκκινο αμαξι ειναι καλο γιατι μου προσφερεραν ενα κοκκινο αμαξι στην ταδε τιμη..

Ναι αν πας σαν entry level μηχανικος με 2 χρονια εμπειρια ειναι  πολυ καλος μισθος (μηχανικοι ξεκινανε περιπου με 45-51Κ) , αν πας σαν σινιορ μανατζερ με 20 χρονια εμπειρια δεν ειναι  καθολου καλος μισθος.

δεν σε ρωτάει αν είναι καλός ή όχι ο μισθός αλλά για το κόστος ζωής στην πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αυτό που έβαλες είναι ΜΟΝΑΚΟ!!!Πριγκιπάτο,Αλβέρτος κλπ.

Προφανώς αν διαβαζες ο τοπικό σταρτερ έδωσε λάθος πληροφορίες, ευχαριστώ που υποδειξες το προφανώς που στη πορεία το διορθωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, li@m είπε

Καλημέρα σε όλους 

Μιλούσε εχθές με μια recruiter για μια θέση στο Μόναχο της Γερμανίας. Με ρώτησε τι χρήματα θα ήθελα. Απάντησα πως δεν έχω ιδέα για το κόστος ζωής εκεί. Μου είπε πως 60Κ μικτά πάνω κάτω θα είναι καλά για τη θέση. Έψαξα λίγο στο Google είδα πως τα 60 μικτά πάνε 40 καθαρά και πως σπίτι με λιγότερα από 1.5Κ δεν παίζει. Να διευκρίνησω πως δεν είμαι μόνος μου αλλά με γυναίκα και νεογέννητο. Αν βάλεις και τα πάγια του σπιτιού μιλάμε πως το 50% του μισθού θα είναι μόνο για το σπίτι. Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο; ευχαριστώ πολύ. 

Απο περιγραφές γνωστών βρίσκω τα 3Κ πολύ οριακά αφού εκτός από σ/μ και e-shoping όλα είναι ακριβότερα στο Μόναχο. Σπίτι "μακρυά" από το κέντρο διπλάσια τιμή από Αθήνα και κοντά στο κέντρο ανεβαίνει υπερβολικά. Αν πας για "πάτημα" πρόσεξε τι συμβόλαιο δέσμευσης θα σου κάνουν , αν θέλουν υποχρεωτική δέσμευση μεσοπρόθεσμη ζήτησε μεγαλύτερο μισθό και προσυμφωνημένη ετήσια αύξηση. Η Γερμανία "πονάει" στο θέμα υψηλής εξειδίκευσης και όσο και αν σου φαίνεται περίεργο έχεις το πάω χέρι στις διαπραγματεύσεις. (ένας Γερμανός υπολόγισε ότι θα ήθελε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τα διπλά από αυτά που σου δίνουν)

Αν θέλεις να μετακομίσεις Γερμανία , πάρε την ευκαιρία αλλά να έχεις στο μυαλό σου ότι πραγματικά λεφτά να ζήσεις αξιοπρεπώς θα πάρεις στην επόμενη εργασία όταν γνωριστείς. Οπότε φρόντισε να μην σε έχουν χειροπόδαρα δεμένο με σύμβαση γιατί στην Γερμανία ότι υπογράφεις το τηρείς είτε με το καλό είτε με το ζόρι. Προσωπικά δεν θα την πίστευα την recruiter ότι λειτουργεί υπερ μου και όχι υπερ του εργοδότη.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, forgotten είπε

Προφανώς αν διαβαζες ο τοπικό σταρτερ έδωσε λάθος πληροφορίες, ευχαριστώ που υποδειξες το προφανώς που στη πορεία το διορθωσε...

Μόναχο είχα δει απο την αρχή όπως δεν βλέπω και να έχει γίνει επεξεργασία στο πρώτο ποστ.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Αυτό που έβαλες είναι ΜΟΝΑΚΟ!!!Πριγκιπάτο,Αλβέρτος κλπ.

Έχω παρατηρήσει ότι έχεις μια τάση να αναφέρεις πράγματα που έχουν ξαναειπωθει (και τα τονίζεις κιόλας λες και ανακαλυψες την Αμερική) ή πράγματα προφανή. Δεν είδες ότι το ίδιο πράγμα που έγραψες αναφέρεται λίγο πιο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Έχω παρατηρήσει ότι έχεις μια τάση να αναφέρεις πράγματα που έχουν ξαναειπωθει (και τα τονίζεις κιόλας λες και ανακαλυψες την Αμερική) ή πράγματα προφανή. Δεν είδες ότι το ίδιο πράγμα που έγραψες αναφέρεται λίγο πιο πάνω;

Είσαι πιο παρατηρητικός απο εμένα που δεν σκρόλαρα στα επόμενα ποστ πριν ποστάρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όταν δουλεύεις σε ακριβή πόλη, συμφέρει να μένεις σε κάποια άλλη μικρή πόλη/κωμόπολη/χωριό όπου το κόστος ζωής μπορεί να πέσει σημαντικά. Βέβαια κατα τη γνωμη μου 1) Το Commuting θελει αυτοκίνητο, με τρένο θα σε κουράσει απίστευτα 2) Αν η γυναίκα σου δε γνωρίζει γερμανικά και δεν εργάζεται, θα βρει τελείως πληκτική τη ζωή σε ένα μικρό μέρος. Σίγουρα άλλο να κατεβαίνεις για βόλτα στο κέντρο του Μονάχου κι άλλο στο κέντρο μιας πόλης μια ώρα έξω. 

