Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα κλεισίματος υπολογιστή


imazehost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας !

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Επιλέγω με το mouse κανονικά όπως κάθε φορά να κλείσω τα windows 8.1 που έχω και ενώ κάνει όλη την διαδικασία σωστά και βλέπω στην αρχή

κλείνει η οθόνη και ο δίσκος, εξακολουθεί να δουλεύει πίσω το τροφοδοτικό. Δεν κλείνει δηλαδή εντελώς ο υπολογιστής όπως θα έπρεπε. Η μόνη λύση που έχω βρει είναι να πατήσω

μέσα με το δάκτυλο το Power Button για 3-4 δευτερόλεπτα και μόνο τότε κλείνει το τροφοδοτικό και φυσικά εντελώς ο υπολογιστής. Μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσω το ίδιο πρόβλημα να μου δώσει κάποια ιδέα πως θα το λύσω ? (Έχω δοκιμάσει Force Shutdown με εντολή όπως μου πρότειναι κάποιος, αλλά τίποτα)

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ilias78 είπε

Μήπως έχεις πειράξει κάτι στο bios? Ποια μητρική έχεις?

Για βοήθησε λίγο δηλαδή να μπω στο BIOS και τι να κοιτάξω; Τι να αλλάξω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα στα Windows 10 με ένα Dell Optiplex 3020. Έκανα φορμάτ, τα ίδια, ξαναέβαλα Windows 7 μέχρι που έλειξαν και πριν 2 μήνες λέω δε κάνω Bios update και η έκδοση που είχε πάνω ήταν η πρώτη αυτή που έκανα εγώ ήταν η 14η, πέρασα πάλι Windows 10 και όλα τζάμι. Τι έφταιγε δε κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να υπήρχε κάποια ρύθμιση στο bios που το δημιουργούσε. Με το update επανήλθαν οι εργοστασιακές ρυθμίσεις του bios και λύθηκε το πρόβλημα.
Οπότε ο TS καλό είναι να δοκιμάσει την επαναφορά του bios στις εργοστασιακές ρυθμίσεις(θα πρέπει να υπάρχει κάποια σχετική επιλογή), και αν αυτό δε βοηθήσει να γίνει clear cmos, είτε μέσω του τρόπου που θα περιλαμβάνεται στο manual της μητρικής, είτε βγάζοντας τον υπολογιστή από την πρίζα και μετά αφαίρεση της μπαταρίας του bios για 15-30 δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Πιθανόν να υπήρχε κάποια ρύθμιση στο bios που το δημιουργούσε. Με το update επανήλθαν οι εργοστασιακές ρυθμίσεις του bios και λύθηκε το πρόβλημα.
Οπότε ο TS καλό είναι να δοκιμάσει την επαναφορά του bios στις εργοστασιακές ρυθμίσεις(θα πρέπει να υπάρχει κάποια σχετική επιλογή), και αν αυτό δε βοηθήσει να γίνει clear cmos, είτε μέσω του τρόπου που θα περιλαμβάνεται στο manual της μητρικής, είτε βγάζοντας τον υπολογιστή από την πρίζα και μετά αφαίρεση της μπαταρίας του bios για 15-30 δευτερόλεπτα.

Είχα κάνει Restore default και Clear CMOS τη δεύτερη φορά, αλλά τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...