Προς το περιεχόμενο

Αγορά χορτοκοπτικού / θαμνοκοπτικού (για αρχάριους)


vagvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πίστευα ότι κόβουμε χόρτα σε  μια έκταση δική μας που μπορεί να είναι είτε αυλή μας, είτε οικόπεδο μας ,είτε κτήμα μας.Προτείνεται τόσο εύκολα με ράντισμα που  καίει τα χόρτα γνωρίζοντας ότι είναι ότι ισχυρά τοξικό  και δηλητηριώδες για το σημείο εκείνο και γύρω? Σε ένα μέρος που μπορεί να παίξουν αργότερα παιδιά ή να κάνουν βόλτα ηλικιωμένοι κλπ?

Όταν λέμε θέλω να ομορφύνω το χώρο μου ,υποτίθεται είμαι ρομαντικός και νοικοκύρης... δεν ξέρω αλλά πίστευα ότι φάρμακο για άμεσο κάψιμο χόρτων είναι μια πρακτική ντε φάκτο καταδικαστέα...(μιλάμε για ουσίες που μένουν στο υδροφόρο ορίζοντα και πάει λέγοντας...)...

Ίσως κάτι να μην καταλαβαίνω βέβαια....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AMSTERIS είπε

πίστευα ότι κόβουμε χόρτα σε  μια έκταση δική μας που μπορεί να είναι είτε αυλή μας, είτε οικόπεδο μας ,είτε κτήμα μας.Προτείνεται τόσο εύκολα με ράντισμα που  καίει τα χόρτα γνωρίζοντας ότι είναι ότι ισχυρά τοξικό  και δηλητηριώδες για το σημείο εκείνο και γύρω? Σε ένα μέρος που μπορεί να παίξουν αργότερα παιδιά ή να κάνουν βόλτα ηλικιωμένοι κλπ?

Όταν λέμε θέλω να ομορφύνω το χώρο μου ,υποτίθεται είμαι ρομαντικός και νοικοκύρης... δεν ξέρω αλλά πίστευα ότι φάρμακο για άμεσο κάψιμο χόρτων είναι μια πρακτική ντε φάκτο καταδικαστέα...(μιλάμε για ουσίες που μένουν στο υδροφόρο ορίζοντα και πάει λέγοντας...)...

Ίσως κάτι να μην καταλαβαίνω βέβαια....

Θεωρητικα ειναι ακινδυνα πχ roundup. Και εγω θελω να το αποφυγω και σκεφτομαι λυσεις εδαφοκαλυψης με αλλα φυτα η με χαλικια κτλ. Οι κηπουροι ριχνουν με.το κιλο παντου οποτε δε γλυτωνεις, σχεδον μ εβρισε ενας κηππυρος που του ειπα δε θελω να ψεκασω. Σε κηπο που εχω οταν σταματησα τα φαρμακα και πηγα σε πιο φυσικες λυσεις εχω πολυ λιγοτερα προβληματα. Πιστευω σκοτωνουν και τα οφελημα και το προβλημα.μεγαλωνει.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι απ τα θέματα που αξίζει να έχουμε ξεκάθαρη  άποψη .Όπως λέει ένας φίλος...κάνουμε γκαζόν...βάζουμε λουλούδια..και πηγαίνουμε με την οικογένεια να χαρούμε μια όμορφη αυλή που έχουν χρησιμοποιηθεί τέτοια δηλητήρια? ...Δεν στέκει! Είναι αντίφαση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2020 στις 9:13 ΠΜ, ΠάρηςΓ είπε

Σκεφτομαι να παρω https://www.skroutz.gr/s/17908396/Oleo-Mac-BCH-400-T.html

μιας και σε αντιθεση με τα κινεζικα φαινεται να εχει καλυτερη ποιοτητα καθως και manual και προδιαγραφες. Ειχα δοκιμασει ενα kraft κινεζο με ρευμα που δανειστικα αλλα δουλεια δεν εκανε και απο τις δονησεις δεν αντεχες πολυ ωρα ειδικα με δισκο. Επισης ειχε αρχισει να διαλυεται με λιγες ωρες.Για επωνυμο θες 800ευρω που ειναι πολλα.

Ο χωρος που θελω ειναι μικρος γυρω στο μισο στρεμα με καποια σημεια 2μετρα βλαστηση. Βεβαια θελω να κανω και στο δρομο 200 μετρα που ειναι χωματοδρομος και γραρζουνανε τα χορτα τα αυτοκινητα. 

H oleo mac θεωρείται από τις ποιοτικές εταιρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2020 στις 9:13 ΠΜ, ΠάρηςΓ είπε

Σκεφτομαι να παρω https://www.skroutz.gr/s/17908396/Oleo-Mac-BCH-400-T.html

μιας και σε αντιθεση με τα κινεζικα φαινεται να εχει καλυτερη ποιοτητα καθως και manual και προδιαγραφες. Ειχα δοκιμασει ενα kraft κινεζο με ρευμα που δανειστικα αλλα δουλεια δεν εκανε και απο τις δονησεις δεν αντεχες πολυ ωρα ειδικα με δισκο. Επισης ειχε αρχισει να διαλυεται με λιγες ωρες.Για επωνυμο θες 800ευρω που ειναι πολλα.