Η άποψη μου είναι να πας ένα χρόνο σε μικρό σπίτι εντός των ορίων της πόλης, το ξεκίνημα σε μια τόσο ακριβή πόλη είναι δύσκολο πάντα. Βρες ένα δυαράκι, κάνε συμβόλαιο για 1 χρόνο και μετά ανοιχτό και μόλις τελειώσει ο χρόνος, θα έχεις μάθει τα κατατόπια, τα ωραία μέρη, μπορεί να έχεις αγοράσει αυτοκίνητο και θα έχεις άλλη άνεση να βρεις πιο "μόνιμο" σπίτι. Επίσης πριν ψάξεις για εντός της πόλης, κοίτα οπωσδήποτε ποιες περιοχές είναι καλές και ποιες όχι και αυτό να το κάνεις μόνος σου, όχι με μεσίτη γιατί ο μεσίτης για να σου σπρώξει κάτι μπορει να σε στείλει στην πιο κωλογειτονιά πουλώντας την ως "εναλλακτική" και "international". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτόπου έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι πως τα 60 δεν φτάνουν, με την έννοια πως δεν θα ζουμε με μια ποιότητα. Γερμανικά δεν ξέρει κανένας από τους 2 μας πράγμα που σημαίνει πως για να βρει και η γυναίκα εργασία θα είναι αρκετά δύσκολο. Άρα με μια πηγή εισοδ'ηματος δεν βλέπω φως στο τούνελ. Θα ζητήσω 80 και ότι γίνει. Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις. @ProponitisTouKanape ξερεις να μου πεις κανένα προάστιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς όχι φίλε μου. Δε ξέρω απο Μόναχο καθόλου. Και όταν παιζόταν να μετακομίσω εκεί κοίταζα μόνο σε περίχωρα, αρκετά έξω απο την πόλη. Μπες σε γερμανικά σαιτς ή φόρα και δούλεψε με Google Translate.

Το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να μπεις στο immobilienscout24.de. Βάλε Μοναχο με μια λογική ακτίνα και το budget που πιστεύεις οτι αντέχεις να δίνεις, ο γενικός κανόνας είναι να μη δίνεις πάνω απο 1/3 του καθαρού σου εισοδήματος. Πρόσεξε μόνο πως τα νοίκια στη Γερμανία είναι κρύα, δηλαδή χωρίς κοινόχρηστα, ζεστό νερό κλπ. Το ποσό που θα δίνεις το βλέπεις αφού ανοίξεις την αγγελία, Warmmiete. Και μετά υπάρχουν οι λογαριασμοί, για σπίτι 60τμ δίνω σε πάγια περίπου 100€ αλλά λογικά θα έχω επιστροφή με την εκκαθάριση στο τέλος του χρόνου. 

Το Μόναχο είναι ίσως η πιο ακριβή πόλη της Γερμανίας σε κόστος ζωής. Αλλά αν δεν μπορείς να βρεις αντίστοιχα χρήματα σε άλλο μέρος της Γερμανίας, τότε στη θέση σου θα πήγαινα με τη λογική πως ένα χρόνο θα ζοριστώ αλλά μετά θα στρώσω καλύτερα τη ζωή μου. Και δε ξέρω που μένεις τώρα πάντως στη Γερμανία και γενικότερα στην Ευρώπη δεν υπάρχει το "δουλεύω 10' απο το σπίτι μου". Για να το κάνεις αυτό ή είσαι super κωλόφαρδος και δουλεύεις σε φθηνό μέρος ή παίρνεις τέτοιο μισθό που δε σε νοιάζει ή μένεις σε καμία τρύπα σε άθλιες συνθήκες. 

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Germany&country2=Greece&city1=Munich&city2=Athens

Οι τιμές για τα είδη στο σουπερμάρκετ είναι αρκετά ακριβείς. 

Επίσης, αν κάνεις commuting θα έχεις και ένα ποσό που θα εκπίπτει απο την εφορία οπότε θα γλιτώνεις κάποια απο τα έξοδα σε καύσιμα...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , θα βοηθούσε πάντως πολύ να μας πεις και με τι ασχολείσαι. Για παράδειγμα στο teck 60k είναι πρώτος μισθός μετά την σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αυτό που έβαλες είναι ΜΟΝΑΚΟ!!!Πριγκιπάτο,Αλβέρτος κλπ.

Και Μαρία Σάκκαρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να είμαι μπροστά στην Personalvermittlerin, την ώρα που θα της αναφέρεις 80 χιλιάρικα άρτι αφιχθείς από Ελλάδα η μάλλον πριν καν έρθεις εδώ.

Το πιο πιθανό να σου προσφέρουν αρκετά λιγότερα στην αρχή  και με όρο στο συμβόλαιο αν και εφόσον επιβιώσεις τη "περίοδο δοκιμασίας" και αποδείξεις τις ικανότητες σου, να επαναπροσαρμοστει αρκετά προς τα πάνω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, unameit είπε

Θελω να ειμαι μπροστα στην Personalvermittlerin, την ωρα που θα της αναφερεις 80 χιλιαρικα άρτι αφιχθείς απο Ελλαδα η μαλλον πριν καν ερθεις εδω.

Λες ότι είναι πολλά αν καταλαβαίνω από το ύφος; Ισχύει η τοποθεσία που αναφέρεις; Αν ναι, μπορείς να δώσεις καμία πληροφορία; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.abendzeitung-muenchen.de/inhalt.umzugskisten-raus-mietpreise-in-muenchen-und-region-hier-lebt-sich-s-noch-guenstig.4ea46387-efc1-47db-85ab-efdbb43ce039.html

Περιοχές όπως Unterschleissheim,Grafing,Fürstenfeldbruck,Erding,Freising είναι πιο οικονομικές.Και γενικά δες όλες τις περιοχές πέριξ του κέντρου.

Αν θέλεις να είσαι μέσα στη ζωή του Μονάχου,το Schwabing είναι το μέρος,αλλά εκεί είναι πιο ακριβά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...