Προς το περιεχόμενο

Ειδικότητες Σσας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι μαθητής της πρώτης Λυκείου και με ενδιαφέρει σοβαρά η ιατρική σχολή της Σσας αλλά δεν γνωρίζω αν μπορώ να διαλέξω την ειδικότητα του δερματολόγου αν γνωρίζει κανείς θα με βοηθούσε να ξέρω μερικά πράγματα σχετικά με τις ειδικότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν κανονικότατα στρατιωτικοί Δερματολόγοι, συνεπώς μην αγχώνεσαι για το εάν υπάρχει τέτοια ειδικότητα.

Στην θέση σου θα αγχωνόμουν σχετικά με το κατά πόσο μπορείς να επιλέξεις αυτή την ειδικότητα ή σου..... επιλέγεται κάποια από την υπηρεσία.

Ως στρατιωτικός, η μόνη επιλογική διαδικασία που ξέρω πως υπάρχει και εφαρμόζεται διακλαδικά στις Ένοπλες Δυνάμεις είναι αυτή της κλήρωσης και της σειράς αρχαιότητας ("βαθμολογικής κατάταξης" ας το πούμε). Εάν ισχύει αυτό και για τον διαμοιρασμό των ειδικοτήτων, τότε λυπάμαι αλλά δεν είναι σίγουρο πως θα πάρεις/σου δοθεί αυτή η ειδικότητα που θέλεις (εκτός κι εάν είσαι αριστούχος και προλάβεις να επιλέξεις).

Πάντως φίλος και συνάδελφος στρατιωτικός ιατρός με έχει ενημερώσει πως η παραπάνω διαδικασία εφαρμόζεται ακόμη και για την κατανομή σου σε κλάδο (Στρατό Ξηράς, Πολεμικό Ναυτικό, Πολεμική Αεροπορία) μιας και η ΣΣΑΣ είναι διακλαδική Σχολή.

Επεξ/σία από magnam
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Papakaliati said:

Γιατί όμως να πας ΣΣΑΣ;

Γιατί όχι; Είναι η καλύτερη στρατιωτική σχολή από πολλές απόψεις (ειδικότητες, συνθήκες εργασίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Γιατί όχι; Είναι η καλύτερη στρατιωτική σχολή από πολλές απόψεις (ειδικότητες, συνθήκες εργασίας).

Επειδή είναι στρατιωτική σχολή όπως είπες, με όλα τα αρνητικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Papakaliati said:

Επειδή είναι στρατιωτική σχολή όπως είπες, με όλα τα αρνητικά. 

Και όλα τα θετικά αντίστοιχα. Ας μην ξεχνάμε πως οι στρατιωτικοί ιατροί συγκεκριμένα, έχουν δικαίωμα να διατηρούν και δικό τους ιατρείο - πέραν της υπηρεσιακής τους απασχόλησης.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Και όλα τα θετικά αντίστοιχα. Ας μην ξεχνάμε πως οι στρατιωτικοί ιατροί συγκεκριμένα, έχουν δικαίωμα να διατηρούν και δικό τους ιατρείο - πέραν της υπηρεσιακής τους απασχόλησης.

Το οποίο εδώ και καιρό λένε ότι θα το καταργήσουν. Επιπλέον είναι καθαρή τύχη άμα θα είστε στην ίδια πόλη για αρκετό καιρό ώστε να ανοίξεις ιατρείο. Αλλά φυσικά όπως θέλει ο καθένας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, Papakaliati said:

Το οποίο εδώ και καιρό λένε ότι θα το καταργήσουν. Επιπλέον είναι καθαρή τύχη άμα θα είστε στην ίδια πόλη για αρκετό καιρό ώστε να ανοίξεις ιατρείο. Αλλά φυσικά όπως θέλει ο καθένας. 

Ολα είναι στο τραπέζι ασφαλώς, όμως αυτές οι θέσεις είναι ιδιαίτερα ελκυστικές για τα δεδομένα της Ελλάδας σήμερα. Ιδιαίτερα για όσους δεν θα ήθελαν (για προσωπικούς λόγους) να ψαχτούν με εξωτερικό.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Επειδή είναι στρατιωτική σχολή όπως είπες, με όλα τα αρνητικά. 

Και εγώ το ίδιο σκεφτόμουν προχθές που διάβασα το Thread. Γιατί να μην πάει κανονική ιατρική να έχει και το κεφάλι του ήσυχο και να είναι και αφεντικό του εαυτού του. 

Αν μπλέξεις με στρατούς, μια ζωή θα τον διατάζει ο κάθε κομπλεξικός. Αλλά γούστα είναι αυτά, τι λόγος μας πέφτει 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zernex201 είπε

 

Αν μπλέξεις με στρατούς, μια ζωή θα τον διατάζει ο κάθε κομπλεξικός. Αλλά γούστα είναι αυτά, τι λόγος μας πέφτει 😕 

Ενώ οπουδήποτε αλλού είσαι αφέντης του εαυτού σου.....

Στρατιωτικός είμαι και δεν έχω κανένα τέτοιο θέμα. Έχω αποδεχτεί το γεγονός πως ηλίθιοι/περίεργοι/κτλ. υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα (συνεπώς γιατί όχι και στο δικό μου), αλλά άμα έχεις μελετήσει όλους τους Στρατιωτικούς Κανονισμούς (καθώς και τον ΣΠΚ) και ξέρεις τι ακριβώς γίνεται/προβλέπεται, δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με κανέναν.

Γενικότερα, άμα είσαι σωστός επαγγελματίας και ξέρεις την δουλειά σου, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις κανένα θέμα με τους προϊσταμένους. Σε όποιον κλάδο κι εάν βρίσκεσαι.