Ο χωρος που θελω ειναι μικρος γυρω στο μισο στρεμα με καποια σημεια 2μετρα βλαστηση. Βεβαια θελω να κανω και στο δρομο 200 μετρα που ειναι χωματοδρομος και γραρζουνανε τα χορτα τα αυτοκινητα. 

σε αυτα τα λεφτα παρε Stihl που ειναι γαιδουρια και κρατανε μια ζωη

https://www.stihl.gr/Προϊόντα-STIHL/Χορτοκοπτικά/0210/Ελαφρά-χορτοκοπτικά.aspx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα να ρωτήσω μήπως έχει κάποιος αποψη για αυτό που έχει απο αύριο το lidl. 550w λέει.  Είναι μόνο για γκαζόν? Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα μικρό ηλεκτρικό για το ετήσιο καθάρισμα ενός μικρού οικοπέδου.  Είναι γυρω στα 400 μέτρα και τα χορτα δεν ειναι ακριβώς αγριοχορτα. Ας πούμε ότι είναι σαν τις μαργαρίτες όταν ξεραινονται. Σκεφτόμουν κανα ηλεκτρικό γυρω στα 1500 watt αλλά πάνε στα 80-100 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g_f είπε

Επαναφέρω το θέμα να ρωτήσω μήπως έχει κάποιος αποψη για αυτό που έχει απο αύριο το lidl. 550w λέει.  Είναι μόνο για γκαζόν? Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα μικρό ηλεκτρικό για το ετήσιο καθάρισμα ενός μικρού οικοπέδου.  Είναι γυρω στα 400 μέτρα και τα χορτα δεν ειναι ακριβώς αγριοχορτα. Ας πούμε ότι είναι σαν τις μαργαρίτες όταν ξεραινονται. Σκεφτόμουν κανα ηλεκτρικό γυρω στα 1500 watt αλλά πάνε στα 80-100 ευρώ. 

Αυτο ειναι για γκαζον κυριως εκει που δε παει η μηχανη. Αν δεν εχεις αγριόχορτα οκ αλλα δυσκολο μου φαίνεται. Επισης προσοχη με το καλωδιο να μη το εχεις ποτε μπροστα και σε αποσταση μεγαλη αν δε μπορεις να το εχεις πισω σου

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g_f είπε

Επαναφέρω το θέμα να ρωτήσω μήπως έχει κάποιος αποψη για αυτό που έχει απο αύριο το lidl. 550w λέει.  Είναι μόνο για γκαζόν? Ενδιαφέρομαι να πάρω ένα μικρό ηλεκτρικό για το ετήσιο καθάρισμα ενός μικρού οικοπέδου.  Είναι γυρω στα 400 μέτρα και τα χορτα δεν ειναι ακριβώς αγριοχορτα. Ας πούμε ότι είναι σαν τις μαργαρίτες όταν ξεραινονται. Σκεφτόμουν κανα ηλεκτρικό γυρω στα 1500 watt αλλά πάνε στα 80-100 ευρώ. 

Τζάμπα θα πάει το τριανταευρο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα,

υπάρχει κάποια πρόταση για δοκιμασμένο ηλεκτρικό χορτοκοπτικό ?

εδώ προτείνετε της kraft, ωστόσο ένα που κοίταξα διάβασα για προβληματικό θερμοστάτη και οτι ζεσταίνεται εύκολα και πρέπει να σταματάς για να κρυώσει. https://www.skroutz.gr/s/8573641/Kraft-69218-Ηλεκτρικό-Χορτοκοπτικό-Ώμου-Χειρός-5kg.html#reviews

ήμουν έτοιμος να παραγγείλω της προσφοράς το https://www.e-shop.gr/xlookoptiko-ilektriko-black-n-decker-550watt-30cm-afs-besta530-p-TLS.020685

μετά διάβασα εδώ για 1400w min.

χρήση 4-5 φορές το χρόνο σε οικόπεδο 500 μετρα περίπου με αγριόχορτα. Τώρα είναι σε χειρότερη κατάσταση απο οτι στη φωτο

αυτό θα ειναι οκ ? https://www.skroutz.gr/s/21645854/Nakayama-EB1410-Ηλεκτρικό-Χορτοκοπτικό-Ώμου-Χειρός-3-6kg.html#specs

 

Spoiler

Screenshot_1.jpg.f33a7378a8dd01e4ac58737d50ba7a33.jpg

 

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. Επαναφέρω το θέμα μιας και μου έφαγαν το χορτοκοπτικό που είχα (ένα γαμάτο stihl fs 120 ) και είμαι σε αναζητηση νέου . Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη . Θα κόβω το πολύ 2 στρέμματα. Budget βάζω τα 400-450 . Βέβαια αν βρω κάτι πιο vfm θα το χτυπήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...