 

Σίγουρα στις Ένοπλες Δυνάμεις επικρατούν ιδιαίτερες....... εργασιακές συνθήκες (καθώς και στην διαβίωσή σου), αλλά άμα τον εξιτάρει κάτι τέτοιο, του αρέσει και το αγαπάει, δεν βρίσκω κανέναν λόγο για να μην το ακολουθήσει.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, magnam είπε

Ενώ οπουδήποτε αλλού είσαι αφέντης του εαυτού σου.....

Στρατιωτικός είμαι και δεν έχω κανένα τέτοιο θέμα. Έχω αποδεχτεί το γεγονός πως ηλίθιοι/περίεργοι/κτλ. υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα (συνεπώς γιατί όχι και στο δικό μου), αλλά άμα έχεις μελετήσει όλους τους Στρατιωτικούς Κανονισμούς (καθώς και τον ΣΠΚ) και ξέρεις τι ακριβώς γίνεται/προβλέπεται, δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με κανέναν.

Γενικότερα, άμα είσαι σωστός επαγγελματίας και ξέρεις την δουλειά σου, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις κανένα θέμα με τους προϊσταμένους. Σε όποιον κλάδο κι εάν βρίσκεσαι.

Σίγουρα στις Ένοπλες Δυνάμεις επικρατούν ιδιαίτερες....... εργασιακές συνθήκες (καθώς και στην διαβίωσή σου), αλλά άμα τον εξιτάρει κάτι τέτοιο, του αρέσει και το αγαπάει, δεν βρίσκω κανέναν λόγο για να μην το ακολουθήσει.

Μα δεν διαφωνώ. Αν του αρέσει φυσικά ας το κάνει, αυτό έλλειπε. 

Απλά στις στρατιωτικές σχολές είναι γενικά πιο στριμωγμένα τα πράγματα και δεν βρίσκω τον λόγο γιατί να καταπιεστεί κάποιος (ειδικά όταν πιάνει τόσο μεγάλη βαθμολογία στις πανελλαδικές). Αλλά δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
Στις 3/4/2020 στις 3:00 ΜΜ, magnam είπε

Ενώ οπουδήποτε αλλού είσαι αφέντης του εαυτού σου.....

Στρατιωτικός είμαι και δεν έχω κανένα τέτοιο θέμα. Έχω αποδεχτεί το γεγονός πως ηλίθιοι/περίεργοι/κτλ. υπάρχουν σε κάθε επάγγελμα (συνεπώς γιατί όχι και στο δικό μου), αλλά άμα έχεις μελετήσει όλους τους Στρατιωτικούς Κανονισμούς (καθώς και τον ΣΠΚ) και ξέρεις τι ακριβώς γίνεται/προβλέπεται, δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με κανέναν.

Γενικότερα, άμα είσαι σωστός επαγγελματίας και ξέρεις την δουλειά σου, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις κανένα θέμα με τους προϊσταμένους. Σε όποιον κλάδο κι εάν βρίσκεσαι.

 

Σίγουρα στις Ένοπλες Δυνάμεις επικρατούν ιδιαίτερες....... εργασιακές συνθήκες (καθώς και στην διαβίωσή σου), αλλά άμα τον εξιτάρει κάτι τέτοιο, του αρέσει και το αγαπάει, δεν βρίσκω κανέναν λόγο για να μην το ακολουθήσει.

Αν είσαι όντως Στρατιωτικός έχεις πολλά να μάθεις ακόμα:

- Όχι μόνο δεν είσαι αφέντης του εαυτού σου, αλλά κινδυνεύεις να γίνεις παιχνίδι στα χέρια του κάθε "βλαμμένου", ακόμα και οι γιατροί. Εξαιρέσεις υπάρχουν, σε μερικά όπλα ή σώματα και σε μερικές ειδικές μονάδες όπου τα πράγματα είναι καλύτερα.

- Τους "στρατιωτικούς κανονισμούς" άστους στην ησυχία τους: σε 28 μήνες θητείας, (σε θέσεις κλειδιά), είδα να παραβιάζονται με ευκολία μερικές φορές, και μάλιστα εκεί που δεν θα το περίμενες...

- Σωστά το λες, "άμα είσαι σωστός επαγγελματίας και ξέρεις την δουλειά σου, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα έχεις κανένα θέμα με τους προϊσταμένους. Σε όποιον κλάδο κι εάν βρίσκεσαι." Κατά πάσα πιθανότητα όμως, όχι 100% και σίγουρα. Παίζεις κορώνα-γράμματα ξέροντας από πριν ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες να κερδίσεις...

- Όσον αφορά τις "ιδιαίτερες....... εργασιακές συνθήκες", δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Θα προτιμούσα να είμαι στρατιωτικός και να εργάζομαι ακόμα και σε Σ.ΑΛ, παρά στο Πλαίσιο, για παράδειγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, filipN said:

- Όσον αφορά τις "ιδιαίτερες....... εργασιακές συνθήκες", δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Θα προτιμούσα να είμαι στρατιωτικός και να εργάζομαι ακόμα και σε Σ.ΑΛ, παρά στο Πλαίσιο, για παράδειγμα...

Λίγοι θα επέλεγαν το Πλαίσιο εν προκειμένω, αλλά είναι άδικη η σύγκριση - ειδικά όταν αφορά την ελληνική αγορά εργασίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2021 στις 11:31 ΠΜ, Giannis_Se είπε

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο για τη ΣΣΑΣ . Όταν μπαίνεις διαλέγεις εσυ αν θα πας ξέρω γω αεροπορία ή ξηράς ή οχι ;

Στο τέλος παίρνεις σώμα και δεν διαλέγεις, απλά "τραβάς" κλήρο και ότι σου κάτσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...